در ادامه آموزش روش تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر مجلسی و دستور تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر و مواد لازم دونات با خمیر نانوایی بدون فر و طرز تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر با رسپی خانگی و فوت و فن دونات با خمیر نانوایی بدون فر خانگی و راز خوشمزگی دونات با خمیر نانوایی بدون فر و ترفندهای درست کردن دونات با خمیر نانوایی بدون فر و زمان تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر و نکات مهم در تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر خانگی و تزیین دونات با خمیر نانوایی بدون فر را در نم نمک بخوانید.

مواد لازم دونات با خمیر نانوایی بدون فر

مواد لازم مقدار
آرد 5 پیمانه
تخم مرغ 2 عدد
بکینگ پودر یا گرد نانوایی 1 قاشق مرباخوری
شکر 3 تا 4 قاشق غذاخوری
جوز بویا ساییده اندکی
دارچین ساییده اندکی
گرد شکر یا پودر قند به مقدار دلخواه
روغن یا کره 80 گرم
نمک اندکی
طرز تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر

دونات با خمیر نانوایی بدون فرطرز تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فرطرز تهیه دونات با خمیر نانوایی بدون فر

1- مخلوط کردن مواد اولیه

تخم مرغ ها را در ظرفی بشکنید و به آن ها یک قاشق مرباخوری گرد نانوایی یا بکینگ پودر و مقدار کمی نمک اضافه کرده و تخم مرغ ها با همزن بزنید.

شکر را در سه چهارم پیمانه آب حل کنید و آن را به تخم مرغ ها اضافه کنید.

کره یا روغن را نیز به تخم مرغ ها اضافه کرده و هم بزنید به طوری که کاملا مخلوط شوند.

2- اضافه کردن آرد و ورز دادن خمیر

در این مرحله آرد را دو تا سه مرتبه الک کنید و همراه با با جوز بویا و دارچین به تخم مرغ ها اضافه کنید. توجه داشته باشید آرد را آرام آرام اضافه کنید تا جایی که خمیر نرم و لطیفی حاصل شود. از اضافه کردن بیش از حد آرد و سنگین کردن خمیر بپرهیزید.

نکته می توانید چانه نان بربری یا همون خمیر نان را از نانوایی تهیه کنید و به مواد اضافه کنید ، ولی باید خیلی با دست چنگ بزنید تا خمیر یکدست شود و باید پس از یکدست شدن کم کم آرد اضافه کنید و مراحل بهد را انجام دهید.

مواد را آنقدر با هم مخلوط کرده و چنگ بزنید تا خمیر سفتی به دست آید که به دست نچسبد. اگر خمیر شما به دستتان میچسبد مجددا کمی آرد به آن اضافه کنید.

حال روی تخته کمی آرد بپاشید ، خمیر را روی تخته بیندازید و 10 تا 15 دقیقه ورز بدهید.

دونات با خمیر نانوایی بدون فر

3- استراحت دادن خمیر و نکات آن

خمیر دونات جزء خمیر هایی است که نیاز به استراحت دارد؛ بنابراین در این مرحله خمیر را چانه کرده و برای دو ساعت در یخچال استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.

از نشانه های آماده بودن خمیر این است که وقتی انگشتتان را داخل خمیر فرو می کنید جای انگشتتان می ماند و خمیر به حالت قبل بر نمی گردد.

به یاد داشته باشید اگر خمیر دونات را کمتر از میزان لازم استراحت دهید ، دونات در زمان سرخ شدن نه تنها پف نمی کند ، بلکه حجمش در حرارت کم می شود و خودش رو جمع می کند ، در نتیجه دونات هایی سفت و فشرده با پف کم خواهید داشت و چنانچه خمیر دونات را بیش از حد استراحت دهید یعنی بعد از ور آمدن خمیر ، بلافاصله قالب زدن و آماده کردن دونات را شروع نکنید و خمیر را به حال خودش در یخچال رها کنید ، دونات ها موقع سرخ شدن ترک می خورند و روغن زیادی را به خودش جذب می کنند به طوری که دونات هایی فوق العاده چربی خواهید داشت که چندان هم خوشمزه نیستند.

4- قالب زدن و فرم دهی دونات ها

روی میز کارتان یا یک سطح صاف مقداری آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. سپس خمیر را با وردنه به قطر نیم سانتیمتر باز کنید و با یک قالب گرد به صورت حلقه حلقه ببرید. شما میتوانید برای بریدن خمیر ها به صورت حلقه ای از یک استکان و یک لیوان نیز استفاده کنید.

با دهانه لیوان ، خمیر لواش شده را به صورت چند قرص ببرید ، سپس با دهانه استکان وسط هر قرص را در آورید تا وسط دونات شما سوراخ داشته باشد.

حال قرص های کوچکتر را که از داخل خمیر در آورده اید باز با هم مخلوط کرده و خمیر کنید. 10 تا 12 دقیقه بخوابانید ، سپس باز پهن کرده و به صورت حلقه ببرید.

دونات با خمیر نانوایی بدون فر

5- سرخ کردن دونات

دستور پخت دونات بدون فر به این صورت است که باید دونات ها را در ماهی تابه سرخ کنید ، از این رو در این مرحله ، به عمق 4 تا 5 سانتیمتر در یک ماهی تابه نسوز روغن بریزید و اجازه دهید تا روغن کاملا داغ شود به طوری که اگر یک تکه خمیر در آن بیندازید به جوش بیاید.

حلقه های خمیر را با کفگیر در روغن داغ بگذارید و یک دور برگردانید تا هر دو روی آن ها طلایی شود.

سپس زمانی که دونات ها پف کرده و به رنگ هر دو طرف آن ها طلایی شد ، با کفگیر بردارید و روی کاغذ کاهی یا دستمال کاغذی بگذارید تا روغن اضافی آن در آید.

6- تزئین دونات

برای تزیین دونات روش های مختلفی وجود دارد. می توانید دونات را درون شکلات قهوه ای یا سفید آب کرده فرو کنید و با ترایفل های رنگی و یا مروارید تزیین کنید ، همچنین می توانید در مرحله آخر روی هر دونات داغ اندکی شکر یا پودر قند الک شده بریزید ، فرو بردن دونات ها درون شهد گلاب نیز به خوشمزه تر شدن آن ها کمک زیادی می کند.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن