سقائیان نژاد شهردار و مدیران شهری قم با آیت الله حسین نوری همدانی دیدار کردند.

آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار سقائیان نژاد شهردار و مدیران شهری قم ، با تاکید بر اینکه هرکسی در جامعه برای خدمت به مردم گام برمی دارد و فکر می کند توفیق الهی نصیبش شده است اظهار کرد : هیچ فضیلتی اندازه خدمت به مردم دارای اجر و ثواب نیست.آیت الله نوری همدانی : نباید بابت تاخیر زمانی پولی از مردم گرفتآیت الله نوری همدانی : نباید بابت تاخیر زمانی پولی از مردم گرفت

وی با تاکید بر اینکه اقدامات شهرداری قم حاکی از فکر بلند و فرهنگ مدیریت شهری است تصریح کرد : این اقدامات نشان می دهد که فکر داشته اید و با یک فکر واحد برای خدمت به اسلام و مردم تلاش می کنید.

وی با تاکید بر اینکه قم شهری مذهبی است و فضای این شهر باید مذهبی باشد خاطرنشان کرد : برخی مواقع فکر می شود که فضای شهرسازی در شهر قم فضایی عمومی است ولو اینکه تمام نقشه های شهرسازی ما باید اسلامی باشد.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه باید آثار اسلامی در کشور اسلامی و پایگاه انقلاب رعایت شود گفت : فضاسازی شهر قم باید طوری باشد که هرکسی که در این شهر قدم می زند به یاد پیشرفت ها و اقدامات از صدر اسلام بیفتد.

وی با تاکید بر اینکه کسانی که برای زیارت وارد شهر قم می شوند نیاز دارند که نزدیک به مرکز شهر و حرم مطهر باشند تصریح کرد : ساختمان هایی که اطراف حرم مطهر هست قدیمی هستند؛ یکی از اقداماتی که شهرداری و مسئولین استان باید انجام دهند این است که به دنبال ساخت ساختمان های جدید و ایمن و امروزی برای مردم در هسته مرکزی شهر باشد.

وی با اشاره به وسعت شهر قم در گذشته بیان کرد : امروز باید دقت شود آثاری که در گذشته در شهر قم بوده باقی بماند.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه مدیران فعلی شهر قم افرادی شناخته شده و تاثیرگذار هستند تصریح کرد : امیدواریم با همین توانی که در گذشته در راستای خدمت به مردم حرکت کرده اید همین مسیر را ادامه دهید.

وی با اشاره به بدهی های شهرداری به بانک ها گفت : دیرکرد در اسلام نوعی رباخواری است چرا که اسلام تاکید دارد که در قبال پول پولی داده نشود ولی امروز برخی بانک ها در قبال تاخیری که در بازگشت سرمایه داده می شود پول می گیرد که این ربا است.

این مرجع تقلید گفت : نباید بابت تاخیر زمانی پولی از مردم گرفت و بیشترین نامه های مردمی به ما در همین خصوص است؛ دیرکرد حرام بوده و نوعی ربا است؛ ربا در هر مملکتی باشد اقتصاد آن فلج خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کشور ما مساله رباخواری وجود دارد گفت : یکی از مصادیق رباخواری همین دیرکرد بانک ها است که در اسلام حرمت بسیاری دارد و در قرآن کریم بر حرمت این مساله بارها تاکید داشته است.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر اینکه تفاوت ما با ملت های دیگر معنویت ما است گفت : منبع این معنویت قرآن ، صحیفه سجادیه و نهج البلاغه است و همه باید با آنها انس داشته باشند.

وی گفت : دو چیز در قرآن حرام عنوان شده که با شدت ترین آن تبعیت از کفار است یعنی در برابر سلطه گران سلطه پذیر بودن و در برابر کفار و استکبار متواضع بودن است.

این مرجع تقلید تصریح کرد : ما وظیفه داریم در برابر سلطه بایستیم و قرآن می گوید که اصلاً به ظالم اعتماد نکنید و اگر اعتماد کردید جای آن آتش جهنم است.

وی ادامه کرد : دومین مساله در قرآن ربا است که به هر شکلی باشد در اسلام حرام است؛ همه باید سعی کنند نه تنها خودشان دیرکرد ندهند بلکه نگذارند که دیگران نیز دیرکرد دهند که این مصداقی از نهی از منکر است.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد : نظام ما اسلامی و ولایی است و در این نظام نباید کاری حرام انجام پذیرد.

منبع : yjc / دیرکرد بانک ها ربا بوده و حرام است

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی