به طور حتم بازار به زودی به کمک سهام بنیادی و شاخص ساز دوباره به مسیر صعودی خود بازخواهد گشت.

پیش بینی روند بورس در هفته جاری

«امیرعلی امیرباقری» گفت : در هفته های گذشته بازار با رشد چشمگیری مواجه شد که علت عمده این رشد ورود حجم گسترده ای از نقدینگی از سوی حقیقی ها به سمت بورس بود.پیش بینی روند بورس در هفته جاری + عرضه خودرو در بورس کالاپیش بینی روند بورس در هفته جاری + عرضه خودرو در بورس کالا

وی ادامه داد : در هفته گذشته بازار رنگ دیگری به خود گرفت و به دلیل عرضه سهام از سوی حقوقی ها و برخورد شاخص بورس با مقاومت روانی یک میلیون واحد شاهد اصلاح در بدنه بازار بودیم.

امیرباقری خاطرنشان کرد : این اصلاح که بیشتر در محور نمادهای بزرگ رخ داد باعث شد تا حقیقی ها هم مسیر با حقوقی ها شوند و به شناسایی سود و ایجاد فشار فروش در بازار بپردازند.

این کارشناس بازار سرمایه به امتداد فشار فروش تا پایان هفته گذشته تاکید کرد و افزود : فقط در بعضی از روزها شاهد سایه هایی از افزایش قیمت در برخی از سهام بودیم اما به طور کلی روند معاملات در هفته ای که گذشت به سمت تعادل و متعاد کردن قیمت برخی از سهام که رشد بی منطقی را تجربه کرده بودند در نوسان بود.

وی با بیان اینکه انتظار داریم اصلاح شاخص بورس از بعد زمانی و قیمتی هر چه زودتر به نحو معقولی مورد مدیریت قرار گیرد ، افزود : اطلاعیه منتشر شده در روز پنج شنبه در زمینه سهام عدالت از سوی وزارت اقتصاد تا حدودی فعالان بازار سرمایه را متعجب کرد و از آنجایی که تاکنون جزییات نقدی سهام در فروش مستقیم برای سرمایه گذاران مشخص نشده بنابراین ابهامی را برای افراد حاضر در بازار ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت : توصیه ای که اکثر فعالان داشتند این بود که در صورت امکان ، سهام عدالت بدون آنکه پرتفوی آن بازگشایی شود و بتوان سهام آن را به صورت جداگانه در اختیار سرمایه گذاران قرار داد قابل معامله باشد.

امیرباقری گفت : بسیاری از سرمایه گذاران که اکنون سهام عدالت را در اختیار دارند جزو افراد حرفه ای بازار سرمایه نیستند ، این افراد در یک دوره با پرداخت مبلغی این سهام را خریداری کردند و به طور حتم بیشتر این افراد آمادگی مواجه با بازار و نوسانات آن را ندارند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد : از طرفی فشار فروش ایجاد شده بر بدنه بازار سرمایه در کنار فشار مضاعفی که بر هسته معاملات ناشی از تعداد زیادی از سفارشات پیش خواهد آمد بازار را با نوسان همراه خواهد کرد.

وی توصیه خود به سرمایه گذاران در وضعیت کنونی بازار اینگونه بیان کرد : پیشنهاد ما به سرمایه گذاران این است که با توجه به شرایط حاضر در بازار از هیجانات دوری کنند ، همچنین دیدگاه های بنیادی را ملاک انتخاب سهام برای سرمایه گذاری قرار دهند و صرفا تصمیم گیری براساس جریان ورود نقدینگی سرمایه گذاران را در میان مدت و بلندمدت گمراه خواهد کرد.

امیرباقری افزود : بسیاری از سهامی که در پرتفو سهام عدالت وجود دارند سهام بزرگ و شاخص ساز هستند که انتظار می رود در صورت آزادسازی آنها به صورت مستقیم با حمایت حقوقی ها همراه شود اما متاسفانه در روزهای اخیر شاهد بودیم که حقوقی ها خود در صفوف فروش حاضر بودند و چندان حمایتی از بازار نداشتند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه اصلاح جزیی از ذات بازار محسوب می شود ، گفت : اگر این اصلاح به لحاظ زمانی و قیمتی ادامه پیدا کند به طور حتم منجر به فرار سرمایه از بورس و ورود نقدینگی به سمت بازارهای موازی مانند طلا و ارز و سکه خواهد شد.

وی اعلام کرد که امیدواریم این نکته مورد توجه حقوقی ها و ارکان بازار سرمایه قرار بگیرد تا از طریق جلوگیری از هیجان های موجود مانع از ضرر و زیان سرمایه گذاران شوند.

امیرباقری افزود : بسیاری از سهم های بزرگ و شاخص ساز که در پرتفو سهام عدالت وجود دارند به دلیل فعالیت حقوقی ها از روند صعودی بازار جا مانده بودند که تعدادی از این نمادها را می توان در شرکت های پالایشی مورد بررسی قرار داد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد : این اتفاق ممکن است زمینه فشار فروش بر روی سهام عدالت ایجاد و فرصت خرید مناسبی را از بعد قیمتی و زمانی برای سهامداران آتی این صنعت فراهم کند که پیش بینی می شود در میان مدت و بلندمدت بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذاران دارد.

حذف دلالان با عرضه خودرو در بورس کالا

با شدت گرفتن نابسامانی در بازار خودرو پیشنهادات متعددی برای ساماندهی بازار خودرو ارائه شده است. یکی از پیشنهادات ارائه شده جالب ، عرضه خودروی صفر در بورس کالا است. درصورتی که در اجرای این پیشنهاد الزاماتی در نظر گرفته شود می تواند سبب ثبات در بازار خودرو شده و مانع از تضییع حقوق مردم توسط دلالان گردد.

تولید خودرو در سال 98 حدود 850 هزار دستگاه بوده که نسبت به سال 96 که میزان تولید 1.6 میلیون دستگاه بود. حدود 50 درصد کاهش داشته است. علاوه بر این تقاضا غیر مصرفی خودرو ، به منظور حفظ سرمایه و سوداگری دلالان افزایش یافته است. برهم خوردن عرضه و تقاضا سبب ایجاد شکاف بین قیمت بازار آزاد و قیمت مصوب کارخانه شده است. در مقاطعی قیمت خودرو در بازار آزاد تا دو برابر قیمت مصوب کارخانه رسیده است. این اختلاف قیمت سبب شده عده بسیاری از مردم عادی و دلالان حرفه ای به خرید خودرو از کارخانه و فروش در بازار آزاد روی آورند.

جدول 1 مقایسه قیمت بازار و قیمت کارخانه خودروهای پرفروش داخلی

نام خودرو

قیمت بازار

(میلیون تومان)

قیمت کارخانه

(میلیون تومان)

اختلاف قیمت بازار و کارخانه (میلیون تومان)

اختلاف قیمت (درصد)

پراید 111

73.5

42

31.5

75

تیبا

80

52

28

54

پژو GLX 405

123

63.5

59.5

93

پژو پارس

143

85

57

67

سمند

127

69

58

84

میانگین

   

46.7

74.5

رسول سلیمانی ، کارشناس اقتصادی گفت : حضور پرتعداد دلالان حرفه ای و مردم عادی با انگیزه دلالی ، سبب شده تلاش های صورت گرفته برای تشخیص مصرف کننده واقعی از دلالان با شکست مواجه شود. اعمال شروطی مانند داشتن گواهی نامه ، عدم خرید خودرو در 36 ماه گذشته از کارخانه و عدم فروش خودرو در سال اول تحویل عملاً کارایی بالایی نداشته زیرا تعداد افراد مشمول این شروط بسیار زیادتر از میزان عرضه است. به عنوان نمونه بیش از 22 میلیون نفر در کشور دارای گواهی نامه رانندگی خودرو هستند و تنها 3 میلیون نفر در 36 ماه گذشته خودرو از کارخانه دریافت کرده اند. بنابراین حداقل 19 میلیون نفر مشمول این شرایط هستند. حضور 25 برابری متقاضیان ثبت نام خودرو نسبت به میزان خودرو عرضه شده موید حضور پر تعداد دلالان است. مصرف کننده واقعی در عمل مجبور به خرید خودرو از بازار آزاد با قیمت بالا است.

وی معتقد است : در صورتی که عرضه خودرو در بورس کالا بدون سقف قیمت صورت گیرد حاشیه شود دلالان بسیار محدود می گردد در نتیجه دلالان از سمت تقاضا خودرو حذف می شوند. بنابراین نکته کلیدی اول در عرضه خودرو در بورس کالا عرضه بدون اعمال سقف قیمتی است.

وی اظهار داشت : به دلیل کاهش تولید خودرو قیمت کشف شده در بورس کالا بالاتر از قیمت مصوب کارخانه خواهد بود. اختلاف بین قیمت کشف شده در بورس کالا و قیمت مصوب متعلق به خودروساز نیست. بنابراین پیشنهاد می شود. از اختلاف قیمت ایجاد شده مالیات اخذ گردد و صرف توسعه حمل و نقل عمومی گردد تا عموم مردم از منابع حاصل شده بهره مند گردند. بنابراین نکته کلیدی دوم در عرضه خودرو در بورس کالا اخذ مالیات از اختلاف بین قیمت کشف شده در بورس و قیمت مصوب کارخانه و مصرف منابع حاصل در راستای منافع عمومی است.

وی گفت : به منظور جلوگیری از فروش خودرو صفر توسط کارخانه از مجاری دیگر پیشنهاد می شود دریافت پلاک خودرو منوط به فروش از طریق بورس کالا گردد تا امکان تخلف از میان برود. بنابراین نکته کلیدی سوم فروش خودرو در بورس کالا منوط شدن دریافت پلاک به ارائه مدارک خرید خودرو از بورس کالا است.

رسم توضیحی 1 الزامات عرضه خودرو در بورس کالا

پیش بینی روند بورس در هفته جاری + عرضه خودرو در بورس کالا

این کارشناس اقتصادی تاکید دارد : درصورتی که عرضه خودرو در بورس کالا با سه شرط بالا صورت گیرد با حذف حاشیه سود دلالی تقاضاهای غیر مصرفی از بازار خودرو حذف می گردد و عموم مردم از منابع حاصل از اختلاف قیمت به وجود آمده بهره مند می گردند.

وی منابع حاصل از عرضه خودرو در بورس کالا را سالانه حدود 40 هزار میلیارد تومان تخمین زد و گفت : با منابع حاصل می توان کل اتوبوس های شهری فرسوده کشور را در کمتر از یک سال جایگزین نمود. یا طی دو سال معادل خطوط مترو موجود در شهر تهران را ایجاد نمود که افزایش رفاه عمومی جامعه ، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت را در پی دارد.

  • تاریخ: شنبه, 03 خرداد 1399
  • برگرفته از: مهر / ایرنا
این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
پیش بینی روند بورس در هفته جاری + عرضه خودرو در بورس کالا
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 5,670