فرانکلین لوییس و فوت فرانکلین لوییس و بیماری فرانکلین لوییس و بیوگرافی فرانکلین لوییس و اخبار فرانکلین لوییس و حواشی فرانکلین لوییس و فرانکلین لوییس کیست و فرانکلین لوییس کجاست و چه خبر از فرانکلین لوییس و فرانکلین لوییس در بیمارستان و علت مرگ فرانکلین لوییس و درگذشت فرانکلین لوییس در نم نمک.

فرانکلین لوییس درگذشت

فرانکلین لوییس ، مولوی پژوه و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیکاگو ، از دنیا رفت.فرانکلین لوئیس درگذشت + بیوگرافیفرانکلین لوئیس درگذشت + بیوگرافی

بیوگرافی

فرانکلین لوئیس ، استاد زبان و ادبیات فارسی گروه زبان ها و تمدن های خاور نزدیک دانشگاه شیکاگو در 24 جولای 1961 متولد شد. لوئیس پس از پایان تحصیلات اولیه وارد دانشگاه برکلی شد و به مطالعه خاور نزدیک پرداخت ، از استادان او در این دوران می توان به ویلیام برینر ، محمود امید سالار و ژاله پیرنیاز اشاره کرد. سپس به دانشگاه شیکاگو رفت و از گروه زبان ها و تمدن های خاور نزدیک با کسب درجه دکترا فارغ التحصیل شد. رساله پایان نامه او درباره زندگی و آثار سنایی شاعر قرن دوزادهم و تثبیت سبک غزل در شعر فارسی بود. پایان نامه او برنده جایزه بنیاد مطالعات ایرانیان در سال 1995 شد.

حوزه پژوهشی او شامل زبان و ادبیات فارسی (قدیم و جدید) ، اندیشه و ادب اسلامی در قرون وسطی ، عرفان اسلامی ، سینمای ایران و تاریخ و تئوری ترجمه است. عمده تمرکز او بر روی آثار ادبی از زمان سامانیان تا دوره صفویه است و همچنین آثار نظم و نثر قرن بیستم رو از جهات گوناگونی چون سبک ، عملکرد ، روایت شناسی ، نشانه شناسی ، هرمنوتیک ، فن خطابه ، جامعه شناسی ادبی و کد شناسی مورد بررسی قرار می دهد. به گفته خود او تقاطع میان ادبیات و مذهب بخصوص سنت های عرفانی و باطنی در جهان اسلام (صوفیه و شیعه) برای او جاذبه ویژه ای دارد. از همین رو به سراغ مولانا رفته است و کتابی از گلچین اشعار او را ترجمه کرده است. به علاوه کتابی درباره برهان الدین محقق ترمذی که به گفته برخی معلم و مراد مولانا بوده است ، در دست انتشار دارد.

از دیگر آثار فرانکلین لوئیس ترجمه شعر و نثر مدرن فارسی (همچون رمان چراغ ها را من خاموش می کنم از زویا پیرزاد) ، مقالاتی درباره عطار ، حافظ ، سعدی ، نجم الدین دایه ، ادبیات فارسی و قرآنی ، عرفان و تصوف و برخی نوشته های بها الله و عبدالبها است.

لوئیس از سال 1995 مجموعه ای به نام ادبیات را برای دانشجویان و اساتید و به طور کلی علاقمندان به ادبیات فارسی و نیز ادبیات عرب ، ترکی و اردو در دانشگاه شیکاگو فراهم آورده است تا محلی برای ارائه مقاله و بحث و تبادل نظر پیرامون مباحث مربوط به ادبیات باشد.

  • تاریخ: سه شنبه, 29 شهریور 1401
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.