مرتضی رهبانی و فوت مرتضی رهبانی و بیماری مرتضی رهبانی و بیوگرافی مرتضی رهبانی و اخبار مرتضی رهبانی و حواشی مرتضی رهبانی و مرتضی رهبانی کیست و مرتضی رهبانی کجاست و چه خبر از مرتضی رهبانی و مرتضی رهبانی در بیمارستان و علت مرگ مرتضی رهبانی و درگذشت مرتضی رهبانی در نم نمک.

درگذشت مرتضی رُهبانی در سکوت خبری

مرتضی رُهبانی ، پژوهشگر ، نویسنده و مترجم ، چند روز قبل در سن 89 سالگی و در سکوت خبری از دنیا رفت.مرتضی رهبانی نویسنده و مترجم درگذشت + بیوگرافیمرتضی رهبانی نویسنده و مترجم درگذشت + بیوگرافی

مرتضی رُهبانی در ششم مردادماه 1401 دار فانی را وداع گفته است.

مرتضی رُهبانی ، پژوهشگر ، نویسنده و مترجم ، در 1312 در تهران متولد شد. او در جوانی از هواداران نهضت ملی شدن نفت بود و به دنبال کودتای 28 مرداد 1332، در اواسط دهۀ 1330 از ایران مهاجرت کرد. در آلمان غربی به تحصیل روان شناسی پرداخت و با کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در آلمان همکاری داشت. در کنار برخی فعالیت های تجاری ، در شهر هانوفر نیز یک کتاب فروشی تأسیس کرد که بعدها ، به هنگام بازگشت به وطن ، آن را به کارکنان آلمانی اش واگذاشت. با پیروزی انقلاب ، در سال 1358 به ایران بازگشت و در لواسان ساکن شد. مباحث تمدنی و به ویژه تأثیر و سهم و نقش فرهنگ و تمدن ایرانی - اسلامی در تمدن جهانی از موضوعات مورد توجه و علاقۀ او بود.

از آثار رُهبانی می توان به «سیاست عملی» (1365) ، «ف‍ره‍ن‍گ ش‍رق و غ‍رب : تحلیل تاریخ از دیدگاه روان شناسی» (نشر نی ، 1379) ، «ف‍ره‍ن‍گ ش‍رق و چالش های فرهنگ شرق» (نشر ثالث ، 1386) ، «ف‍ره‍ن‍گ غ‍رب و چالش های آن» (نشر ثالث ، 1387) ، «روحیۀ ایرانی؛ روحیة شرقی : نقد و بررسی کتاب سازگاری ایرانی مهندس بازرگان» (چاپخش ، 1387) و از ترجمه هایش به یوهانس گوتنبرگ/ ماتیاس گِسکِه (دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، 1373) و فرهنگ اسلام در اروپا/ زیگرید هونکه (چاپ نهم : دفتر نشر فرهنگ اسلامی ، 1395) اشاره کرد.

  • تاریخ: پنج شنبه, 13 مرداد 1401
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.