خواص زغال اخته و فواید زغال اخته و مزایای خوردن زغال اخته و خواص زغال اخته در طب سنتی و خواص زغال اخته برای سلامتی و فواید زغال اخته برای پوست و خواص زغال اخته برای تقویت مو و زغال اخته برای زیبایی و مصرف زغال اخته در بارداری و حاملگی و خواص درمانی زغال اخته و طبع ذغال اخته و ارزش غذایی زغال اخته و عوارض زغال اخته و مضرات زغال اخته و زغال اخته برای لاغری و کاهش وزن در نم نمک.

خواص و فواید ذغال اخته برای بدن و پوست و عوارض آن

گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب و یا در بیشه ها می روید و از گروه گیاهان گل دار گلبرگ جدا محسوب می شود و در زبان انگلیسی به آن Cornelian Cherry گویند.خواص زغال اخته برای سلامتی و پوست + عوارضخواص زغال اخته برای سلامتی و پوست + عوارض

گل های زغال اخته ، زرد رنگ و خوشه ای می باشد و شهد فراوانی برای زنبورهای عسل دارد.

برگ های سبز پررنگ و براق و نوک تیزی دارد. میوه آن به شکل بیضی و حدودا به اندازه آلبالوی درشت است و طعم ترش و شیرینی دارد.

رنگ میوه آن قرمز بسیار خوش رنگ می باشد. درختچه زغال اخته حدود 300 سال عمر می کند و در حدود 25 سالگی تا 8 متر می رسد.

این درخت به طور کلی ارتفاعی حدود 8-4 متر دارد. چوب آن بسیار محکم است و در صنعت نیز کاربرد دارد.

زغال اخته در منطقه وسیعی از اروپا ، آسیا به خصوص ایران ، ارمنستان و قفقاز می روید.

محل رویش این گیاه در ایران ، در جنگل های ارسباران ، کوه های البرز ، منطقه الموت ، کوهین قزوین و در جنگل های بین مازندران و گیلان می باشد.

منطقه قزوین و رودبار به ویِژه در حاشیه البرز ، بیشترین تولید کننده و صادر کنندگان زغال اخته کشور محسوب می شوند. میوه زغال اخته در اواخر تابستان آماده چیدن است.

مواد مغذی موجود در زغال اخته از رشد سرطان های ریه و تکثیر سلول های سرطان خون بدون تاثیر بر سلول های سالم جلوگیری می کند. همه ی ما می دانیم میوه ها برای سلامتی مفید هستند اما نمی دانیم چه میوه ای متناسب با سلامتی ما است به همین خاطر در این بخش از نم نمک به خواص زغال اخته می پردازیم.

زغال اخته از درختان همیشه سبز بومی انگلستان و آمریکای شمالی هستند. مزه تندی دارند و شبیه زغال اخته اند.

چرا زغال اخته خوب است؟

زغال اخته آنتی اکسیدان ها ، عوامل ضد التهاب ، اسیدها ی آلی و ترکیبات پلی فنولیک ، همراه با مقادیر زیاد ویتامین ث و فیبر رژیمی ، دارند . این ترکیبات فعال زیستی با هم بدن را از فشارهای مختلف التیام می بخشند. چه چیز ویژه ای در مورد این میوه وجود دارد که آن ها را به رژیم غذایی شما اضافه می کند؟ اگر به دنبال پاسخ هستید ، اولین آن ، درمان عفونت ادراری است و علاوه بر آن خواصی قابل توجه است که در بخش سلامت تغذیه در نم نمک خواهید خواند.

فواید سلامتی زغال اخته

تمام خواص زغال اخته

 

خواص و مزایای حیرت انگیز زغال اخته :

1. کلسترول بد پایین (LDL)

زغال اخته اگر در مقادیر مناسب مصرف شود ، تولید کلسترول خوب را تحریک می کند ترکیبات پلی فنولیک سطوح تری گلیسرید را در خون تنظیم می کنند . این به نوبه خود از بدن در برابر حمله قلبی ، دیابت و چاقی محافظت می کند.

2. خواص زغال اخته برای بهبود سلامت روده :

رنگدانه ها که رنگ مشخص را به زغال اخته می دهند مسئول این فعالیت هستند. طبق مطالعه ای این ترکیبات اجازه نمی دهند که میکروب های مضر بر شکم تاثیر بگذارند. آن ها همچنین غشا سلولی داخلی شکم را بازسازی و زخم معده را درمان می کنند.

3. زغال اخته برای حفاظت از سیستم قلبی و عروقی :

با کاهش کلسترول بد و سطوح تری گلیسرید مربوطه در خون ، زغال اخته می تواند از حملات قلبی و ایست قلبی جلوگیری کند. ترکیبات ضد التهاب موجود در آن ها به تنظیم فشار خون با تامین آرامش رگ های خونی کمک می کنند.

فایده زغال اخته برای قلب

حفاظت از سیستم قلبی و عروقی با زغال اخته

4. زغال اخته برای درمان عفونت ادراری (UTIs) :

تمام نام و شهرتی که زغال اخته به خاطر توانایی التیام و جلوگیری از عفونت ادراری به دست آورده اند.فلائونید باکتری ها را از چسبیدن به غشا سلول داخلی مجاری ادراری جلوگیری می کند . از آنجا که باکتری ها نمی توانند بدون اتصال به سطح (چسبندگی)در بدن رشد کنند ، از بین می روند.

ولی چه چیزی می تواند روی کلیه ها تاثیرگذار ؟

5. زغال اخته برای محافظت کلیه ها در برابر عفونت :

اگر درمان نشود ، ممکن است به کلیه ها سرایت کند ! ممکن است برای درمان این عفونت ، مقدار زیادی آنتی بیوتیک مصرف کنید. چنین آسیبی به کلیه ها ممکن است منجر به بستری شدن در بیمارستان شود. در موارد نادر ، اگر باکتری بیماری سختی باشد ، بازگشت بیماری ممکن است رخ دهد و سایر اندام های حیاتی را نیز هدف قرار دهد. زغال اخته در حفاظت از کلیه ها در برابر التهاب بسیار موثر هستندا.

6. مصرف زغال اخته برای درخشندگی پوست :

یکی از دلایل برجسته خوردن زغال اخته می تواند داشتن پوست درخشان باشد. با حدود 98 درصد آب ، 24 درصد ویتامین ث و سطح بالای آنتی اکسیدان ها ، زغال اخته برای درخشان شدن پوست مفید است.

فواید زغال اخته برای پوست

درخشندگی پوست با مصرف زغال اخته

7. جلوگیری از سرطان سینه بالابردن ایمنی :

تحقیقی در سال 2016 ادعا می کند رژیم غذایی زغال اخته از شما در برابر 17 سرطان مختلف محافظت می کند. آنتی اکسیدان و ضد التهاب باعث توقف تکثیر سلول های سرطانی و رشد تومور را مهار می کنند.

این ها فعالیت و تعداد خاصی از سلول های سیستم ایمنی همراه با آنزیم های خاص درگیر در مکانیزم های دفاعی را افزایش می دهند.

8. زغال اخته برای کاهش عفونت در دوران بارداری :

همانند نحوه مبارزه با عفونت ادراری ، اجزای فعال زغال اخته احتمال ابتلا به عفونت باکتریایی در دوران بارداری را کاهش می دهند. برخلاف این افسانه ، آن ها هیچ گونه نقص مادرزادی در جنین یا مشکلات پس از زایمان در زنان را تحریک نمی کنند.

9. زغال اخته برای درمان عفونت های قارچی :

زغال اخته نیز می توانند به نفع دندان هاعمل کنند. تحقیقات نشان می دهند که ترکیبات ضد التهاب ، تشکیل بیوفیلم ها را روی دندان ها و زبان کاهش می دهند که می تواند عفونت دندانی و پوسیدگی را کاهش دهند.

زغال اخته برای سرماخوردگی و درمان عفونت ها

درمان عفونت های قارچی با زغال اخته

10. ممکن است اختلالات پروستات را درمان کند :

با توجه به اثر آن در مجاری ادراری و درمان عفونت ادراری ، عصاره زغال اخته می تواند به مقابله با اختلالات پوستی خوش خیم و اختلالات مربوط به آن کمک کند. اگرچه تحقیقات زیادی در مورد این موضوع وجود ندارد ، گفته می شود که زغال اخته می تواند به درمان سرطان های پروستات کمک کند .

مقایسه زغال اخته تازه با زغال اخته خشک :

زغال اخته تازه حاوی مقادیر بالایی از ویتامین ث ، کربو هیدرات ها ، آب و پتاسیم هستند. در مقابل ، زغال اخته خشک این ها را ندارد ، اما مقادیر بالایی شکر و کربو هیدرات ها دارند. زغال اخته خشک ، شیرین تر از تازه است ، اما باید به مقدار کم به خاطر محتوای قند آن ها مورد استفاده قرار گیرد.بنابراین اگر به دنبال میان وعده ای مغذی هستید زغال اخته تازه بهترین انتخاب است زغال اخته تازه را می توان طعم دهی سالاد ، سس ، کلوچه ها ، اضافه کرد. گزینه دیگر نوع منجمد آن است. پروتئین های منجمد بیش ترین مواد مغذی را دارد. آن ها همچنین حاوی شکر ، فیبر و افزودنی های اضافی مانند خشک نیستند.

عوارض خوردن زغال اخته :

ممکن است با مواد مخدر خاص واکنش نشان دهد.

خون رقیق مانند وارفارین ممکن است با ترکیبات زیست فعال واکنش نشان دهد و باعث مشکلات شدید خونریزی شود. اگر در معرض بیماری های خونی قرار دارید و یا دچار مشکلات قلبی شدید ، با پزشک مشورت کنید.

زغال اخته خواص دارد؟

عوارض مصرف زغال اخته

کمک به تشکیل سنگ کلیه :

به دلیل سطوح بالای اکسالیت زغال اخته ممکن است با کلسیم موجود در بدن واکنش نشان دهد تا رسوبات (سنگ ها) ، به ویژه در کلیه ها شکل دهد. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که مقادیر زیادی از عصاره زغال اخته یا خودش خورده شود. بنابراین توصیه نمی کنیم بدون توصیه پزشک زغال اخته استفاده کنید.

دیابت :

اگر دیابت داشته باشید و به طور منظم زغال اخته خشک (و یا شیرین) بخورید ، در معرض خطر ابتلا به قند خون قرار می گیرید. این ها حاوی قندها هستند که سطح گلوکز خون را افزایش می دهند و ممکن است شرایط را بدتر کنند.

ارزش غذایی زغال اخته :

زغال اخته تازه تقریبا 90 درصد آب هستند در حالی که خشک آنها عمدتا از کربو هیدرات ها و فیبرها تشکیل شده است. 100 گرم زغال اخته خام دارای

 • کالری 46
 • آب %87
 • پروتئین 0.4 گرم
 • کربوهیدرات 12.2 گرم
 • شکر 4 گرم
 • فیبر 4.6 گرم
 • چربی 0.1 گرم
 • اشباع شده 0.01 گرم
 • تک غیر اشباع 0.02 گرم
 • امگا3 0.02 گرم
 • امگا 0.03 گرم
 • کربوهیدرات و فیبر

خوردن زغال اخته و لاغری

زغال اخته و ارزش غذایی آن

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.