در ادامه به تمام خواص و فواید کلم بروکسل - Brussels sprout خوشمزه و مقوی اشاره شده است با بخش تغذیه نم نمک همراه باشید تا با مزایای کلم بروکسل آشنا شوید.

خواص کلم بروکسل برای سلامتی ، بارداری و پوست و مو

کلم بروکسل ، که با نام های کلم دُکمه ای یا کلم فَندقی نیز شناخته می شود ، (به انگلیسی : Brussels sprout) از انواع سبزی و از خانوادۀ کلم است. این کلم گیاهی است از تیره چلیپائیان (Crucifrae) و از سرده براسیکا (Brassica) که ظاهر آن همانند کلم پیچ اما بسیار کوچکتر و به اندازۀ یک گردو است. هر ساقۀ کلم بروکسل ده ها کلم به بار می آورد که کلم های کوچکترِ آن خوش خوراک تر و بزرگ ترها غالباً تلخ و بی مزه هستند. این کلم در مقایسه با انواع دیگر کلم مقاومت بیشتری در برابر سرما داشته ، در هوای خنک محصولِ بهتری خواهد داشت.خواص کلم بروکسل برای سلامتی ، بارداری و پوست و موخواص کلم بروکسل برای سلامتی ، بارداری و پوست و مو

خاصیت کلم بروکسل چیست؟

این سبزیجات شبیه مینی کلم می باشند و به طور معمول برای برای تهیه یک غذای جانبی مغذی یا اصلی آن بریده ، تمیز و پخته شده می شود. جوانه بروکسل دارای مقادیر زیادی از مواد مغذی است و به چندین فایده سلامتی مرتبط است.

انواع کلم

کلمها انواع زیادی دارند که با اغلب آنها مانند کلم قمری، کلم پیچ، کلم گل و امثال آن آشنایی دارید. اما بعضی از آنها مانند کلم بروکسل کمتر شناخته شده اند. کشاورزی بی تا کشت که در زمینه کشت این نوع کلم نیز فعالیت دارد ، با بهره گیری از منابع علمی و پشتیبانی چهل سال تجربه در کشت کلم بروکسل یا کلم دکمه ای توانسته بهترین محصول را باکیفیت عالی روانه بازار نماید .

تاریخچه

کلم بروکسل درواقع یک سبزی اروپایی است. متجاوز از ششصد و پنجاه سال از قدمت این سبزی در اروپا می گذرد. اول بار ساکنین بلژیک به کاشت و مصرف آن روی آوردند. روی هم رفته سبزی بسیار خوشمزه و پرخاصیتی است. می توان آن را به صورت تازه مانند سایر سبزیجات مورد استفاده قرار داد و یا در تهیه سالاد از آن کمک گرفت. این امکان نیز وجود دارد که با آن خوراک و غذاهای مختلف درست کنیم.

کلم بروکسل

کلم بروکسل چیست؟

ارزش غذایی کلم بروکسل

یک فنجان کلم بروکسل پخته( میزان مصرف مجاز روزانه) چه چیزهایی را تامین می کند :


فواید کلم بروکسل برای سلامتی ، پوست و مو- دلایل لزوم مصرف کلم بروکلی

فواید کلم بروکسل برای سلامتی ، پوست و مو که شما باید بدانید در اینجا آمده است.

فواید و مزایای کلم بروکسل

فواید و مزایای کلم بروکسل

1. از دی ان ای محافظت می کند

محافظت از دی ان ا باید در ابتدای فهرست فواید کلم بروکسل برای سلامتی قراربگیرد. یک مطالعه جدید نشان داد خوردن روزانه 25/1 فنجان از این کلم فندقی می تواند به محافظت و افزایش ثبات دی ان ا در گلبول های سفید شما کمک کند. جالب تر اینکه ، ترکیب های مفید و فعال خاص موجود در کلم بروکسل توانایی انسداد آنزیم هایی به نام sulphotransferase را دارد. دانشمندان ارتباط نزدیکی بین فعالیت sulphotransferase و آسیب دی ان ای را پیداکردند.

2. کلسترول را پایین می آورد

فواید کلم بروکسل ، شامل پایین آوردن سطح کلسترول نیز می شود. شما باید برای تحت کنترل داشتن سطح کلسترول ، غذاهایی بخورید که کلسترول پایینی دارند. همه کلسترول ها بد نیستند ، کلسترول خوب نقش مهمی در ساخت سلول ، ساخت هورمون ها ، تولید ویتامین D و موادی که به هضم غذا کمک می کنند ایفامی کند. به هرحال ، سطوح بالای کلسترول و کلسترول LDL بیش از حد در بدن شما ممکن است شریان ها را مسدودکرده و باعث مشکلات سلامتی جدی مانند سکته ، بیماری قلبی و دیابت شود. کلم بروکسل غذایی است که کلسترول پایینی دارد.

به علاوه ، خوردن روزانه کلم بروکسل به متعادل کردن و پایین آوردن سطح کلسترول در بدن شما کمک می کند. زیرا این کلم فندقی سرشار از فیبر است. فیبر موجود در این کلم فندقی بیشتر از 15% نیاز روزانه فیبر را تامین می کند. زمانی که فیبر را هضم می کنید ، فیبر به اسیدهای صفراوی می چسبد. در طول فرآیند هضم ، اسیدهای صفراوی می توانند به راحتی از بدن شما بیرون بروند. در نتیجه ، سطح کلسترول در بدن شما می تواند کاهش یابد. به منظور تقویت توانایی کاهش کلسترول ، باید کلم بروکسل را قبل از خوردن بخارپزکنید.

کلم بروکسل غنی از آنتی اکسیدان است

3. از مشکلات قلبی-عروقی جلوگیری می کند.

مشکلات قلبی عروقی زیادی مانند حمله قلبی ، تصلب شرایین و بیماری قلب ایسکمیک وجوددارد. این بیماری ها می توانند به مرگ افراد منجرشوند. خوشبختانه ، مطالعات اخیر دریافتند که سبزیجات چلیپاییان مانند کلم بروکسل توانایی کاهش خطر مشکلات قلبی درحال پیشرفت را دارند. دانشمندان و محققان مطالعات زیادی را برای درک فایده کلم بروکسل در جلوگیری از مشکلات قلبی عروقی و یافتن توضیحی برای آن انجام داده اند. نتایج حاکی از این است که کلم بروکسل دارای خواص ضد التهابی است. التهاب می تواند بر رگ های خونی و گردش خون بدن شما تاثیر منفی گذاشته و درنتیجه باعث بیماری های قلبی عروقی شود.

بسیاری از مطالعات نشان دادند که گلوکوراپامین موجود در این کلم فندقی در زمان هضم می تواند به سولفورفان ایزوتیوسیانات (ITC )تبدیل شود. این ITC نه تنها باعث تاثیرات ضدالتهابی در سیستم قلبی عروقی بدن شما می شود بلکه از آسیب رگ خونی نیز جلوگیری می کند.

به علاوه ، فواید کلم بروکسل جلوگیری از بیماری قلبی عروقی را نیز دربرمی گیرد زیرا این سبزی توانایی کاهش کلسترول را دارد. کلم بروکسل سرشار از فیبر است که می تواند به اسیدهای صفراوی چسبیده و بعد از آن از طریق حرکات روده از بدن تان خارج شود. پس از آن ، کبد ما باید از کلسترول برای جایگزین کردن اسیدهای صفراوی بیرون رفته استفاده کند. در نتیجه ممکن است سطح کلسترول در بدن ما کاهش یابد. مطالعات اخیر نشان دادند که برای فزایش توانایی کاهش کلسترول کلم بروکسل ، این کلم باید بخارپز شود. ثابت شده است که کلم بروکسل به اندازه کلستیآمینین- داروی کاهش کلسترول- موثر است. بنابراین گنجاندن کلم بروکسل در رژیم غذایی روزانه توصیه می شود.

4. سیستم گوارشی تان را تقویت می کند

نمی توانیم انکارکنیم که کلم بروکسل سرشار از ویتامین های حیاتی و دیگر مواد مغذی لازم به ویژه فیبر رژیمی است. خوردن مقدار کافی فیبر برای هضم مفید است. به هرحال ، همه مردم نمی توانندکلم بخورند. کلم برای بعضی افراد دیرهضم است و باعث تولید گاز و نفخ می شود. اگر قادر به هضم کلم نیستید اما هنوز می خواهید از فواید آن سود ببرید ، می توانید مکمل مصرف کنید. مصرف مکمل های کلم می توانند به شما در ازبین بردن مشکل نفخ و تقویت هضم مناسب کمک کنند. اگر مشکلات گوارشی دارید ، می توانید از این کلم فندقی به عنوان یک درمان موثر استفاده کنید. به هرحال اگر کلم بروکسل مشکلات هاضمه تان را بهبودنبخشد ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

کلم برای سیستم گوارشی مفید است زیرا سرشار از پتاسیم ، پروتئین ، فولات ، ویتامین آ و ث است. خواص آنتی اکسیدان کلم به محافظت از سلول ها کمک می کند.

فواید کلم بروکسل برای سیستم گوارش

فواید کلم بروکسل برای سیستم گوارش

موسسه سلامت عمومی هاروارد نشان داد که یک فرد متوسط ، روزانه به مصرف 20 تا 30 گرم فیبر نیازدارد. یک فنجان کلم بروکسل ممکن است 13% نیاز روزانه فیبر را تامین کند. فیبر می تواند مدفوع را نرم کرده و مانع از یبوست شود.

به هرحال ، در بعضی افراد ، هضم فیبر موجود در کلم خیلی زمان می برد. به علاوه ، بدن ما آنزیم های هضم و شکستن رافینوز ، یک نوع قند موجود در کلم بروکسل را ندارد. خوردن این کلم فندقی ممکن است باعث نفخ و گاز شود.

این کلم فندقی یک غذای سالم است که می تواند به رژیم غذایی شما اضافه شود. به هرحال ، اگر دچار گاز و نفخ هستید نباید کلم بخورید زیرا وضعیت را بدترمی کند. زمانی که شروع به اضافه کردن کلم به رژیم غذایی خود می کنید ، باید میزان مصرف روزانه را محدودکنید تا بدن تان به آن عادت کند. پس از آن ، می توانید میزان مصرف را تدریجا افزایش دهید. برای رفع مشکلات گوارشی ایجادشده توسط کلم ، باید از مکمل های دارای آنزیم آلفا گالاکتوزیداز که می تواند قند رافینوز موجود در کلم را بشکند استفاده کنید. همچنین می توانید از مکمل های سیمتیکون برای کاهش گاز در روده تان استفاده کنید.

5. منبعی عالی از ویتامین K را فراهم می کند

کلم بروکسل دارای منبعی عالی از ویتامین K است که نقش مهمی در سلامت استخوان ها ایفامی کند. به علاوه ، بدن شما به ویتامین K نیازدارد تا فرآیند انعقاد خون در بدن شما به درستی انجام شود. کمبود ویتامین K نادر است زیرا گیاهان و سبزیجات می توانند ویتامین Kکافی برای بدن تان را فراهم کنند و حتی باکتری موجود در روده هم می تواند ویتامین K تولیدکند.

به هرحال ، مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند بر باکتری اثرکرده و باعث کمبود خفیف ویتامین K شود. اگر رژیم غذایی شما ویتامین K کمی دارد یا دچار کمبود ویتامین K هستید ، این مسئله می تواند باعث کلسیفیکاسیون ( آهک سازی) در بدن شما شود. نبود ویتامین K باعث خونریزی شدید هم می شود. دیگر مشکلات سلامتی مربوط به کمبود ویتامین K شامل کیسه صفرا ، بیماری سلیاک ، فیبروز کیستیک ، بیماری کرون ، بیماری کبدی ، رقیق کننده های خون ، سوختگی های شدید و همودیالیز طولانی مدت می شود. بنابراین باید مصرف ویتامین K را با خوردن غذاهای سرشار از ویتامین K مانند چای سبز ، جگر گاو ، بروکلی ، شلغم ، اسفناج ، کلم پیچ ، کاهو سبزتیره و مارچوبه افزایش دهید.

کلم بروکسل سرشار از ویتامین کا

کلم بروکسل سرشار از ویتامین کا

علاوه بر این ، کلم بروکسل سرشار از ویتامین K است که اگر دنبال فواید کلم بروکسل هستیم باید این را بدانیم. گفته می شود مصرف یک فنجان کلم بروکسل می تواند میزان روزانه ویتامین K را برای تان تامین کند. مطالعات نشان دادند غذاهای فریزری باعث ازبین رفتن ویتامین K در غذاها می شود اما گرما بر کیفیت ویتامین K تاثیر نمی گذارد. بنابراین ، برای گرفتن ویتامین K و فواید کلم بروکسل ، باید این کلم ها را فورا بعد از خریدن بخارپز کرده و بخورید.

6. بدن تان را سم زدایی می کند

تحقیقات و مطالعات درمورد فواید کلم بروکسل گسترده و پیچیده هستند. خیلی از مطالعات چنین دریافتند که گلوکوزینولات های موجود در کلم بروکسل می تواند سم زدایی را در سلول هایمان تقویت کند. کلم بروکسل دارای منبع بزرگی از گلوکوزینولات است.

علاوه براین ، سیستم سم زدایی بدن ما فقط درصورتی درست و موثر عمل می کند که دارای سولفور کافی باشد. سولفور مسئول فواید کلم بروکسل برای سم زدایی بدن شما است. مواد مغذی سولفوردار در کلم بروکسل فراوانند. مواد مغذی سولفوردار باعث مزه و بوی خاص کلم بروکسل هستند. پخت بیش از حد این کلم باعث بوی زیاد سولفور می شود. مواد مغذی سولفوردار ممکن است به فاز دوم سم زدایی بدن واردشوند. به هرحال ، در فاز یک سم زدایی بدن ، سیستم سم زدایی نیازمند حمایت آنتی اکسیدان قوی است. جالب است که کلم بروکسل می تواند این فواید را فراهم کند. این کلم حاوی منبع عالی از ویتامین C است که بخاطر داشتن اثرات آنتی اکسیدانی شناخته شده است. علاوه براین ، در کنار ویتامین C و منگنز ، کلم بروکسل سرشار از فیتونوترینت های آنتی اکسیدان مانند فلاوونوئیدهای آنتی اکسیدان کافی هستند. به علاوه ، ترکیب های فعال متعدد یافت شده در کلم بروکسل برای محافظت از دی ان ای سلول های بدن مان در برابر آسیب ها و تغییرات ایجادشده توسط بسیاری از سموم محیطی مفیدند.

7. دارای سطح بالایی از تاثیرات آنتی اکسیدان هستند

اگر دوست دارید کلم بروکسل بخورید ، این کلم می تواند به غذای مهمی در رژیم روزانه تان تبدیل شود.زیرا کلم بروکسل حاوی آنتی اکسیدان های ویتامین مانند ویتامین A و ویتامین C است. تاثیرات آنتی اکسیدانی ماده معدنی ضروری منگنز که در کلم بروکسل فراوان است نیز ثابت شده است. کلم بروکسل دارای آنتی اکسیدان های فلاوونوئید مانند کوئرستین ، ایزورامنتین و کمپفرول است. یک مطالعه انجام گرفته در فرانسه به این نتیجه رسید که پلی فنل های آنتی اکسیدان موجود در کلم بروکسل ، آنتی اکسیدان های موثرتر و قوی تری از دیگر سبزیجات چلیپایی هستند. اثرات آنتی اکسیدان کلم بروکسل از کلم بروکلی خیلی بهترند. به علاوه ، بعضی ترکیب های آنتی اکسیدان در کلم بروکسل در بیشتر غذاها موجود نیستند. این ترکیبات شامل ترکیب سولفوردار D3T است. بیشتر تحقیقات و مطالعات برای مشخص کردن اینکه D3T برای سیستم آنتی اکسیدان بدن ما مهم و موثر است یا نه انجام می شوند.

ویتامین های کلم بروکسل

ویتامین های کلم بروکسل

مواد مغذی آنتی اکسیدان موجود در کلم بروکسل نه تنها از فاز 1 فرآیند سم زدایی در بدن ما حمایت می کنند بلکه خطر آسیب اکسیداتیو ایجادشده توسط مولکول ها واکنشی حاوی اکسیژن را کاهش می دهد. تنش اکسیداتیو مزمن و آسیب بافتی ایجادشده توسط این مولکول ها می تواند منجر به بیشتر سرطان های خاص شود.

8. با التهاب مبارزه می کند

زمانی که درمورد فواید کلم بروکسل صحبت می کنیم ، نمی توانیم تاثیرات ضدالتهابی آن را نادیده بگیریم. خوردن منظم کلم بروکسل می تواند از بدن شما دربرابر التهاب مخافظت کند. آیا می دانید التهاب مزمن یکی از عوامل ایجادکننده خیلی از انواع سرطان است؟ التهاب مزمن به دلیل سبک ناسالم زندگی انسان مانند استفاده زیاد از داروهای بدون تجویز یا تجویزشده ، ورزش نکردن ، استرس زیاد ، بی خوابی و رژیم غذایی ناسالم به وجود میآید.

این کلم فندقی به خاطر داشتن فواید مغذی متعدد ، در دور نگه داشتن بدن شما از التهاب زیاد و مزمن موثر است.

دانشمندان و محققان دریافتند که سطح بالای گلوکوزینولات کلم بروکسل در وجود این فواید در کلم بروکسل نقش دارد. فرآیند التهاب برای درمان جراحت ، زخم و خیلی از بیماری ها لازم است. به هرحال ، عدم تعادل سیستم التهاب و ضدالتهاب بدن تان ممکن است سلامتی تان را به خطر بیندازد. گلوکوزینولات موجود درکلم بروکسل توانایی تنظیم این سیستم را دارد و با التهاب ناخواسته مبارزه می کند. علاوه بر گلوکوزینولات ، گلوکوبرازیسین نیز برای سیستم التهابی مفید است. زمانی که کلم مصرف می کنیم ، گلوکوبرازیسین موجود در کلم بروکسل می تواند به ایندول-3-کاربینول ، یک مولکول ایزوتیوسیانات که دارای خواص ضدالتهابی است تبدیل شود.

ماده مغذی ضدالتهاب دیگر موجود در این کلم فندقی اسیدهای چرب امگا3 است. اسید چرب امگا 3 آن چیزی اغلب فکرمی کنیم نیست. ما چنین فرض کردیم که همه سبزیجات مانند کلم بروکسل چربی پایینی دارند. اما درواقع ، 100 کالری کلم بروکسل می تواند به بدن شما 480 میلی گرم اسیدچرب امگا3 بدهد. اسیدچرب امگا3 مسئول انسداد مولکول های عامل التهاب بدن تان هستند.

9: دارای منبع عالی از ویتامین C است

کلم بروکسل به خاطر داشتن مقدار زیاد ویتامین C باید وارد رژیم غذایی روزانه تان شود. اگر می خواهید میزان توصیه شده ویتامیتن C روزانه خود را دریافت کنید ، فقط باید 100 گرم کلم بروکسل جوشیده یا بخارپز بخورید. بسیاری از مطالعات اخیر نشان دادند که ویتامین C موجود در این کلم فندقی از دیگر میوه ها مانند پرتقال خیلی بیشتر است. بدن شما برای اطمینان از درست کارکردن سیستم ایمنی و جلوگیری از فشارخون بالا به ویتامین C نیازدارد.

10. بیماری کرون را بهبود میبخشد

بیشتر بیماران مبتلا به بیماری کرون برای بهبود کیفیت زندگی خود به جراحی نیاز دارند ، اما در بعضی موارد ، جراحی پزشکی لازم است.

فواید کلم بروکسل در درمان بیماریها

فواید کلم بروکسل در درمان بیماریها

پزشک ممکن است استومی (وصل کردن اندام توخالی به خارج از بدن یا به اندام توخالی دیگر) را برای بیماران مبتلا به بیماری کرون پیشنهادکنند. پس از استومی ، افراد می توانند به شکل قابل توجهی تسکین یافته و زندگی شان بهترشود. به هرحال ، برای بیماران با استومی مهم است که از نکات ضروری خودمراقبتی مانند رژیم غذایی آگاه باشند. به نظر هریت ای. پیلرت ، یک پرستار استونومی شاغل در مرکز پزشکی مرسی ، بیمارانی که به خاطر بیماری کرون جراحی استومی دارند باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند. خوردن کلم بروکسل برای محافظت از سلامت شما و دریافت موادمغذی توصیه شده است. به علاوه ، بیماران مبتلا به بیماری کرون نباید غذاهای سرشار از فیبر بخورند زیرا بدن شان نمی تواند فیبر را هضم کند. غذاهای با پوست نیز ممنوع هستند زیرا می توانند باعث انسداد شوند. خوردن بیشتر از 8 لیوان آب در روز می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

11. رشد مو را تقویت می کند

خوردن منظم کلم بروکسل به تقویت رشد مو کمک می کند. مطالعات چنین دریافتند که ویتامین C در این فایده کلم بروکسل نقش دارد. ویتامین C دارای خواص آنتی اکسیدان است که می تواند به ازبین بردن رادیکال های آزاد مضر که باعث شکننده شدن ، ضعیف و نازک شدن مو می شوند کمک می کند. علاوه براین ، خوردن منظم کلم بروکسل می تواند از خیلی از اختلالات مو مانند هیرستیسم (رشد بیش از حد مو در صورت و بدن زنان) ، آلوپسی (ریزش قسمتی از موی سر یا صورت) و غیره جلوگیری کند.

فواید کلم بروکسل برای مو

12. جریان و گردش خون را تقویت می کند

کلم بروکسل توانایی تقویت کردن گردش خون در بدن شما را دارد ، در نتیجه می تواند فرآیند درمان را تسریع کند. درمورد مو نیزکلم می تواند مو را با ترمیم مویرگ ها قوی کند. کلم می تواند با افزایش دادن گردش خون در فولیکول ها و پوست سرتان ، رشد مو را تحریک کند.

13. دارای منبع بزرگی از آهن است

کلم بروکسل به علت داشتن آهن فراوان می تواند از ریزش و شکنندگی مو جلوگیری کند. زیرا آهن نقش مهمی را در اتقال اکسیژن به ریشه مو ، پوست سر و stress دارد. آهن نه تنها برای مو بلکه برای بدن مفیداست. آهن همچنین مسئول انتقال اکسیژن به سلول های خونی در بدن انسان است. کمبود آهن می تواند باعث خیلی از مشکلات سلامتی خفیف و یا جدی شود مانند کم خونی مزمن ، کم خونی در دوران بارداری ، سرفه ، کم خونی ، مشکلات کلیوی و غیره. بدن ما برای اطمینان از رشد و سلامت به آهن نیازدارد. همچنین آهن یک ماده مغذی مهم است که متابولیسم را تقویت کرده و گلبول های قرمز خون را تولیدمی کند. بنابراین ، برای سلامتی باید مصرف آهن را افزایش دهید. می توانید غذاهای سرشار از آهن مانند کلم بروکسل را بخورید یا از مکمل های آهن استفاده کنید. به هرحال ، اگر می خواهید از این مکمل ها استفاده کنید ، ابتدا باید با پزشک تان مشورت کنید.

14. سرشار از روی است

این کلم فندقی علاوه بر ویتامین C ، آهن و آنتی اکسیدان دارای منبع بزرگی از روی است. درمورد مو نیز روی مسئول تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) در پوست سر است. سبوم با آبرسانی ریشه ها ، پوست سر و تارهای مو از خشکی مو جلوگیری می کند. به علاوه ، روی تولید دوباره سلول های پوست سر را تقویت کرده و پوست سر را سالم نگه می دارد. برای سلامتی ، روی نقش مهمی در حفظ سیستم گوارشی و ایمنی ، کاهش استرس ، کنترل دیابت ، تقویت متابولیسم و تسریع درمان زخم ها و آکنه ایفامی کند. کمبود روی می تواند باعث فشارخون پایین ، اختلال رشد ، بی اشتهایی ، کاهش رشد استخوان ، افسردگی ، کاهش وزن ، زبری پوست ، ریزش مو ، اسهال ، خستگی و غیره شود. می توانیم با خوردن غذاهای سرشار از روی مانند کلم بروکسل یا مصرف مکمل ها روی را افزایش دهیم. اگر بخواهید از مکمل های روی استفاده کنید باید از دستور پزشک پیروی کنید.

15. شوره سر را درمان می کند

علاوه برتقویت مو ، فواید کلم بروکسل شامل کاهش شوره سر نیز می شود. شوره یک مشکل عادی مو است. شوره توسط سلول های مرده پوست بر پوست سر به وجود می آید. این ممکن است باعث از دست رفتن اعتمادبه نفس در مبتلایان شود. افراد دچار به شوره اغلب پول زیادی را صرف محصولات مراقبت از مو می کنند. به هرحال ، بیشتر محصولات مو گرانقیمت هستند و موادشیمیایی مضر با عوارض جانبی ناخواسته دارند.

درمان شوره سر با کلم بروکسل

درمان شوره سر با کلم بروکسل

خوشبختانه ، رژیم غذایی سالم می تواند به شما در کنترل مشکل شوره سر کمک کند. این هم یکی از فواید کلم بروکسل است. کلم بروکسل دارای منبع بزرگی از سلنیوم است که مالاسزیا ، قارچ عامل شوره سر را می کشد. خوردن منظم کلم به مبارزه با مشکل شوره سر و خلاصی از باقی مانده های آن کمک می کند. درنتیجه ، مو می تواند قوی تر و بلندتر شود.

16. مو را سالم نگه می دارد

اگر می خواهید موی صاف و براق داشته باشید ، باید کلم بروکسل را در رژیم غذایی خود بگنجانید. گفته می شود که مصرف منظم این کلم فندقی می تواند به موها قابلیت ارتجاعی ، جلا و درخشندگی بدهد. زیرا کلم بروکسل دارای اسیدهای چرب امگا3 است که ماده مغذی لازم برای موی سالم هستند. اسیدهای چرب امگا3 برای تغذیه فولیکول های مو خوبند و بنابراین مو را سالم و قوی می کنند. به همین دلیل اسیدهای چرب امگا 3 در برچسب خیلی از محصولات مراقبت از مو قرارمی گیرد. اسیدهای چرب امگا3 می توانند به مبارزه با خیلی از مشکلات مو مانند موی خشک ، پوست سر برفکی ، شکنندگی و ریزش مو کمک کنند. برای داشتن موی سالم ، نه تنها می توانید از درمان های موضعی استفاده کنید بلکه می توانید یک رژیم غذایی سالم نیز داشته یاشید. خوردن کلم بروکسل می تواند به موی تان سودبرساند. به کسانی که موی مرده و بی طراوتی دارند توصیه می شود به طور منظم کلم بروکلی بخورند.

به علاوه ، این کلم فندقی می تواند با متعادل کردن هورمون ها و حفظ طراوت مو از ریزش مو جلوگیری کنند. عدم تعادل در هورمون ها ممکن است باعث ریزش مو در زنان شود.

17. سطح بیوتین را افزایش می دهد

بیوتین یک ماده مغذی حیاتی برای پوست ، مو و ناخن است. کمبود بیوتین باعث ریزش مو ، شکنندگی و آسیب دیدگی مو می شود. افزایش مصرف بیوتین به بلندترشدن موهای شما و جلوگیری از خیلی از مشکلات مو کمک می کند. بر ای داشتن موی سالم ، پوست درخشان و ناخن قوی می توانید از مکمل های بیوتین موجود در فروشگاه های سلامت مصرف کنید. به هرحال ، بی خطرترین و مقرون به صرفه ترین راه ، مصرف غذاهای سرشار از بیوتین است. به همین دلیل این کلم فندقی به عنوان غذایی سالم برای پوست ، مو و ناخن درنظرگرفته می شود.

18. باعث درخشندگی پوست می شود

برای داشتن پوستی درخشان نه تنها به یک برنامه روزانه مراقبت از پوست بلکه به یک رژیم غذایی سالم نیازدارید. سالم خوری نقش مهمی در تغذیه پوست دارد. نبود مواد مغذی می تواند باعث از دست رفتن شادابی و طراوت پوست شود. سالم خوری باعث می شود پوست تان بهتر به نظررسیده و ظاهری درخشان داشته باشد. کلم بروکسل منبع بزرگی از خیلی از مواد معدنی ضروری ، ویتامین های حیاتی و مواد مغذی است. این مواد مغذی می توانند برای پوست تان مفیدباشند. یک وعده بروکسل می تواند به شما فواید مغذی کافی بدهد. می تواند ویتامین B ، ویتامین C ، ویتامین K و مواد معدنی ضروری مانند روی ، آهن ، منیزیم ، کلسیوم ، فسفر و کلسیوم را فراهم کند.

19. از سرطان پوست جلوگیری می کند

رادیکال های آزاد به وجودآمده به دلیل قرارگرفتن بیش ازحد در معرض آلودگی محیطی و نورآفتاب می تواند خطر پیشرفت سرطان پوست را افزایش دهد.

درمان سرطان با کلم بروکسل

درمان سرطان با کلم بروکسل

خوشبختانه می توانید با گنجاندن این کلم فندقی در رژیم غذایی خود ، سرطان پوست را از خودتان دورکنید. آنتی اکسیدان های موجود در این کلم در ازبین بردن این رادیکال ها و محافظت از پوست تان از سرطان پوست و آسیب آفتاب موثرهستند.

20. پوست را آبرسانی کنید

این کلم فندقی سرشار از ویتامین B نیز هست و به شما برای ساختن سلول های پوستی کمک می کند. بنابراین فواید کلم بروکسل شامل آبرسانی پوست نیز می شود. برای داشتن پوستی صاف و درخشان ، فقط لازم است روزانه یک وعده کلم بروکسل مصرف کنید.

21. به تولید دوباره سلول کمک می کند

از دلایل دیگر برای گنجاندن کلم بروکسل در رژیم غذایی تان این است که این کلم فندقی به تسریع درمان و تقویت جوانسازی پوست کمک می کند. خوردن کلم می تواند زخم و بافت آسیب دیده را سریع تر درمان کند. کلم بروکسل تجمع رنگدانه ها و تغییر رنگ پوست مانند لکه ها و کک ومک پیری را ازبین برده و پوستی بی عیب و نقص و تمیز به شما هدیه می کند.

خواص و ارزش غذایی کلم بروکسل

22. تولید کلاژن را تقویت می کند

ویتامین C فراوان موجود در کلم بروکسل در ساخت کلاژن موثراست. خوردن کلم بروکسل با افزایش قابلیت ارتجاعی پوست شما را جوان می کند. ویتامین C نقش مهمی در حمایت و پیوند اعضا و بافت های بدن بازی می کند. کمبود ویتامین C می تواند منجر به افتادگی پوست و چین وچروک شود. مصرف منظم کلم بروکسل برای جوان سازی پوست و جلوگیری از علائم پیری زودرس مانند چین وچروک و افتادگی پوست توصیه می شود.

23. با مشکلات آکنه مبارزه می کند

کلم بروکسل سرشار از اسیدهای چرب امگا3 است که التهاب را کاهش داده و از آکنه و دیگر مشکلات پوستی جلوگیری می کند. کلم بروکسل می تواند به عنوان یک غذای سالم که به جلوگیری و درمان شرایط پوستی متعدد مانند پوسته پوسته شدن ، خارش و پوست سرخی کمک می کند درنظرگرفته شود. بنابراین ، اگر می خواهید پوستی درخشان ، صاف و بدون شرایط التهاب مانند پسوریازیس و آکنه داشته باشید توصیه می شود کلم بروکسل مصرف کنید.

24. برای زنان باردار مفید است

پروتئین موجود در این کلم فندقی می تواند برای زن باردار و فرزند به دنیا نیامده اش مفیدباشد.

مصرف کلم بروکسل در بارداری

مصرف کلم بروکسل در بارداری

بنابراین ، کلم بروکسل باید به عنوان یک غذای سالم برای رژیم غذایی زن باردار درنظرگرفته شود. زنان باردار باید در زمان مصرف کلم بروکسل مراقب باشند. اگر کلم بروکسل به خوبی پاک نشود می تواند خطر باکتری هایی مانند e-coli و سالمونلا که ممکن است باعث مشکلات سلامتی مانند تهوع ، اسهال ، تب ، دردهای شکمی و دیگر بیماری های جدی در زنان باردارشود را افزایش دهد. اگر زنان باردار بخواهند از فواید کلم بروکسل استفاده کنند باید این سبزی را بپزند.

25. درمان خارش سر

این کلم فندقی به خاطر داشتن خواص ضدقارچی می تواند به جلوگیری و درمان خارش پوست سر که به خاطر شوره به وجودآمده کمک کند.

26 . تقویت سیستم ایمنی

یکی از برجسته ترین ویژگی های جوانه های بروکسل میزان بالای ویتامین C آنها است. یک فنجان جوانه بروکسل حاوی بیش از 120% از ویتامین C شما در روز توصیه می شود. این ویتامین برای سلامتی سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است ، زیرا ویتامین C باعث تولید سلول های سفید خون شده و به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند ، استرس اکسیداتیو و احتمال ابتلا به بیماریهای مزمن نیز کاهش می یابد.

27 . از ریزش مو جلوگیری می کند

کلم بروکسل به علت داشتن آهن فراوان از ریزش مو جلوگیری می کند زیرا آهن نقش مهمی را در انتقال اکسیژن به ریشه مو ، پوست سر و stress دارد. کلم بروکسل می تواند با متعادل کردن هورمون ها و حفظ طراوت مو از ریزش مو جلوگیری کنند زیرا عدم تعادل در هورمون ها ممکن است باعث ریزش مو در زنان شود.

28 . مشکلات مو را درمان می کند

کلم بروکسل به علت داشتن خواص آنتی اکسیدان می تواند رادیکال های آزاد مضررا از بین ببرد و از شکننده شدن ، ضعیف و نازک شدن مو جلوگیری کند. خوردن منظم کلم بروکسل سبب جلوگیری از اختلالات مو مانند هیرستیسم (رشد بیش از حد مو در صورت و بدن زنان) ، آلوپسی (ریزش قسمتی از موی سر یا صورت) و ... می شود.

کلم بروکسل سرشار از بیوتین است و بیوتین یک ماده مغذی حیاتی برای پوست ، مو و ناخن می باشد. کمبود بیوتین باعث ریزش مو ، شکنندگی و آسیب دیدگی مو می شود.

29 . به آبرسانی موها کمک می کند

کلم بروکسل حاوی آهن و آنتی اکسیدان و روی است . روی تولید سبوم (چربی طبیعی پوست) در پوست سر را برعهده دارد بنابراین مصرف این کلم که سرشار از روی است سبب تولید سبوم شده و سبوم نیز موجب آبرسانی ریشه ها ، پوست سر و تارهای مو می شود و از خشکی مو جلوگیری می کند و سلول های پوست سر را تقویت کرده و پوست سر را سالم نگه می دارد.

30 . شوره سر را درمان می کند

شوره توسط سلول های مرده پوست بر پوست سر به وجود می آید. کلم بروکسل دارای منبع بزرگی از سلنیوم است که مالاسزیا ، قارچ عامل شوره سر را می کشد پس خوردن منظم کلم به مبارزه با مشکل شوره سر کمک می کند. این کلم خواص ضدقارچی و خارش پوسته سر که به خاطر شوره به وجودآمده ، را درمان می کند.

31 . مو را صاف و براق می کند

برای داشتن موی صاف و براق کلم بروکسل را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا کلم بروکسل دارای اسیدهای چرب امگا3 است که ماده مغذی لازم برای موی سالم هستند. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در بروکسل با مشکلات مو مانند موی خشک ، پوست سر برفکی ، شکنندگی و ریزش مو مبارزه می کنند.

مزایای کلم بروکسل برای موها

خواص کلم بروکسل برای پوست

32 . شرایط داشتن پوست سالم را تقویت می کند

جوانه بروکسل منبع فوق العاده ای از ویتامین C ، آنتی اکسیدان محلول در بدن برای بدن است. ویتامین C باعث تقویت عملکرد ایمنی و همچنین تولید کلاژن می شود ، پروتئینی که ماده زمینی سازه های بدن از جمله پوست ، بافت همبند ، غضروف و تاندون ها را تشکیل می دهد. به غیر از آن ، جوانه بروکسل منبع خوبی از ویتامین A است. هر دو این مواد مغذی نقش مهمی در دفاع از بدن در برابر عفونت و ترویج پوستی درخشان و درخشان دارند. جوانه بروکسل از مقادیر کافی اسید چرب امگا 3 تشکیل شده است که از سلامت پوست پشتیبانی می کند.

33 . باعث درخشندگی پوست می شود

برای داشتن پوست درخشنده و با طراوت بهتر است سالم خوری کنید زیرا خوردن غذاهای غیر مفید و نبود مواد مغذی می تواند باعث از دست رفتن شادابی و طراوت پوست شود. کلم بروکسل مواد معدنی ضروری ، ویتامین های حیاتی و مواد مغذی فراوانی دارد که برای پوست تان مفید است.

کلم بروکسل برای تعادل سطح هورمون

34 . از سرطان پوست جلوگیری می کند

کلم بروکسل حاوی آنتی اکسیدان فراوانی است که رادیکال های آزاد را از بین می برد و از پوست تان در برابر سرطان و آسیب آفتاب محافظت می کند.

35 . پوست را آبرسانی می کند

کلم بروکسل سرشار از ویتامین B می باشد و به آبرسانی پوست کمک می کند. برای داشتن پوستی صاف و درخشان ، روزانه یک وعده کلم بروکسل مصرف کنید.

36 . به جلوگیری از تاول پوستی کمک می کند

چنانچه بخش سلامت نم نمک اشاره کرده است جوانه بروکسل از مقدار قابل توجهی سولفورافان تشکیل شده است که به دلیل بیماری ژنتیکی غیر متداول و بالقوه کشنده اپیدرمولیز Bullosa Simplex (EBS) در جلوگیری از تاول شدید و شکستگی پوست موثر است. در آزمایش حیوانات ، موشها با گل سولفورافان از جوانه بروکسل تحت درمان قرار گرفتند و درست بعد از چهار روز بهبود قابل توجهی پیدا کردند ، بیش از 85% موشهای تحت درمان زنده و بدون تاول هستند.

37 . فواید ضد پیری و جوانسازی پوست

مقدار کافی آنتی اکسیدان و همچنین تقویت کننده ویتامین C در جوانه بروکسل یافت می شود. ویتامین C با کاهش آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد ، دود ، یک محصول جانبی مضر از نور خورشید و آلودگی به محافظت از اثرات در معرض آفتاب کمک می کند. رادیکال های آزاد کلاژن و الاستین را از بین می برد و منجر به ایجاد چین و چروک و علائم دیگر پیری می شود. بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی شما حاوی مقادیر کافی ویتامین C غذاهای غنی مانند جوانه بروکسل است تا بتوانید به راحتی آسیب های ناشی از اکسیداسیون را ترمیم کنید. حدود نصف فنجان جوانه پخته شده بروکسل حاوی 53% نیاز روزانه ویتامین C است!

کلم بروکسل برای جوانسازی پوست

38 . تقویت قدرت استخوان

طیف گسترده ای از مواد معدنی موجود در جوانه های بروکسل از جمله منگنز ، مس ، فسفر و آهن وجود دارد که همگی برای ساختن استخوان های قوی و جلوگیری از بروز پوکی استخوان مورد نیاز هستند. با جلوگیری از کاهش تراکم مواد معدنی استخوان ، یک رژیم غذایی سرشار از جوانه های بروکسل می تواند احساس سالم و فعال شما را در سن بالا نگه دارد.

کلم بروکسل برای تقویت استخوان

39 . افزایش متابولیسم

سطح بالای ویتامین های خانواده B موجود در این سبزیجات از جمله ریبوفلاوین ، فولات ، اسید پانتوتنیک ، ویتامین B2 و سایر موارد دیگر ، این سبزی را به عنوان بخش اصلی یک متابولیسم سالم تبدیل می کند. این می تواند به بدن کمک کند تا غذا رابه طور موثر هضم کند ، از مواد مغذی با کارایی بیشتری استفاده کند و سریعتر کالری بسوزاند.

40 . آنها حاوی اسیدهای چرب ALA امگا 3 هستند

خوردن غذاهای دریایی را دوست ندارید؟ جوانه بروکسل جواب شماست. نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا 3 باعث کاهش سرعت شناختی و کاهش التهاب می شوند ، غذاهای دریایی تازه بهترین جا برای دریافت اسیدهای چرب است. خوشبختانه جوانه بروکسل یک جایگزین عالی است ، با نصف فنجان 12% از نیاز روزانه خانمها و 8% برای آقایان تأمین می شود.

فواید و خواص کلم بروکسل برای بدن


روشهای مصرف کلم بروکسل

خوشبختانه شکل ظاهری کلم بروکسل طوری است که می توانیم از آن برای تزیین هر غذایی استفاده کنیم. کلم بروکسل خرد شده می تواند در سالاد جایگزین کاهو گردد. در هر نوع سوپ قابل استفاده است. بطور کلی اغلب خوراکهایی که با کلم برگی درست می شوند می توانند با همان روش با کلم بروکسل تهیه گردند. همان طور که گفته شد کلم بروکسل پخته خواص بیشتری دارد چون سینه را صاف می کند و خشونت سینه را برطرف می سازد. برای شستشوی کلم بروکسل باید کلمها را در آب سرد خیس کنید. مقداری نمک هم به آب اضافه نمایید تا ضدعفونی گردد. به همین حالت باید برای مدت دو یا سه ساعت باقی بماند. بعد کلمها را آبکش می کنیم و چندبار با آب سرد می شوییم. آب را جوش بیاورید و کلمهای شسته شده را در آب جوش بریزید و نمک را اضافه کنید. وقتی چند جوش خورد آن را آبکش نمایید.

این کلم فندقی باید به دقت شسته شود تا باقیمانده های آفت کش و قارچ در آن ازبین برود. برای آماده کردن کلم بروکسل برای آشپزی ، باید ساقه اضافی آن را بریده و برگ هایش را دوربریزید. بایدبدانید که کلم های بدبو ، کهنه و پلاسیده نباید خورده شوند. زنان باردار باید کلم را بپزند درحالی که افراد معمولی باید از پختن ، سرخ کردن و برشته کردن کلم جلوگیری کنند تا فواید کلم بروکسل را دریافت کنند. قرارگرفتن در معرض حرارت می تواند باعث ازبین رفتن ارزش غذایی کلم بروکسل شود.

نحوه مصرف کلم بروکسل

نحوه مصرف کلم بروکسل

شما می توانید تکه های بسته بندی شده کلم را بخرید. می توانید تکه های کلم را تنها بخورید یا آن را به پودینگ ، ریزوتو یا ساندویچ اضافه کنید.

می توانید کلم بروکسل را با مقدار کافی آب بخارپزکنید. این کار از ازبین رفتن مواد مغذی جلوگیری کرده و هضم را آسان می کند.

احتیاط :

جوانه بروکسل متشکل از گاستروژن ها است که ممکن است باعث تورم غده تیروئید شود و در افراد دارای اختلال عملکرد تیروئید باید از آنها جلوگیری کرد.

انتخاب و ذخیره سازی

جوانه های تازه خام بروکسل که آماده آب میوه یا آماده سازی مواد غذایی هستند باید دارای برگهای سبز روشن ، نه سبز عمیق یا زرد باشند با این وجود ، حتی با سبزیجات قدیمی لایه برداری از لایه های بیرونی به شما امکان می دهد تا به قسمت های تازه سبز روشن در داخل برسید. جوانه های بروکسل را می توان در کیسه های پلاستیکی نگهداری کرد و بهترین مکان در یخچال شما برای ذخیره سازی این گونه سبزیجات است. جوانه های بسته بندی شده هنگام نگهداری صحیح باید حداکثر یک هفته دوام داشته باشند و سبزیجات جوان تر ممکن است تمام مزایای جوانه های بروکسل را چند روز دیگر داشته باشند.

این مطلب مفید بود؟
(4 رای)
85%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی