روغن شحم گاو یکی از مناسب ترین روغن ها برای استفاده خوراکی است که از چربی اطراف قلوه گاه گاو تهیه می شود و بسیار لطیف است.

خواص و فواید روغن شحم گاو و طرز تهیه روغن شحم گاو بدون بو در خانه

روغن شَحم گاو به روغن چربی اطراف قلوه گاه گاو اطلاق می گردد که روغن بسیار لطیفی است و زود آب می شود. در اطراف قسمت­ های مختلف بدن گاو چربی­ های خاصی شکل می­ گیرد که به آن ­ها «پیه» یا «پی» گفته می­ شود. در طب سنتی ایران و در طب اسلامی به خوردن روغن­ هایی که منشأ حیوانی دارند مثل روغن پیه بسیار تأکید و سفارش شده است و در میان پیه­ ها ، پیه­ ی قلوه­ گاه چون از لطافت بیشتری برخوردار است همواره مطلوب­ تر بوده و از اهمیّت خاصی برخوردار است.خواص و فواید روغن شحم گاو + طرز تهیه در خانهخواص و فواید روغن شحم گاو + طرز تهیه در خانه

خواص و فواید روغن شحم گاوی

خواص و فواید روغن شحم گاوی

از جمله خواصی که برای روغن پیه ی قلوه گاه گاو گفته شده ، آب کردن چربی های زیر شکم ، رشد عضلانی بدن ، تناسب اندام ، منبع تولید انرژی و توان بسیار عالی و تقویت کننده بسیار موثر سیستم دفاعی بدن است.

فواید روغن شحم گاو در طب اسلامی

همچنین در احادیث و روایات ائمه اطهار سفارشات فراوانی درباره مصرف روغن شحم گاو آمده است. تاکیدات روایات در این باره به قدری جالب و خیره کننده هستند که انسان نمی تواند از آن ها به راحتی بگذرد و آن ها را نادیده بگیرد. در روایتی از امام علی علیه السلام اینگونه سوال شد که آن شحم (چربی) که به اندازه آن بیماری از بدن خارج می شود کدام است؟ و امام علیه السلام جواب می دهند : آن شحم (پی) گاو است. در روایت معروفی از پیامبر (ص) اینگونه آمده که : گاو گوشتش مرض ، شیرش شفا و شحم ش دوا است. (طبّ النبی ، ص27) که منظور از شحم بنا بر گفته های مذکور همان چربی اطراف گوشت گاو می باشد.

توصیه امام علی درباره روغن شحم گاوی

شاید جهان غرب برای پیشرفت خود از برداشت هیچ نکته ای از شرقی ها خصوصاً جهان اسلام فرو گذار نکردند و در حال حاضر چیزی را به ما می دهند که توصیه ی پیشوایان ما بوده است ، به عنوان نمونه از امام علی (ع) سؤال شد : چه پیه ای هست که اگر ما آن را بخوریم مفید باشد؟ امام می فرمایند : مصرف پیه ی گاو که وقتی وارد بدن بشود ، هم تراز خود بیماری را از بدن بیرون می کند. (کنزالعمال ، ج 10، ص 86، حدیث 28472)

شناخت کم درباره روغن شحم گاو

در کشور ما کسی به این نکته توجه نکرده است ، این کالای با ارزش خیلی ارزان از کشور ما خارج می شود ، ولی کشور سوئیس به این مسئله پرداختـه و دارویـی را آماده کرده است که متخصصین روماتولوژیست و ارتوپد ما آن را زیـاد تجویز می کنند و نام آن سلدرین است. اما مایه ی اصلی این دارو پیه ی گاو است و این یک نمونه از مطالعات کاربردی غربی ها روی احادیث پیشوایان است ».

«یکی از اجزای اصلی غذاهای امروزی روغن هاست. آن چیزی که بسیار حائز اهمیّت است روغن های حیوانی است. مصرف روغن های حیوانی در طب سنتی بسیار تأکید می شود ، یعنی حجم کم اما کیفیت خوب مثل روغن های پیه و دنبه ، این روغن ها در حجم کم می تواند انرژی بسیار بالایی را به وجود بیاورد».

توصیه امام صادق درباره روغن شحم گاوی

با توجه به تمام نکات ذکر شده در مطالب بالا باید در نظر داشت که مصرف این روغن همانند سایر روغن های حیوانی برای افرادی که تحرک بسیار کمی دارند یا سابقه بیماری هایی نظیر فشار خون و چربی خون دارند توصیه نمی شود. همان طور که در حدیثی از امام صادق (ع) ذکر شده است : روغن حیوانی ، خوب خورشی است ، ولی من آن را برای پیر ، خوشایند نمی دانم . (دعوات ، ص 152، ح 408)


دو دستور متدوال تهیه روغن شحم گاو بدون بو

دستور اول :

سه کیلو قلوه پی گاو را تهیه کنید (از آنجایی که چربی قلوه گاه گاو بسیار لطیف است و زود می سوزد بهتر به ازای هر یک کیلو چربی پیه گاو مقدار 200 گرم چربی احشاء گاو به آن اضافه کنید). آن ها را خوب پاک کنید و بشویید و کمی به آن نمک بزنید و اجازه دهید مدتی استراحت کند. سپس شحم گاو را چرخ کنید و با سه عدد پیاز پوست کنده ، سه عدد سیب درختی پوست شده (بدون مغز و دانه سیب) ، چند عدد سیر و یک لیوان سرکه انگوری یا آبلیمو طبیعی و ادویه (گل محمدی و میخک و زرد چوبه و هل) که هرکدام از مواد ادویه یک قاشق مرباخوری ، به آن اضافه کنید و در داخل قابلمه ریخته و روی شعله با حرارت کم بگذارید. در هنگام آب شدن چربی ها آن را هم بزنید تا ته نگیرد. بعد از آب شدن همه چربی ها ، با الک سیمی یا پارچه نازکی روغن را صاف کنید و بعد از سرد شدن درون یخچال نگهداری کنید.

دستور تهیه روغن شحم گاوی

دستور تهیه روغن شحم گاوی

دستور دوم :

مقدار شحم گاو در این دستور برابر دستور اول می باشد. بعد از تمیز کردن شحم و خرد کردن آن مواد زائدی که درون آن هست را جدا نموده و چند ساعتی در آب و نمک و کمی سرکه طبیعی بخیسانید. سپس چربی ها را آبکش نموده و در قابلمه ای بریزید (بهتر است از قابلمه مسی استفاده کنید) و روی شعله خیلی کم (سوزنی) بگذارید. هر ده دقیقه یکبار روغنی که بدست می آید را باید در ظرف جداگانه ای بریزید تا زمانی که همه روغن گرفته شود و تفاله ها باقی بماند( یادآور می شویم که شعله خیلی باید کم باشد تا نسوزد). البته باید دقت کنید که اولین ده دقیقه روغنی که بدست می آید با روغن های دیگر مخلوط نشود ، چون همراه با آب می باشد و اگر با روغن مخلوط شود هم طعم آن عوض می شود ، هم باعث فساد روغن می شود. پس دقت کنید که اولین ده دقیقه هر روغنی که درآمد در ظرف دیگری ریخته و استفاده نکنید. بعد از آب شدن تمام چربی ها آن را از صافی رد کنید و در ظرف شیشه ای درون یخچال نگهداری کنید.

این مطلب مفید بود؟
(4 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی