ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، قارچ پوستی نیز در قسمت های مختلف بدن پخش می شود. داشتن قارچ پوستی خطرناک نیست، اما می تواند درد آور باشد بنابراین تا وقتی قابل کنترل است، درمانش کنید

سیر تا پیاز قارچ پوستی و سرایت و درمان آن

یکی از بیماری های پوستی که بسیاری از افراد در زندگی خود دچار آن می شوند ، قارچ پوستی است . پوست ، سد دفاعی بدن محسوب می شود و باید به آن توجه ویژه ای داشت تا دچار بیماری نشود زیرا پیشگیری از بیماری های پوستی خیلی ساده تر از درمان آن هاست. درمان بیماری های پوستی بسیار مشکل و هزینه بر است و افراد اغلب در درمان این بیماری ها کوتاهی می کنند. در مطالب قبلی بخش سلامت نم نمک درباره علل ، علائم ، درمان و ... قارچ پوستی توضیحات کاملی ارائه داده ایم ، در این مطلب نیز به سوالاتی درباره این بیماری که ذهن شما را به خود درگیر نموده ، توضیحاتی می دهیم .آیا قارچ پوستی واگیردار است و درمان دارد؟ + نکاتآیا قارچ پوستی واگیردار است و درمان دارد؟ + نکات

قارچ ها چند نوع هستند ؟

قارچ های سطح بدن به سه دسته تقسیم بندی می شوند :

  • قارچ هایی که در خاک رشد می کنند.
  • قارچ هایی که منشا حیوانی دارند .
  • قارچ هایی که در بدن انسان ها رشد می کنند.

این سه نوع قارچ ممکن است باهم ، هم پوشانی هایی داشته باشند یعنی برخی از انواع قارچ ها با منشا حیوانی یا خاک دوست موجب ابتلای انسان گردند.

بیماری های پوستی

چه افرادی مستعد ابتلا به این بیماری هستند ؟

بسیاری از افرادی که به قارچ مبتلا می شوند ، بیماری خاصی ندارند و سالم هستند اما بیماری پوستی قارچ در بین بیماران مبتلا به اختلالات ایمنی ، بیمارانی که تحت شیمی درمانی ، مبتلایان به ایدز ، بیش از بقیه است. همچنین افرادی که کورتون مصرف می کنند بیش از بقیه دچار قارچ های پوستی می شوند. افراد مبتلا به دیابت نیز بیشتر به این بیماری دچار می شوند و روند درمان در آنها طولانی تر است .

قارچ های پوستی در بین برخی نژادها بیشتر شیوع دارند اما ابتلا به این بیماری وابسته به جنس نیست و شیوع آن بین خانم ها و آقایان یکسان است .

آیا مو نیز درگیر بیماری قارچ می شود؟

یکی از عفونت های شایع در دنیا قارچ سر است که موها را درگیر خود می کند . افراد مبتلا به این نوع قارچ علائمی مانند موهای شکسته ، خاکستری رنگ و پوست دارای پوسته ریزی خفیف دارند . در این افراد در سطح سر توده ای ملتهب ، چرکی و دردناک به وجود می آید و موها دچار ریزش می شود.

حالت التهابی بسیار شدید قارچ سر ، «کریون» (craven) نام دارد . این قارچ به صورت ضایعه ای گرد ، گود و چرکی بروز می یابد و روی آن حالت دلمه های بزرگ و چسبنده شکل می گیرد . نوع دیگری قارچ سر دور هر تار مو به شکل ضایعات فنجانی شکل دیده می شود و به شکل یک توده دلمه ای شکل و به هم چسبنده در می آید.

قارچ موی سر

ریش نیز به عفونت قارچی دچار می شود ؟

بله ، گونه های قارچی حیوانی موی ریش و سبیل را نیز درگیر می کنند و آنها دچار ضایعات التهابی سرخ و ملتهب می شود و روی موها دلمه زردرنگی شکل می گیرد. حالت پوسته ریزی ، ضایعات برجسته یا تاولی از علائم درگیر شدن ریش به قارچ است . درمان و تشخیص این نوع قارچ بدون انجام آزمایش قارچ شناسی سخت یا غیرممکن است.

چه عواملی موجب ابتلای پا به قارچ می شود ؟

همانطور که می دانید پاها نیز دچار قارچ می شوند . این بیماری در بیشتر ورزشکاران دیده می شود. از علت های این نوع قارچ پوشیدن کفش های بسته و تنگ را که باعث بسته شدن شکاف بین انگشتان پاها شده می توان نام برد.ابتلا به این قارچ در مردان بالغ در حدود 20 درصد و در زنان بالغ ، 5 درصد است. رنگ این ضایعات صورتی یا سرخ پررنگ است و تاول های ریزی روی ناحیه مبتلا وجود دارد.

علائم قارچ در دست ها چیست ؟

ضایعات قارچی دست ها به شکل ضخیم شدن کف و انگشتان دست ، ایجاد پوسته های هلالی و فلسی شکل ، ایجاد ضایعات تاولی یا برجسته خود را نشان می دهد .

علائم قارچ دست

قارچ کشاله ران چه علائمی دارد

قارچ کشاله ران که با قارچ پا همراه است ، خود را به شکل برجستگی های مدور و سرخ رنگی نشان می دهد که حاشیه های واضح و برجسته دارد . این نوع قارچ در نواحی گرمسیری و مرطوب شایع تر است . از دیگر علائم قارچ کشاله ران ، خارش ، پوسته ریزی و تاول های ریزاست .

علائم ابتلای ناخن به قارچ چیست؟

اگر ناخن شما تغییر رنگ داده است و زرد شده ممکن است شما به قارچ ناخن دچار شده باشید . این قارچ می تواند در ابتدا یا انتهای ناخن ایجاد شودو به تدریج باعث جداشدن ناخن از بستر آن گردد.

کچلی با طاسی تفاوت دارد ؟

عفونت قارچی را به عنوان «کچلی» می شناسند و عفونت قارچی موجب کچلی سر ، بدن یا تنه می شود . از نظر علمی بین کچلی و طاسی تفاوت وجود دارد و عفونت قارچی یا کچلی در قسمت های مختلف بدن مثل سر ، زیربغل ، ریش ، پا ، صورت ، دست ، ناخن و بسیاری از قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود.

قارچ ها بیشتر روی سطوح باز بدن ایجاد می شوند . این بیماری بیشتر از سر و گردن شروع شده و با رسیدن به بالاتنه و کشاله ران ها به تدریج به سوی باسن و پایین تنه گسترش می یابد. ضایعات پوستی ناشی از قارچ بدن ، به حالت منفرد یا متعدد دیده می شوند و گرد و مدور هستند و لبه برجسته ای دارند و مساحت زیادی از سطح بدن را درگیر می کنند.

آیا قارچ درمان می شود ؟

پزشک متخصص برای تشخیص قارچ از پوست ، مو یا ناخن نمونه برداری می کند و مستقیم پوست یا کشت از ضایعات را بررسی خواهد کرد ، سپس به درمان بیماری می پردازد . برای درمان قارچ خفیف معمولا کرم ها و لوسیون ها یا قطره های ضدقارچی را تجویز می کند . از داروهای خوراکی ضدقارچ نیز برای درمان عفونت قارچی استفاده می کند تا قارچ کاملا درمان شود .

برای پیشگیری از قارچ

آیا بیماری های قارچی مسری است؟

بله ، افرادی که به این قارچ مبتلا می شوند باید برای اینکه این بیماری را به دیگران منتقل نکنند ، کارهای زیر را انجام دهند :

از حوله یا وسایل مشترک استفاده نکنند.

از کفش های ورزشی مشترک استفاده نکنند .

ضایعه پوستی را دست کاری نکنند زیرا این کار باعث گسترش قارچ به قسمت های مختلف بدن می شود.

حوله و تمامی لباس ها یشان نباید مرطوب باشد زیرا قارچ ها در رطوبت گسترش می یابند .

در حمام از دمپایی استفاده کنند زیرا احتمال ابتلا به قارچ در مکان های عمومی مثل حمام بیشتر است .

پوشیدن دمپایی مشترک احتمال ابتلا به قارچ را افزایش می دهد.

از ناخن گیرهای مشترک استفاده نکنند.

خوددرمانی انجام ندهند و برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(19 رای)
79%

نظر دادن