ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، بدن اکثر افراد روزانه چیزی حدود 100 میلیارد گلبول سفید تولید می کنند . به طور معمول بین 4000 تا 11000 سلول در هر میکرولیتر خون وجود دارد ؛ البته این امر به نژاد افراد بستگی دارد. گلبول های سفید دارای انواع و عملکردهای مختلفی هستند.

علل و دلایل بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون و علائم آن

گلبول های سفید ، از اجزای حیاتی خون هستند و نقش آن ها مبارزه با عفونت است . به طور کلی این گلبول ها نقش مهمی در سلامتی فرد ایفا می کنند . تعداد بالای گلبول های سفید خون ممکن است نشان دهنده این باشد که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با برخی عفونت ها و بیماری ها است . این امر همچنین در اثر بالای بودن استرس جسمی و عاطفی نیز بروز پیدا می کند. تعداد گلبول های سفید در افراد مبتلا به سرطان ، بالا گزارش می شود.علل و دلایل بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون + علائمعلل و دلایل بالا بودن تعداد گلبول های سفید خون + علائم

از طرفی دیگر پایین بودن تعداد این گلبول ها ممکن است حاکی از آن باشد که عفونت یا بیماری باعث از بین رفتن این سلول های سفید ، سریع تر از حالت عادی آن ها شده و منجر به کاهش تولید آن ها نیز می شود . گلبول های سفید تقریبا 1% از کل سلول های خون را تشکیل می دهند و برای عملکرد منظم سیستم ایمنی بدن ضروری می باشند.

این گلبول ها به لکوسیت نیز معروف هستند . مغز استخوان به طور مداوم گلبول سفید تولید می کند . آن ها تا زمانی که برای مبارزه با عفونت یا بیماری در بدن لازم باشند ، در خون و سیستم های لنفاوی ذخیره می شوند.

انواع گلبول های سفید

بدن اکثر افراد روزانه چیزی حدود 100 میلیارد گلبول سفید تولید می کنند . به طور معمول بین 4000 تا 11000 سلول در هر میکرولیتر خون وجود دارد ؛ البته این امر به نژاد افراد بستگی دارد. گلبول های سفید دارای انواع و عملکردهای مختلفی هستند :

لنفوسیت ها : این سلول ها ، آنتی بادی هایی تولید می کنند که به بدن در مبارزه با باکتری ها ، ویروس ها و سایر تهدیدات کمک می کنند.

نوتروفیل ها : این سلول ها ، باکتری ها و قارچ ها را از بین می برند.

بازوفیل ها : این سلول ها با ترشح مواد شیمیایی در جریان خون به بدن در مقابله با آلرژی ها و عفونت ها کمک می کنند.

ائوزوفیل ها : این سلول ها ، مسئول از بین بردن انگل ها و سلول های سرطانی و در برخی موارد پاسخ آلرژیک هستند.

مونوسیت ها : این سلول ها ، مسئول حمله و از بین بردن میکروب ها و باکتری هایی هستند که وارد بدن می شوند.

در صورت لزوم ، مونوسیت ها به ارگان های دیگر مانند طحال ، کبد ، ریه ها و مغز منتقل شده و در آن جا به سلولی به نام ماکروفاژ تبدیل می شوند.

ماکروفاژ مسئولیت انجام بسیاری از فعالیت ها از جمله از بین بردن بافت مرده و آسیب دیده ، از بین بردن سلول های سرطانی و تنظیم پاسخ ایمنی را بر عهده دارد.

انواع گلبول های سفید و کار آنها

علل بالا بودن گلبول های سفید خون در افراد

افزایش گلبول های سفید خون به نام لکوسیتوز معروف است که این امر به طور معمول در پاسخ به شرایط زیر اتفاق می افتد :

 • عفونت های باکتریایی و ویروسی
 • سرکوب سیستم ایمنی
 • داروها ، از جمله کورتیکواستروئیدها و اپی نفرین
 • نقص مغز استخوان یا اختلال ایمنی ، میلوفیبروزیس
 • برخی سرطان ها مانند لوسمی : لوسمی لیمفوسیتیک حاد ، لوسمی میلوژنوس حاد ، لوسمی لیمفوتیک مزمن ، لوسمی میلوژنوس مزمن
 • روماتوئید آرتریت
 • لنفوسیتی حاد یا مزمن
 • پلی سیتمی ورا : غلظت خون بالا
 • التهاب
 • صدمه
 • استرس و فشار عاطفی
 • انجام فعالیت های بیش از حد
 • بارداری
 • استعمال دخانیات
 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • ورزش بیش از حد
 • برخی از بیماری های تنفسی مانند سیاه سرفه یا سل

سیاه سرفه یا سل علت بالا بودن گلبول سفید خون

چنانچه در بخش سلامت نم نمک گفته ایم در اکثر موارد ، تمامی گلبول های سفید خون به طور همزمان افزایش پیدا خواهند کرد اما با این حال در برخی افراد که مبتلا به بیماری خاصی هستند ، تنها یکی از انواع گلبول های سفید خون افزایش پیدا می کنند . در صورتی که یکی از انواع گلبول های سفید افزایش یابد ، ممکن است فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد.

مونوسیت ها : مقادیر بالای مونوسیت ها ممکن است نشان دهنده وجود عفونت مزمن ، بیماری خود ایمنی ، اختلال خونی ، سرطان و یا سایر شرایط پزشکی باشد.

لنفوسیت ها : افزایش سطح لنفوسیت ها با نام لکوسیتوز لنفوسیتی معروف است که این امر ناشی از حمله ویروسی یا عفونی مانند سل و یا لنفوم و لوسمی رخ دهد.

نوتروفیل ها : افزایش سطح نوتروفیل ها در بدن ، با نام لکوسیتو نوتروفیل معروف است. این بیماری یک پاسخ ایمنی طبیعی به یک رویداد مانند عفونت ، آسیب ، التهاب ، برخی از داروها و انواع خاصی از سرطان خون است.

بازوفیل ها : افزایش سطح بازوفیل ممکن است در افرادی که سابقه بیماری کم کاری تیروئید را دارند و یا سایر شرایط پزشکی رخ دهد.

ائوزوفیل ها : وجود مقادیر بالای ائوزوفیل نشان دهنده پاسخ بدن به یک عفونت انگلی ، آلرژن یا آسم است.

به هر حال ، هیچ علت مشخصی برای افزایش میزان گلبول های سفید خون وجود نداشته و این موضوع به عنوان سندروم هایپیروزینوفیلی ایدیوپاتیک شناخته می شود که این امر می تواند منجر به عوارض جدی مانند آسیب به قلب ، ریه ، کبد ، پوست و سیستم عصبی شود.

مبتلایان به سندروم هایپیروزینوفیلی ایدیوپاتیک ، ممکن است دارای علائمی مانند موارد زیر باشند :

خستگی و گیجی از علائم بالا بودن گلبول سفید

سایر علل عدم تعادل سطح گلبول سفید خون

پایین بودن سطح گلبول های سفید خون ممکن است نشان دهنده کاهش میزان عملکرد فعالیت ایمنی بدن باشد. این امر در نتیجه شرایطی مانند ایدز و یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی رخ دهد. افرادی که دارای میزان گلبول سفید کمتر از حد معمول هستند ، معمولا مبتلا به برخی بیماری های خود ایمنی و عفونت می شوند.

تولید غیر طبیعی سلول های خونی نیز از ویژگی های برخی سرطان ها مانند سرطان خون و لنفوم است . تولید مقادیر بالای سلول خون نابالغ ، به دلیل عدم تعادل سلول های خونی است. اختلالات میلوپرولیفراتیو ، شرایط نادری است که ممکن است در برخی افراد بدخیم شود.

تشخیص بالا بودن گلبول سفید

اثرات سطح بالای گلبول های سفید خون به شرایط یا عامل ایجاد کننده آن بستگی دارد . نوسانات در تعداد سلول های خون ممکن است به هیچ وجه علائمی ایجاد نکند . پزشک با توجه به علائم ، از آزمایش خون به منظور ارزیابی تعداد گلبول های سفید خون استفاده می کند و انجام سایر آزمایشات و معاینات ، اغلب برای مشخص کردن علت دقیق مشکل ضروری می باشد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن