برخی افراد صبح ها پس از برخاستن خواب، پاهایشان و یا مچ پا و پاشنه پایشان به شدت درد میگیرد و در طول روز این درد خیلی کمتر میشود. علت آن چیست؟

دلایل درد پا و پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب

برخی افراد هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب هنگامی که پاهایش را روی زمین می گذارند تا از روی تختخواب بلند شوند ، ناگهان درد شدیدی را در پاها و بخصوص قسمت مچ پا احساس می کنند.علل درد پا و پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خوابعلل درد پا و پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب

به همین علت مجبور هستند چند دقیقه ای در حالت ایستاده به دیوار تکیه دهد تا بتواند به آرامی راه بروند. این وضعیت صبح ها شدت بیشتری دارد و در طول روز با از سرگیری کار و فعالیت روزانه از شدت آن کاسته می شود.

درد پا و مچ پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب به چه علت است؟

اختلال در خون رسانی

می توان این وضعیت را ناشی از ایجاد اختلال در خونرسانی از بخشی از بدن به بخش دیگر دانست. گاها این علائم و نشانه ها میتواند موقتی باشد که بیمار تنها هنگام بیدار شدن از خواب پس از تغییر وضعیت از حالت خوابیده به حالت ایستاده با آن مواجه می شود.

درد پا در صبح نشانه چیست؟

درد پا در صبح نشانه چیست؟

البته این علائم می تواند طیف گسترده ای از عوامل مختلف مانند کاهش گردش خون در نتیجه تحرک نداشتن تا عوامل جدی تر مانند آسیب دیدگی عصب های حرکتی را دربرگیرد.

کاهش حجم خون از علل درد پا پس از خواب

در حقیقت کاهش حجم خون در گردش یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین عللی است که موجب می شود ، فرد هنگامی که پس از چند ساعت بی تحرکی ناگهان فعالیت روزانه را آغاز می کند ، با درد و ناراحتی در پاها مواجه شود. اکسیژن مورد نیاز قسمت های مختلف بدن از طریق گردش خون تامین می شود و چنانچه به دلیل ثابت ماندن اعضای بدن ، بی حرکتی یا تحت فشار قرار گرفتن اعضا برای مدت زمانی نسبتا طولانی اکسیژن کافی به آنها نرسد ، بی حس می شوند و هنگام تغییر وضعیت درد شدیدی احساس شود.

کمبود ویتامین ها

گاهی نیز کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی موجب بروز عوارض مشابه می شود.

چاقی و اضافه وزن

افزایش وزن و نداشتن تحرک کافی نیز می تواند به مفاصل زانو ، مچ ها و همچنین مفصل ران که وزن بدن بر آنها تحمیل می شود ، فشار زیادی وارد کند که در این صورت فرد هنگام ایستادن درد شدیدی را در این مفاصل احساس می کند. در چنین شرایطی ، انجام فعالیت های ورزشی طبق یک برنامه زمان بندی شده مشخص می تواند تا حد زیادی عوارض و پیامدهای ناشی از آسیب دیدگی مفاصل را کاهش دهد.

به طور کلی افرادی که پس از تغییر وضعیت و بخصوص هنگام بیدار شدن از خواب با دردهای مفصلی مواجه می شوند ، بهتر است برای آزمایش دقیق تر به پزشک مراجعه کنند تا بررسی و آزمایش های لازم برای تشخیص علت اصلی مواجهه با این محدودیت روی آنها صورت گیرد؛ چرا که گاه ، این علائم از نخستین نشانه های ابتلا به آلزایمر ، پارکینسون ، آسیب دیدگی اعصاب محیطی و همچنین ابتلا به ناهنجاری ها و اختلالات خواب است.


درد پاشنه پا در صبح

برخی افراد صبح ها پس از برخاستن خواب ، پاشنه پایشان به شدت درد میگیرد و در طول روز این درد خیلی کمتر میشود. علت آن چیست؟

درد پاشنه پا در صبح دلیل چیست؟

درد پاشنه پا در صبح دلیل چیست؟

علت درد پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب

اگر درد فقط در پاشنه یک پا باشد ، احتمالا ناشی از خار پاشنه است ولی اگر 2 پاشنه پا درگیر باشند ، فرد باید از نظر روماتیسم مورد بررسی قرار بگیرید. البته در مورد آقایان میتوان به بیماری دیگری تحت عنوان «اسپوندیلیت آنکیلوزان» نیز مشکوک شد ، بنابراین اگر پاشنه هر دو پایتان هر صبح درد میکند ، باید به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرید.

درمان درد صبگاهی در یک پاشنه پا

اگر این درد را فقط در یک پاشنه پا احساس میکنید ، به احتمال زیاد خار پاشنه است. در این صورت باید هر روز صبح یک لگن آب گرم (30 تا 40 درجه سانتیگراد) درست کنید و پایتان را در آن قرار دهید و پاشنه پا را به مدت یک ربع تا 20 دقیقه ماساژ دهید. سپس پا را از آب خارج کنید و به آن ژل «پیروکسیکام» به نحوی که کاملا جذب پوست شود ، بمالید. بعد با یک سشوار با فاصله ای که پوست را نسوزاند ، محل پاشنه را گرم کنید. پس از مدتی ، به تدریج درد کاسته میشود و مشکل رفع خواهد شد.


مهمترین علل درد پا در صبح پس از برخاستن از خواب

کمبود آب و مواد مغذی

یکی دیگر از علل رایج درد های صبح روز ، عدم وجود مواد مغذی خاصی نظیر پتاسیم ، سدیم ، کلسیم و منیزیم در سیستم خون است. کمبود مایعات در سیستم و یا کم آبی بدن ، همچنین می تواند به گرفتگی عضلات پا کمک کند.

حساسیت به داروی خاص

انواع خاصی از داروها می توانند باعث درد پا در صبح روز بعد شوند. داروهایی نظیر داروهای ادرار آور ، که می تواند باعث از بین رفتن مایعات یا مواد معدنی در بدن و استاتین ها شود و باعث کاهش کلسترول و آسیب دیدگی عضلات شود ، می تواند منجر به درد در عضلات و گرفتگی عضلات شود.

علل دیگر

دیگر علل درد صبح روز بعد می تواند به علت مشکلات بهداشتی یا پزشکی باشد. به عنوان مثال ، رختخواب نامناسب ، معمولا باعث لخته شدن خون در پا می شود. درد پا صبح می تواند دلایلی از سایر شرایط پزشکی مانند عفونت های استخوانی داشته باشد؛ التهاب مفصلی پا ناشی از آرتروز یا نقرس؛ آسیب عصبی ناشی از دیابت ، سیگار کشیدن یا نوشیدن؛ و وریدهای واریسی.

رفتار

اگر درد صبح زود نشانه ای از علل جدی تر سلامتی نیست ، چندین چیز است که می توانید برای درمان و رفع مشکل انجام دهید. هنگامی که پاها شروع به گرفتگی عضلات میکنند ، کشش و ماساژ عضلات تا زمانی که درد از بین می رود موثر است. برای از بین بردن درد صبح روز بعد ، ورزش عضلات در پاها را به طور مرتب انجام دهید. تمرینات ساده صبح ، مانند تمرینات پا و ساق پا ، عضلات را آرام و انعطاف پذیر نگه می دارند.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
90%
علل درد پا و پاشنه پا در صبح و هنگام بلند شدن از خواب
4.7
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,280