لباس عروس در ایران به رنگ های قرمز و سبز دوخته میشد ولی اکنون شاهد رنگ سفید برای لباس عروس هستیم.

رنگ لباس عروس در ایران چرا سفید شد؟

زمانی برای متفاوت شدن عروس ، لباس نوعی از رنگ قرمز یا سبز با توجه به ویژگی های قومی هر منطقه دوخته می شد ، تا اینکه پای خارجی ها به ایران باز و این لباس دستخوش تغییرات شد.تاریخچه لباس عروس در ایران و جهان + علت سفید بودنتاریخچه لباس عروس در ایران و جهان + علت سفید بودن

ژست عکاسی عروس و داماد

لباس عروس در ایران

هنوز هم پوشاک سنتی برای نمایش مراسم عروسی اقوام مختلف نقش مهمی ایفا می کنند. در حال حاضر در معدود نقاط کشور ، از لباس های رنگی به شیوه گذشته برای مراسم عروسی در اقوام ایران استفاده می شود و می توان این نمونه ها را در اقوام ترکمن ، قشقایی ، بلوچ و مردم جنوب کشور دید.

بیشتر زنانِ ترکمن هنوز هم از لباس هایی به رنگ قرمز و سوزن دوزی های خاص این منطقه استفاده می کنند.

مدل لباس عروس اصیل ترکمنی

مدل لباس عروس اصیل ترکمنی

زیورآلات ورشو که در زمان گذشته از جنس طلا و نقره ساخته می شد ، همچنان نقش مهمی در پوشش عروس های این منطقه ایفا می کند. زنان قشقایی نیز از دامن های پرتور و سربندهایی با رنگ های شادِ براق استفاده می کنند. پوشاک این منطقه عموما با پارچه های دستبافت و دوخت های سنتی آماده می شد.

لباس عروس همسر دکتر حسابی

لباس عروس همسر دکتر حسابی که در خانه - موزه او در معرض عموم قرار گرفته ، بیانگر سادگی این پوشش در مراسم عروسی این چهره مشهور کشورمان است. این لباس که به رنگ سبز است از جنس مخمل و با رودوزی های سنتی دوخته شده است.

الگو های خارجی

اما در حال حاضر فرهنگ استفاده از لباس های ساده با رنگ های شاد در مراسم عروسی دستخوش تغییرات شده است. در حال حاضر عروس های ایرانی ترجیح می دهند از الگوهای خارجی به ویژه عروس های خاندان سلطنتی انگلیس با تغییراتی به سبک خودشان که بیشتر می پسندند ، استفاده کنند به همین دلیل عموما لباس های باز به رنگ سفید و شیری با دنباله های بلند یا پُف زیاد سفارش می دهند ، لباس هایی که در عین هزینه بر بودن فاقد اصالت هستند.

تاریخچه لباس عروس در ایران و جهان

مراسم ازدواج سلطنتی شاهزاده هری و مگان مارکل

گرچه لباس عروس های خاندان سلطنتی انگلیس ساده به نظر می رسد اما با هزینه های بسیاری و در شان این خاندان که عموما آستین بلند هستند ، دوخته می شود. با این تفاوت که اصالت و هنرِ دست را در نوع پوشش خود در نظر می گیرند. به گفته رئیس منطقه اروپا در شورای جهانی صنایع دستی لباس عروسی کیت میدلتون (همسر شاهزاده ویلیام) را الکساندر کویین دوخته که به نوعی صنایع دستی محسوب می شود زیرا توربافی خاصی دارد.

لباس عروسی ، لباسی بی نظیر و منحصر به فردی است. در کنار تولد و مراسم تدفین ، ازدواج یکی از سه موقعیت مهم و عظیم در زندگی هر شخص است و تنها موردی است که شخص در تعیین چگونگی آن و عظمت و شکوه برگزاری آن ، نقش اصلی را برعهده دارد. این روز برای عروس ، بیشتر از آنچه که برای داماد مهم است ، دارای اهمیت است و روز بزرگ زندگی او محسوب می شود. در سرتاسر تاریخ ، زنان همواره تلاش می کردند تا لباس عروسی خاصی داشته باشند که با موقعیت و فضای جشن و شادی مناسب باشد و باعث بشود تا عروس زیبا را زیباتر از آنچه هست ، نشان بدهد و عروسی که چندان زیبا نیست ، حداقل عالی و با شکوه به نظر برسد.

تاریخچه لباس عروس+عکس

لباس عروس ، نشانه ای از ملیت

در قرون وسطی ، ازدواج بیشتر از پیوند میان دو نفر اهمیت داشت و در بسیاری موارد اتحاد و پیوند بین دو خانواده ، دو تجارت و حرفه و حتی اتحاد بین دو کشور به شمار می آمد. بنابراین عروس باید به شکلی لباسی می پوشید که به بهترین شکلی معرف خانواده او باشد؛ لباس او تنها معرف شخص او نبود. در آن زمان ازدواج های سلطنتی دارای اهمیت سیاسی بسیاری بود و برای ایجاد اتحاد و پیمانی محکم بین دو کشور انجام می شد ، بنابراین لازم بود تا عروس جوان عالی و باشکوه به نظر برسد تا اعتبار و حیثیت کشور خود را تقویت کند و با نشان دادن ثروت و توانگری ملت خود ، بر کشور داماد تاثیر بگذارد. جواهرات عروس هم به عنوان بخشی از جهیزیه او ، مورد توجه و بحث قرار می گرفت.

تاریخچه لباس عروس+عکس

تاریخچه لباس عروس در ایران و جهان

خانواده های سلطنتی و ثروتمند از عالی تری پارچه هایی که ممکن بود ، استفاده می کردند و گران ترین پارچه ها از قبیل مخمل ، ابریشم و حریر گلدار ، اطلس ، خز و پارچه های بافته شده از نخ های طلا و نقره را به کار می بردند. در آن زمان که پارچه ها با دست ریسیده می شد ، بافته می شد و خشک می شد ، و در نتیجه استفاده اقتصادی و صرفه جویانه از پارچه معمول بود؛ دامن ها را به شکل جمع ، بزرگ و پف کرده درست می کردند ، طول آستین ها تا زمین ادامه داشت و دنباله دامن در پشت لباس به طول چند متر کشیده می شد.

تاریخچه لباس عروس+عکس

آنچه باید درباره لباس عروس بدانید

رنگ های استفاده شده هم گرانبها و با شکوه بود؛ تنها افراد ثروتمند قادر بودند رنگهای گران قیمتی همچون قرمز ، ارغوانی و مشکی را تهیه کنند ، زیرا این رنگها بسیار سخت تر از رنگ هایی که از رنگ های گیاهی طبیعی به دست می آمد ، تهیه می شد. علاوه براین ، لباس عروس با جواهرات قیمتی از قبیل الماس ، یاقوت سرخ ، یاقوت کبود ، زمرد و مروارید تزئین می شد. بنابراین عروس در لباس خود در برابر تابش آفتاب می درخشید. گاهی اوقات لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می شد ، به طوری که پارچه لباس در زیر آنها پنهان می شد؛ در قرن پانزدهم زمانی که شاهزاده مارگارت در انگلستان ازدواج کرد ، لباس او به حدی سنگین بود که نمی توانست حرکت کند و به کمک دو نفر به کلیسا برده شد!

پیراهن سفید عروسی

در دوران باستان عروس ها برای نشان دادن شادی خود ، از رنگ های شاد و روشن برای لباس عروس استفاده می کردند. رنگ سفید مدتی طولانی است که به عنوان رنگی سنتی و رایج برای پیراهن عروس پذیرفته شده است ، اما پیراهن عروس همیشه به رنگ سفید نبوده است.

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید ، به دوران ملکه ویکتوریا برمی گردد. پیش از آن عروس ها ، بسته به موقعیت اجتماعی خود ، انواع متنوعی از رنگ ها و مواد را برای لباس عروس انتخاب می کردند. در آن روزگار رنگ سفید نشانه پاکی و عفت نبود ، بلکه رنگ آبی دارای این معنا بود. در حقیقت بسیاری از زنان به همین دلیل رنگ آبی را برای لباس عروسی خود انتخاب می کردند. از طرفی رنگ سفید نشانه ثروت و توانگری بود.

تاریخچه لباس عروس+عکس

سابقه لباس عروس در فرهنگهای مختلف

ازدواج ملکه ویکتوریا با پسر عموی خود شاهزاده آلبرت در سال 1840، بیشترین تاثیر را بر مراسم عروسی گذاشت. ملکه ویکتوریا نخستین فرد سلطنتی نبود که پیراهن عروس سفید رنگ پوشید ، اما نخستین فرد در دوره مدرن بود. رنگ سفید ، رنگ مرسوم برای مراسم سوگواری سلطنتی بود و اگرچه همیشه به این عنوان استفاده نمی شد ، اما به عنوان رنگی مناسب برای مراسم عروسی شاهانه هم محسوب نمی شد. ملکه و یکتوریا با ازدواج در لباسی سفید ، چرخ ها را به حرکت درآورد.

رنگ سفید عموما برای لباس عروسی انتخاب نمی شد و لباس ویکتوریا باعث شگفتی شد. البته این لباس ، غافلگیری ناخوشایندی نبود ، زیرا به زودی زنان در سرتاسر اروپا و آمریکا از لباس های سفید برای عروسی خود استفاده کردند. اگرچه عروس هایی هم وجود داشتند که همچنان در لباس هایی به رنگهای دیگر ازدواج می کردند؛ اما رنگ سفید به عنوان رنگی مناسب و عالی برای لباس عروس تعیین شده بود و از آن زمان تا کنون ادامه یافته است. در حقیقت بسیار نادر است که عروسی در لباسی به رنگی غیر از سفید ازدواج کند. در کتابی مربوط به بانوان ، در سال 1849 این جمله چاپ شد : « بر اساس رسم و سنت و عرف ، از چندین سال قبل رنگ سفید به عنوان مناسب ترین رنگ برای لباس عروسی انتخاب شده است. این رنگ نمادی از پاکی و خلوص و عفت دخترانه است و نشانه ای از قلب سالم و دست نخورده ای است که به همسر آینده خود تقدیم می کند.»

با ظهور فروشگاه های بزرگ در دهه1890، تقریبا هر زنی می توانست رویای خود را برای ازدواج در لباس عروسی جدید و نو تحقق ببخشد. لباس سفید مورد پسند عموم مردم واقع شد و رواج یافت. درسال 1890، در یک ژورنال بانوان نوشته شد که : « از سال های بسیار قدیم که نمی توان آغاز آن را به خاطر آورد ، لباس عروسی خانم ها سفید بوده است.»

اگرچه این جمله نادرست بود ، اما عمق پذیرش این مطلب را نشان می داد که لباس عروس باید به رنگ سفید باشد. اگرچه رنگ سفید رایج و مرسوم شد ، اما بعضی از عروس ها پیراهن هایی را می پوشیدند که دارای کاربرد بیشتری بود و می توانستند بعد از مراسم عروسی هم از آنها استفاده کنند. از آنجایی که لباس عروسی تا حد زیادی به مد زمان خود شباهت داشت و به آن نزدیک بود ، تنها با تغییرات اندکی می شد تا پیراهنی را برای پوشیدن مجدد آماده کرد.

اعتقادی قدیمی درباره رنگهای مختلف لباس عروس

یک شعر قدیمی درباره اینکه چگونه رنگ لباس عروسی شما ، بر آینده شما تاثیر می گذارد می گوید : « ازدواج درلباس سفید یعنی بسیار خوب و صحیح انتخاب کرده اید؛ ازدواج در رنگ خاکستری یعنی به راه دوری خواهید رفت؛ ازدواج در رنگ سیاه ، شما آرزو خواهید کرد که بازگردید؛ ازدواج در رنگ قرمز ، شما آرزوی مرگ خواهید کرد؛ ازدواج در رنگ آبی ، یعنی شما همواره خالص ، پابرجا و راستگو خواهید بود؛ ازدواج در رنگ سبز یعنی شما از دیده شدن خجالت می کشید؛ ازدواج در رنگ زرد ، یعنی شما از مرد خود خجالت می کشید؛ ازدواج در رنگ قهوه ای یعنی شما در خارج شهر زندگی خواهید کرد و ازدواج در رنگ صورتی یعنی روح شما غرق خواهد شد.»

تاثیر جنگ جهانی بر لباس عروس

در تمام دوره ها ، عروس ها سعی می کنند تا به شکلی لباس بپوشند که مناسب موقعیت اجتماعی آنها باشد و همیشه تا حد امکان متناسب با مد باشد و برای تهیه آن از زیباترین ، بهترین و گرانبهاترین موادی که توانایی فراهم کردن آن را دارند ، استفاده بشود. میزان و کیفیت موادی که درتهیه لباس عروس به کار می رود ، انعکاس ثروت و موقعیت اجتماعی عروس است.

مدها و مدل های لباس در دوره ادوارد هفتم ، روز به روزتجملی تری و پرخرج تر می شد ، تا با آغاز فاجعه جنگ جهانی اول ، این روند متوقف شد و سبک لباس ها ساده تر شد. همچنین با انعکاس تغییر نقش زنان در جامعه ، دامن لباس ها کوتاه تر شد. کوکو شانل نیروی قدرتمندی در تغییر فشن زنان بود و نخستین کسی بود که در دهه 1920، رسما لباس عروسی کوتاه را معرفی کرد. این لباس ، پیراهن سفیدی تا زانو بود با یک دنباله بلند. این رنگ سفید سیمانی به عنوان رنگ جهانی و همگانی لباس عروس مورد توجه قرار گرفت.

تاریخچه لباس عروس+عکس

لباس عروس چیست؟

در زمان جنگ جهانی دوم بسیاری از عروس ها احساس کردند که ازدواج در لباس سفیدی مجلل ، شایسته نیست ، بنابراین لباس های ساده ای را برای مراسم عروسی خود انتخاب می کردند. در زمان جنگ جهانی دوم زنان وظیفه خود دیدند تا مراسم ازدواج سنتی را ترک کنند ، اگرچه اکثر عروس ها ممکن بود تنها چند هفته یا حتی چند روز ، پس از مراسم نامزدی خود عروسی کنند. در نتیجه آنها زمان کافی برای یافتن لباس عروس مناسب نداشتند ، بنابراین باید بهترین لباس خود را برای این کار انتخاب می کردند. اگر عروسی می خواست که حتما لباس عروس سفید داشته باشد ، می توانست آن را برای مراسم ، قرض بگیرد یا اجاره کند. اگر عروس و داماد هر دو در جنگ شرکت داشتند ، در اونیفورم های نظامی خود ازدواج می کردند.

تاریخچه لباس عروس+عکس

تاریخچه لباس عروس

پس از جنگ جهانی ، یک دوره پر رونق و مرفه آغاز شد و این موضوع در لباس های عروسی هم منعکس شد. لباس های بلند سفید عروسی رسمی ، مجددا رایج شد و به مد بازگشت. رنگ مایه های سفید مانند کرم ، زرد بسیار کم رنگ و عاجی رنگ ، همگی به عنوان رنگ لباس عروس قابل قبول بود؛ در حالی که رنگ های روشنی از قبیل آبی ، سبز یا صورتی کمتر استفاده می شد؛ ازدواج در لباس سیاه رنگ ، نشانه بدبختی و بخت بد محسوب می شد.

لباس عروس در قرن جدید

مرکز توجه لباس های عروس از دهه 1950 تغییر کرد. امروزه بیشتر ازهمه ، تاکید بر روی شخصیت خود عروس است.

تاریخچه لباس عروس+عکس

تاریخچه لباس عروس در ایران و جهان

در حال حاضر عروس ها می توانند تقریبا ازهر مدل و سبک لباسی برای مراسم ازدواج خود استفاده کنند ، یک پیراهن طراحی شده بسیار تزئین شده و مجلل یا حتی یک پیراهن ساده غیر رسمی. هر سبکی که عروس انتخاب کند تا زیباتر به نظر برسد ، قابل قبول است.

بنابراین شما می توانید هر رنگی را برای ازدواج خود انتخاب کنید ، اما حداقل حالا اندکی درباره سابقه و تاریخچه استفاده از لباس عروسی سفید آگاهی پیدا کرده اید.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی