طریقه اصولی شستن ظروف نجش بر اساس روایت ها و احکام دین اسلام در این مطلب تشریح می شود.

ظرف نجس را با آب قلیل باید سه مرتبه شست ، بلکه در کر و جاری هم احتیاط سه مرتبه است ، اگر چه ارجح در کر و جاری یک مرتبه است. ولی ظرفی که سگ لیسیده یا از آن ظرف آب یا چیز روان دیگر خورده ، باید اول با خاک پاک ، خاک مال کرد و بعد بنابر احتیاط واجب دو مرتبه در کر یا جاری یا با آب قلیل شست. و همچنین ظرفی را که آب دهان سگ در آن ریخته ، بنابر احتیاط واجب بایدپیش از شستن خاک مال کرد.اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی داننداکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند

-آیت الله بهجت رحمت الله :

ظرفی که به غیر بول نجس شده ، اگر یک مرتبه شسته شود ، پاک می شود ، حتی اگر با آب قلیل باشد بنابر اقوی ، ولی ظرفی را که سگ لیسیده یا از آن ، آب یا چیز روان دیگر خورده ، اظهر این است که اگر با خاک ممزوج به آب ، خاک مالی شود و بعد از آن دو مرتبه با آب قلیل یا یک مرتبه با آب کر یا جاری شسته شود ، کافی است .

_آیت الله سیستانی حفظه الله :

داخل ظـرف نجس را با آب قلیل باید سه مرتبه شست , و همچنین با آب کر و جاری بنابر احتیاط واجب , و ظرفی را که سگ از آنها آب یا چیز روان دیگر خورده باید اول با خاک پاک خاک مالی کرد سپس خاک او را زایل نموده و بعد دو مرتبه با آب قلیل یا کر یا جاری شست , و همچنین ظرفی را که سگ لیسیده اگر در آن چیزی باقیمانده باشد , باید پیش از شستن خاک مالی کرد و اگر آب دهان سگ در ظرفی بریزد بنابر احتیاط لازم باید آن را خاک مالی کرد و بعد سه مرتبه با آب شست .

-آیت الله وحید حفظه الله :

اگر داخل ظرف نجس شود با آب قلیل باید سه مرتبه شست و در کرّ و جارى یک مرتبه کافیست ، ولى ظرفى را که سگ از آن مایعى را خورده است ، باید اوّل با خاک پاک خاک مالى کنند سپس آن خاک را زایل نموده و بعد با خاک مخلوط به آب بمالند ـ و جمع بین این دو بنابر احتیاط واجب است ـ و بعد آب بریزند که خاک او زایل شود ، و سپس در کرّ یا جارى یک مرتبه بشویند و یا با آب قلیل ـ بنابر احتیاط واجب ـ دو مرتبه بشویند ، و همچنین ظرفى را که سگ لیسیده بنابر احتیاط باید به طریق مذکور تطهیر کنند.

آیت الله مکارم حفظه الله :

.....جاری یک مرتبه کافی است ، هرچند سه مرتبه بهتر است (آبهای لوله کشی در حکم آب جاری است).........

منبع : جستجوگر نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
اکثر افراد روش اسلامی شستن ظرف های نجس را نمی دانند
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,760