ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2024 ، اگر کودک در این زمان ادرار زیادی نکند، این کریستال های ادرار به طور خاص متمرکز می شوند و به راحتی دیده می شوند.با این حال، به آن معنا نیست که بدن نوزادتان کم آب شده است.

بررسی ادرار و مدفوع نوزاد از رنگ ، دفعات تا غلظت آن

گاهی ادرار نوزاد رنگ نارنجی به خود می گیردو این به دلیل غلظت بیش از حد ادرار (پررنگی ادرار) است. تا زمانی که نوزاد حداقل 4 بار در روز ادرار می کند ، جای نگرانی وجود ندارد ، ولی اگر نارنجی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد ، با متخصص اطفال مشورت کنید.بررسی مشکلات ادرار و مدفوع نوزاد + رنگ ، دفعات و غلظتبررسی مشکلات ادرار و مدفوع نوزاد + رنگ ، دفعات و غلظت

اگر متوجه یک لکه نارنجی متمایل به قرمز در پوشک نوزادتان شدید ، ممکن است احساس ترس و وحشت کنید و فکر کنید که خون است. در حالی که مهم است تا مطمئن شوید که خون نیست ، اما لکه "آجری رنگ" کریستال های ادرار است و یک دلیل بسیار رایج برای ایجاد ترس در نوزادان می باشد. کریستال های ادرار دقیقا چه هستند و چرا رخ می دهند؟ چه زمانی می توانند دلیل نگرانی باشند؟

کریستال های ادرار در پوشک :

پیدا کردن کریستال های ادرار که به رنگ نارنجی یا قرمز و آجری در یک نوزاد تازه متولد شده است ، غیرمعمول نیست. متاسفانه به راحتی می تواند با خون اشتباه گرفته شود و والدین را مضطرب و نگران کند. در عین حالی که کریستال ها اضطراب را ایجاد می کنند ، بسیار رایج هستند.

در حقیقت ، یک مطالعه بزرگ تر ، بلورهای ادرار را در ادرار 64 درصد از نوزادان تازه متولد شده یافت. البته ، آن ها زیاد در پوشک کودکان دیده نمی شوند.

کریستال های ادرار در طول چند روز اول تولد بسیار رایج هستند ، زمانی که ممکن است هنوز در حال وزن کم کردند و در حین شیر خوردن باشند ، اگرچه ممکن است در کودکانی که اضافه وزن دارند نیز یافت شود.

علل :

کریستال های ادرار اغلب در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ، رایج هستند.در طی چند روز اول تولد شیر مادر حاوی آغوز است ، مایعی شگفت انگیز که حاوی عوامل ایمنی و مواد غذایی است که شیردهی را برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن مفید می سازد.

کریستال های ادرار از اسید اوره ساخته می شوند ، که محصول نهایی متابولیسم نرمالشان است.نوزادان با سطح اسید اوره بالا در خون به دنیا می آیند ، زیرا مقداری از آن ها از جفت جدا می شود و به سرعت در ادرار و مدفوع دفع می شود.

اگر کودک در این زمان ادرار زیادی نکند ، این کریستال های ادرار به طور خاص متمرکز می شوند و به راحتی دیده می شوند.با این حال ، به آن معنا نیست که بدن نوزادتان کم آب شده است.

در عوض ، شما می توانید به وسیله این پرسش ها مطمئن شوید که نوزادتان درست آب می نوشد و ادرار کافی دارد .اطمینان از اینکه بدن نوزادتان آبرسانی می شود و ادرار می کند.

اجابت مزاج نوزاد

دفع ادرار نوزاد و مشکلات آن

نکات مهمی که درباره ادرار و مدفوع نوزاد تازه متولد شده بدانید

در طول هفته اول این موارد را از کودکتان باید انتظار داشته باشید :

حداقل دو پوشک خیس و سه حرکت روده در روز دوم که به احتمال زیاد هنوز سفت، قیری، و سیاه (مکانیوم) هستند.

حداقل پنج تا شش پوشک مرطوب و سه حرکت روده در روز سوم ، با حرکات روده ای در حال تبدیل شدن به مدفوع شل تر و متمایل به سبز و زرد رنگ است (مدفوع انتقالی)

حداقل شش پوشک خیس و سه بار مدفوع زرد ، نرم و آبکی در روز چهارم

اگر نوزادتان پوشک خیس کمتری نسبت به انتظار داشته باشد ، وزن او را درست چک کنید و ببینید آیا او به خوبی تغذیه می شود یا خیر.

در صورت شیردادن از سینه ، یک مشاور شیردهی می تواند برای ارزیابی منبع شیر شما مفید باشد و اطمینان حاصل کنید که نوزادتان می تواند به سنه بچسبد و میک بزند یا خیر.

پیش از این هم در بخش نوزاد و بارداری در نم نمک گفته شده که اگر نوزادتان شیر خشک می خورد ، باید مطمئن شوید که آن را درست تهیه می کنید و هر روز به اندازه کافی غذا می خورد.

بیشتر اوقات ، کریستال های ادرار در پوشک بچه سه روزه که از شیر مادرش تغذیه می کند ، نرمال است.

در این زمان ، این بلورها بی ضرر هستند ، اما می توانند باعث شوند که والدین نگران باشند که یک مشکل وجود دارد و یا آزمایش ها غیرضروری را انجام می دهند ، که به دنبال خون در ادرار نوزاد خود هستند.

کریستال های ادرار که بیش از سه روز ادامه دارند ، می تواند نشانه ای از کمبود آب بدن و یا نشان از این باشد که نوزاد شیر کافی دریافت نمی کند.

صحبت با پزشک یا مشاور شیردهی می تواند به شما کمک کند.

به ندرت ، کریستال های ادرار ، به خصوص آن هایی که در یک کودک پس از هفته اول زندگی وجود دارند ، می تواند یک شرایط حاد مانند اختلال کلیوی یا دیگر اختلالات متابولیک که منجر به زیا بودن اسید اوریک در خون می شوند را به شما نشان دهند.

پرسش های متداول درباره پوشک نوزاد :

بسیاری از مادران جدید سوالاتی در مورد ادرار کودکانشان دارند.ممکن است تعجب کنید که کودک شما چه مقدار پوشک باید هر روز کثیف کند ، چه رنگی باید داشته باشد ، و باید چک کنید که در هر تعویض پوشک چه مقدار کثیفی باید وجود داشته باشد.

در اینجا اطلاعات و دستورالعمل برای آنچه نرمال و غیر نرمال است را پیدا می کنید.

پوشک های خیس در طول هفته اول تولد و زندگی :

مادران شیرده معمولا نسبت به مادرانی که شیر خشک می دهند ، بیشتر نگران پوشک های خیس فرزندانشان هستند. آسان تر است بگویید که وقتی شیشه را می دهید ، نوزاد به اندازه کافی غذا می خورد اما ، وقتی با شیر مادر تغذیه می شود ، می تواند کمی سخت تر باشد.به خصوص در چند روز اول ، در حالی که شیر پستان در حال افزایش است.

شمردن پوشک خیس راهی خوب برای کمک به شما است و همانطور که در بخش نکات مربوط به نوزاد تازه متولد شده در نم نمک گفته ایم در طول هفته اول برای بچه هایی که شیر می خورند و آن هایی که از بطری شیرخشک می خورند ، چه مقدار پوشک خیس انتظار می رود.

تغییر رنگ ادرار نوزاد

نگرانی ها درباره ادرار نوزاد

ادرار نوزادان تازه متولدشده و تغییرات آن

تغذیه با شیر مادر :

تعداد پوشک خیس (ادرار) که نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود هر روز در طول هفته اول زندگی تغییر می کند.در طی چند روز اول ، نوزاد شما ممکن است شیر پستان زیادی دریافت نکند ، بنابراین او پوشک خیس زیادی نخواهد داشت.

سپس ، همانطور که روزها ادامه می یابد و ذخیره شیر پستان افزایش می یابد ، کودک شما ادرار بیشتری تولید خواهد کرد و پوشک های خیس بیشتری خواهد داشت.

روز 1 : نوزاد تازه به دنیا آمده برای اولین بار پس از 12 تا 24 ساعت از تولدش ادرار خواهد کرد.در ساعات اولیه و روزهای زندگی ، یک نوزاد با تغذیه انحصاری ممکن است پوشک خیس زیادی نداشته باشد.

روز 2 : شما باید حداقل دو پوشک خیس در روز پیدا کنید تا زمانی که سینه های شما با شیر پر شود.

روزهای 3 تا 5 : کودک شما باید حداقل سه تا پنج پوشک خیس داشته باشد.

از روز ششم به بعد : کودک شما باید هر 24 ساعت ، حداقل شش تا هشت پوشک خیس داشته باشد ، اما ممکن است بیشتر هم داشته باشد.

تغذیه شده باشیرخشک : حتی اگر شما با بطری تغذیه کنید ، نوزادتان ممکن است شیر زیادی (یا شیر مادر را در بطری) در طول روز اول دوم بعد از زایمان نخورد.

مقدار ادراری که نوزاد شما دارد ، مستقیما با مقدار مایعی که به آن نیاز دارد ، ارتباط دارد. اگر کودک شما خوب غذا می خورد ، خواهید دید که پوشک خیس بیشتری خواهد داشت. اما اگر اوخواب آلود است و یا در طول روز اول بیش از حد مایع مصرف نمی کند ، به اندازه کافی پوشک خیس نمی کند.

ادرار بعد از هفته اول :

چه تغذیه کودک شما شیر خشک باشد یا شیر پستان ، نوزاد شما باید در یک الگوی تغذیه قرار گیرد و در هفته دوم زندگی خوب بخورد.هر روز حداقل شش تا هشت پوشک خیس از کودکتان می بینید ، اما کودک شما می تواند تا ده یا بیشتر هم برسد.

مثانه کوچک کودک در حدود یک قاشق سوپ خوری (15 میلی لیتر) ادرار دارد ، بنابراین ممکن است زیاد آن را خالی کند. بعضی از نوزادان 20 بار در 24 ساعت ادرار می کنند و مشکلی نیست.

اگر نوزادتان خواب است ، باید او را بیدار کنید تا پوشکش را عوض کنید. یک تغییر قبل یا بعد از هر تغذیه ، تقریبا هر دو به سه ساعت ، خوب است.

وقتی نوزاد تازه متولد شده ، ادرار نمی کند :

کودک شما باید حداقل دو پوشک مرطوب در طی چند روز اول داشته باشد ، که شما فقط آغوز درست می کنید.اما تا زمانی که کودک شش روزه شود ، روزی باید حداقل شش پوشک عوض کرده باشید.اگر فرزند شما به اندازه کافی ادرار نمی کند و یا اصلا ادرار ندارد ، سریعا با پزشک تماس بگیرید.

دو قاشق سوپ خوری ، 30 میلی لیتر آب را روی پوشک تمیز و خشک بریزید.این به شما ایده بهتری در مورد این که چه زمانی پوشک خیس به نظر می رسد را می دهد.

یک بافت را داخل پوشک خود بگذارید تا ادرار را جذب کرده و دیدن آن را آسان تر کند. بعد از این که نوزادتان را عوض می کنید ، پوشک را جدا کنید تا لایه های زیرین و یا مواد ژلی را برای رطوبت چک کنید. لمس و بو کشیدن پوشک برای چک کردن ادرار مشکلی ندارد.

پوشک های پارچه ای را امتحان کنید.ممکن است دیدن و احساس رطوبت در یک پوشک تشخیص را برایتان آسان تر کند.استفاده از پوشک را با یک شاخص خیس شدن ، امتحان کنید.معمولا یک خط یا طرحی وجود دارد که هنگام حضور ادرار تغییر رنگ می دهد.

مشکلات ادراری نوزادان

علت ادرار نکردن نوزادان

رنگ ادرار نوزاد :

ادرار کودک شما باید بی رنگ و یا زرد روشن باشد.با این حال ، اگر شیر می دهید ، ممکن است کمی تغییر رنگ در یک زمان وجود داشته باشد.

غذاهای خاص ، رنگ های خوراکی ، گیاهان و مکمل های غذایی که شما به رژیم غذایی روزانه خود اضافه می کنید ، می تواند رنگ شیر سینه شما را تغییر دهد و نیز به رنگ سبز ، صورتی و یا نارنجی به ادرار نوزادتان اضافه کند.

ادرار غلیظ :

ادرار غلیظ زرد پررنگ است.هم چنین ممکن است بوی قوی و تندی داشته باشد. بعد از اینکه شیر شما می آید ، پوشک با ادرار تغلیظ شده خیس می شود ، و بعد خوب می شود.با این حال چنانچه در نم نمک توضیح داده ایم ، اگر کودک شما مقدار زیادی پوشک با ادرار زرد پررنگ دارد ، به پزشک زنگ بزنید.

زمانی که نوزادتان به اندازه کافی مایعات دریافت می کند ، حداقل شش تا هشت پوشک بچه در روز خواهد داشت. اما اگر نوزادتان به اندازه کافی نگیرد ، ممکن است از دست رود. کم آبی در نوزادان جوان خطرناک است. پس ، به دکتر اطلاع دهید که :

-شما پس از چهارمین روز زندگی ، لکه های نارنجی رنگی را در پوشک نوزاد خود می بینید.

-نوزاد فقط مقدار کمی از ادرار زرد پررنگ ، غلیط و بدبو را بعد از چهار روز دارد.

-هر روز پس از پنج روز کودک کم تر از 6 پوشک خیس دارد.

-نوزادتان خوب تغذیه نمی شود.

-نقطه نرم بالای سر کودک در سرش فرو می رود.

-دهان و لب هاب کودک خشک است.

-بیدار شدن کودک به طور غیر معمول خواب آلود و سخت است.

پزشک ، سلامت کودک شما را بررسی خواهد کرد و در مورد این که کودک چقدر غذا می خورد با شما صحبت خواهد کرد.

خون در ادرار :

در نوزادان پسر و هم دختر می تواند کمی خون در پوشک آن ها وجود داشته باشند ، اما به دلایل مختلف.در اینجا دو دلیل وجود دارد که ممکن است متوجه خونی باشید که جدی تلقی می شود.

Pseudomenstruation : دختران کوچولو ممکن است در طی چند روز اول زندگی ترشحات واژینال خونی داشته باشند. این اتفاق به قاعدگی کاذب یا دروغین معروف است.این اتفاق از هورمون ها در بدن شما ناشی می شود و مضر نیست.

ختنه :

پسران ممکن است بعد از ختنه مقدار کمی خون در پوشک خود داشته باشند.خونریزی از ختنه معمولا چند ساعت طول می کشد ، اما ممکن است متوجه لکه های کوچک خون در پوشک تا یک روز باشید.بعد از ختنه ، کودک شما باید در عرض 12 ساعت یک پوشک داشته باشد.

خون در ادرار نوزاد تازه به دنیا آمده :

در حالی که کمی خون در پوشک بچه تان از ختنه یا قاعدگی کاذب خوب است ، اما در اینها خون در ادرار نوزاد وجود ندارد. اگر خون موجود در ادرار کودک خود را دیدید و یا کودک شما گریه می کرد و علائم ادرار درد اور را نشان می داد ، سریعا با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

هشدارها درباره ادرار نوزادان

ادرار نوزاد و دیدن خون در پوشک او

خطرات احتمالی درباره ادرار نوزاد

عفونت ادراری :

اگر باکتری وارد مجرای ادرار کودک شود ، می تواند منجر به عفونت شود. عفونت دستگاه ادراری می تواند مقدار ، رنگ و یا بوی ادرار کودک را تغییر دهد. تشخیص عفونت در نوزادان سخت است ، اما علائم مراقبت عبارتند از :

  • ادرار مکرر
  • درد در زمان دفع ادرا
  • ادرار بدبو
  • خون در ادرار
  • تب

اگر علائم بیماری را می بینید ، باید پزشک نوزادتان را برای درمان احضار کنید.

برای کمک به اینکه مطمئن شوید نوزادتان به اندازه کافی شیر یا شیرخشک می خورد ، پوشک اش را به خصوص بعد از حرکات روده ای تعویض کنید ، دست هایتان را قبل و بعد از تعویض نوزاد خود بشورید ، و همیشه تمیز کردن او را از جلو به عقب انجام دهید.

کودکان همه با هم فرق دارند. برخی از سینه شیر می خورند و برخی دیگر از شیشه شیر.

برخی هوشیار هستند و از زمان تغذیه اول خوب می خورند و برخی دیگر برای چند ساعت یا چند روز خواب آلود هستند. اینها برخی از دلایلی هستند که در هنگام ادرار کردن نوزاد از طیف وسیعی از مواد طبیعی استفاده می کنند.

سندروم پوشک صورتی :

در یک زمان ممکن است یک لکه صورتی رنگ در پوشک کودک کوچک وجود داشته باشد. تعجبی ندارد که والدین ممکن است نگران لکه صورتی باشند ، فکر می کنند که خون در ادرار دیده اند با این حال آنطور که در نم نمک گفته ایم از خون نیست.

ادرار ما حاوی انواع مختلفی از بلورها است. معمولا ، اینها در خود ادرار مخلوط می شوند و ما نمی دانیم که آن ها در آنجا هستند. با این حال ، در پوشک ، ادرار ممکن است به اندازه کافی ناپدید شود که این بلورها ظاهر شوند.

یک نوع از این کریستال ها ، کریستال های ادراری نامیده می شوند. کریستال های ادرار به هنگام خشک شدن شکل می گیرند. شما می توانید این را با کشیدن کمی با ناخن امتحان کنید.

خواهید دید که پودر مانند است. (خون به پودر تبدیل نمی شود) این شرایط کاملا بی خطر است و هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن