ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد و الماس کوه نور کجاست و الماس کوه نور و دریای نور و الماس کوه نور افغانستان و مقایسه الماس کوه نور و دریای نور و دریای نور کجاست و مالک اصلی الماس کوه نور و الماس کوه نور تاج ملکه انگلیس و سرقت الماس دریای نور در نم نمک.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

پس از مرگ ملکه انگلیس ، هندی ها با ایجاد یک هشتگ توییتری موج بزرگی برای بازگرداندن الماس کوه نور (Koh-i-Noor) از انگلیس به هند راه انداختند.آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

کاربران توییتر در هند ساعاتی پس از آنکه کاخ باکینگهام خبر مرگ الیزابت دوم ، ملکه فقید بریتانیا را تایید کرد با ترند کردن هشتگ کوه نور خواستار بازگردان این جواهر مشهور و گران قمیت به کشورشان شدند.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

صدها کاربر با مشارکت در این کارزار توییتری مصرانه خواستار آن شدند که الماس کوه نور ، از بزرگترین و بحث برانگیزترین الماس های جهان پس از مرگ ملکه الیزابت به هند بازگردد.

گفتنی است که نمونه جایگزین و بدل این قطعه الماس تاریخی ، گرانقمیت و کمیاب که در تاج ملکه بریتانیا نصب شده برای علاقمندن در برج لندن به نمایش گذاشته شده است.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

الماس کوه نور چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که می دانید الماس کوه نور یکی از معروف ترین الماس ها در جهان است. این سنگ 105 قیراطی در واقع زیباترین بخش تاج ملکه انگلیس که از مادرش به وی رسیده به شمار می رود. مردم هند نسبت به رسیدن این الماس به دست انگلیسی ها به شدت نگاه منفی دارند.

کوه نور ، بزرگترین بزرگ ترین الماس جهان در گام نخست 186 قیراط برابر 37.21 گرم وزن داشت. اما پس از تراشی که در سال 1854 به آن خورد ، وزن آن به 105 قیراط معادل 21 گرم رسید.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

کشورهای مدعی الماس کوه نور

این الماس چندین بار بین حاکمان و پادشاهان هند ، مغول ، ایران ، افغانستان و انگلیس دست به دست شده است. اگرچه در زمان نادرشاه این الماس از سوی هندی ها به ایران داده شد. اما چندین دور بین پادشاهان کشورهای مختلف چرخید و اکنون مردم هند ادعای بازپس گیری آن را از انگلیسی ها دارند.

الماس کوه نور تا زمان زنده بودن نادرشاه در ایران بود. پس از مرگ این پادشاه ایرانی از روی تخت وی کنده و از ایران خارج شد.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

کوه نور دقیقا جفت الماس پرآوازه دریای نور است که هم اکنون در ایران نگهداری می شود و هر دو این جواهرات جزء کهن ترین الماس هایی هستند که در جهان وجود دارد.

الماس کوه نور امروز کجاست؟

الماس گران قیمت کوه نور امروزه به عنوان گنجینه خانواده سلطنتی انگلیس در برج لندن نگهداری می شود و چندین کشور از جمله ایران و هند مدعی مالکیت آن هستند.

این الماس قیمتی مانند بسیاری از سنگ های قیمتی بزرگ با رمز و راز و نفرین و بدشانسی گره خورده است و همین موضوع جذابیت آن را دوچندان می کند. الماس کوه نور ، از جواهرهای مشهور بین المللی محسوب می شود که امروزه در دست صاحبان کنونی خود ، خانواده سلطنتی انگلیس قرار دارد.

کور نور در کجا کشف شد؟

گفته می شود تاریخچه به دست آمدن این الماس به قرن هفدهم میلادی می رسد و به یک قلعه باستانی به نام گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش هند بازمی گردد. البته تاریخچه دقیق الماس کوه نور مشخص نیست و برخی نیز می گویند این الماس از زیر بستر یک رودخانه بی آب در جنوب هند به دست آمده است.

این الماس از سوی یک وزیر ایرانی دربار هند به محمد شاه جهان ، پادشاه گورکانی هند اهدا شد و در این کشور ماند.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

سفر کوه نور از هند به ایران ، افغانستان و بریتانیا

در سال 1739، نادرشاه ایران به شمال هند حمله و دهلی را اشغال کرد. او به عنوان پرداختی برای بازگرداندن تاج هند به امپراتور مغول ، کل خزانه افسانه ای مغولان از جمله الماس دریای نور و الماس کوه نور و تخت طاووس را در اختیار گرفت.

بر اساس روایات تاریخی ، نادر شاه ، پایه گذار سلسله افشار و از جمله پادشاهان ایران پس از اسلام ، در پی تسخیر هند این الماس را به همراه دو قطعه الماس گرانبهای دیگر از جمله «دریای نور» به عنوان غنائم جنگی از هند به تاراج برد.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

پس از مرگ نادرشاه در سال 1747، این الماس به نوه او شاهرخ میرزا به ارث رسید. از آنجا به دست لطف علی خان افتاد. پس از شکست لطفعلی خان به محمد خان قاجار رسید و در نهایت الماس دریای نور وارد خزانه قاجار شد. ناصرالدین شاه قاجار علاقه زیادی به الماس داشت. او اغلب آن را به عنوان بازوبند ، سنجاق به باز می بست و نگهداری از الماس افتخاری بود که به افراد درجات بالا اعطا می شد.

الماس کوه نور سپس در پی تصرف ایران توسط احمد شاه درانی به افغانستان منتقل شد و حدود هفتاد سال در آنجا نگهداری شد.

این سنگ گرانبها پس از آن توسط یک مستشار بریتانیایی از افغانستان خارج و به هند برده شد. از آنجا نیز بر اساس معاهده ای میان بریتانیا و هند تسلیم مقامات بریتانیایی شد.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

مناقشات سیاسی بر سر مالکیت الماس کوه نور

کوه نور در زمره جواهرات سلطنتی بریتانیا قرار گرفته و زینت بخش تاج حکمران این کشور است. این الماس یک سنگ قیمتی 105 قیراطی به شمار می رود که پیش تر کانون بسیاری از مناقشات سیاسی و حقوقی در هند بوده است. علاوه بر این ، اختلافات بر سر مالکیت آن نه تنها از سوی هند بلکه از جانب پاکستان نیز بوده است.

بسیاری از مردم هند ارتباط عاطفی عمیقی با این الماس قیمتی و تاریخی برقرار کرده اند. آنها معتقدند که الماس کشف شده در کشورشان در قرن چهاردهم در طول دوران استعماری از هند «دزدیده شده» است.

آیا الماس کوه نور به ایران بازمی گردد؟

این الماس گرانبها به همراه صدها سنگ قیمتی دیگر پس از انتقال به بریتانیا به بخشی از جواهرات تاج ملکه ویکتوریا تبدیل شد. گفته می شود این الماس ها ارزش فرهنگی ، تاریخی و نمادین غیرقابل محاسبه ای دارند.

تاج مزین به الماس کوه نور قرار است کامیلا ، همسر چارلز سوم ، پادشاه جدید بریتانیا و ملکه جدید این کشور طی مراسمی بر سر گذاشته شود.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن