گردباد نوعی پدیده آب و هوایی است که متشکل از یک سیستم بادی پیچشی می باشد.

10 حقایق خواندنی در مورد گرد باد

گردباد (whirlwind) نوعی پدیده آب و هوایی است که متشکل از یک سیستم بادی پیچشی می باشد.گردباد | 10 حقایق خواندنی در مورد گرد بادگردباد | 10 حقایق خواندنی در مورد گرد باد

پیچند (tornado) ، تنوره دیو (dust devil) ، و تنوره دریایی (water spout) همگی نوعی گردباد محسوب می شوند اما توفند بدلیل مقیاس عظیم خود یک گردباد محسوب نمی شود بلکه یک چرخند می باشد.

گردباد همانند طوفان ، سیل ، زلزله ، بهمن و... یکی از مهم ترین پدیده های طبیعی می باشد که سالانه در اقصی نقاط جهان رخ می دهد و خسارت های بسیار زیادی را اعمال می کند. بطور کلی گردباد متشکل شده از سیستم پیچشی حاوی باد می باشد که بطور کلی گردبادها به نوع مختلف تقسیم می شوند.

انواع گردباد ها

گردباد ها بطور کلی به 3 دسته اصلی ذیل تقسیم می شوند ؛

  1. پیچند (tornado)
  2. تنوره دیو (dust devil)
  3. تنوره دریایی (water spout)

که نوع اول ، شایع ترین نوعی است که نسبت به دو مورد دیگر ، بیشتر رخ می دهد. با این حال شاید هر یک از ما اطلاعات کافی در مورد این پدیده طبیعی نداشته باشیم و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک شما را با حقایقی جالب و خواندنی از گردبادها آشنا سازیم. همراه ما باشید.

انواع گردبادها

گردبادها به 3 دسته تقسیم می شوند

حقایق جالب و خواندنی از گردبادها

1- سرعت گردباد چقدر است؟

گردبادها همان گونه که گفته شد یکی از پدیده های طبیعی هستند که سالانه در نقاط مختلف جهان اتفاق می افتند. اما این ممکن است که برای هر یک از ما تاکنون یک سوال بی پاسخ بوده باشد که سرعت چرخیدن گردباد ها چقدر می باشد و نتوانسته باشیم به آن دست پیدا کنیم. جالب است بدانید که سرعت گردبادها 119 کیلومتر در ساعت و یا حتی بیشتر می باشد.

2- تفاوت طوفان و گردباد چیست ؟

گردباد ها همان گونه که می دانید دارای سیستم پیچشی و قدرتمندی هستند که قدرت تخریب آنها بسیار زیاد می باشد و این در حال است که طوفان مسیر پیچ در پیچی دارد و زمانی قدرت تخریب آن به بیشترین میزان ممکن می رسد که شدت آن بسیار زیاد شود و قدرت ایستادگی در برابر آن کاهش پیدا کند.

3- مناطقی که گردباد بیشتر در آن رخ می دهد ؟

گردباد بنابر موقعیت جوی و جغرافیایی می تواند در اقصی نقاط جهان رخ دهد. اما این پدیده طبیعی بیشتر در مناطق ساحلی رخ می دهد که سالانه شاهد خبرهای حاکی از گردباد در مناطق ساحلی جهان هستیم.

حقایق بسیار خواندنی از گردباد

منطقه هایی که بیشتر گردباد در آن رخ می دهد

4- جهت چرخش گردباد چگونه است؟

جهت چرخش گردباد در دو نیم کره جنوبی شمالی و جنوبی جهان متفاوت است. جالب است بدانید جهت چرخش گردباد در نیمکره جنوبی در جهت گردش عقربه های ساعت و در نیم کره شمالی کره زمین برخلاف جهت چرخش عقربه های ساعت می باشد.

5- تعداد کشته های گردباد در 200 سال گذشته

طی آماری که اخیرا توسط محققان منتشر شد ، اعلام گشت که در طی 200 سال گذشته گردبادها منجر به کشته شدن 2 میلیون نفر شده اند و این آمار بسیار زیاد و وحشتناک می باشد چرا که نشان دهنده شدت بسیار گردبادها در طی این دو قرن می باشد!

6- گردباد چگونه تشکیل می شود ؟

گردباد معمولا زمانی ایجاد می شود که دو توده که با یکدیگر اختلاف دمایی زیادی دارند ، برخورد می کنند و توده ای که سردتر می باشد به زیر توده گرم جا به جا می شود و شروع به کاهش دمای خود با سرعتی حدودا برابر با 450 کیلومتر بر ساعت شروع به چرخش حول محور خود می کند که این میزان چرخش به مرور بیشتر و بیشتر شده و هر چه میزان سرعت این چرخش بیشتر شود می تواند خسارت بیشتری را وارد نماید.

حقایق و دانستنی هایی در مورد گردباد

حقایق خواندنی در مورد گردبادها

7- فصولی که گردباد رخ می دهد

طبق آمار موجود در مورد گردبادها ، می توان گفت که گردبادها بیشتر در اواخر تابستان و یا اوایل پائیز رخ می دهند چرا که به هوای گرم و مرطوب بسیار زیادی نیاز دارد.

8- لکه قرمز روی سیاره مشتری نشانه چیست؟

لکه های قرمز بر روی سیاره مشتری نشان دهنده گردبادهای بی پایان است که این گردبادها به مدت 300 سال بصورت مدام وجود دارند!

9- پر هزینه ترین گردباد جهان

پر هزینه ترین گردبادی که تاکنون رخ داده است ، متعلق به توفند کاترینا می باشد که در سال 2005 میلادی در ایالات متحده رخ داد و توانست باعث مرگ بیش از 1836 نفر و همچنین خسارت مالی بیش از 125 میلیارد دلار شود که به همین دلیل گران قیمت ترین گردباد شناختده شده جهان می باشد.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%
گردباد | 10 حقایق خواندنی در مورد گرد باد
5.0
out of
5
(
2
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 2,750