ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، سنگ مروارید در درون بدن نرم تنان دو کفه ای مانند صدف ایجاد می شود ، زمانیکه جسمی خارجی وارد صرف می شود ، ﺻﺪف ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر دﻓﻊ آن ، شروع به ترشح موادی می کند که در نهایت تبدیل به مروارید می شود .

رازها و نحوه تشکیل سنگ گرانقیمت مروارید و خواص آن

مروارید به دلیل زیبایی و شکوه بی نظیر از هزاران سال پیش مورد توجه قرار می گرفته است اما با این حال کم تر کسی از خواص درمانی و تقویت کننده آن با خبر است . علاوه بر استفاده زینتی از این سنگ های قیمتی ، می توانید از آن به منظور بهره مندی از خواص درمانی اش نیز بهره ببرید .حقایق مروارید و نحوه تشکیل سنگ مروارید + فوایدحقایق مروارید و نحوه تشکیل سنگ مروارید + فواید

سنگ مروارید چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

مروارید ها سنگ هایی شفاف و براق هستند و معمولا به رنگ سفید ، شرابی ، خاکی ، خاکستری مایل به سیاه ، آبی و زرد در طبیعت موجود هستند. اغلب شکل مروارید ها شبیه کره است اما به شکل های گلابی ، دکمه و حتی شکل های نامنظم نیز می توان آنها را یافت. همچنین مروارید را می توان در اندازه های مختلف در طبیعت پیدا کرد ، از اندازه یک دانه خشخاش تا تخم کبوتر که بزرگترین مروارید جهان تا به امروز است و داری قطر 13 سانتی متر و وزن 37.6 کیلوگرم بود.

حدود 90 درصد کربنات کلسیم و 10 درصد آب و مواد آلی ، ترکیب شیمیایی مروارید را شامل می شود . درجه سختی و استحکام مروارید 2/5 تا 3/5 است . چنانچه در بخش سرگرمی نم نمک گفته ایم کیفیت و دوام مروارید بستگی به درشتی و گرد بودن آن دارد . رنگ مروارید اصل روشن است .

نحوه تشکیل سنگ مروارید

سنگ مروارید در درون بدن نرم تنان دو کفه ای مانند صدف ایجاد می شود ، زمانیکه جسمی خارجی وارد صرف می شود ، ﺻﺪف ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر دﻓﻊ آن ، شروع به ترشح موادی می کند که در نهایت تبدیل به مروارید می شود .

این مروارید های گرانقیمت بدون دخالت انسان به صورت طبیعی رشد می کنند. در سال های اخیر به دلیل آلودگی آب اقیانوس ها و صید بیش از حد صدف ها ، مرواریدهای طبیعی بسیار کمیاب شده است.امروزه تعداد مرواریدهای اصل بسیار کمیاب است و بیشتر مرواریدهای موجود در بازار از نوع مروارید پرورشی هستند.

مروارید های پرورشی

بر خلاف مرواریدهای طبیعی ، مرواردی های پرورشی با دخالت انسان در نحوه رشد و پرورش آن ها به وجود می آیند . مروارید پرورشی تنها از یک لایه خارجی درست شده است و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می باشد. با توجه به اینکه مروارید های پرورشی به دست انسان تشکیل شده و در زمان کوتاهتری تولید می شوند از قیمت پایین تری نسبت به مروارید های طبیعی برخوردارند.

خواص مرواریدهای پرورشی درست مانند مروارید های طبیعی ایست و تنها در شکل و ظاهر با یکدیگر متفاوت هستند .مرواریدهای پرورشی را می توان از روی ظاهر تشخیص داد .

مروارید های پرورشی

فواید سنگ مروراید در کتب قدیمی کشورهای مختلف

فواید پودر مروارید تقریبا در تمامی تمدن های کهن شناخته شده است . استفاده از این سنگ های قیمتی در چین چه به عنوان دارو و چه به عنوان یک وسیله زینتی ، حداقل به سال 320 میلادی باز می گردد ، که در آن زمان امپراطور ها و اشخاص سلطنتی به این سنگ علاقه مند بودند . با توجه به اطلاعات ذکر شده در کتاب های پزشکی سلسله مینگ از این ماده برای تحریک رشد و بهبود پوست جدید ، از بین رفتن سموم و آسیب های ناشی از آفتاب و لکه ها استفاده می شد . در هند نیز از پودر مروارید در داروهای آیوروداک به منظور افزایش سلامت و قدرت عمومی بدن استفاده می شده و غالبا آن را معجون عشق می دانستند . در قرون وسطی اروپار این ماده با خواص درمانی فراوانی شناخته می شده است . آلمانی ها و انگلیسی ها در قرن هفدهم ادعا داشتند که مروارید در طیف های گسترده روحی و جسمی داری خاصیت اثر بخشی است و دانشمند مشهور و فیلسوف فرانسیس بیکن آن را به عنوان ابزاری برای طولانی کردن عمر می دانسته است .

بعد از گذشت قرن بیست و یکم محققان پودر مروارید را در تعدادی از مطالعات مربوط به انسان و حیوانات آزمایش کردند.

خواص درمانی مروارید در طب باستانی و سنتی

مروارید برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی مفید است. برخی از مهمترین خواص درمانی مروارید عبارتند از :

مروارید برای بیماری های دستگاه مجاری ادارار و کلیه مفید است و به دفع سنگ کلیه کمک میکند.

در سنگ درمانی از مروارید برای درمان بیماری های معده ، قلب ، جگر ، جنون ، بواسیر و یرقان استفاده میشود.

درمان خارش ، جوش ، کورک و حساسیت پوستی

درمان استفراغ ، بوی بد دهان و سر درد

تنظیم غدد درون ریز و کاهش التهابات دستگاه تناسلی در زن و مرد

برای درمان ﺷﺐ ادراری ، ﺑﯿﻤﺎری ﻫﺎی ﻣﺜﺎﻧﻪ و اﺧﺘﻼﻻت دﺳﺘﮕﺎه ﮔﻮارش ، ﺳﺮﻣﺎﺧﻮردﮔﯽ و ﻋﻄﺴﻪ ﻫﺎی داﺋﻤﯽ ، سنگ مروارید را به همراه داشته باشید .

جهت درمان بیماری های گواتر و غده های چربی ، یک قطعه مروارید صیقل داده نشده را بر روی چاکرای پنجم (گلو) قرار دهید.

خواص درمانی به همراه داشتن مروارید از بعد معنوی

خوش شانسی می آورد و لطافت قلب و روح را افزایش میدهد.

به آدمی صبر و اراده میدهد.

غم و اندوه را دور میکند.

موثر در برطرف نمودن تغییرات ناگهانی خلق و خوی ، اضطراب و نگرانی

تقویت ﺣﺲ از ﺧﻮد ﮔﺬﺷﺘﮕﯽ ، ﻋﻔﺖ و ﭘﺎﮐﺪاﻣﻨﯽ

مروارید نیز همانند سایر سنگ های شفابخش نظیر یاقوت ، زمرد ، فیروزه و ... به جذب انرژی مثبت و دفع انرژی های منفی کمک میکند.

خواص درمانی سنگ مروارید

خواص و فواید درمانی دیگر سنگ مروارید

در این بخش از نم نمک به ارائه فواید مختلف پودر مروارید برای سلامتی خواهیم پرداخت .

1. طول عمر

مطالعات انسانی و حیوانی حاکی از آن است که پودر مروارید با تولید آنتی اکسیدان ها و بیوشیمیایی های مختلف ، ارتباط مستقیمی با افزایش طول عمر و سلامت کلی بدن دارد . در مطالعات مختلف تقویت رژیم های غذایی کرم های ابریشم ، موش و مگس ها با پودر مروارید به طور قابل توجهی تا بیش از 50% طول عمر را افزایش داده است و این امر به این دلیل است که پودر مروارید ، نقش به سزایی در تقویت سطح آنتی اکسیدان ها به ویژه ، سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و گلوتاتیون که دو مورد از آنتی اکسیدان های مهم بدن هستند دارد . ارتباط این دو آنتی اکسیدان با طول عمر فرد از آن جهت است که آن ها و به ویژه SOD باعث کاهش میزان بیماری ها ، محافظت از DNA و ترمیم آن و در نهایت افزایش طول عمر خواهد شد . این ماده همچنین باعث مهار آنزیم MAO-B ، می شود که با افزایش طول عمر و تقویت سلامتی ارتباط مستقیمی دارد .

اجزای مختلف این ماده همچنین بر فعالیت های متابولیکی DNA و RNA تاثیر می گذارند و از ترمیم و رشد مجدد سلول ها پشتیبانی می کنند . اگر چه در این زمینه نیاز به انجام تحقیقات و مطالعات بیشتری است اما با این حال نتایج به دست آمده از این آزمایشات بسیار امیدوار کننده بوده است .

2. سلامت پوست و بازسازی استخوان

دانشمندان با مطالعه بر روی فواید پودر مروارید بر روی پوست دریافتند که وجود ماده ای خاص به نام "ناکر" ، قادر به تقویت و بازسازی فیبروبلاست ها و استئوبلاست ها است که این دو برای تشکیل پوست جدید ، کلاژن و بافت استخوانی ضروری می باشند . فیبروبلاست ها ، سلول های بنیادی سازنده ای هستند که در بافت پیوندی که ماهیچه ها ، پوست و اندام ها را احاطه کرده است ، وجود دارند و با افزایش بازسازی فیبرو بلاست ها ، ناکر موجود در مروارید می تواند به حفظ شکل بدن و تقویت عضلات و اندام ها کمک کند . فیبروبلاست ها باعث بهبود سریع تر زخم ها و تشکیل سلول های جدید پوست و کلاژن می شود ، درخشش و جوانی پوست را احیا می کند ، باعث کاهش میزان چین و چروک های پوست می شود و افتادگی پوست را تسکین می دهد . استئوبلاست ها نیز سلول های بنیادی هستند که مسئولیت تشکیل و رشد مجدد استخوان ها را دارند .

فایده دیگر پودر مروارید این است که این ماده یکی از غنی ترین منابع کلسیم روی زمین است . آزمایشات علمی نشان می دهد که کلسیم و مواد معدنی موجود در مروارید ، از یک ساختار میکروکریستالی طبیعی برخوردارند که با بدن انسان بسیار سازگارند و به تحریک رشد استخوان های جدید ، افزایش مواد معدنی و افزایش تراکم کلی استخوان کمک خواهند کرد .

3. آرامش و خونسردی

یکی از مشهور ترین فواید سلامتی پودر مروارید ، خاصیت آرامش بخش آن است . این ماده به منظور تسکین استرس و عصبانیت ، بهبود خلق و خو و برطرف کردن مشکلات خواب مورد استفاده قرار می گیرد . گذشته از تاثیرات آرام بخش کلسیم در بدن ، مطالعات حاکی از آن است که مروارید سطح گابا در مغز و بدن را افزایش می دهد . گابا یک انتقال دهنده عصبی آرام بخش است که معمولا افراد مضطرب از کمبود آن رنج می برند. محققان همچنین دریافتند که پودر مروارید باعث افزایش تولید هورمون سروتونین در حیوانات و انسان ها نیز خواهد شد . چینی ها از این ماده در داروهای آیورودا بهره می گیرند .

فواید سنگ مروارید

4. تقویت کننده نیروی معنوی "شن"

چینی ها بر این باورند که مروارید نیروی "شن" ، که یکی از سه گنج با انرژی است که انسان ها در بدن خود از بهره مند هستند را تقویت می کند . شن به معنای روح یا خدا است و اعتقاد بر این است که این انرژی ، ذهن ، احساسات و ارتباط با دنیای معنوی را تقویت می کند . فارغ از این اعتقاد مردمان چین ، دارندگان مروارید حتما متوجه حس آرامش عمیقی که این سنگ قیمتی ایجاد می کنند شده اند . بنابراین ، مروارید به تقویت روحیه و ظرفیت معنوی انسان کمک می کند .

5. تقویت حافظه

دانشمندان چینی دریافتند که پودر مروارید باعث بهبود ضریب هوشی کودکان می شود . آزمایشات انجام شده در این زمینه حاکی از تقویت 80% هوش کودکان پس از مصرف سه ماهه پودر مروارید بوده است . آزمایشات انجام شده بر روی موش ها نیز نشان می دهد که موش هایی که به مدت 12 روز با پودر مروارید تغذیه شده اند ، نسبت به بقیه موش ها عملکرد بهتر و ایمنی قوی تری داشته اند و به عبارت دیگر این موش ها ، موش های سالم تر و باهوش تری بودند .

6. سرشار از مواد مغذی و تقویت کننده

علاه بر تمامی موارد ذکر شده ، مکمل های پودر مروارید منبع غنی از مواد مغذی سخت مانند کلسیم ، منیزیم ، روی و آهن به همراه مواد معدنی ضروری مانند استرانسیوم ، مس ، سلنیوم ، سیلیکون و تیتانیوم است . این ماده همچنین حاوی اسید های آمینه ضروری از جمله اسید آسپریک ، سرین ، آلانین ، فنیل آلانین ، آرژنین ، متیونین ، لیزین ، گلوتامیک اسید ، گلیسین ، لوسین ، والین ، پرولین ، تیروزین است . این ماده همچنین حاوی عناصر سیستیت ، هیستیدین و تورین است که عناصر آرامش بخش به حساب می آیند .

ترکیبات شگفت انگیز دیگر که در مروارید یافت می شود شامل موکوپلیساکارید ها است که دارای خواص ضد التهابی و فسفاتاز قلیایی هستند .

*نحوه انتخاب یک مکمل با کیفیت

یک مکمل با کیفیت پودر مروارید ، حاوی تمامی مواد مغذی موجود در این سنگ های قیمتی می باشد . نکته اول در انتخاب مکمل با کیفیت ، ریز بودن دانه های پودر است تا بدن به راحتی بتواند خواص آن را جذب کند . نوع پردازش این مکمل ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که پردازش تهاجمی این ماده ممکن است باعث آسیب رسیدن و کاهش مواد مغذی آن شود . برای انجام پردازش این مکمل ها ، سه راه ایمن و موثر وجود دارد : آبگیری ، میکرونیدلینگ یا نانو و پردازش آنزیمی .

نکته مهم دیگر در رابطه با مروارید این است که برای مصراف دارویی ، از مروارید های خالص استفاده می شود . صدف هایی که به صورت مکمل در می آیند معمولا در آب شیرین یا آب شور رشد داده می شوند و در شرایط کنترل شده برای مصارف انسانی برداشت می شوند . معمولا نوع آب شور و شیرین زیاد مهم نخواهد بود و در صورت استفاده از تکنیک های مناسب پردازش ، تفاوتی بین آن ها وجود نخواهد داشت . مانند هر مکمل یا داروی دیگری بهتر است که مصرف خود را با مقادیر اندک شروع کرده و رفته رفته بیشتر کنید و در حد متعادل نگه دارید .

نحوه استفاده از پودر مروارید

پودر مروارید را می توانید به چندین روش مختلف استفاده کنید :

  • می توانید آن را درون آب ریخته و یا با آن اسموتی درست کنید .
  • می توانید آن را با آب یا لوسیون مرطوب کننده مخلوط کرده و به صورت موضعی بر روی پوست خود بمالید . درصورت استفاده موضعی از این پودر ، اجازه دهید تا کاملا جذب پوستتان شود.

لوسیون با پودر مروارید

عوارض جانبی

مصرف پودر مروارید در مقادیر متعادل باعث بروض هیچ گونه عارضه جانبی در فرد نخواهد شد اما با این حال از مصرف آن در مقادیر بالا اجتناب کنید و همیشه آن را در دوز های اندک مورد استفاده قرار دهید.

شرایط نگهداری از مروارید

برای نگهداری از این سنگ زیبا در مقایسه با سنگ های دیگر باید دقت و توجه بیشتری کرد زیرا مروارید ، بسیار نرم و شکننده است و حرارت زیاد ، کرم های دست و بدن ، عطر ها و یا اسپری های مو که حاوی الکل و اسید مضر هستند می توانند موجب از بین رفتن یکپارچگی و شفافیت سطح مروارید شوند .

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن