اگر میخواهید بدانید سیب زنوز سوغات کدام شهر در ایران است تا انتهای مطلب همراه با سایت نم نمک باشید.

سیب زنوز سوغات کدام شهر است؟

سیب زنوز بدون تردید معروف ترین محصول کشاورزی و در کل ، مهم ترین محصول تولیدیِ شهر زنوز است. آنچه که زنوز را از سالهای قدیم شهره عام و خاص کرده ، سیب درخشان مخصوص زنوز است.سیب زنوز سوغات کدام شهر است؟سیب زنوز سوغات کدام شهر است؟

سوغاتی زنوز

روایت می کنند که درخت سیب را از شمال ارس به زنوز آورده اند و عده ای آن را از ناحیه آغ ائو و عده ای از روسیه و برخی آن را از سرزمین قربا می دانند و چون زمین و آب و هوا بی نهایت مناسب حال این درخت بوده ، محصول اصلی این منطقه شده است.

در زنوز انواع مختلفی از گونه های سیب همچون قابالا ، مشهد آلماسی ، سلطانی ، لبنانی زرد و قرمز ، مورخوش ، گرده شیرین ، بالجئه ای و غیره وجود دارد. اما سیب مخصوص زنوز که دارای معروفیت است ، پائیزه الماسی مشهور به زنوز آلماسی است. این نوع سیب از طعم و رنگ و بوی خاصی برخوردار است و شاخص ترین سوغاتی زنوز است.

در مورد این سیب نیز روایات زیبایی وجود دارد : بعضی معتقدند باغ های سیب این شهر به گونه ای در جهات شمال به جنوب ساخته شده اند که به هنگام تابش ستاره قطبی درخشندگی خیره کننده ای دریافت می کنند و به همین دلیل است که تمام سیب های که در این منطقه تولید می شوند علاوه بر بوی خوش از درخشندگی بالایی برخوردار هستند.

البته به غیر از سیب زنوز دیگر محصولات باغی این منطقه از جمله گردو ، گلابی ، زرد آلو از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

سوغاتی زنوز

عسل

عسل زنوز نیز با توجه به برخورداری از کوه های زیاد در اطراف و تنوع گیاهی از عسل های مرغوب منطقه به شمار می رود.

سوغاتی زنوز

گیاهان دارویی

به جهت موقعیت جغرافیایی ، قرار داشتن در منطقه ای کاملا کوهستانی و رویش انواع گیاهان از جمله گیاهان رنگرزی ، گیاهی داروئی ، سبزی های خودرو کوهی و درختچه های دارویی ، زنوز به یکی از مناطق مساعد جهت بهره برداری از گیاهان تبدیل گشته است و در حال حاضر یک گارگاه نیز به تولید عرقیات گیاهی با خواص درمانی مشغول است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سوغاتی زنوز

از سبزی های خودرو کوهی می توان به اوغلان اوتی ، کھلیک اوتی ، آغجاباش ، سورولی ، جاجیق ، پیاوان چیچک و غیره اشاره کرد.

بابونه ، پولوح ، یاپوز ، مریم نخودی ، ختمی ، گزنه ، بنفشه ، بیزوشه و غیره از گیاهان دارویی محسوب می شوند.

روناس و قارچی که به تنه درخت سیب می چسبد نیز ، از گیاهان رنگرزی این منطقه محسوب می شوند.

زالزالک (گیج) ، زرشک ، ممه سیر ، قیزیل گول در زمره درختچه های دارویی این منطقه محسوب می گردند.

سفال

در ایران از هزاره پنجم پیش از میلاد آثاری سفالین یافت شده است. آثاری وجود دارد که نشان می دهد در دو قرن اخیر در مناطق کوزه کنان و زنوز‍‍ ، استان آذربایجان شرقی سفال به شکل گسترده ای رواج داشته است.

فرشاد به آفرین کارشناس صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی می گوید : نوع سفال این دو منطقه متفاوت است. در ساخت سفال منطقه کوزه کنان شبستر ، از خاک رس قرمز رنگ استفاده می شود که در تمام کشور رواج دارد؛ ولی برای سفال زنوز از خاک سفید استفاده می شود که تنها در چند منطقه ی منحصر به فرد از کشور موجود است. (منبع : خبرگزاری مهر)

اکنون نیز در شهر زنوز یک کارگاه در حال فعالیت است است و تولیدات آنها عمدتا شامل ظروف کاربردی همچون بشقاب ، کاسه ، فنجان ، نعلبکی ، پارچ آب ، قوری ، قنددان و غیره می شود.

سوغاتی زنوز

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی