ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک شما را با حقایق جالب و شنیدنی در مورد کره ماه آشنا سازیم تا اطلاعات بیشتری نسبت به این کره کسب نمایید. همراه ما باشید.

دانستنی های شگفت انگیز درباره کره ماه

کره ماه یکی از سیاره های نزدیک به کره زمین می باشد که این کره دارای قطر حدودی 3500 کیلومتری می باشد و شب ها با انعکاس نور خورشید به سطح کره زمین ، منجر به روشنایی این کره می شود. با این حال کره ماه دارای حقایق پنهان و بسیار جالبی است که بی شک شاید هر یک از ما اطلاعات کافی و زیادی نسبت به این کره نداشته باشیم.دانستنی و حقایق جالب در مورد کره ماهدانستنی و حقایق جالب در مورد کره ماه

به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نم نمک شما را با حقایق جالب و شنیدنی در مورد کره ماه آشنا سازیم تا اطلاعات بیشتری نسبت به این کره کسب نمایید. همراه ما باشید.

حقایق جالب در مورد کره ماه

1- کره ماه کامل را می توان از روی زمین مشاهده کرد؟!

اکثر کتاب های مرجع در این مورد این گونه اعلام کرده اند که هرگز نمی توان کره کامل ماه را از سطح زمین مشاهده نمود و حداکثر ما می توانیم نیمی از آن را مشاهده کنیم. اما حقیقت این است که در طول مدار بیضوی ما می توانی حدودا 59 درصد کره ماه را از سطح زمین به خوبی مشاهده کنیم که شاید برایتان جالب باشد.

از این رو 41 درصد باقی کره ماه به هیچ وجه قابل مشاهده از کره زمین نیستند و قطعا اگر کسی در این 41 درصد ماه قرار گیرد ، قطعا نمی تواند کره زمین را مشاهده نماید!

در کره ماه چه میگذرد ؟

دانستنی های جالب و شگفت انگیز درباره ماه

2- روشنایی خورشید = روشنایی صدها هزار کره

همان گونه که می دانید درجه حرارت خورشید حدودا چیزی برابر با 15 میلیون درجه سلسیوس است که طبق برآوردهای انجام شده تنها قسمت خنک خورشید دارای حرارت 6000 درجه سلسیوسی می باشد که حتی تصور نزدیک شدن به چنین کوره جوشانی باور نکردنی می باشد!

از این رو شب هنگام ، تنها شی روشنی که می توانید در آسمان کره زمین مشاهده کنید ، کره ماه است و علت آن هم این می باشد که کره ماه در شب هنگام در راستای خورشید قرار می گیرد و می تواند با کاهش میزان تابش نور خورشید ، با انعکاس نور منجر به روشن نگه داشتن کره زمین با کمترین میزان نور ممکن شود.

با این حال از اصلی ترین ویژگی های کره ماه که نقش مهمی در روشنایی کره زمین دارد ، می توان به این ویژگی اشاره نمود. همچنین جالب است بدانید که روشنایی کره ماه در شب هنگام نسبت به خورشید ، چیزی برابر با 1 از 398110 می باشد!!!

حقایق عجیب درباره ماه

عجایب ماه و دانستنی های جالب درباره آن

دانستنی های ماه و عجایب آن

3- اتمسفر ماه صفر می باشد؟!

همان گونه که می دانید ، اتمسفر موجود در جو کره زمین ، بدین معنا می باشد که می تواند با خاصیت هایی که دارد در مقابل اشعه های خطرناک و آسیب رسان کهکشانی و حتی در کاهش میزان نور خورشید به میزان قابل توجهی موثر واقع شود. اما این حالت خوش بینانه ای در کره زمین است که کره ماه دارای صفر میزان اتمسفر است و این بدین معنا است که کره ماه در مقابل اشعه های بسیار خطرناک ، مقاوم نیست.

همچنین یکی دیگر از معانی کمبود اتمسفر در کره ماه ، این است که هیچ صدایی در کره ماه قابل شنیدن نیست و آسمان همیشه سیاه و تیره می باشد!!

4- قسمت تاریک ماه همانند یک راز است!

در واقعیت هر طرف کره ماه در زمین دیده نمی شود و تنها می توان یک رخ کره ماه را از سطح زمین مشاهده کرد. علت این می باشد که مسیر چرخش کره ماه در کهکشان راه شیری همزمان با حرکت زمین می باشد که همواره تنها یک روی آن از زمین دیده می شود!

به همین دلیل قسمت پشتی کره ماه برای ساکنان زمین همواره همانند یک راز بوده است و اما دانشمندان با استفاده از سفینه های فضایی موفق به مشاهده قسمت تاریک ماه شده اند.

پشت ماه چه خبر است

دانستنی هایی درباره کره ماه که تابحال نشنیده اید

5- علت اصلی جزر و مد چیست؟!

جزر و مد جالب است بدانید که به دلیل کره ماه رخ می دهد که علت اصلی آن هم می توان به کم بودن میزان جاذبه دریاها و آب ها اشاره نمود که می توانند با کمترین میزان نیروی کشش و جاذبه ای ماه جا به جا شوند و پدیده ای را به نام جزر و مد را ایجاد نمایند!

با این حال این پدیده تنها متعلق به یک نقطه یا یک اقیانوس در زمین نیست و بلکه پدیده ای است که کاملا می تواند در آب های کره زمین منجر به جزر و مد گردد.

6- وزن انسان ها در کره ماه چه تفاوتی با زمین دارد؟!

همان گونه که مطلع هستید ، کره ماه نسبت به کره زمین دارای گرانش و نیروی جاذبه کمتری می باشد که طبق برآوردهای انجام شده توسط محققان ، وزن شما در کره ماه نسبت به کره زمین حدودا یک ششم ( 16.5 درصد ) کمتر می باشد و به همین دلیل است که فضانوردان می توانند به خوبی در کره ماه جهش کنند.

7- تنها 12 نفر موفق به قدم زدن در کره ماه شده اند!

جالب است بدانید تمام 12 نفری که موفق به قدم زدن بر روی کره ماه شده اند ، همگی آنها آمریکایی هستند که نخستین آنها ، نیل آرمسترانگ در سال 1969 میلادی در طی ماموریت آپولو 11 و آخرین آنها ژن سرنان در طی ماموریت آپولو 17 سال 1972 قدم گذاشت.

اما این روزها دیگر هزینه ای برای فرستادن فضانوردان بر روی کره ماه نمی شود و تنها از ربات ها و ابزارهای بدون سرنشین استفاده می شود.

تحقیق در مورد ماه

دانستنی ها و حقایقی درباره کره ماه

8- ماه در آینده خواهردار خواهد شد!

تنها قمر در حال حاضر کره زمین ، ماه می باشد که بصورت منطقی چنین چیزی همیشه ثابت نخواهد بود! دانشمندان و ستاره شناسان شهاب سنگی به عرض 5 کیلومتر که در حال حرکت به سمت مدار زمین می باشد را در سال 1999 میلادی کشف کردند و نام آنرا کروتین گذاشتند و حدودا تا 770 سال دیگر در حول مدار زمین قرار خواهد گرفت و تبدیل به خواهر ماه و دومین قمر کره زمین گردد.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
100%

نظر دادن