استان کرمانشاه و مناطق دیدنی استان کرمانشاه و جاذبه های گردشگری کرمانشاه و اماکن زیارتی استان کرمانشاه و اماکن تاریخی استان کرمانشاه و سوغات استان کرمانشاه و آداب و رسوم استان کرمانشاه و جاذبه های توریستی استان کرمانشاه و دیدنی های کرمانشاه برای خارجی ها و طبیعت بکر استان کرمانشاه و روستاهای دیدنی استان کرمانشاه و مناظر طبیعی کرمانشاه و آبشار در استان کرمانشاه و مسجد در استان کرمانشاه و غذاهای محلی استان کرمانشاه و شیرینی مخصوص استان کرمانشاه در نم نمک.

مکان های دیدنی استان کرمانشاه

کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی بازمی گردد. در استان کرمانشاه 3000 اثر تاریخی برآورد شده است. در گذشته شهر کرمانشاه به دلیل خوش آب و هوایی به عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان برگزیده شد.جاهای دیدنی استان کرمانشاه با عکس + دانلود نقشهجاهای دیدنی استان کرمانشاه با عکس + دانلود نقشه

طاق بستان

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

طاق بستان اولین نمادی است که پس از شنیدن نام کرمانشاه در ذهن تداعی می شود و در شمال غربی کرمانشاه واقع شده است. طاق بستان مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نبشته های دوره ی ساسانی است. صحنه های تاریخی تاج گذاری خسرو پرویز ، تاج گذاری اردشیر دوم ، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم روی سنگ های دو طاق حجاری شده است. در کنار بازدید از این آثار تاریخی ، می توانید از طبیعت منطقه نیز دیدن کنید چرا که وجود کوه و چشمه در این مکان و مغازه های کبابی آن اطراف را به گردشگاهی مفرح تبدیل کرده است. برای بازدید از این مکان تفریحی و تاریخی از ساعت از 8 صبح تا 8 شب میتوانید راهی بلوار طاق بستان شوید. هزینه ورودی این مجموعه 2000 تومان است.

بیستون

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

مجموعه ی تاریخی بیستون از آثار دوره هخامنشیان است و در سی کیلومتری شهر کرمانشاه در دامنه کوه بیستون قرار دارد. این محوطه ی تاریخی ، فرهنگی و طبیعی 28 اثر ثبت شده ملی دارد و در حریم آن بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده است. شرایط مطلوب آب و هوایی و قرارگیری بر سر راه های مهمی از جمله جاده ابریشم دلیل اصلی توجه بسیاری از پادشاهان و فرمانروایان به این منطقه شده است.

غار قوری قلعه

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

این غار در 25 کیلومتری شهر روانسر و در فاصله 87 کیلومتری شهر کرمانشاه در دامنه کوه شاهو قرار گرفته است. این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا به نام های تالار مریم ، تالار کوهان شتر ، تالار مسیر برزخ ، تالار بلور و تالار عروس می باشد و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردشگری کرده است. این غار یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی و جهانگردیِ شهرستان روانسر می باشد.

آبشار پیران

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

این آبشار پر ابهت در دره ای زیبا قرار دارد. آب آبشار از منطقه ای به نام ریجاب سرچشمه می گیرد و پس از عبور از روستای ژالکه و سقوطش از آبشار ، در میان دره ی هونه جاری می شود و در آخر به روستای پیران می رسد. برای اقامت میتوانید در کرمانشاه اقامت کنید ، در این صورت با آبشار 2 ساعتی فاصله خواهید داشت ویا کمپینگ در طبیعت را برگزینید. این آبشار سه طبقه با ارتفاعی بیش از 160 متر بلندترین آبشار ایران است ولی در منابع اینترنتی آبشار لاتون گیلان با 105 متر ارتفاع بلندترین آبشار ایران شناخته شده است. امکاناتی همچون پارکینگ. سرویس های بهداشتی و آلاچیق ها در فاصله ی 300 متری از آبشار وجود دارند و مسیر پارکینگ تا پای آبشار نیز سنگفرش و برای دسترسی از پای آبشار به طبقه ی میانی راه پله ای ایجاد شده است.

روستای هجیج

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

روستای هجیج به عنوان پاک ترین روستای منطقه ی اورامان شناخته می شود و به دلیل معماری پلکانی و سنگی خانه ها به ماسوله اورامان شهرت دارد. قدمت این روستا1200 سال است. بقعه ی امامزاده سید عبیدا... که یکی از فرزندان امام موسی کاظم نیز در این روستا قرار دارد. پیک نیک ، قایق سواری در رودخانه ی سیروان و کوهنوردی خاطره ی خوشی را در این طبیعت برایتان رقم رقم خواهد زد. از پاوه تا هجیج 25 کیلومتر راه است که در یک جاده ی زیبای کوهستانی شما به هجیج می رسید.

سراب نیلوفر

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

این دریاچه کوچک در 20 کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و دامنه کوه کماجار ، قرار دارد و مملو از گل های نیلوفر آبی است. برای اقامت می توانید از هتل ها و مهمانسراهای کرمانشاه و یا از چادر مسافرتی برای ماندن در این منطقه استفاده کنید. امکانات رفاهی خوبی اطراف دریاچه وجود دارد و لذت پیک نیک و قایق سواری را از دست ندهید. البته باید دقت کنید ماهیگیری و شنا در این دریاچه ممنوع می باشد.

غار پراو

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

این غار در 12 کیلومتری شمال شرق کرمانشاه ، در کوه پراو میان کوه طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد. پَراو در زبان محلی به معنای پر آب است. گذرگاه های تنگ و خرچنگ رو ها ، ریزشی بودن برخی از قسمت های غار ، تراورس های خطرناک و چاه های عمیق ، پرآو را در دنیا به غاری صعب العبور و سخت مشهور کرده است ، حتی پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست داده اند و اجساد برخی از آن ها هیچوقت به بیرون از غار منتقل نشده است از این رو به غار قاتل نیز مشهور است.

معبد آناهیتا

دیدنی های کرمانشاه؛ از طاق بستان تا معبد آناهیتا

«آناهیتا» فرشته و نگهبان آب ، فراوانی و زیبایی بوده است و ایرانیان مقام ارزشمندی را برای او قائل بوده اند. معبد آناهیتا در شهر کنگاور قرار دارد و از بزرگترین بناهای سنگی ایران است. قدمت این بنا به دوره ی اشکانی یا ساسانی می رسد.

ره آورد و غذاهای محلی

بژی ، نان روغنی کرمانشاهی و نان شکری ، نان برنجی ، کاک ، روغن کرمانشاهی و نان خرمایی ، از شیرینی های خوشمزه و ترخینه ، خورش خلال بادام ، دنده کباب کرمانشاهی ، سیب پلو ، آش عباسعلی و آبگوشت کرمانشاهی ، آبگوشت باغی از غذاهای محلی این دیار هستند.

گلیم ، گیوه ، جاجیم ، انواع آلات موسیقی(دف ، تنبور ، تار ، دیوان و سه تار) و چرم نیز از صنایع دستی استان کرمانشاه به شمار می روند.

پیشنهاد

در صورت اقامت بیشتر در این استان پیشنهاد می کنیم از تکیه معاون الملک ، تکیه بیگلربیگی ، طاق گرا ، مقبره احمد بن اسحاق قمی ، پارک کوهستان ، سراب صحنه ، تالاب هشیلان ، باغ گل ها و موزه های استان کرمانشاه دیدن کنید.

دانلود مسیرهای عمومی گردشگری استان کرمانشاه

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی