جاذبه های گردشگری مشهد که معمولا در سفر به مشهد باید در لیست بازدید شما باشد.

جاذبه های گردشگری مشهد :

در این مطلب قصد داریم تا محبوب ترین و پرطرفدار ترین جاهای دیدنی مشهد را به شما مسافران عزیز معرفی نماییم که در سفر به مشهد از این اماکن هم دیدن کنید.جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد کجا خوبه؟ + عکسجاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد کجا خوبه؟ + عکس

دریاچه چشمه سبز

جاذبه های گردشگری مشهد

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز گلمکان یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای خراسان رضوی در نزدیکی روستای گلمکان است. این چشمه باستانی 2500 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و هر ساله تعدادی زیادی از گردشگران از این منظره زیبا بازدید می کنند. شهرت چشمه سبز گلمکان به قدری است که زرتشتیان این چشمه را مقدس و پاک می دانند. در تعدادی از کتب تاریخی به چشمه سبز اشاره شده و این قدمت و سابقه طولانی آن را تایید می کند. چشمه سبز گلمکان در میان رشته کوه های بینالود و در فاصله 60 کیلومتری جنوب غربی مشهد محصور شده است.

پارک طبیعی هفت حوض

جاهای دیدنی مشهد

پارک طبیعی هفت حوض

این پارک 570 هکتاری شگفت انگیز در 7 کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد. مناظر بکر و چشم اندازهای خارق العاده باعث شده تا توجه گردشگران به این منطقه جلب گردد. پارک هفت حوض یکی از عجایب طبیعی است که در دامنه کوه های خلج پدید آمده است. 7 حوضچه آب در میان سنگ ها و صخره های صیقلی و صاف محصور شده اند که آب از یک حوضچه به حوضچه دیگری می ریزد و تا حوضچه هفتم این روند ادامه دارد. علت پدید آمده چنین حوضچه هایی ، فرسایش شیمیایی بوده که بوسیله باران های اسیدی ایجاد گشته است.

مقبره شیخ بهایی مشهد

مقبره شیخ بهایی مشهد

«بهاءالدین محمد عاملی» معروف به «شیخ بهایی» به سال 935 ه. ق در «بعلبک» متولد شد. در هفت سالگی با پدرش به ایران آمد. وی مدتی وزیر «شاه عباس» صفوی بود. در سیاست و فرهنگ ایران نقش مهمی داشت. از این دانشمند تالیفات متعددی به جا مانده است.

نسبت «شیخ بهایی» به «حارث همدانی» از صحابه معروف حضرت علی (ع) می رسد. مقبره این دانشمند بین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد.

مدرسه عباسقلی خان مشهد

مدرسه عباسقلی خان مشهد

این مدرسه به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشهد در ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد. بانی آن «عباسقلی خان بیگلربیگی» بوده و تاریخ بنای آن سال 1077 ه. ق است.

گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی مشهد

این آرامگاه در خیابان طبرسی ، کوچه نوغان ، نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است. در این مکان (امام زاده محمد) مدفون است نسبت این امامزاده با هجده واسطه به «امام سجاد» (ع) می رسد. گنبد این آرامگاه آجری است و به همین علت ، گنبد خشتی نامیده شده است. سبک معماری آرامگاه به بناهای دوره صفویه شباهت دارد.

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز مشهد

در اواسط خیابان دکتر باهنر (خاکی) و در فلکه گنبد سبز واقع شده و به جهت رنگ فیروزه ای آن ، به گنبد سبز معروف می باشد. این بنا مدفن «شیخ محمد مومن» عارف استرآبادی است که به سال 904 ه. ق وفات یافته است. کتاب «تحفه حکیم مومن» در طب قدیم ، اثر این دانشمند است. این ساختمان به سال 1011 هجری قمری به دستور «شاه عباس» ساخته شده است. مدتی این محل خانقاه گروهی از صفویه بوده است. هم اکنون این آرامگاه توسط اداره میراث فرهنگی حفاظت می شود.

پیر پالاندوز مشهد

پیر پالاندوز مشهد

«شیخ محمد عارف» متوفی به سال 985 ه. ق مشهور به پیر پالاندوز از زهاد معروف زمان خود بوده است. از آن جهت که این عارف برای امرار معاش ، پالاندوزی می کرد؛ به «پیر پالاندوز» شهرت یافته است. آرامگاه وی مقابل بست پایین واقع شده است. اصل بنا در زمان «سلطان محمد خدابنده» ساخته شده و در سالهای اخیر توسط آستان قدس بازسازی گردیده است.

آرامگاه نادر (گنجینه باغ نادری) مشهد

آرامگاه نادر (گنجینه باغ نادری) مشهد

در چهار راه شهدا مشهد ، میان باغ مصفایی آرامگاه نادر بنا شده است که به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد لقب گرفته است. این ساختمان توسط انجمن آثار ملی در سال 1338 هجری شمسی ساخته شد. مجسمه نادر در حالی که سوار بر اسبی است و تبرزینی در دست دارد ، بر فراز آرامگاه نصب شده است. این مجسمه توسط موسسه مجسمه سازی (Bruni) در ایتالیا ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه 5 متر می باشد. وزن تقریبی آن حدود 14000 کیلوگرم است. در داخل آرامگاه ، موزه ای وجود دارد که اسلحه ، کلاه خود ، زره و لوازم رزمی زمان نادر که شامل تعداد 130 نوع اسلحه آن زمان است نگهداری می شود. این آرامگاه در سال 1342 گشایش یافته است. «نادرشاه» در شوال سال 1148 ه. ق به سلطنت رسید و در جمادی الثانی 1160 ه. ق به دست افراد قزلباش در قوچان کشته شد. در محوطه آرامگاه وی کتابخانه ای عمومی به نام کتابخانه «علامه طباطبایی» وجود دارد.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

میامی (امام زاده یحیی) مشهد

«امام زاده یحیی» یکی از فرزندان زید و نوه امام «زین العابدین» (ع) است. مادرش «ریطه» دختر «ابی هاشم عبدالله بن محمد حنیفه» می باشد. در سال 107 ه. ق متولد شده. یحیی برای ادامه مبارزات خود علیه بنی امیه ، چون امنیت جانی نداشت ، از نینوا (کربلا9 به مدائن رفت و از آنجا به خراسان هجرت کرد. سرانجام در «جوزجان» از توابع خراسان در سال 125 ه. ق در سن 18 سالگی به شهادت رسید. بقعه مبارکه امام زاده یحیی (میامی) از جاهای دیدنی مشهد و در جاده سرخس ، 50 کیلومتری مشهد می باشد. این آرامگاه در دامنه کوهی ، به فاصله یک کیلومتری از قریه «میامی» واقع شده است. بنای این ساختمان متعلق به قرن دهم هجری است.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

خواجه مراد مشهد

«هرثمه بن عین» مشهور به «خواجه مراد» متوفی به سال 210 ه. ق است. مقبره وی در 14 کیلومتری جنوب خاوری مشهد در بلندی های مشرف بر بینالود قرار گرفته است.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

خواجه اباصلت مشهد

«اباصلت هروی» مشهور به «خواجه اباصلت» خادم حضرت رضا (ع) متوفی به سال 236 ه. ق می باشد. مدفن وی در کنار جاده مشهد ، فریمان در فاصله 10 کیلومتری مشهد واقع شده است.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

آرامگاه فردوسی مشهد

«حکیم ابوالقاسم فردوسی» در سال 411 ه. ق زندگی را بدرود گفت. او بزرگترین حماسه سرای ایران می باشد که شاهنامه را در مدت 30 سال سروده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و نامی در 24 کیلومتری شمال غربی مشهد (توس) در مسیر جاده مشهد- قوچان واقع شده است. آرامگاه فردوسی در باغ بسیار مصفایی قرار دارد. در داخل محوطه آرامگاه تابلوهای سنگی زیبا ، از داستانها و حماسه های شورآفرین شاهنامه وجود دارد. کار بازسازی این آرامگاه در سال 1347 به اتمام رسیده است. در مغرب باغ آرامگاه موزه ای است. از جمله اشیاء این موزه یک جلد شاهنامه خطی به وزن 37 کیلوگرم می باشد. آرامگاه فردوسی به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد انتخاب شده است تا یاد این شاعر بزرگ ایران زمین همیشه در تاریخ این کشور زنده بماند.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

بنای هارونیه مشهد

در نزدیکی آرامگاه فردوسی ، بنای هارونیه قرار دارد که تاریخ دقیق ساختمان آن روشن نیست. بنای هارونیه از جاهای دیدنی مشهد محسوب میشود و گردشگران را به خود جذب میکند. وجه تسمیه این بنا هنوز معلوم نیست. احتمالا این ساختمان مدتی خانقاه بوده است. ساختمان آن به آتشکده شباهت دارد؛ لذا چنین تصور می شود که در دوره های اولیه اسلام ، مسلمین آن را تغییر شکل داده و به صورت مسجد در آورده باشند. چون آرامگاه «امام محمد غزالی» در توس می باشند و محل آن دقیقا روشن نیست ، در مجاورت این بنا به یادبود این دانشمند ، سنگ مزاری نصب شده است.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

پارک وکیل آباد در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته است. این پارک دارای قنات آب گوارا می باشد.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

پارک ملت مشهد

این پارک در مغرب مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد واقع است. مساحت آن 720000 متر مربع می باشد. پارک ملت از بزرگترین و با صفاترین پارک های شهر و از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. در آن شهربازی و سایر امکانات تفریحی برای کودکان وجود دارد. در این پارک مسجد برای انجام فریضه نماز مسافرین ساخته شده است استخر زیبا ، درختان و گلهای فراوان فضای آن را بسیار دلپذیر نموده است.

جاذبه ها و جاهای دیدنی مشهد و اطراف مشهد

پارک کوهسنگی مشهد

در جنوب مشهد در انتهای خیابان دکتر علی شریعتی (کوهسنگی) و در دامنه کوههای جنوبی مشهد قرار دارد. این پارک دارای استخر زیبا و رستورانی برای پذیرایی عمومی می باشد. اگر بخواهیم بگوییم که در جاهای دیدنی مشهد کجا خوبه ، قطعا پارک کوهسنگی یکی از اولین انتخاب ها خواهد بود.

اخلومد (اخلمد) مشهد

اخلومد (اخلمد) مشهد

در مسیر جاده مشهد- قوچان و به فاصله 84 کیلومتری مشهد واقع شده ، فاصله جاده فرعتی آن تا جاده آسیایی حدود 16 کیلومتر است. در انتهای رودخانه پرآب آن دو آبشار وجود دارد که ارتفاع یکی از آنها 23 متر است. از روستای (اخلمد) تا آبشار حدود 3 کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است.

جاغرق مشهد

جاغرق مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد جاغرق است. جاغرق در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در 5 کیلومتری جنوب غربی طرقبه قرار دارد. باغات فراوان آن ، هوای دلنشینی به وجود آورده است.

شاندیز مشهد

شاندیز مشهد

در فاصله 38 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع شده است. در این منطقه کوهستانی ، چشم سارها و باغات فراوانی وجود دارد. پوستین دوزی یکی از صنایع دستی این منطقه است. در اطراف شاندیز امکانات پیست اسکی موجود است.

طرقبه مشهد

طرقبه مشهد

در 16 کیلومتری جنوب غربی مشهد ، بخش طرقبه واقع شده است. این آبادی در منطقه کوهستانی و دارای باغهای فراوانی است. رودخانه ای از کنار آب عبور می کند. در این بخش پارک عمومی زیبایی وجود دارد. سبدهای دستی ساخته شده اهالی ، سوغات آن به شمار می رود. یکی از معروف ترین جاهای دیدنی مشهد طرقبه است.

بند گلستان مشهد

بند گلستان مشهد

در فاصله 6 کیلومتری طرقبه ، بند قدیمی گلستان بر روی رودخانه گلستان قرار دارد. طول تاج بند در حدود 120 متر ، ارتفاع آن 14، عرض پایه 28 و عرض تاج 14 متر می باشد.

این بند در حوالی 400 الی 500 سال قبل در دوره تیموریان بنا شده که در سالهای اخیر مرمت و بازسازی شده است. بند گلستان در فصل بهار که به واسطه بارندگی ، آب آن زیاد می شود. منظره بسیار جالب و زیبایی دارد.

بند یا سد گلستان نیز از جاذبه های دیدنی استان خراسان رضوی و شهر مشهد است که در پایین دست منطقه توریستی طرقبه و شاندیز ، آبهای جاری دره های بالادست را پشت خود جمع کرده و منظره ای زیبا و دیدنی به وجود آورده که بسیاری از علاقمندان به طبیعت و تفریح قایق سواری را به سوی خود میکشاند.این سد آجری بوده و تاریخ آن به زمان تیموری برمیگردد و اهمیت مهندسی آب را در زمانهای قبل یادآور مینماید. روستای تاریخی گلستان هم که سد مذکور را به نام همین روستا نام گذاری کرده اند ، از لحاظ موقعیت امام زادگان یاسر و ناصر که روایت است ، جسد آنها سوزانده شده دارای اهمیت مذهبی خاصی است.

سد طرق مشهد

سد طرق مشهد

در نبود دریاچه و یا رودخانه در شهری ، معمولا سدها به عنوان یکی از جاذبه های آن شهر محسوب میشوند. سد طرق نیز یکی از جاهای دیدنی مشهد است که در 25 کیلومتری جنوب شرقی ، بر روی رودخانه طرق (در نزدیکی بند قدیمی طرق) احداث شده است. این سد از نوع دو قوسی متقارن ، متشکل از 22 بلوک به عرض 14 متر می باشد. ارتفاع سد از پی آن 81 متر ، صخامت تاج 80/4 متر ، ضخامت در پی 84/12 و طول تاج 322 متر می باشد. هدف از احداث این سد ، تامین نیازهای آبی شهر می باشد.

شاهان گرماب مشهد

شاهان گرماب مشهد

شاهان گرماب در فاصله 53 کیلومتری جنوب خاوری مشهد. بر بالای تپه ای قرار گرفته و دارای چشمه آب گرمی است که حرارت آن به 48 درجه سانتیگراد می رسد. این آب معدنی برای بهبود رماتیسم ، آرتروز و عوارض کوفتگی موثر است. برای رفتن به آنجا باید از جاده فریمان استفاده کرد اتوبوسهای شاهان گرماب ، از تعاونی کشور جم ، واقع در پنج راه پایین خیابان ، میدان وحدت حرکت می کنند.

شاهان گرماب مشهد

شاهان گرماب مشهد

منطقه توریستی و تفریحی زشک یکی از جاهای دیدنی مشهد و از جمله روستاهای گردشگری ایران است که در 30کیلومتری مشهد قرار گرفته است . این منتطقه ییلاقی که در دره ای زیبا از رشته کووهای البرز شمالی قرار گرفته است با طبیعت بکر و زیبا ی خود با آب وهوایی خنک شرایط مناسبی را برای مردم شهر مشهد تامین کرده است . در این منطقه با رستورانهای بزرگ و بین ال مللی چون پدیده و دشت بهشت و باغ سالار و ارم نیاز مردم را در کنار طبیعت به مواد غذایی نیز رحت کرده است. این منطقه از طریق یک بزرگراه و با عبور از کنار قلعه باستانی ویرانی و دهکده المپیک ثامن الائمه به مشهد دسترسی دارد . در این منطقه صنایع دستی و نانهای محلی مختلفی وجود دارد که می تواند برای هر توریست و ایرانگردی جالب باشد.

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

این بنا در خیابان امام خمینی مشهد واقع شده و یکی از نمونه خانه های زیبای برجا مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب می شود. بنای مزبور در گذشته بسیار وسیع تر بوده اما اکنون تنها بخش بیرونی آن برجای مانده که شامل دو طبقه است. طبقه بالایی دارای سقف مشبک و منبت کاری شده چوبی و شومینه گچبری زیبایی است. خانه ملک امروزه از جاهای دیدنی مشهد و مرکز هنر های سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است.

سد چالیدره مشهد

سد چالیدره مشهد

این منطقه یکی از خوش آب و هوا ترین نقاط ییلاقی مشهد به شمار می رود. سد چالیدره یک سد خاکی رس است که بوسیله رودخانه جاغرق پر آب می شود و دارای امکانات تفریحی مانند قایق پدالی ، قایق سواری ، ماهیگیری ، رستوران و آلاچیق می باشد. این سد در ابتدای جاده روستای نغندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده است.

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

این باغ گیاه شناسی دارای مساحت تقریبی 25 هکتار و در غالب 11 کلکسیون از ترکیب هنر معماری ، معماری منظر و علم گیاهشناسی شکل گرفته است که در تاریخ 22 خردادماه سال 1392 افتتاح گردید. از زیباترین جاهای دیدنی مشهد میتوان این باغ را نیز در لیست قرار داد. مدت زمان احداث مجموعه 1.5 سال و مبلغ اجرایی و فضای سبز معادل 15 میلیارد تومان هزینه گردید. در این پروژه 42 پیمانکار و 450 نیروی کارگر مشارکت داشتند. مجموعه دارای 44.776 متر مربع چمن ، 14950 اصله درخت و درختچه ، 12300 متر مربع پرچین ، 25252 متر مربع گل دائم ، 9500 متر مربع گل فصل ، 68200 متر مربع معبر می باشد.

 

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.