بابلسر و مناطق دیدنی بابلسر و جاذبه های گردشگری بابلسر و اماکن زیارتی بابلسر و اماکن تاریخی بابلسر و سوغات بابلسر و آداب و رسوم بابل سر و جاذبه های توریستی بابلسر و دیدنی های بابلسر برای خارجی ها و طبیعت بکر بابلسر و روستاهای دیدنی بابلسر و مناظر طبیعی بابلسر و آبشار در بابلسر و مسجد در بابلسر و غذاهای محلی بابلسر و شیرینی مخصوص بابلسر در نم نمک.

جاذبه های گردشگری بابلسر و جاهای باحال و دیدنی بابلسر

 • شهر بابلسر
 • پل معلق بابلسر
 • روستای گالشکلا
 • روستای سرحمام
 • کوهی خیل
 • باغ وحش بابلسر
 • منطقه ساحلی میرود - بابلسر
 • منطقه توریستی کرفون - بابلسر
 • شهرک خزرشهر - بابلسر
 • پارک و اسکله قایقرانی
شهر بابلسر

بابُلْسَر یکی از شهرهای استان مازندران ، در شمال ایران ، بین دریای مازندران و رشته کوه البرز قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان بابلسر است. این شهرستان 124٫323 نفر جمعیت دارد که معادل 4/4 درصد جمعیت کل استان است. بابلسر با پهنه1350 هکتار در مصب رودخانه بابلرود و در کرانه جنوبی دریای خزر و در 52 درجه و 39 دقیقه و 30 ثانیه طول جغرافیایی و 36 درجه و 43 دقیقه عرض جغرافیایی قرار دارد.جاذبه های گردشگری بابلسر و جاهای باحال و دیدنی بابلسرجاذبه های گردشگری بابلسر و جاهای باحال و دیدنی بابلسر

شهر بابلسر

پل معلق بابلسر

پل معلق بابلسر مربوط به دوره پهلوی اول است و در بابلسر ، خیابان پاسداران ، پل معلق بابلسر واقع شده و این اثر در تاریخ 9 بهمن 1386 با شماره ثبت 20674 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل فلزی معلق در سال 1313 ، قبل از جنگ جهانی دوم توسط مهندسین و متخصصین آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود احداث شد و از مهمترین آثار باستانی و از جاذبه های شهر می باشد که بر زیبایی بابلرود می افزاید. این پل اولین پل ماشین رو می باشد که قسمت شرقی و غربی بابلسر را بهم پیوند می دهد و راه ارتباطی بابلسر ، فریدونکنار و در مسیر شاهراه شرقی _ غربی استان می باشد و بسیار پرتردد است. طول ان 80 متر ، عرض آن 8 متر و ارتفاع آن 16 متر می باشد.این پل به نوعی نماد شهر بابلسر محسوب می شود.

پل معلق بابلسر

روستای گالشکلا

روستای گالشکلا

روستای سرحمام

روستای سرحمام سه کیلومتر با مرکزبخش رودبست و 10کیلومتر با شهرستان بابلسر فاصله دارد. این روستا در گذشته های دور آهنگرکلا نام داشت که بعدها بدلیل احداث اولین حمام عمومی منطقه ی پازه وار در آن به سر حمام تغییر نام داد. اکنون از سرحمام فقط نامش باقی مانده است . اراضی روستای سرحمام جلگه ای است و مقدار زمین های کشاورزی آن نسبت به جمعیت کشاورز روستا بسیار کم است چرا که سرحمام در سالهای اخیر توسعه یافته و بزرگ ترشده است تاجایی که جمعیت موجود در آن اراضی کشاورزی را صرف خانه سازی کرده اند. آب شرب این روستای سرحمام از طریق آب زمینی و هوایی تامین می شود و آب زمین های کشاورزی هم از رودخانه بابلرود پمپاژ می شود . روستای سرحمام دارای چهار مسجد می باشد و بنای فاطمیه این روستا با قدمتی بیش از 100سال بازسازی شده و در جوار آن مزار دوازده شهید این روستا نگاه هر رهگذری را به سوی خود می کشاند.

روستای سرحمام

کوهی خیل

کوهی خیل یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر مرکز بخش گیل خوران شهرستان جویبار است.
این شهر با توجه به نزدیکی به شهر جویبار از مناطق اقتصادی ابن نواحی به شمار می آید.
پس از ساخت شهرک صنعتی در ناحیه شمال این شهر این ناحیه با مشکلات مهمی روبرو شد که عدم آسایش مردم از صدای کارخانه ها و هم چنین دودهای سمی حاصل از شرکت های جویبارلوله و ایزوگام مواجه کرد. قدمت این شهر به بیش از 1000 سال می رسد زمانی که امیر عباس سامانی در جنگ های صلیبی پس از شکست از روم باستان به این شهر پناه اورد و در منطقه اسلو ساکن شد در حال حاضر مناطقی از ان بر جای مانده است.

کوهی خیل از شمال به جاده مواصلاتی ساری -بابلسر متصل است این جاده یکی از مهمترین جاده های استان مازندران می باشد که از شرق به استان گلستان واز غرب به استان گیلان منتهی میگردد.
در قسمت شرقی شهر کوهی خیل ، شهرک صنعتی با مساحت یک میلیون متر مربع(یکصد هکتار) قرار دارد که دهها صنایع کوچک وبزرگ در آن قرار دارد.
مردم شهر کوهی خیل با راهنمایی وهدایت یک روحانی برجسته(مرحوم حجت الاسلام سید ابراهیم اکبریان) اولین کسانی بودند که راهپیمایی وتظاهرات بر ضد رژیم پهلوی را آغاز کردند وهمین مردم بودند که در دوران دفاع مقدس 17 شهید بسیجی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کردند.

کوهی خیل تا سال 1383 با نام روستا در تقسیمات کشوری قرار داشت تا اینکه در سال 83 به واسطه آنکه مرکز بخش گیل خواران بوده واز موقعیت جغرافیایی مناسبی برخورداربوده از روستا به شهر ارتقاء یافت.وشهرداری در آن مستقر شد.

کوهی خیل

باغ وحش بابلسر

باغ وحش بابلسر باغ وحشی خصوصی واقع در خیابان دریا در نزدیکی مرکز سرطان شناسی بابلسر است. این باغ وحش که از آن با عنوان پارک وحش نیز یاد می شود از حیواناتی همچون گوش سیاه که نوعی گربه وحشی است ، خرس ، میمون ، چهار قلاده شیر ، شتر ، چهار گرگ بالغ و… نگهداری می کند.

باغ وحش بابلسر

منطقه ساحلی میرود - بابلسر

منطقه نمونه گردشگری 400 هکتاری میرود بهنمیر از توابع بابلسر دو کیلومتر از جاده اصلی بهنمیر فاصله دارد منطقه گردشگری میرود از جمله جاذبه های گردشگری و توریستی زیبا در استان مازندران است که فضای سرسبز و جنگلی همراه با پارک کودک در کنار دریا ، زیبایی خاصی به این منطقه بکر داده است. بهنمیر که در شهرستان بابلسر واقع شده است در چهار راهی قرار دارد که از یک سو به بابلسر ، از سویی به بابل ، از سویی به کیاکلا و قائمشهر و از سوی دیگر به جویبار و ساری مرتبط می شود.

 منطقه ساحلی میرود - بابلسر

منطقه توریستی کرفون - بابلسر

کرفون در 13 کیلومتری بابلسر در جاده ساحلی به سمت ساری واقع شده است منطقه ای بکر و زیبا با دریایی واقعا زیبا و بی خطر و ساحلی ماسه ای که آرامش خوبی برای کسانی که طالب آرامش هستند دارد این منطقه طی مصوبه دولت 1387 به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری شناخته شده است. بهنمیر یکی از شهرهایی است که از طریق محله میرود و کرفون که یک منطقه گردشگری محسوب می شود به دریا متصل است و منظره جنگل و دریا در کنار هم هر ساله مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

پیشنهاد ویژه

 • دسترسی به این منطقه از طریق بابلسر و جاده بهنمیر امکانپذیر است.
 • دسترسی به منطقه گردشگری کرفون از جاده هراز بدین صورت است : آمل ـ بابل ـ بابلسر ـ بهنمیر ـ کرفون.
 • دسترسی به منطقه گردشگری کرفون از جاده فیروزکوه بدین صورت است : فیروزکوه ـ شیرگاه ـ قائم شهر ـ جویبار ـ کرفون.
شهرک خزرشهر - بابلسر

شهرک خرشهر که یک شهرک ساحلی است در کیلومتر 6 جاده بابلسر به فریدونکنار واقع شده است. خزرشهر در ایام تعطیلات و تابستان میزبان عده زیادی از گردشگران است. شهرک خزرشهر از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است. شهرک خزرشهر با توجه به مسیر سه ساعته ای که با تهران دارد در ایام تعطیلات و تابستان میزبان گردشگران داخلی و توریست های زیادی است چرا که خزرشهر از هوای پاکیزه و دریا پاکی و کم خطری برخورار است. خزرشهر از اولین شهرک هایی است که در حاشیه دریای خزر پس از شهرک دریاکنار پیش از انقلاب 1357 ساخته شده است.

شهرک خزرشهر - بابلسر

با افتتاح جاده هراز در اوایل دهه چهل شمسی با توجه به نزدیکی استان مازندران به تهران ، شهرک دریاکنار در نزدیکی بابلسر و در ساحل خزر تاسیس شد به دلیل استقبال مردم ، فکر احداث شهرکی دیگر در همان حوالی و خصوصیات بهتر و قطعاً براساس تجربیات بدست آمده در ذهن مشاورین اشرف پهلوی بوجود آمد و اولین قدم ها برای تعیین مکان مناسب با همان مشخصات دریاکنار برداشته شد و شهرکی بنام شهرک خزرشهر در ضلع شمال جاده نامگذاری شد و از سال 1342 نسبت به اولین کلنگ شهرک و پیاده کردن نقشه آن و تفکیک قطعات اجرا گردید.

ورود به شهرک خزرشهر همچون شهرک دریا کنار نیازمند کارت ورود است از این رو برای عموم آزاد نیست و تنها مالکان یا میهمانان آنان با هماهنگی آنان امکان پذیر است یا اگر شما وبلایی در آنجا اجاره کرده اید امکان ورود خواهید داشت در خزرشهر در تابستان طرح دریا برای مردان و زنان برپا می شود.

خزرشهر جنوبی دقیقا روبروی خزرشهر شمالی در آن سوی جاده مابین بابلسر و فریدونکنار است.

پارک و اسکله قایقرانی

یکی از مهمترین عواملی که باعث زیبایی شهر بابلسر گردیده است گذشتن رودخانه بابلرود از مرکز این شهر می باشد. رودخانه ای بسیار زیبا که جریان بسیار آرام آب آن آرامش خاصی به آن بخشیده است. امکانات بسیار خوبی نیز در کنار این رودخانه جهت استفاده مسافران ایجاد شده است. امکاناتی چون اسکله های قایق رانی ، پدالو ، سفره خانه ، قلیان سرا ، رستوران ، کافی شاپ و پارک و فضای سبز اطراف رودخانه مکانی بسیار خوب جهت تفریح و استراحت می باشد. در انتهای مسیر رودخانه بابلرود و پس از گذر از اسکله های قایقرانی اطراف رودخانه به سواحل زیبای دریای بابلسر می رسیم.

رودخانه بابلرود در بابلسر که شهر را به قسمت تقسیم کرده است با دو پل به یکدیگر متصل شده اند. از پل اول تا انتهای رودخانه یعنی پس از پل دوم در دو طرف دارای فضایی برای اقامت مسافران با امکانات نامبرده در فوق است که شما می توانید در کنار این رودخانه با درخت های کهن سال و زیبایش لحظات خوشی را تجربه کنید.

پارک و اسکله قایقرانی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی