با ما همراه باشید تا بیشتر با شهر بروکسل ، این شهر فوق العاده آشنا شده و احساس زندگی در آنجا را تجربه کرده و از فرهنگ کافه ها و رستوران های آن اطلاعات کسب کنید.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری و راهنمای سفر به شهر بروکسل بلژیک

شهر بروکسل مرکز ناحیه فلاندرز و مرکز جامعه فرانسوی زبان بلژیک می باشد و مقر اصلی شماری از نهادهای اتحادیه اروپا محسوب می شود این شهر معروف به شهر کمدی و پایتخت اروپا می باشد.جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر بروکسل بلژیکجاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر بروکسل بلژیک

همانطور که میدانید بروکسل پایتخت کشور بلژیک می باشد که پایتخت اتحادیه اروپا و جایگاه اصلی خانواده سلطنتی بلژیک محسوب می شود. این شهر زیبا با تمام اعتباری که دارد به شکل قابل توجهی آسان گیر ، کوچک و خوش دسترس است با ما همراه باشید تا بیشتر با این شهر فوق العاده آشنا شده و احساس زندگی در آنجا را تجربه کرده و از فرهنگ کافه ها و رستوران های آن اطلاعات کسب کنید.

هرچند ممکن است جاذبه های درخشانی که در بلژیک وجود دارد در بروکسل نباشد ولی پایتخت با دارا بودن گالری های هنری ، موزه های سطح جهانی ، بقایای فوق العاده از معماری های قدیمی و مناظر متفاوت همچون به اتومیم (Atomium) این قدرت را دارد که توجه گردشگران را به سمت خود معطوف کند به طوری که با دیدن شکوه و عظمت باروک و گوتیک غرق در رویا میشوید ولی با این حال نباید از شکلات معروف بروکسل غافل شوید. بنابراین در این مطلب از گردشگری نم نمک ما را همراهی کنید چراکه برای آشنایی هر چه بیشتر شما مخاطبان عزیز لیستی از جاذبه های گردشگری شهر بروکسل را گرداوری کرده ایم.

لیست دیدنی های شهر بروکسل

محلِ بزرگ (Grote Markt)

میدان اصلی شهر معروف محل بزرگ دقیقا در قلب شهر قدیمی بروکسل واقع است که به عنوان یکی از بهترین مکان های حفاظت شده اروپا به شمار می رود . نکته قابل توجهی که در این میدان وجود دارد معماری بی بدیل خیلدِهاوزِنِ زیبا (Gildehuizen) با شیروانی های با عظمت ، نرده ها ، دکوراسیون غنی طلایی ، ستون های چهارگوش و کارخانجات سنگبری منحنی قطور می باشد.

اکثر آنها در محدوده سالهای 1696 و 1700 با سبک باروک ولی متاثر از فلمنگی (Flemish) ساخته شده است. مشخص ترین ساختمانی که در این میدان وجود دارد هتل دِ فیله (Hôtel de Ville) (تالار شهر) می باشد که با هدف پیش گرفتن اِستادهاوس (Stadhuis) در شهر رقیب (بروژ) در سال 1402 بنا شود.

در فضای داخلی بنا چند اتاق باشگاه و باعظمت قرار دارد که چشم نوازترین آنها ماکسیمیلیان چمبرهانگ (Maximilian Chamberhung) می باشد که با سختی فوق العاده دبستان ویکتور جانسنز(Victor Janssens) با پرده های نقش دار بروکسلی اتاق بزرگ شورا است.

محلِ بزرگ از جاذبه های دیدنی بروکسل

خانه های ویکتور هورتا | Victor Horta’s Major Town Houses

خانه های ویکتور هورتا ، از مناطق دیدنی بروکسل است که می توان آن را گنجینه با ارزشی از معماری هنر نو و نمونه درخشانی از جنبش انقلابی قبل از جنگ نامید. هتل تاسل و هتل سولوای که در این منطقه وجود دارند به طور مشخصی این ویژگی را در معماری خود با منحنی های بی نظیر و کار فوق العاده دکوراسیون با استفاده از آهن و … نشان می دهند.

ویلا امپاین | Villa Empain

ویلا ایمپین در بروکسل توسط معمار سویسی به نام میشل پولاک بین سال های 1930 تا 1934 برای پسر ادوارد ایمپین ، اقتصاددان بلژیکی ساخته شد و بنای آن نمونه ای عالی از معماری آرت دکو در بلژیک به شمار می رود. کنفرانس ها ، کنسرت ها ، نمایشگاه ها ، ورکشاپ های کودکان ، نمایش فیلم ، کلاس های یوگا و تورهای راهنما از برنامه های متنوعی هستند که در سراسر سال در این محل برگزار می شوند.

مرکز کُمیک استریپ بلژیک (Belgian Comic Strip Center)

طراحی این ساختمان توسط ر«ویکتور هورتا» در سال 1906 انجام شده است جایگاه ویژه «کمیک استریپ» می باشد اختصاص به تاریخ کارتون و کمیک استریپ در کشور دارد.جایی که به جهانِ «اسمورف ها» و «تن تن» را ارائه داده است.

توسط هنرمندان فرانسه و بلژیک نمایشگاه مداوم دوره ای از 200 نقاشی کُمیک استریپ اصلی در اینجا دایر است به غیر از این ها ، این موزه محل نگهداری مجموعه بازسازی های خلاقانه از جمله سالن «لوک خوش شانس» ، تیم و استراپی و موشک کاپیتان هادوک و اسناد محبوب کمیک استریپ بلژیکی و فرانسوی را از طریق مجموعه ای با سرپرستی هوشمندانه از نسخه های خطی ، پیش نویس طرح می باشد باشد.

کلیسای جامع سنت میشل | Saint-Michel Cathedral

کلیسای جامع سنت میشل یکی از کلیساهای گوتیک که اهدا شده به «سنت خودولا» و «سنت مایکل» (St. Michael and St. Gudula) هست برای نخستین بار در تاریخ 1225 تاسیس شد ولی در قرن 15 به اتمام رسید.

به شکل باشکوهی نمای چشمگیر آن ردیف وسیعی از پلکان بالا رفته وبرج های دوقلوی 69 متری توسط «یان ون رویزبرویِگ» (Jan van Ruysbroeck) طراحی شده است. محوطه داخلی بنا با هزینه بالا و متناسب مبل شده و همینطور برای بعضی از پنجره های شیشه ای برجسته و رنگی جایگاهی توسط «برنارد ون اُرلی» (Bernard van Orley) درست شده است.

به طرف جناحهای کلیسا که بروید با برترین نمونه های به تصویر کشیده شده توسط چارلز پنجم و ایزابلای پرتغال (جناح جنوبی) و زوج سلطنتی مجارستان لویی دوم و مریم (جناح شمالی) مواجه می شوید وسپس می توانید از کلیسای کوچک سوگند مقدس (Chapel of the Holy Sacrament) ، سمت چپ گروه کر رشت دیدن نمایید رجایی که پنجره ، داستان «معجزه ی میزبان» (Miracle of the Host) را به تصویر کشیده است.

مکان های تاریخی بروکسل

جاذبه های گردشگری بروکسل

کاخ سلطنتی | Place Royale

اقامتگاه اصلی و رسمی خانواده ی سلطنتی بلژیک این کاخ می باشد پرچم کشور بلژیک از سقف به صورت آویزان شده نشانگر وجود پادشاه می باشد و تعویض تشریفاتی نگهبانها هر روز راس ساعت 14:30 انجام میگردد.اگر به اطراف کاخ توجه کنید تعدادی از ساختمانهای فر هنگی را مشاهده می کنید که نمای معماری کلاسیک را به زیبایی هر چه تمامتر نشان می دهد.

مکان آموزش های سلطنتی علوم و محل زندگی ولیعهد آرنج (Orange) که در کاخ آموزش (Palais des Académies) انجام می پذیرد و همینطور کاخ هنرهای زیبا و همچنین کاخ هنرهای زیبای (Paleis voor Schone Kunste) در قسمت غربی میدان ، نقشه ریزی و ایجاد شده در دهه 1920 توسط ویکتور هورتا ( Victor Horta) ، از بهترین و بی نظیرترین آثار تاریخی می باشند.

آتومیِم (Atomium)

آتومیم در لغت انگلیسی به معنای "یاد" است و نشان مخصوص و مشهوری که مختص بروکسل می باشد سازه ای که در نوع خود بی نظیر و حیرت آور است و برای رفتن به این سازه باید یک مسافرت کوتاه و جذاب و هیجان آور با تراموا داشته باشید این سازه ی شگفت انگیز که توسط «آندره واترکین» (André Waterkeyn) برای نمایشگاه جهانی بروکسل درسال 1958 طراحی شده جنسی از فولاد با پوشش آلومینیومی به طول 102 متر به عنوان سورئال ترین جاذبه ی شهر معرفی شده است.

این سازه فولادی یک مولکول آهن است و 165 میلیون بار بزرگ شده و تماشاگران به وسیله ی پله برقی هایی که درآن تعبیه شده است می توانند به داخل آن بروند و در آن نه کره ای که برای نمایشی در مورد زندگی بشر به نام بایوجینیِم (Biogenium) است را ببینند.

مرکز شهر شمالی | Northern City Center

کلیسای با عظمت سنت کاترین (Sainte-Catherine) در واقع ترکیبی از سه سبک لاتین ، گوتیک و رنسانس می باشد که در سال 1850به جای ساختمان قدیمی بنا شده است . از شاهکارهای داخل ساختمان می توان به نقاشی چهره حضرت مریم با پوست تیره که در قرن 14 یا 15 و یک نقاشی دیگر توسط «دِ کرِیر» (de Crayer) اشاره کرد.

در قسمت غربی ، وجود بازار ماهی فروشان ، بیانگر این مسئله است که اینجا اسکله ای قدیمی در زمانهای دور بوده است .نمای با عظمت کلیسای «سنت ژان باپتیست آو بگینیژ» (Saint-Jean-Baptiste au Béguinage Cathedral) با اینکه از بازار ماهی فروشان فاصله ی زیادی دارد ولی وقتی از آنجا مورد مشاهده قرار می گیرد باز هم چشم نواز و با هیبت است.

کلیسا بین سالهای 1657 و 1675 ساخته شده که از یک صومعه بِگوئِن (Béguine) در قرن 13 به جا مانده است .این کلیسا یکی از بهترین و با شکوهترین کلیساهای باروک فلمنگی -ایتالیایی در بلژیک است که توسط «لوک فایدهِرب» (Luc Fayd'herbe) نقشه ریزی شده است .

موزه ی سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک | Belgian Royal Museum of Fine Arts

موزه سلطنتی هنرهای بلژیک 1875_1881 یکی از بزرگترین و بی نظیرترین مجموعه های هنری در کل دنیا می باشد.این موزه که در ابتدا کاخ سابق «چارلز لورن» (Charles of Lorraine) بود.

برای اولین بار در سال 1797 توسط یک اکیپ شناخته شد. این گالری به موزه ی هنرهای زیبا (Musées Royaux) در سال 1846 بدل گشت که از دو بخش تشکیل گردیده : یکی با نام هنر باستان (Musée d'art ancien) با مجموعه آثار مشهور فلمنگی (Flemish) و هلندی پیشکوستان و استادان قدیمی از جمله کارهای با ارزش پتروس کریستوس (پیتا) ، اجر ون در ویدن (عزاداری مسیح) ، درک بوتس(قضاوت امپراطور اتو) ، هانس مملینگ و"ستایش خوب مگی " توسط جرارد دیوید؛ و موزه هنر های جدید و نو (Musée d'art moderne) که اغلب دارای شاخه ها و زیر شاخه های گسترده ای از آثار هنرمندان و نویسندگان بلژیکی در قرن 18 و 19 می باشد اشاره کرد.

راهنمای سفر به بروکسل

گالری های سلطنتی سنت هوبرت | Galeries Royales Saint-Hubert

یکی از اولین مناطق و تالارهای خرید در اروپا گالری های سلطنتی سنت هوبرت است که به سه تالار باشکوه به نام های گالری شاه ، گالری ملکه و گالری پرنس تقسیم شده است.

میما | MIMA

موزه هنر میلنیوم ایکون کلست یکی از جدیدترین موزه های بروکسل (Millennium Iconoclast Museum of Art) است که در منطقه قدیمی بولویو واقع شده و آثار هنری از گرفیتی (نقاشی های خیابانی) تا هنرهای فرهنگی و دیجیتالی در آن قرار دارد.

مونت دِس آرت | Mont des Arts

مونت دِس آرت در بین سالهای 1956 تا 1958 ساخته شده است و محدوده ی بین دو قصر سلطنتی و قسمت دِ آلبرتین (Place de l'Albertine) را پر کرده است .یک مجموعه ی معماری بسیار عالی و با شکوه که ساختمانهای بزرگ ی ازجمله بیبلیوتِکِ آلبرت یک (The Bibliothèque Albert I) و قصر مدرنیته ی دلا داینستی (Palais de la Dynastie) و قصر کنگره (Palais de Congrès) را در خود جای داده است.

می توان از میدانی که وسط این مجموعه است نمایی زیبا و با شکوه از پایین شهر را مشاهده کرد .بیبلیوتِکِ آلبرت یک ، در دوران حاکمیت بورگوندی به وجود آمده و حدود بیش از سه میلیون جلد همراه با مجموعه ای با ارزش و نفیس از نسخه های خطی و چندین موزه ی جذاب در این ساختمان وجود دارد.

کلیسای نوتردام دو سابلون | Notre-Dame du Sablon

کلیسای نوتردام دو سابلون (بانوی ما از سابلن) (Onze Lieve Vrouw op de Zavel) که متلعق به قرن 15 و 16 می باشد در سالهای اخیر به عنوان یکی از با شکوهترین کلیساهای گوتیک بلژیک انتخاب شد. این کلیسای زیبا جایگزینی برای کلیسای کوچکی شد که برای اولین دفعه در طیف شنی سابلن توسط گروه صنفی کراسبومِن (Crossbowmen's) در سال 1304 بنا شده بود .

چنانچه بخش گردشگری نم نمک اشاره کرده است قسمت داخلی کلیسا به طور خاصی رنگ آمیزی شده است و همچنین نکته ی دیگری که در مورد این کلیسای کوچک قابل تأمل است وجود آرامگاه خانواده تورن و تَکسیس (Thurn und Taxis family) می باشد که تا اندازه ای اثر لوک فاید هِرب (Luc Fayd'herbe) است.

در قسمت محراب یک کپی از مجمسه ی حضرت مریم باکره وجود دارد که این عکس توسط بانویی به نام بائِت سوتِنز (Baet Soetens) از آنتوِرپ (Antwerp) به این کلیسا آورده شده است . و از روی عکس این بانو مجمسه ی مریم ساخته شده است .

پارک سینکونتِنِر | Parc du Cinquantenaire

پارک سینکونتِنِر جهت بزرگداشت 50 اُمین سالگرد کشور بلژیک در سال 1880 تاسیس گردید و مرکزیت آن کاخ یادبود سینکونتِنِر می باشد.

از جذابترین موزه های بروکسل که در سال 1905 توسط معمار فرانسوی شارل گیرالت (Charles Girault) نقشه ریزی و طراحی شده که دو جناح آن با سقف بزرگی احاطه شده است .

دو موزه ی سلطنتی و موزه ی تاریخ ، از پهناورترین مجموعه های پارچه های طرح دار در دنیا است و موزه ی ارتش و موزه ی تاریخ نظامی (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) تصویری کلی از پیشرفتهای نظامی و مبارزات بزرگ در کشور بلژیک را نمایش می دهد.

پارک سینکونتِنِر بروکسل

جاذبه های توریستی بروکسل پایتخت بلژیک

موزه آلات موسیقی | Musical Instruments Museum

یکی از بهترین جاذبه های بوکسل واقع در مونت د آرت ، موزه آلات موسیقی است . این موزه چشمگیر مجموعه ای از 7000 ساز بین المللی مشهور است.مکان جذاب آن طراحی ویکتور هورتا است ، در واقع پل سینتنوی بود که فروشگاه قدیمی سابق انگلیس و برجک آهن آن را ایجاد کرد.

قصر سلطنتی | Château Royal

هرچند اقامتگاه خانواده سلطنتی یا همان قصر سلطنتی بلژیک برای بازدید عموم آزاد نمی باشد ولی پارکی که در اطراف آن و در «لاکن» (Laeken) واقع است برای عموم آزاد است. جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و پیاده روهای رویایی و بناهایی همچون بنای تاریخی «لئوپلد اول» (Leopold I) در مرکز گلزار دایر های روبروی کاخ خودنمایی می کند.

شمالی ترین گوشه پارک به برج ژاپنی اختصاص دارد که در واقع به خاطر نمایشگاه پاریس 1900 تاسیس شده است. وجود گلخانه هایی که مربوط به زمان لئوپولد هستند که دارای باغ های بی نظیری پوده و در طی ماه آوریل و مه آن موقعی که گیاهان شروع به گل دادن می کند به روی عموم باز می باشد.

اروپای کوچک | Mini-Europe

یکی از بهترین جاذبه های بروکسل اروپای کوچک است که شما را با جاذبه های مشهور اروپا که به صورت کوچک در این مجموعه ساخته شده اند ، آشنا می کند. این جاذبه ها به شکل مینیاتوری در این مجموعه قرار گرفته اند که اطلاعات خوبی از اروپا را برایتان به نمایش می گذارند.

مانکن پیس

یکی از لندمارک ها و نمادهای شهر بروکسل مجسمه مانکن پیس می باشد که از جنس برنز ساخته شده است.

موزه و خانه مگریته | Magritte Museum & Magritte House Museum

در موزه مگریته می توانید نقاشی های تحسین شده نقاش مشهور سورئالیست بلژیک را ببینید و با عمیق ترین بخش زندگی خصوصی این هنرمند آشنا شوید . مگریته دارای آثار مهمی مانند امپراطوری نور است.

کلیسای ملی قلب مقدس | Basilique Nationale du Sacré Coeur

باید بدانید کلیسای بزرگ ملی قلب مقدس (Nationale Basiliek van het Heilig Hart) منطقه کوئکولبرگ (Koekelberg) را در بر گرفته است این کلیسا زاییده افکار لئوپولد دوم می باشد که پنجمین کلیسای بزرگ دنیا هم محسوب می شود به مناسبت هفتادمین سالگرد این کشور در سال 1905 شروع به کار کرد و در سال 1970 به اتمام رسید. با این حال هیچ عجیب نیست که با وجود عظمتش و بزرگی که (141 در 107 متر) دارد تلفیقی از سبک های مختلف باشد.

داخل کلیسا مجموعه بسیار دیدنی از یک هنر بی نظیر و یک نمایشگاه دیدنی از تاریخ خودنمایی می کند و توسط «ژرژ مین» (Georges Minne) تصویری از مسیح در بالای مهراب که درحال دعای خیر گفتن ساخته شده است. منظره خیره کننده ای از بالای گنبد که شهر و حاشیه آن تا آنتورپ (Antwerp) قابل مشاهده است حتی می توانید در آنجا دوربین دو چشمی اجاره کنید.

اَبِی دِلا کامبرِ | Abbaye de la Cambre

راهبه های سیسترسیها (Cistercian) صومعه ای در سال 1200 در اینجا کشف شدند که بعدها در قرن 16 نابود و بعد از آن نیز بازسازی شد. و هم اکنون باغهای دوست داشتنی وزیبای فرانسوی (French gardens) در صومعه یکی از مجموعه های زیبایی است که جایگاهی برای کالج هنر موسسه جغرافیایی ملی است.

ساختمان زیبا طاقی به سبک باروک مربوط به کلیسای سابق صومعه ای قرن 14 می باشد. یک نقاشی در داخل توسط آلبرت بوتس "استهزای مسیح" (The Mocking of Christ) و حرم سنت بونیفیس (St. Boniface) ، اسقف قرن 13 بروکسل می باشد. جالب است بدانید با تلاش بیش از 40 راهبه پنجره های ایوان تزیین شده اند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی