کیاسر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. این شهر در ۷۰ کیلومتری جنوب ساری جای داشته و مرکز بخش چهاردانگه این شهرستان می باشد.

لیست جاذبه های گردشگری کیاسر

 • آبشار بندگاه
 •   آبشار کارنام
 • آبشار نوک پشت
 • روستای اروت
 • روستای وری
 • پارک ملی کیاسر
 • دریاچه پله (الندان)
 • آبشار امدوا

کیاسر

شهر کیاسر در 70 کیلومتری جنوب شهر ساری و در 1378 متری از سطح دریا و 36 درجه و 14 دقیقه و 16 ثانیه شمالی و 53 درجه و 32 دقیقه و 16 ثانیه شرقی واقع شده است. کیاسر مرکز بخش چهاردانگه می باشد. کیاسر در گذشته رونق بسیاری داشته و مرکز عمده تجاری و علمی منطقه محسوب می شد و روستا های اطراف مواد و وسایل مورد نیاز خود را از کیاسر تامین می نمودند و برای تحصیل به کیاسر می آمدند. با تعطیلی معدن ذغال سنگ کیاسر جمعیت این شهر رو به کاهش گذاشته و همچنین به علت مهاجرت روستاییان این بخش ، کیاسر آن رونق گذشته را ندارد. امید است با احداث کارخانه سیمان در روستای ترکام و رونق شهرک صنعتی چهاردانگه ، کیاسر مجدداً رونق گذشته خود را بازیابد.جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغاتجاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

کیاسر در لغت نامه دهخدا

قصبه کیاسر مرکز بخش چهاردانگه شهرستان ساری است که در 72 هزار گزی جنوب شرقی ساری و در 84 هزار گزی دامغان واقع شده است. ناحیه ایست کوهستانی و هوایش معتدل است و 2300 نفر سکنه دارد. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران جلد 3 )

موقعیت شهر کیاسر

کیاسر در دره ای بنا شده که از هر سو کوهی آن را احاطه نموده است و تنها قسمت شمال غربی آن فاقد کوه می باشد و به دشت کیاسر وصل می باشد. کیاسر از سمت جنوبی به وسیله کوه های زرکوه و کل سر از سمت مغرب شاه کوه و از سمت مشرق کو ه های کل پشت و فتلا ( که ظاهراً تغییر یافته فتح الله می باشد ) و از شمال توسط کوه های اجیر لنگه ، نستر نسترا ، اسب زین و ململی احاطه شده است.

آب و هوای کیاسر

کیاسر در فصل تابستان دارای آب و هوای معتدل و هوای بسیار سرد در فصل زمستان می باشد. تاسیس شهر داری کیاسر در سال 1372 کیاسر به شهر تبدیل شد. وجه تسمیه کیاسر در مورد وجه تسمیه کیاسر در کتاب تاریخ طبرستان جلد اول نوشته اردشیر برزگر ص 36 و کتاب تاریخ مازندران نوشته شیخ سیف الله یساری (خطی) ص 13 (شیخ سیف الله یساری اولین معلم چهاردانگه در سال 1304 ش بود ) و کتاب تاریخ دو هزار ساله ساری نوشته حسین اسلامی صفحات 35 و 36 و 37 به طور اجمال چنین آمده است :

« کیوس پسر بزرگ قباد حاکم طبرستان و مقر حکومتی او قارنکوه و هزار جریب بود. کیوس در مکان فعلی شهری بنا کرد که به آن کیوس سرا می نامیدند که در اثر گذشت زمان کیوس سرا به کیاسرا و کیاسر تبدیل شده است.»

لازم به توضیح است اولین حاکم دولتی چهاردانگه به نام حسن اعظام قدسی ملقب به اعزام الوزاره که از سوی وثوق الدوله در سال 1298 هجری به عنوان حاکم چهاردانکه به کیاسر آمد در خاطرات خود در تمام جا از کیاسرا نام می برد. این مطلب نشان می دهد تا این زمان هنوز کیاسر به کیاسرا معروف بوده است. قلعه های متعدد اطراف کیاسر مانند قلعه شهرستن ، نستر نسترا ، زیندن و … را می توان نام برد و همچنین مکانی به نام شهرستن که آثار سکونت در آن هنوز وجود دارد نشان دهنده ی قدمت این شهر است. شیخ سیف الله یساری در کتاب تاریخ مازندران (خطی) ص 13 در مورد شهر کیاسر چنین می نویسد :

« چون مولد نگارنده هزار جریب است ، مدت ها که در کیاسر بودم در آنجا آثار قابل ملاحظه ای ندیدم مگر حمامی ( این حمام به علت غفلت ویران و به جای آن شرکت تعاونی ساخته شد ) که تاریخ بنای آن معلوم نیست ولی طرز ساختمان آن نشان می دهد که از بنا های بسیار قدیمی است. عوام آن حدود عقیده چنانست که حمام مزبور از بنا های کیوس پسر قباد ساسانی است.»

بعضی از بزرگان محل و مطلعین عقیده دارند که این حمام ابتدا آتشکده بوده و بعد به حمام تبدیل شده است. 

 

آبشار بندگاه

آبشار بندگاه (بندگا) در استان مازندران واقع است. این آبشار در دامنه جنوب غربی قله شاهدژ و شمال غربی روستای بالاده و در داخل « گَت دره » (دره بزرگ) در منطقه ای صخره ای و ذغال سنگی واقع شده و حدود 12 متر ارتفاع دارد که در فصل بهار و با ذوب شدن برف های دامنه شاهدژ ، آبشار بندگاه دارای آب زیادی می شود. یکی از روستاهایی که به خاطر ویژگی های منحصربه فرد جغرافیایی ، اقلیمی و فرهنگی از ظرفیت ها و جاذبه های طبیعی فراوانی برخوردار است و به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان مازندران معرفی شده است روستای بالاده در بخش چهاردانگه ساری است.

این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه های البرز که از غرب به شرق کشیده شده اند - جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می گراید- قرار گرفته است. بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می شود و برف تا اوایل خرداد در دره های این منطقه باقی می ماند. در فصل بهار سراسر منطقه با گل های رنگارنگ وحشی و شکوفه های درختان آذین بندی می شود و عطر گل های بهاری مشام آدمی را می نوازد و چشم اندازی هایی بدیع به وجود می آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست کم به 38درجه سانتی گراد می رسد و به خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می شود ، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می رسد.

در شمال روستای بالاده قله شاهدژ قرار دارد که در واقع سمبل و نماد این روستاست. دامنه های شاهدژ تا ارتفاع 2500متری پوشیده از جنگل است و در تاج قله ، دیوار سنگی سفید و براقی در آفتاب پرنور کوهستان چون نگینی درخشان بر مخملی زمردین دیدگان را به خود معطوف می دارد. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه هموار با پوشش علفی حدود یک هزار مترمربع قرار دارد که نشانه ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می خورد؛ البته امروزه جز تکه های خشت و سنگ چین خرابه هایش چیزی از آنها باقی نمانده است.

آبشار بندگا در قسمتی عمیق و باریک دره واقع شده و دیواره سنگی آن ، مکانی مناسب و قابل دسترسی برای صـخره نوردی است که از روستای بالاده تا آبشار حدود 20 دقیقه راهپیمایی از بستر «گَت دره» که شیب ملایمی دارد ، لازم است تا هر بیننده ای از زیبایی های آن لذت فراوانی ببرد. این آبشار علاوه بر اینکه دارای منظره زیبا و خوش آب و هواست و محل مناسبی برای تفریح های خانوادگی است ، می تواند به عنوان جایگاهی برای صخره نوردی هم مورد استفاده قرار گیرد.

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 
  آبشار کارنام

 آبشار کارنام در استان مازندران واقع است. آبشار زیبای کارنام در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا در قلب جنگلی انبوه و بسیار دل انگیز در البرز شرقی ، در بخش چهاردانگه و در نزدیکی روستای کارنام واقع است. ارتفاع آبشار در حدود 40 متر است. آب و هوای منطقه معتدل مرطوب و شغل افراد روستاکشاورزی و دامداری است. همچنین صنایع دستی صنایع دستی از جمله شال و کرباس بافی در میان زنان روستا رایج است.

چهاردانگه یکی از بخش های شش گانه شهرستان ساری در استان مازندران در شمال ایران است. شهر کیاسر مرکز این بخش است. سایر مناطق گردشگریدر چهاردانگه ساری عبارتند از : چشمه های باداب سورت در دهستان پشتکوه ، دریاچه میانشه در دهستان گرماب ، دریاچه الندان (دریاچه پله ازنی) در دهستان چهاردانگه . از قله های مهم این بخش می توان به شاه دژ با ارتفاعی حدود 2803 متر ، سفیدکوه با ارتفاع 2620 و کوه و نه قله چهارنو با 2881 متر اشاره کرد.

تصاویر آبشار کارنام مازندران

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 

آبشار نوک پشت

آبشار نوک پشت در استان مازندران واقع است. یکی از مناظر دیدنی و تفریحگاه های اهالی مردم دو سرشمار چشمه ی زیبای نوک پِشت است. نوک پشت در شرق کوه نوک قرار دارد ، کوه نوک در جنوب غربی روستای پایین ده از توابع شهرستان کیاسر واقع است و فاصله ی پایین ده تا چشمه ی نوک پشت حدود چهار کیلومتر است. راه منتهی به این چشمه از نوع مالرو و غیر قابل عبور وسایل نقلیه ی موتوری می باشد.

یکی از ویژگی های مهم این چشمه آب بسیار ، بسیار خنک آن است. از دیگر ویژگی های چشمه ی نوک پشت فراوانی هالوچه های وحشی پیرامون آن است که بعضی از این هالوچه ها بسیار شیرین و خوشمزه و برخی بسیار ترش هستند. آبشار نوک پشت به ارتفاع 8 متر در نزدیکی این چشمه ، میان دره واقع شده است. این چشمه در مسیر راه منتهی به آب منبع (معر قلعه چِکِل ) آب آشامیدنی روستاهای دو سرشمار قرار دارد.

تصاویر آبشار نوک پشت مازندران

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 

روستای اروت

روستای اروت که در بخش مرکزی کیاسر واقع است روستایی قدیمی است که فقط 50خانوار جمعیت داردو جمعیتی بالغ بر 300نفر. روستای اروت از شمال به روستای نوکنده ، از جنوب به روستای سرکام ، از غرب به روستای نرگس زمین و از شرق الندان متصل می شود. روستای اروت یک مدرسه ابتدایی با9 دانش آموز دارد.این روستا از داشتن نانوایی محروم بوده و زحمت پختن نان روزانه راخود به دوش می کشند. طی چند سال اخیر کشت توتون در روستای اروت نیز رواج یافته است . رود پرتلاطم تجن پای درختان پرطراوت و راست قامت روستا همواره در جریان است. در جنگل حاشیه ی اروت چشمه ی سونر پیته در جریان دائمی و زلال خود به سوی روستا سرازیر می شود و آب شرب روستا را تامین می کند.

تصاویر روستای اروت کیاسر

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 

روستای وری

روستای وری واقع در جنوب شرقی شهر کیاسر ، حدود 60 کیلومتری ساری قرار دارد. روستایی متفاوت با چهره ای نه چندان شبیه به روستاهای دیگر مازندارن. این تفاوت از آن جهت است که روستای وری فعلی ، شهرکی است که در سال 62 ساخته شده به همین سبب خانه های آن از فرم معماری دهه 60 برخوردارند. آنچه موجب مهاجرت مردم به این نقطه و ساخت این شهرک شده بنابه گفته ی اهالی وری رانش زمین در سالهای گذشته بوده آنچنان که عرصه ی زندگی را بر روستاییان تنگ کرده و آنان را مجبور به سکونت در مناطق پایین دست کرده است .اکنون مناطق بالا دست روستای وری که روستائیان به آن بالا وری می گویند مخروبه ای بیش نیست اما نه کاملا خالی از سکنه . شغل اصلی این روستا کشاورزی است. بقعه امامزاده سید محمود میرعمادالدین که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است در این روستا واقع شده است که از احترام فوق العاده ای در میان اهالی روستای وری برخوردار است.

تصاویر روستای وری کیاسر

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 

پارک ملی کیاسر

پارک ملی کیاسر در استان مازندران واقع است. پارک ملی کیاسر از شمال به روستای سعیدآباد به سمت شرق در امتداد رودخانه لنگ تا روستای علی کل از شرق علی کل به سمت جنوب در امتداد یال 2455، 2390، 2808، 2815، 2356، 2442، 2470 متر ، از جنوب از قله 2470 متر در امتداد خط القعر تا تقاطع روخانه تیلک و سپس در امتداد همین رودخانه به سمت غرب تا روستای رودبار ، از غرب از ادامه رودخانه تیلک - گل خواران در محل روستای رودبار تا سعیدآباد (میلا دشت) گسترش یافته است.

این منطقه که در شمال پناهگاه حیات و حش دو دانگه در استان مازندران قرار دارد ، با مساحت 7312 هکتار درسال 1383 به عنوان پارک ملی تعیین شد.دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل است .این منطقه کوهستانی در قسمتهای میان بند و بالا بند جنگلهای خزری واقع شده است .

این منطقه در جنوب شهرستان ساری و بصورت جنگل های طبیعی بکر و اراضی مرتعی مشجر و صــــخره ای و رویشگاه گون های گیاهی منحصر بفرد چون بلوط اوری ، سرخدار و … و است. پارک ملی کیاسر شامل دو حوزه بخشی از عرصه جنگلی واقع در قسمت های غرب و شمال منطقه به عنوان ذخیره گاه بیوسفر و بخش دیگر در قسمت های شرق و جنوب به عنوان پارک ملی است.

گونه های جانوری مهم منطقه مرال ، شوکا ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گراز ، شغال ، روباه معمولی ، گربه جنگلی ، گربه وحشی ، راسو ، سمورسنگی ، تشی ، کرکس ، لسارگپه جنگلی ، کبوتر جنگلی ، کبک ، کوکو و هدهد.وجود تنوع زیستی بالا ، جنگلهای کم نظیر و کم دست خورده هیرکانی ، گونه های باارزش شوکا و مرال زمینه فعالیتهای گردشگری را در این پارک مهیا ساخته است.

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تاکنون : مصوبه شماره 24 شورایعالی حفاظت محیط زیست و از سال 1383 بعنوان پارک ملی تعیین گردید .

موقعیت عمومی منطقه : جنوب شهرستان ساری ( حدود 70 کیلومتری ) و بصورت دامنه های کوهستانی و جنگلی

وسعت منطقه : 7312 هکتار

ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی ، چشم انداز، پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی ، وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها )
دامنه ها و ارتفاعات کوهستانی و با پوشش جنگلی تنک ؛مرتعی ، کوهستانی و صخره ای و گونه های جانوری کل و بز ؛ پرندگان شکاری ، کبک ، روباه ، پلنگ

جاذبه های اکوتوریستی : دامنه های کوهستانی پوشیده از گیاهان گلدار و مرتعی ، آثار تاریخی و فرهنگی (قلعه قدیمی ) چشم انداز منحصر بفرد

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی : جوامع محلی و سکونت گاههای روستائی و معیشت دامداری و کشاورزی

تعارضات مهم منطقه : چرای دام ، تغییر کاربری اراضی

تجهیزات و امکانات : تجهیزات و امکانات حفاظتی مستقل ندارد و حین گشت توسط محیط بانان کنترل می گردد
حسب آخرین اقدامات سرمحیط بانی کیاسر به اداره پارک ملی و پناهگاه حیات وحش چهاردانگه ارتقاء و در نظر است امکانات مستقل برای پارک در نظر گرفته شود .

تصاویر پارک ملی کیاسر

 

دریاچه پله (الندان)

این دریاچه زیبا در روستای الندان از توابع بخش چهاردانگه شهر کیاسر شهرستان ساری قرار دارد.
دریاچه الندان (به نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شود) این دریاچه در نزدیکی ازنی از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد و نام خود را از این روستا گرفته است. روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری کیاسر در دهستان چهاردانگه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه ی کوهی به نام ازنی کوه و با مختصات جغرافیایی ، 53 درجه و 25 دقیقه و 2 ثانیه شرقی و 36 درجه و 14 دقیقه و 14 ثانیه شمالی و 1200 متری از سطح دریا در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع شده است.

وسعت این آب بندان 17 هکتار می باشد که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز می رسد. در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی می باشد .و سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرده است. در آن سوی آب بندان پله رود خانه ای جریان دارد که آب گواری آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه ی این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونت گاه انسانی وجود ندارد تا آب آن را آلوده نماید. در نزدیکی آبندان پله درختچه های ازگیل و ولیک وجود دارد که پذیرای مهمان خود در فصل پاییز می باشد. جالب است بدانید آب این آببندان فقط از طریق نزولات آسمانی تامین می شود و هیچ رود خانه ای به سمت آن جریان ندارد. نحوه قرار گیری و نوع خاک آن باعث شده است در اثر اندک بارانی تمام آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده است ماندگاری آب را در این آببندان زیاد نماید. اطراف آبندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه ، الزی (پیازچه وحشی) و انواع سبزی های معطر و دارویی می باشد.

دیدنی های روستای الندان را می توان اینگونه برشمرد :

 •  آب بندان پله
 •  اَ فروشونه
 •  جنگل های انبوه پله
 • اندون
 • رود خانه لاکبار
 • قله زیبای ازنی کوه
 •  دب چاه های موجود در جنگل های ازنی
 •  قله ازنی
 •  مرقله (مارقله)

 

آب بندان پله دارای امکاناتی از قبیل : دستشویی ، قایق موتوری و پدالو می باشد.

نزدیک ترین راه رسیدن به این آب بندان از طریق روستای ازنی می باشد. جاده تا روستای ازنی آسفالت می باشد و از آنجا تا آب بندان تقریبا فاصله یک و نیم کیلومتری دارد که آسفالت نیست

آدرس روستای الندان : جاده کیاسر ، روستای ازنی

تصاویردریاچه پله (الندان)

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

 

آبشار امدوا

آبشار امدوا یا جلنگ جلینگ در موقعیت جغرافیایی N360745 E533633 در استان مازندران واقع است. آبشار جلنگ جلینگ در شرق روستای تیلک و غرب روستای پایین ده و جنوب غربی منطقه دوسرشمار قرار دارد . این تفریحگاه دارای ویژگی های منحصر بفرد و چشم اندازهای زیبایی است. ایم آبشار در حدود 14 متر ارتفاع دارد. چند راه دسترسی به این تفریحگاه وجود دارد : در منطقه دوسرشمار از دشت آیسر یا کرسکلا و عبور از ” پایین ده دره ” و از روستای تیلک هم از مسیر “پشت امدوا ” می توان به این چشمه و آبشار رسید اما اکثر اهالی منطقه دوسرشمار ترجیح می دهند جهت رفتن به این تفریحگاه از مسیر روستای پایین ده بگذرند.

این منطقه حدودا در ارتفاع 2500 تا 2800متری قرار داشته و آب و هوای کوهستانی و سردی دارد. بالاده در واقع در جنوب شرقی ساری و شمال سمنان و بین رشته کوه های البرز که از غرب به شرق کشیده شده اند - جایی که رطوبت و خنکای جنگل در کویر سمنان رو به خشکی می گراید- قرار گرفته است. بارش نخستین برف پاییزی در آبان بر بلندای کوه چهارنو شروع می شود و برف تا اوایل خرداد در دره های این منطقه باقی می ماند. در فصل بهار سراسر منطقه با گل های رنگارنگ وحشی و شکوفه های درختان آذین بندی می شود و عطر گل های بهاری مشام آدمی را می نوازد و چشم اندازی هایی بدیع به وجود می آورد. در فصل تابستان نیز که هوای مازندران در اغلب مناطق دست کم به 38درجه سانتی گراد می رسد و به خاطر رطوبت بالا نفس کشیدن برای انسان مشکل می شود ، در این منطقه گرمای هوا به ندرت به 20درجه می رسد.
در شمال روستای بالاده قله شاهدژ قرار دارد که در واقع سمبل و نماد این روستاست.
دامنه های شاهدژ تا ارتفاع 2500متری پوشیده از جنگل است و در تاج قله ، دیوار سنگی
سفید و براقی در آفتاب پرنور کوهستان چون نگینی درخشان بر مخملی زمردین دیدگان را به خود معطوف می دارد. در بالای این قله زمینی سرسبز و نیمه هموار با پوشش علفی حدود یک هزار مترمربع قرار دارد که نشانه ای از دژ و اماکن مسکونی کهن در آن به چشم می خورد؛ البته امروزه جز تکه های خشت و سنگ چین خرابه هایش چیزی از آنها باقی نمانده است.

تصاویر آبشار امدوا

جاهای دیدنی کیاسر و جاذبه های گردشگری آن + سوغات

منبع : نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(7 رای)
97.2%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی