در ادامه با بیوگرافی کامل استاد غلامحسین بنان خواننده نامی ایران به همراه عکس های خانوادگی با فرزندان گیتی بنان ، بیژن بنان و همسرانش مریم وزیری ، پری دخت آور با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه غلامحسین بنان و همسرش(Gholam-Hossein Banan)

 • نام اصلی : غلامحسین بنان الدوله نوری
 • متولد : 15 اردیبهشت 1290 تهران
 • مرگ : 8 اسفند 1364 (74 سال) تهران
 • زمینه فعالیت : موسیقی
 • پیشه : خواننده
 • سبک : موسیقی سنتی ایرانی موسیقی کلاسیک
 • مدرک تحصیلی : لیسانس
 • سازها : پیانو
 • سالهای فعالیت : 1306 تا 1347
 • والدین : کریم خان بنان الدوله نوری ، شرف السلطنه
 • همسرها : مریم وزیری ، پری دخت آور
 • فرزندان : گیتی بنان ، بیژن بنان

بیوگرافی کامل غلامحسین بنان

غلامحسین بنان متولد 15 اردیبهشت 1290 در تهران خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی است.بیوگرافی غلامحسین بنان و همسرانش + زندگی شخصی و ازدواجبیوگرافی غلامحسین بنان و همسرانش + زندگی شخصی و ازدواج

غلامحسین بنان - Gholam-Hossein Banan

غلامحسین بنان - Gholam-Hossein Banan

او عضو شورای موسیقی رادیو ، استاد آواز هنرستان موسیقی تهران و بنیان گذار انجمن موسیقی ایران بوده است. او اولین خواننده ایرانی آشنا با خط بین المللی موسیقی (نُت) است.

خانواده

پدرش کریم خان بنان الدوله نوری و مادرش شرف السلطنه دختر شاهزاده محمدتقی میرزا رکن الدوله برادر ناصرالدین شاه بود.بنان نتیجه محمد شاه قاجار از شاهزاده های قاجار است.

همسر غلامحسین بنان

همسر غلامحسین بنان

مادر هنرمند

وی از شش سالگی به خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو پرداخت و در این راه از راهنمایی های مادرش ، که پیانو می دانست بهره می گرفت.

اولین استاد او مرتضی نی داوود بود و دومین استادش میرزا طاهر ضیاءذاکرین رثایی و سومین استادش نیز ناصر سیف بوده اند.

عکسهای خانوادگی غلامحسین بنان

عکسهای خانوادگی غلامحسین بنان


وضعیت ازدواج و همسر غلامحسین بنان

ازدواج اول و دو فرزند

غلامحسین بنان با مریم وزیری ، خواهر کلنل علینقی وزیری ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر به نام گیتی و یک پسر به نام بیژن است.

مریم وزیری همسر اول غلامحسین بنان

مریم وزیری همسر اول غلامحسین بنان

گیتی بنان دختر غلامحسین بنان و همسرش مریم وزیری

گیتی بنان دختر غلامحسین بنان و همسرش مریم وزیری

ازدواج دوم

بنان بعد از همسر اولش ، در نهم بهمن 1344 با خانم پری دخت آور ازدواج کرد.

بیوگرافی پری دخت آور همسر غلامحسین بنان

بیوگرافی پری دخت آور همسر غلامحسین بنان

شروع فعالیت حرفه ای

به گفته خود او ، فعالیتش را در سال 1306 آغاز کرد و فقط در جلسات خصوصی و در حضور دوستان و آشنایان به صورت حرفه ای آواز می خواند.

غلامحسین بنان و همسرش پری دخت آور

غلامحسین بنان و همسرش پری دخت آور

از اهوار تا رادیو

استاد بنان از سال 1315 تا 1321در خیابان 30 متری اهواز ساکن بودند و در آن سال ها کارمند اداره ایران بار اهواز بود.

او از اواخر شهریور 1321 وارد رادیو شد و با همکاری هنرمندانی چون روح الله خالقی صدای او به گوش مردم رسید.بنان در طول فعالیت هنری خود ، حدود 350 آهنگ را اجرا کرد.

غلامحسین بنان در رادیو ملی

غلامحسین بنان در رادیو ملی

ویژگی صدا و الهه ناز

ویژگی صدای وی زیر و بم ها و تحریرات صدای اوست. بنان هم به آواز قدیمی و کلاسیک ایرانی و هم به نغمات جدید و مدرن ایرانی تسلط داشت که به عنوان نمونه می توان تصنیف «الهه ناز» را نام برد. برخی بنان را بزرگترین اجراکننده سبک وزیری-خالقی می دانند. او همچنین در کنار ادیب خوانساری از اجراکنندگان آثار صبا و محجوبی بود. همچنین به مرکب خوانی و تلفیق شعر و موسیقی مسلط بود.

صدای غلامحسین بنان

صدای ماندگار غلامحسین بنان

سانحه تصادف

بنان در 27 دی 1336 بعد از پایان مهمانی و بازگشت به خانه بهمراه دو نفر از دوستانش ناگهان در حوالی کاروانسرای سنگی با یک تانکر نفتکش که فاقد چراغ ایمنی عقب و پوشیده از گل و لای بود تصادف شدیدی می کند. بعد از برخورد شدید ، بنان از ناحیه صورت و چشم ها دچار آسیب دیدگی می شود. البته بیژن پسر او هم دچار صدماتی شده بود که بهبود می یابد.

ماجرای تصادف غلامحسین بنان

ماجرای تصادف غلامحسین بنان

بازیگری

بنان مدتی را نیز به تعلیم فن بازیگری پرداخت و به تصدیق نزدیکانش دارای استعداد زیادی در این زمینه بود. در سال 1327 همراه چهره های معروف آن روزگار در فیلمی به نام طوفان زندگی ساخته علی دریابیگی و اسماعیل کوشان بازی کرد که داستان آن در انجمن موسیقی ملی اتفاق می افتد. در این فیلم بنان دو ترانه از ترانه های معروفش را بطور زنده اجرا می کند.

غلامحسین بنان و نوه اش

غلامحسین بنان و نوه اش

درگذشت و علت مرگ

غلامحسین بنان در غروب 8 اسفندماه 1364 خورشیدی ، در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت و بر خلاف وصیتش که مایل بود در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شود ، در دهم اسفند ، در امام زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد. او مدت ها از بیماری دستگاه گوارش و افسردگی رنج می برد.

علت مرگ غلامحسین بنان

علت فوت غلامحسین بنان

در پی این رویداد ، مرکز سرود و آهنگ های انقلابی وزارت ارشاد ، هنرستان سرود و آهنگ های انقلابی ، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، بیمارستان ایرانمهر ، محمدرضا شجریان ، کاوه دیلمی ، هنگامه اخوان ، شهرام ناظری ، ابوالحسن ورزی ، کامکار ، تورج نگهبان ، جمشید مشایخی ، عماد رام و بسیاری دیگر از هنرمندان و دوستان و یاران وی پیام های تسلیتی به طور جداگانه صادر کردند.

تعویض سنگ قبر

از سال 1364 یعنی زمان فوت وی تا سال 1389 سنگ قبر بنان تعویض نگردید ، سال 1389 به دلیل پاره ای از تغییرات در امام زاده طاهر کرج و هم سطح سازی قبور و تعویض همه سنگ قبرهای نزدیک صحن ، سنگ قبر بنان نیز تعویض گردید و به شکل کنونی درآمد.

سنگ قبر غلامحسین بنان

سنگ قبر غلامحسین بنان

تخریب خانه

در 2 آبان 1392، خانه استاد بنان تخریب شد. این خانه تاریخی در نیاوران ، بلندی های جمال آباد ، نبش کوچه مینا ، پلاک 12 قرار داشت.بنان از سال 1354 در این خانه دو طبقه زندگی می کرد که ایوانی رو به بلندی های دماوند داشت.

خانه تاریخی غلامحسین بنان

خانه تاریخی غلامحسین بنان


منابع : نم نمک | غلامحسین بنان اینستاگرام/ غلامحسین بنان فیسبوک/ صفحه شخصی غلامحسین بنان / غلامحسین بنان ویکی پدیا/ غلامحسین بنان تلگرام

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
96%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی