ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، در ادامه با بیوگرافی کامل محمدعلی نجفی سیاستمدار و شهردار سابق تهران به همراه عکس های خانوادگی و ماجرای قتل همسر دوم محمدعلی نجفی با شما در نم نمک خواهیم بود.

زندگینامه محمدعلی نجفی و همسرش(Mohammad Ali Najafi)

 • نام اصلی : محمدعلی نجفی
 • متولد : 23 دی 1330 تهران
 • پیشه : سیستمدار
 • مدرک تحصیلی : کارشناسی ارشد ریاضی
 • همسران : سرور تابشیان و میترا استاد

بیوگرافی کامل محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی متولد 23 دی 1330 در تهران ، سیاستمدار ، مدرس دانشگاه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی است.بیوگرافی محمدعلی نجفی و همسرانش + ماجرای قتل همسربیوگرافی محمدعلی نجفی و همسرانش + ماجرای قتل همسر

محمدعلی نجفی - Mohammad Ali Najafi

محمدعلی نجفی - Mohammad Ali Najafi

نجفی دانش آموخته کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد ریاضی از مؤسسه فناوری ماساچوست می باشد.

دکتری ناتمام

پس از دریافت لیسانس ریاضی ، در مهر 1353 وارد دوره دکترای مؤسسه فناوری ماساچوست (اِم آی تی) شد و تحصیل خود را زیر نظر برترام کاستانت در زمینه نظریه لی شروع کرد. رساله او درباره گروه لی بیشتر با نگاه جبری بود. در زمان انقلاب 57، با وجودی که نزدیک به پایان کار بود ، به ایران آمد و چون به طور مستقیم وارد دوره دکترای ریاضی شده بود ، به اصرار استادش ، از کارهای ناتمام رساله دکترایش به عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد دفاع کرد و در هشتم فروردین 1358، بدون گرفتن مدرک دکترا خود به ایران آمد.

ریاست دانشگاه و وزارت

نخستین مسئولیت نجفی بعد از ورود به ایران ، ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان از سال 1359 به مدت یک سال بود. نجفی سپس در دولت محمدجواد باهنر ، دولت موقت محمدرضا مهدوی کنی و دولت اول میرحسین موسوی تصدی وزارت فرهنگ و آموزش عالی را بر عهده داشت.

محمدعلی نجفی

زندگینامه محمدعلی نجفی

از صدا و سیما تا رفسنجانی و خاتمی

از سال 65 تا 67 نیز در اواخر جنگ ایران و عراق معاونت آموزشی صدا و سیما بود.

سپس در دولت هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش شد ، افزایش حقوق معلمان ، تغییر نظام آموزشی؛ ایجاد مدارس نمونه دولتی و غیر انتفاعی از اقدامات وی بود.

در دوران سید محمد خاتمی نیز ؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه بود.

از شورای شهر تا بیماری

نجفی در پاییز 1385 با لیست اصلاح طلبان وارد شورای شهر تهران شد.

در دولت حسن روحانی نیز سال 92 وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بود که تنها با یک اختلاف موفق به حضور در وزارت نشد؛ سپس با استعفا از شورا به ریاست میراث فرهنگی رسید

او 6 ماه بعد استعفا داد ، علت آن نیز فشار کاری و مشکلی قلبی عنوان شد !

شهردار تهران

محمدعلی نجفی 19 مرداد 1396 بعنوان شهردار تهران انتخاب شد اما 7 ماه طول نکشید که در 23 اسفند 96 خبر استعفای وی منتشر شد و علت آن نیز ابتلا به بیماری جدید و سرطان عنوان شد.

وضعیت ازدواج و همسران محمدعلی نجفی

ازدواج اول

محمد علی نجفی سالها پش با سرور تابشیان ازدواج کرد.

محمدعلی نجفی و همسر اولش سرور تابشیان

محمدعلی نجفی و همسر اولش سرور تابشیان

بیوگرافی سرور تابشیان

سرور تابشیان همسر اول محمدعلی نجفی است.همسر وی بیشتر در کارهای خیریه شرکت دارد و مدرسه ای با نام سرور به همت وی ساخته شده است.

جنجال ازدواج دوم

در آبان ماه 97 عکس های جنجالی از محمدعلی نجفی و یک دختر جوان پخش شد ، که ساعاتی بعد او را میترا استاد از نامزدان شورای شهر دوره پنجم اسلامشهر معرفی کردند.

روابط میترا نجفی و محمدعلی نجفی

روابط میترا نجفی و محمدعلی نجفی

مشخص شد این دو با یکدیگر بصورت قانونی ازدواج کرده اند.

ماجرای ازدواج

میترا استاد : آقای دکتر نجفی از من خیلی محترمانه خواستگاری کردند و من هم بعد از مشورت با خانواده به ایشان جواب مثبت دادم ، این زندگی سر گرفته است ، دلیلی ندارد که عده ای دنبال حواشی باشند.

علت اصلی استعفا از شهرداری !!

در زمان استعفای او از شهرداری تهران بارها عنوان شد وی به بیماری سرطان مبتلاست حالا بنظر می رسد یک دروغ سیاسی بوده است.

میترا استاد همسر محمدعلی نجفی

میترا استاد همسر محمدعلی نجفی

میترا استاد که حالا با نام میترا نجفی شناخته می شود می گوید :

متاسفانه به من تهمت زدند که من زن صیغه ای دکتر نجفی هستم در حالیکه من عقد نامه دارم و حتی اگر صیغه هم باشد هیچ مشکلی نداشت.

دو همسر همزمان !

حالا نجفی شهردار سابق تهران دو همسر دارد ، او حتی همسر اول خود را نیز طلاق نداده ، همین اتفاقات موجب حملات شدیدی از طرف برخی به وی شد.

میترا نجفی و محمدعلی نجفی

میترا نجفی و محمدعلی نجفی

جنجالی های سیاسی نجفی
 • نجفی که در شورای عالی هلال احمر نیز عضویت دارد در پس حوادث سال 88 به همراه معصومه ابتکار به دیدن خانواده های آسیب دیدگان می رفتند
 • او در سال 92 توانست با رایزنی های انجام شده جام شیردال غار کلماکره را از دولت آمریکا پس بگیرید ، این جام توسط قاچاقچیان به آمریکا برده شده بود
 • در بهمن 92 او به سمت مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب شد و در همان زمان لایحه خروج از رکود دولت با ریاست وی تدوین شد
 • او در زمان سرپرستی خود در وزارت علوم ماجرای بورسیه های غیرقانونی را علنی کرد و متخلفان را مجبور به بازگردان هزینه های بورسیه نمود
 • در زمان تصدی گری خود در شهرداری نیز پرونده های سنگینی از تخلفات صورت گرفته در دوره های قبلی را به دادگاه ارائه داد

قتل همسر دوم محمدعلی نجفی

در 7 خرداد 1398، همسر دوم نجفی ، میترا استاد ، به ضرب گلوله کشته شد. نجفی ساعاتی بعد با مراجعه به پلیس آگاهی تهران ، به قتل همسرش اعتراف کرد.

خانم استاد در حالی که در حال استحمام بود با شلیک دو گلوله از پای درآمده است ، گفته می شود در بازبینی فیلم های آسانسور محل زندگی ، نجفی شهرداری سابق دیده شده است.

در نهایت عصر روز قتل محمد علی نجفی با معرفی خود به آگاهی و اعتراف به قتل ، انگیزه خود را اختلافات و تهدیدتان همسرش عنوان کرد!

محل قتل میترا استار همسر دوم محمدعلی نجفی

محل قتل میترا استار همسر دوم محمدعلی نجفی

داستان قتل همسر دوم محمدعلی نجفی را بصورت کامل در زیر بخوانید :

اولین فیلم منتشر شده

رسانه ملی در خبر ساعت 10شب روز قتل با انتشار ویدیویی از چایی خوردن نجفی در اداره آگاهی در کنار افسر پرونده خبر مراجعه وی به این اداره و تسلیم خود را تایید کرد.

اولین سخنان نجفی در دفاع از خود

بعد از حواشی بازداشت و برخورد با وی ، همان شب برای تست روانی به پزشکی قانونی فرستاده شده و روز بعد یعنی 8 خرداد 98 در دادسرای جنایی تهران با دستبند حاضر شد.

نجفی در مورد قتل همسر دوم خود گفت :
 • قبل از اینکه خود را به ماموران تسلیم کنم به قم و سرقبر پدرم رفتم
 • نهادهای امنیتی برای میترا استاد صوت می فرستادند. بر سر همین موضوع با ایشان به شدت درگیری داشتیم . بارها تاکید کردم که از یکدیگر جدا شویم ولی حاضر به جدایی نبودند
 • به هیچ عنوان قصد کشتن همسرم را نداشتم ؛ قصد تهدید داشتم ، وقتی مرا با اسلحه به دست دید ؛ ترسید و دستش را دور گردنم انداخت همین باعث شلیک گلوله ها شد
 • در مدت پس از ازدواج اثری از خیانت ایشان به خود ندیدم ولی مدام “میترا استاد” مرا تهدید به خیانت و ارتباط با مردانی که قبل از من با آنها ارتباط داشت می کرد
 • میترا استاد همیشه مرا تهدید می کرد که زندگی ات را نابود خواهم کرد
 • همسر دومم تاکید داشت که ابتدا زندگی زن اولم و دخترم را از بین می برد و سپس با خیانت به من زندگی مرا نابود خواهد کرد

محمدعلی نجفی و همسر دومش میترا نجفی و پسرش

محمدعلی نجفی و همسر دومش میترا نجفی و پسرش

حمایت همسر اولش

سرور تابشیان همسر اول آقای نجفی در گفتگو اعلام کرد :

آنها از هم طلاق نگرفته و هنوز هم عاشقانه شوهرش را دوست دارد گفت : من و همسرم 42 سال با هم زندگی کرده ایم و هیچ مردی به مودبی ایشان ندیده ام

 • شوهرم همیشه به من احترام می گذاشت حتی برای سوار شدن به آسانسور ابتدا با احترام کناری می ایستاد تا من داخل بروم و بعد خودش همراهم می آمد.
 • شوهرم ناگهان عوض شد باور ندارم این اتفاق افتاده باشد آرام تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود
 • همسرم دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند تحت فشار بود حتی یکبار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم اما دلش به این کار نبود.
 • میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما که خانواده اش هستیم اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای اینکه ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه مان را قطع کرده بود.
 • در نامه هایی که به دخترم داده نوشته که مراقب مادرت باش. او مرد خوبی است و می دانم الان تحت چه فشار عصبی است
 • میترا یکسال فقط شوهرم را تهدید می کرد هنوز دلیلش را نمی دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم او حقش این نبود مردی بزرگ با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد

ماجرای ازدواج محمدعلی نجفی و میترا استاد

ماجرای ازدواج محمدعلی نجفی و میترا استاد

حمایت دختر از پدر

پیش از ظهر دیروز که قتل رخ داد راننده پدرم نزدم آمد او یک نامه 3 برگی پشت و رو از پدرم به من داد که در آن نوشته بود میترا را کشته و دلایلش را هم نوشته بود.

سراسیمه به موبایلش زنگ زدم خاموش بود. راننده پدرم چون بتازگی اسباب کشی کرده بودند کلید خانه را داشت سریع آنجا رفتیم و با ورود به خانه جسد را دیدیم.

ما در خانه بودیم که پسر میترا آمد من کیفش را گرفتم و در گوشه ای گذاشتم و بعد فهمید چه اتفاقی افتاده است.

مهیار پسر میترا استاد دروغ می گوید دستش را پدرم شکسته ، او دستش در مدرسه شکسته بود و همه این را می دانند.

محمدعلی نجفی و همسر دومش

محمدعلی نجفی و همسر دومش

ماجرای خودکشی 10 ماه قبل

ابتدا مسعود بهنود در توییتر خود خبر خودکشی نجفی را 10 ماه پیش در هتل لاله تهران را رسانه ای کرد ، حالا نجفی با تایید این خبر گفت توسط یکی از کارکنان هتل پیدا شده است.

عکسهای شخصی محمدعلی نجفی

عکسهای شخصی محمدعلی نجفی

محکومیت در دادگاه تا آزادی

در تاریخ 7 خرداد 1398، همسر دوم او ، میترا استاد (35 ساله) در منزل خود واقع در سعادت آباد تهران ، به ضرب گلوله کشته شد. ساعاتی پس از این واقعه ، نجفی با مراجعه به پلیس آگاهی تهران ، به قتل همسرش اعتراف کرد. به گزارش خبرگزاری مهر ، «اختلافات خانوادگی» دلیل این قتل بوده است.

صدور کیفرخواست

در روز 13 خرداد دادستان تهران از صدور کیفرخواست پرونده نجفی و ارسال آن به دادگاه خبر داد. به گفته علی القاصی مهر با توجه به تکمیل تحقیقات دایر بر الف- قتل عمد میترا استاد ب- حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز ج- ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیر فوتی) با تقاضای اولیای دم مقتول مبنی بر قصاص نجفی ، پرونده با صدور کیفرخواست برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال شد.

حکم قصاص و بخشش از سوی خانواده مقتول

دادگاه محمدعلی نجفی در سه جلسه برگزار شد که آخرین جلسه آن 31 تیر بود. در نهایت در 8 مرداد 1398، سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت محمدعلی نجفی ، به قصاص نفس توسط دادگاه بدوی خبر داد. بر این اساس ، شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی محمدرضا محمدی کشکولی ، آقای نجفی را در پرونده قتل میترا استاد همسر دوم اش ، به دو سال حبس و قصاص محکوم کرده است. این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است. او در تاریخ 23 مرداد 1398 از سوی خانواده مقتول بخشیده شد و در 6 شهریور 1398 از زندان آزاد شد ، ولی دو روز بعد ، بنا به حکم دادگاه به دلیل جنبه عمومی قتل و نگهداری سلاح غیرمجاز ، مجدداً بازداشت و به زندان بازگشت.

محکومیت به زندان و فرجام خواهی

دو جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به این پرونده 6 و 9 آذر تشکیل شد و 23 آذر ، وکیل مدافع نجفی اعلام کرد که نجفی به جهت قتل عمد به 6 سال و نیم حبس ، و بابت نگهداری اسلحه به 1 سال و 3 ماه حبس محکوم شده است. حمیدرضا گودرزی گفت که طبق مهلت قانونی 20 روزه ، رأی صادره قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است و به آن اعتراض می کنیم. پس از آن لاله عقبایی ، دیگر وکیل مدافع نجفی گفت که چون این قتل را مسلماً قتل شبه عمد می دانیم ، در دیوان عالی کشور فرجام خواهی کرده ایم. دیوان عالی کشور نیز موضوع را قتل عمد تشخیص داد و حکم صادره را تایید نمود.

وی در 20 فروردین 1402 با عفو رهبری از زندان آزاد شد .


منابع : نم نمک | محمدعلی نجفی اینستاگرام/ محمدعلی نجفی فیسبوک/ صفحه شخصی محمدعلی نجفی/محمدعلی نجفی ویکی پدیا/ محمدعلی نجفی تلگرام

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
46.6%

نظر دادن