امروزه سطوح مشبک فلزی یا شبکه های فولادی که به اصطلاح و معنای لاتین، گریتینگ نامیده می شوند، کاربرد وسیعی پیدا کرده است.

گریتینگ چیست؟

نوعی شبکه ی فولادی یا فایبرگلاس می باشد که با داشتن خواصی همچون مقاومت بالا ، امکان عبور نور و هوا ، زیبایی ظاهری و قیمت کمتر نسبت به گزینه های مشابه به عنوان یکی از پرکاربردترین انتخاب ها جهت پوشش کف (walk way) و پله ی کارخانه ها و ساختمان های شهری شناخته شده است.گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگگریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگ

گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگ

به نحوی که کارشناسان ، پس از مشاهده ی محاسن استفاده از گریتینگ در صنعت ، تصمیم گرفتند تا از گریتینگ در تکمیل یا بهینه سازی طراحی شهر و ساختمان سازی نیز بهره مند شوند.ساختار گریتینگ (صفحات مشبک فلزی)  بدلیل شکل خاص و گریل مانند خود ، قابلیت تحمل بار و نیروی بالا و وزن کمتر نسبت به سازه های هم رده ی خود را دارا می باشد.

همچنین عبور نور و عدم تجمع زباله های صنعتی در کف کارخانه ها از دیگر محاسن گریتینگ می باشد.

گریتینگ یا همان صفحات مشبک فلزی را با استفاده از تسمه یا میلگرد تولید میکنند. به عنوان مثال گریتینگ تسمه در تسمه ، گریتینگ تسمه در میلگرد ، گریتینگ تسمه در چهارپهلوی تابیده شده. که در این بین بیشترین کاربرد را گریتینگ تسمه در میلگرد داشته. آنهم به علت وزن کمتر نسبت به مقاومت یکسان با گریتینگ تسمه در تسمه و نیز سرعت بالاتر پروسه تولید این نوع گریتینگ.

گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگ

تسمه باربر : تسمه ای که بار وارده را تحمل می کند و بر روی ساپورتهای دو طرف قرار می گیرد.

رابط (تسمه ، میلگرد یا چهارپهلو) : در جهت عمود بر تسمه های باربر نصب می گردد ، وظیفه آن حفظ چشمه ی گریتینگ و عدم اعوجاج شکل هندسی آن می باشد.

چشمه (مشبندی گریتینگ) : فاصله ی بین تسمه های باربر و رابط از یکدیگر را گویند. که معموملا با دوعدد مشخص می شود : x*y . که عدد اول x میزان فاصله ی بین تسمه های باربر و عدد دوم y فاصله ی بین رابط ها از یکدیگر می باشد. کلیه اندازه ها طبق استاندارد ISO به میلیمتر می باشد.

مشخصات فنی گریتینگ

همانطور که در بخش معرفی گریتینگ توضیح داده شد؛ گریتینگ ، حاصل اتصال و برخورد تسمه های باربر و رابط به صورت شبکه ای در یکدیگر می باشد.

به طور کلی سه نوع گریتینگ تولید می شود :

1. تسمه در تسمه

2. تسمه در نیم تسمه

3. تسمه در میلگرد (چهار پهلوی تابیده شده)

تسمه باربر

در طراحی و ساخت گریتینگ ، همواره در دو سر دهانه ی بارگذاری یا ساپورت های مد نظر ، نوع تسمه را مشخص می کنند. که به آن تسمه ی باربر می گویند و در نقشه های صنعتی آن را با نماد یک فلش دوسر مانند لوگوی بالای سایت ، نمایش می دهند.

تمام بار وارده به گریتینگ بر روی تسمه های بابر می باشد. لذا انتخاب ضخامت ، ارتفاع و طول تسمه ی باربر ، بیشترین تاثیر را در مقاومت و استحکام گریتینگ می گذارد. بدین شکل که با افزایش ضخامت و ارتفاع تسمه ی باربر میزان تحمل بار وارده به گریتینگ افزایش یافته و در مقابل با بلند شدن دهانه ی بارگذاری و به طبع آن طول تسمه ی باربر ، مقدار مقاومت گریتینگ کاهش می یابد.

رابط گریتینگ (تسمه ، نیم تسمه ، میلگرد و یا چهارپهلو)

برای ایجاد شبکه های گریتینگ و تثبیت تسمه های باربر از رابط استفاده می کنند. رابط گریتینگ بار خاصی را تحمل نکرده و تنها شکل ظاهری گریتینگ را حفظ نموده و باعث شکل گیری چشمه ی گریتینگ می شود. البته هرچقدر طول رابط بیشتر شود ، به علت افزایش تعداد تسمه های باربر ، استحکام گریتنیگ بالا می رود

چشمه گریتینگ (مش بندی)

مشبندی یا چشمه گریتینگ که به فاصله ی بین تسمه های باربر و رابط می گویند ، نیز در تحمل پذیری گریتینگ تاثیر دارد. همچنین باعث افزایش یا کاهش وزن گریتینگ می گردد.

هرچقدر فاصله ی بین تسمه های باربر کاهش یابد ، در مقابل ، وزن بیشتری را قابل تحمل بوده. البته فاصله ی رابط های گریتینگ در میزان استحکام ، تاثیر زیادی ندارد و فقط بسته به نیاز و نوع رفت و آمد ، آن را در نظر می گیرند.

به طور کلی ، کارشناسان و مهندسین مشاور با تغییر آیتم های مختلف ذکر شده مانند ضخامت و ارتفاع تسمه های باربر ، طول رابط و چشمه گریتینگ ، بهینه ترین حالت را برای آن در نظر می گیرند. 

برخی از کاربردهای گریتینگ به شرح زیر خلاصه می گردد :

کف پوش سازه های فلزی ، دور مخازن پتروشیمی و پالایشگاه ها ، راه پله های ساختمانی و صنعتی ، کانال های آب و فاضلاب ، دریچه های بازشو و لولایی ، آشغالگیر ، حفاظ درب و پنجره ، زیرپایی ، کف پله ، پل ها و معابر شهری ، زیباسازی و آب نمای میدان ها و پارک های تفریحی و... 

گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگ

 گریتینگ گالوانیزه

پس از ساخت گریتینگ یا کف پله فلزی ، جهت بالابردن مقاومت گریتینگ در برابر خوردگی ، رطوبت و تاثیرات جوی ، و همچنین ایجاد زیبایی ظاهری در گریتینگ ، آن را به وسیله ی گالوانیزه گرم پوشش دهی می کنند.

به این نوع گریتینگ ، در اصطلاح «گریتینگ گالوانیزه» گفته می شود.

شناخته و تولید شده که در این میان قیمت واحد جهت گالوانیزه ی «گریتینگ تسمه در تسمه» نسبت به دو نوع دیگر ، به علت بیشتر بودن درصد "روی بری" ، بالاتر می باشد.

گریتینگ را طبق استاندارد بین المللی ASTM A123 گالوانیزه می کنند. طبق این استاندارد ، ضخامت پوشش گریتینگ 70 میکرون می باشد.


منبع : نم نمک / grating

 

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
86.6%
گریتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ | تصاویر گریتینگ
4.5
out of
5
(
4
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 3,130