اعداد دروغ نمی گویند. وقتی بحث از محبوبیت و ارزش تجاری کلی یک سایت پیش بیاید، بهتر است رتبه الکسای خوب و ثابتی داشت.

رتبه الکسا چیست؟

 • رتبه الکسا چیست؟
 •  رنکینگ الکسا چه استفاده ای دارد؟ 
 • چه فاکتورهایی توسط الکسا تجزیه و تحلیل می شوند؟ 
 • چگونه سایت خود را در الکسا ثبت کنیم؟تاثیر محتوای حماسی و کیفی بر رتبه الکسا چیست؟ 
 • آیا بک لینک روی رتبه الکسا تاثیر دارد؟ آیا می توان از عملکرد ترافیکی و رتبه سایت های رقیب آگاه شد؟
 • چطور از واژه های کلیدی سایت های رقیب باخبر شویم؟

خلاصه ، اینها سئوالاتی است که به ذهن وبمسترها و مالکان سایت ها می رسد و قرار است در این سایت بصورت تصویری و مفصل بحث شوند.رتبه الکسا چیست؟رتبه الکسا چیست؟

 

در این مقاله می خوانیم :
 • چگونه رنکینگ الکسا سایت خود را ارتقاء دهیم؟
 • رتبه الکسا چیست؟
 • چه فاکتورهایی را الکسا تجزیه و تحلیل می کند؟
 • ثبت کردن و اشتراک در وبسایت الکسا
 • تهیه محتوای کیفی و حماسی
 • ایجاد بک لینک های کیفی و موثر
 • تحلیل واژه های کلیدی سایت های رقیب
 • روش تحلیل واژه های کلیدی
 • نتیجه گیری

 

مقدمه

اعداد دروغ نمی گویند. وقتی بحث از محبوبیت و ارزش تجاری کلی یک سایت پیش بیاید ، بهتر است رتبه الکسای خوب و ثابتی داشت. چرا؟ رتبه الکسایکی از رایجترین اندازه هایی است که شرکای تجاری ، سرمایه گذاران و تبلیغات چی ها از آن استفاده می کنند تا وضعیت وبسایت مورد نظر خود را بسنجند و تحلیل کنند. آنها از این رتبه برای سنجش سلامت یک سایت و روند پیشرفت یا افول سایت استفاده می کنند. هرچه رقم رتبه الکسا کمتر باشد ، بهتر است. به همین خاطر بسیاری از صاحبان وبسایت ها و وبمسترها شدیدا به دنبال بهبود و افزایش رتبه الکسای سایت خود هستند و بی وقفه در این راستا تلاش می کنند.

در این مقاله چندین نکته کلیدی برای ارتقای رتبه الکسای سایت بحث می شود. اول در مورد عواملی که الکسا برای رتبه بندی استفاده می کند بحث می شود. سپس راهبرد محسوسی برای برای افزایش رتبه الکسا در کوتاهترین مدت ممکن (حدود 30 روز یا کمتر) عرضه می شود.

 

رتبه الکسا چیست؟

برای اطمینان از درک صحیح مطلب ، رتبه الکسا به طور مختصر معرفی می شود.

در آوانگیت (Avangate) نوشته است :

«رتبه الکسا یک سیستم رتبه بندی است که توسط وبسایت الکسا (شعبه ای از آمازون) ارائه شده است و به تحلیل عملکرد سایت ها پرداخته و دفعات بازدید سایت های مختلف را به عموم گزارش می دهد».

مرکز پشتیبانی الکسا موضوع را تصریح کرده و طریقه تعیین رتبه الکسا یا الکسا رنکینگ را شرح داده است :

«برآوردهای ترافیک و رتبه بندی الکسا براساس رفتار جستجو و بازدید سایت کسانی است که در پنل داده جهانی الکسا ذخیره شده است و نمونه ای از کل کاربران اینترنت جهان است. رتبه ترافیک الکسا براساس داده های ترافیکی است که توسط جستجوگر کاربران در طی 3 ماه گذشته به پنل داده الکسا ارسال می شود».

در تصویر زیر رتبه الکسا وبسایت گوگل که مدت طولانی است رتبه اول جهان است ، نمایش یافته است :

رنکینگ الکسای گوگل

در تصویر زیر نیز رتبه الکسای وبسایت Quick Sprout نمایش داده شده است :

رتبه کویک اسپروت

همانطور که مشاهده می شود بخوبی رتبه الکسای گوگل نیست ، اما یکنواخت و پیشرونده است ، با توجه به این حقیقت که وبسایت های دارای رتبه پایین تر حدود 30 میلیون هستند.

رتبه الکسای خود را در اینجا ببینید.

 

الکسا چه فاکتورهایی را تجزیه و تحلیل می کند؟

قبل از اینکه طرح بازی را بچینیم ، بهتر است بدانیم که الکسا برای تعیین رتبه یک وبسایت به چه عواملی نگاه می کند.

خوشبختانه الکسا در این مورد مخفی کاری نمی کند و طریقه محاسبه داده های خود را افشا کرده است. طبق محتویات وبلاگ الکسا ، روزانه الکسا به برآورد میانگین بازدید کنندگان و بازدید صفحات تمامی سایت ها در طول سه ماه گذشته می پردازد. سایتی که دارای بالاترین عدد از نظر ترکیب بازدید کننده و نمایش صفحه در طی سه ماه گذشته باشد ، رتبه یک می گیرد.

سایت های دارای رتبه پایین حدود 30 میلیون هستند. اگر هیچکس در پنل اندازه گیری ما در طی 3 ماه گذشته از سایتی بازدید نکرده باشد ، در مجموع رتبه ای برای آن سایت اعلان نخواهد شد. آنها همچنین چندین نمودار ارائه می کنند که به شرح زیر است :

رتبه الکسا

البته واضح است که گوگل بیشتر از هر سایتی در اینترنت ترافیک دریافت می کند. گوگل روزانه بازدید کننده و بازدید صفحات بیشتری دریافت می کند و بنابراین در قله کوه الکسا ایستاده است. الکسا همچنین به این حقیقت اشاره کرده است که هرچه به نوک نمودار نزدیک تر باشید ، افزایش رتبه سخت تر شده و داده های ارائه شده دقیق تر است.

در حالی که بالا رفتن رتبه سایتی که دارای رتبه الکسای 24500000 است خیلی آسان تر بوده و می تواند در مدت کوتاهی به 20 میلیون ارتقاء یابد ، اما رفتن از رتبه 50 به رتبه 40 خیلی سخت تر بوده و ممکن است یکسال طول بکشد.

 

بنابراین می توان نتیجه گرفت که رتبه الکسا به دو عامل کلیدی بستگی دارد :

 • میانگین بازدید کنندگان روزانه (average daily visitors) وبسایت
 • تعداد صفحات بازدید شده (pageviews) سایت در طی 3 ماه گذشته

با در نظر گرفتن این دو عامل کلیدی ، در ادامه مطلب اقداماتی که باید برای بهبود رتبه الکسا انجام داد و سریعا به رتبه الکسای بهتر دست یافت ، شرح داده می شوند. با اجرای این راهبردها می توانید در طی 30 روز یا کمتر رتبه الکسای خود را بهبود بخشید.

 

ثبت وبسایت در الکسا

اگر مشکلی برای یک سرمایه گذاری کوچک ندارید ، ایده خوبی است که سایت خود را در الکسا ثبت کرده و ارزیابی سایت خود را ویژه کنید. در این صورت الکسا به شما یک کد گواهی الکسا (Alexa Certified Code) می دهد تا در سایت خود درج کنید و از اینطریق فعالیت سایت شما را مستقیم اندازه گیری می کند. این عمل مزایای زیادی دارد از جمله :

 • رتبه الکسا دقیق تری دریافت می کنید
 • به گزارشات تجزیه و تحلیل مفصل تر و جزئیات بیشتری دسترسی پیدا می کنید
 • داشبورد اختصاصی در وبسایت الکسا خواهید داشت
 • همچنین می توانید بازدید کننده های منحصر ، بازدید سایت و رتبه را برای عموم نمایش دهید.

 

قیمت های مختلف خدمات الکسا (پلن های الکسا) از قرار زیر می باشند :

قیمت اشتراک الکسا

در پلن “بینش” شما گزارش ارزیابی سئو ماهانه رایگان دریافت خواهید کرد و در پلن “پیشرو” ارزیابی و ممیزی کامل سایت خود را هر دو هفته یکبار دریافت خواهید کرد. این دو مورد را در زمان انتخاب پلن الکسا به خاطر داشته باشید. تصویری از پشتیبانی الکسا در زیر آمده است که طریقه ثبت سایت را نشان می دهد :

ثبت رایگان وبسایت در الکسا

اگر پلن غیر رایگان الکسا را استفاده کنید ، می توانید تحلیل خوبی از سایت خود داشته و از رقبا پیشی بگیرید. می توانید تصویر واضح تری از سلامت و محبوبیت سایت خود داشته باشید و به ابزارهایی تجهیز می شوید که ارتقای رتبه سایت را امکانپذیر می سازد.

 

تولید محتوای حماسی

ممکن است استفاده ازعنوان محتوای حماسی کمی خارج از خط بنظر بیاید اما زمانیکه قضیه را به جزئیات تشکیل دهنده خرد کنید ، داشتن محتوای کیفی و چیزی که مخاطب به دنبال آن است ،  بهترین تکنیک برای بهبود رتبه الکسا و عملکرد کلی سایت در وب است. داشتن محتوای کیفی و اورجینال یکی از ضرورت های تقویت رتبه الکسا و حاکمیت دامین و سایت است.

 

ایجاد بک لینک های کیفی

دو فاکتور حیاتی که گوگل در زمان رتبه بندی وبسایت ها در نظر می گیرد ، کدامند : اعتماد (Trust) و حاکمیت (Authority). در واقع اعتماد/حاکمیت دامین مسئول 23.87 درصد از الگوریتم رتبه بندی گوگل است. در تصویر زیر اجزای تشکیل دهنده الگورتیم رتبه بندی گوگل آمده است

اشتراک در الکسا

یکی از سرراست ترین شیوه های افزایش اعتماد/حاکمیت سایت ها بدست آوردن لینک های کیفی ورودی (quality inbound links) یا بک لینک است. شما دستور کار را می دانید. بک لینک ها باید از سایت های معتبر و مرتبط باشند. اما باور کنید این مسئله گفتنش خیلی راحتتر از انجام دادن آن است. ای کاش با پست چند مطلب در وبلاگ های مطرح این مشکل رفع می شد. البته که چنین نیست و بایستی زحمت زیاد کشید. اما در پایان این راه نیز ارائه محتوای مفید و کیفی قرار دارد. به هر حال قاعده 90 به 10 رعایت شود. 90% محتوای کیفی و اورجینال که به 10% بک لینک ختم شود.

فرآیند ساخت لینک

و وقتی صحبت از لینک سازی می شود ، تکنیکی وجود دارد که از همه برتر است و آن هم پست مهمان (guest-posting) است. در وبلاگ ها و سایت های مطرح پست بگذارید و آن را به سایت خود لینک دهید. اگر بتوانید چند پست خوب و کیفی در وبسایت های مطرح بگذارید ، مطمئنا رتبه الکسای (Alexa Ranking) شما در طی یک ماه ارتقا می یابد.

 

تجزیه و تحلیل واژه های کلیدی رقبا

سئوال اصلی این است : چرا می خواهید رتبه الکسای وبسایت خود را افزایش دهید؟ یا بهتر بگوییم رتبه الکسای خود را بهبود دهید؟ مسلم است ، می خواهیم رتبه بهتری از سایت های همکار و رقیب داشته باشیم. درست است؟ البته میخواهیم از رقبا عملکرد بهتری داشته باشیم. اما چطوری؟

یکی از بهترین تکنیک های دستیابی به رتبه الکسا بهتر و سئو در کل ، تجزیه و تحلیل واژه های کلیدی رقبا است. باید بدانید که کدام واژه های کلیدی برای آنها ترافیک بهتری داشته است ، چقدر بک لینک دارند و مانند اینها.

اگر بدانیم کدام واژه های کلیدی بیشترین ترافیک را برای سایت های رقیب به همراه داشته است ، می توانیم سایت خود را از نظر آن واژه ها و کلمات کلیدی بهینه سازی کرده و سئو سایت خود را ارتقاء دهیم. این کشتن دو گنجشک با یک سنگ است. نه تنها رتبه الکسا بهبود می یابد ، رتبه سئو کلی سایت نیز بهبود می یابد.

 

تکنیک تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی سایت های رقیب

من توصیه می کنم از برنامه ریزی کلمات کلیدی گوگل (Google’s Keyword Planner) استفاده کنید. ابزارهای زیادی در دسترس است ، اما این یکی از همه جهانی تر است. علاوه بر این ، گوگل داده های عمقی تری از اینترنت در دسترس دارد. بنابراین به صورت زیر عمل کنید.

داشبورد پلنر خود را باز کنید. کلمه کلیدی مد نظر را با یک عبارت ، وبسایت یا دسته جستجو کنید.

برنامه ریزی کیورد گوگل

زیر گزینه “صفحه خانه شما” (Your landing page) آدرس سایت رقیب را وارد کنید. در تصویر زیر یک نمونه آمده است.

صفحه خانه سایت

روی گزینه «Get Ideas» در پایین صفحه کلیک کنید و لیستی از کلمات کلیدی سایت رقیب ظاهر می شود.

برنامه ریز گوگل

یکی از ویژگی های خوب این برنامه ریز این است که بطور آنی می توان حجم جستجوی ماهانه و سطح جستجوی هر واژه کلیدی سایت رقیب را دید. با ایجاد محتوای بهتر با همان کلمات کلیدی می توان با رقبای خود رقابت کرد و سئو و رتبه الکسای سایت خود را بهبود بخشید. اما برای اینکه در کمتر از یک ماه رتبه الکسای خود را افزایش دهید ، بهتر است ابتدا از واژه های کلیدی با نمره رقابت پایین استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

رتبه الکسا به طرق زیادی با سلامت و پیشرفت سایت یا حرفه آنلاین ما در ارتباط است. این یکی از مواردی است که سهامداران و ذینفعان اصلی سایت معمولا نگاه کرده و عملکرد سایت را بررسی می کنند و براساس این رتبه تصمیم می گیرند با سایت شما همکاری کنند یا نه. بنابراین دستیابی به رتبه الکسای قابل توجه (زیر 100 هزار) بایستی اولویت اول هر وبمستر یا مالک وبسایت باشد.

در این مقاله ابتدا به بررسی رنکینگ الکسا و تاریخچه مختصر الکسا پرداخته شد و سپس تکنیک های ارتقای رتبه الکسا در کمتر از یکماه ارائه گردید که شامل ثبت وبسایت در الکسا ، تولید محتوای کیفی و اورجینال ، ایجاد بک لینک های کیفی از سایت های معتبر و محبوب ، تجزیه و تحلیل واژه های کلیدی رقبا بود.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.