ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، روز جهانی معدنکاران و NATIONAL MINER'S DAY و تاریخ روز جهانی معدنکاران و تاریخ شمسی روز جهانی معدنکاران و روز جهانی معدنکاران در تقویم امسال و تاریخچه روز جهانی معدنکاران و روز جهانی معدنکاران چه روزی است و تاریخ دقیق روز جهانی معدنکاران و روز جهانی معدنکاران چند شنبه است و روز جهانی معدنکاران چندمه و روز جهانی معدنکاران در تقویم میلادی و علت نامگذاری روز جهانی معدنکاران و روز جهانی معدنکاران و روز جهانی جهانی معدنکاران در تقویم قمری و روز جهانی معدنکاران در تقویم قمری در نم نمک.

روز جهانی معدنکاران چه روزی است؟

16 آذر 1403تاریخ روز جهانی معدنکاران 2024 سال 1403تاریخ روز جهانی معدنکاران 2024 سال 1403

برابر با 6 دسامبر

امروز روز معدنکاران است ، صاحبان سخت ترین شغل جهان با مزایایی اندک و مشکلاتی که بارها و بارها شنیده ایم و نیاز به تکرار آنها نیست. ما هر روز از محصولاتی که از مواد اولیه حفاری شده در معادن تهیه می شوند ، استفاده می کنیم و این مواد همه و همه نتیجه کار معدنچیان است. این زنان و مردان نقش بسیار حیاتی تری از تصور در زندگی ما دارند .

روز ملی معدنکاران روز تجلیل از خدمات معدنچیان در سراسر جهان است حتی با ساده ترین کلام ها . روز ملی معدنچی سالگرد بدترین حادثه معدنکاری تاریخ در 6 دسامبر 1907، در مونوگا ، ویرجینیا غربی است. این فاجعه منجر به کشته شدن 362 معدنچی شد. در سال 2009، تصمیم بر این شد که هر ساله در 6 دسامبر این روز رعایت می شود. بخش سرگرمی نم نمک این روز را بهانه ای دانست تا به جزئیاتی هرچند مختصر درباره این شغل پراهمیت بپردازد.

روز جهانی معدنکاران

معدن چیست؟

معدن محلی است که در آن انواع فلزات و سنگهای گرانبها انباشته شده اند. به عمل استخراج کانی های ارزشمند یا مواد از معادن را معدن کاری می گویند. از راه معدن کاری هر گونه موادی که نمی توان آن را از راه کشاورزی یا ساخت مصنوعی در آزمایشگاه و کارخانه به دست آورد را می توان به دست آورد.

معادن تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع می باشند و نقش تعیین کنندهای در خود کفایی صنعتی ، ایجاد اشتغال مولد و افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور دارند. منابع معدنی یکی از مهمترین و اساسی ترین پایه‏های اقتصاد هر کشور را تشکیل می‏دهند. سهم معدن در اقتصاد ایران بیشتر از تجارت و حتی صنعت است.

تاریخچه شغل معدن در ایران

ایران به علت داشتن پوسته ای ناهمگن وتاثیر حوادث مختلف زمین شناسی در شکل گیری آن ، تقریبا از تمامی مواد معدنی دنیا برخوردار است.بهره برداری وکشف معادن و ذوب سنگ معدنها و استخراج فلزات به دوران باستان برمی گردد. در تل ابلیس کرمان نمونه هایی ازسنگ معدن یافت شده حدود 6000 سال قدمت دارند. معادن ذغال سنگ ، نیکل ، کبالت ، نقره ، گوگود ، و اورانیوم از مهم ترین معادن ایران هستند.

روز معدنکاران در ایران

مشکلات و عوارض جسمی کار در معادن

کار در معدن از چند لحاظ جزو مشاغل سخت به شمارمی رود زیرا اکثر معادن در خارج از شهر قرار دارند و کار در معادن به معنی کار در خارج از محیط شهری ست. از سختی های دیگر معدنکاری کار در محیط های سخت مانند تونلها است. کارگران و تکنسین های معادن اغلب باید تحرک داشته و مدت طولانی سرپا بایستند. همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی راه رفتن و نفس کشیدن را برای آنان سخت می کند.

قرار گرفتن در معرض آلودگی های محیطی از دیگر سختی های معدنکاری است و معدنکاران عزیز در خطر ابتلا به مشکلات زیر هستند :

  • خطرات فیزیکی در پی ریزش صخره ، حریق ، انفجار ، تصادفات ، سقوط از ارتفاع و…
  • افت شنوایی زیرا کنترل صدا در معدن امروز امری دشوار بوده و مشکل افت شنوایی ناشی از صدا در معدن امری معمول برای کارگران معدن است.
  • گرما و رطوبت ، ارتعاش پرتوها و تاریکی از عوامل مشکل زای دیگر در معادن هستند.
  • پرتوهای رادون و مواجهه با ذرات حاصل از سوخت موتورهای دیزلی در معادن زیرزمینی خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می برند.
  • مواجهه با تشعشعات مادون قرمز در فرآیندهای ریخته گری منجر به تنش گرمایی و آب مروارید می شود.
  • مسمومیت ناشی از تنفس بخارات جیوه نیز تهدیدی برای سلامتی کارگران معدن است.
  • در اغلب معادن زغال سنگ ، اغلب ارتفاع سقف محل کار آنقدر کم است که کارگر قادر نیست به طور ایستاده کار کند ، بنابراین مجبور است به طور خمیده و یا روی زانوی خود و گه گاه به طور درازکش کار کند که این شرایط غیر طبیعی و یکنواخت کار باعث وارد شدن فشار زیادی به زانوها و بازوهای کارگر می شود.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن