در ادامه مطالب جامع و کاملی از عید فطر و مراسم ها و آداب و رسوم عید فطر در ایران و دیگر کشورها را در نم نمک برای شما گرداوری کرده ایم.

مقاله در مورد عید فطر در ایران و جهان

عید فطر از مهم ترین جشن ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی ، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز ، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می کنند. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است.مقاله در مورد عید فطر در ایران و جهانمقاله در مورد عید فطر در ایران و جهان

فرهنگ کمک به نیازمندان

در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می گردد و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیشروی می کند به گونه ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می دهد.

کمک به نیازمندان در عید فطر

کمک به نیازمندان در عید فطر

عید فطر چه روزی است؟

عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است.

تعطیلات عید فطر

در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد) تعطیل است.

تعیین روز عید فطر

از آن جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان ، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور ، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است به صورتی که ممکن است به طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود.

رصد هلال ماه شوال

رصد هلال ماه شوال

تعیین روز عید فطر در فقه شیعه

در فقه شیعه ماه نو و تعیین عید فطر از جهت مصداقی جنبه تقلیدی صرف ندارد. از طریق رویت توسط خود شخص یا دو نفر عادل یا به دلیل شیاع یا سی روزه شدن ماه رمضان ثابت می شود. بیشتر مراجع حکم حاکم شرع را نیز در این زمینه ملاک می دانند مگر اینکه فرد مطمئن باشد که حاکم شرع اشتباه کرده است. بیشتر مراجع اثبات ماه نو برای شهرهای هم افق نیز سرایت می دهند. بعضی مراجع رویت هلال را تنها از طریق چشم غیرمسلح ملاک می دانند نه با دوربین و تلسکوپ و بعضی دیگر خیر.

بعضی از مراجع تقلید و علمای شیعه معتقدند تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع است و پیروی از آن بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند (رویت ماه جدید برای آن ها ثابت نشده) لازم است. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است شرعاً نمی توان او را از عمل به علم خود بازداشت.

سفره عید فطر در تاجیکستان

سفره عید فطر در تاجیکستان

در ایران

گفتنی است در ایران بطور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع حضرت آیت الله سید علی خامنه ای است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه ، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است. مراجع تقلید هم که نظرشان متفاوت است که اخبار لازم و فوری را به اطلاع مقلدان خود می رسانند. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است از دیدگاه شرعی نمی توان او را از عمل به علم خود بازداشت.

نماز عید فطر در حرم علی بن ابی طالب

نماز عید فطر در حرم علی بن ابی طالب

عید فطر در عربستان چه روزی است؟

در کشور عربستان سعودی به عنوان مهم ترین کشور سنی مذهب ، این وظیفه را شورای عالی قضایی عربستان سعودی که مهم ترین مرجع اسلامی و تصمیم گیری است بر عهده دارد. معمولاً سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نیز با پیروی از روز خاصی که توسط شورای عالی قضایی عربستان سعودی تعیین شده ، آن روز را به عنوان روز عید فطر اعلام می کنند. در تمامی کشورهای اسلامی گذشته از نوع حکومت مشخص کردن عید فطر بر مبنای شروع ماه شوال و از همه مهمتر رویت هلال شوال معین می شود.


آداب و سنن عید فطر

1 . تکبیر

از سنت های مسلمانان در روز عید فطر ، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر ، برگرفته از آیه ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه ، در خانه ها و کوچه و بازار خوانده می شود.

 • الله أکبر الله أکبر الله أکبر
 • لا إله إلا الله
 • الله أکبر الله أکبر
 • ولله الحمد
 • الله أکبر کبیراً
 • والحمد لله کثیراً

ترجمه

 • الله بزرگ ترین است ، الله بزرگ ترین است ، الله بزرگ ترین است.
 • خداوندی نیست مگر الله
 • الله بزرگ ترین است. الله بزرگ ترین است.
 • و ستایش همه از آن الله است.
 • الله به راستی بزرگترین است.
 • و ستایش بسیار از آن الله است

 

2 . غسل

در متون اسلامی ، توصیه شده است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان ، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند. غسل عید ، از سنت های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان ، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه ، غسل عید می تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل ، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت های روز عید فطر است.

عید فطر در کشورها و فرهنگهای مختلف

آداب و رسوم مردم مالزی در عید سعید فطر

معمولاً در شب پیش از عید فطر ، خانواده های مالایی ، به ویژه زنان خانه دار به تهیه غذاها و شیرینی های سنتی مخصوص این عید می پردازند. از مهم ترین این غذاها ، رندانگ است که از گوشت گاو و مرغ پخته شده در شیر نارگیل درست می شود. دیگر غذای سنتی مخصوص عید فطر ، کتوفات است که از برنج پیچیده شده در برگ خرما تهیه می شود.

آداب و رسوم عید فطر در کشور مصر :

مسلمانان مصر جشن و سرور خاصی در عید سعید فطر دارند که میراث گذشتگان آنها به شمار می رود. یک هفته قبل از شروع عید سعید فطر خیابانها و کوچه های این کشور رنگ و بوی خاص عید را به خود می گیرند و بازارهای مختلف از ازدحام و شلوغی خاص عید برخوردار می شوند .

مسلمانان مصری در عید سعید فطر برای کودکان خود لباس و کفش می خرند و حتی جوانان نیز به خرید لباس نوی عید می پردازند.

شب عید فطر مصریها آوازهای خاصی که یکی از آنها " ای شب عید " است را می خوانند ، این آواز که از سروده های قدیمی مصر باستان به شمار می رود ریشه در افسانه ها و اساطیر دارد.

آداب و رسوم مردم یمن در عید سعید فطر

زنان در این ایام غذاهای خاص ماه رمضان را تهیه کنند و در رقابتی سالم با یکدیگر غذاهای مختلف را تهیه می کنند . در بسیاری از روستاها مردم خانه های خود را با گچ و حنا که از مناطق خاصی در کوههای یمن استخراج کرده اند ، رنگ می زنند و محله خود را به سبک سنتی می آرایند. سفره های رمضان در این ایام از غذاها و نوشیدنیهای زیادی برخوردار است ، آنها بهترین غذا را برای افطار آماده می کنند.

آداب ورسوم عید فطر در امارات :

شهروندان اماراتی در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان با خرید لباس نو و تغییر برخی از لوازم منزل به استقبال عید سعید فطر می روند.

بر اساس یک سنت دیرینه مردم امارات عید را در کنار اعضای خانواده ، دوستان و دیگر مسلمانان با شکرگزاری به درگاه خداومند سپری می کنند.

مراسم عید فطر در لندن

مراسم عید فطر در لندن

رسم ترکمن ها در عید فطر

ترکمن ها دو روز مانده به اتمام ماه رمضان را کر می نامند. در این روز زنان خانواده به همراه دختران به امر نظافت خانه مشغول می شوند و به این صورت از عید فطر استقبال می کنند. آن ها روز قبل از ماه رمضان را قوقن می نامند و در این روز نان روغنی محلی به نام چافاتی را می پزند و بین همسایگان تقسیم می کنند آن ها پس از عید فطر به دید و بازدید اقوام می پردازند و عید را به یکدیگر تبریک می گویند.

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%
مقاله در مورد عید فطر در ایران و جهان
5.0
out of
5
(
3
) votes

نوشتن نظرات

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی دور از فرهنگ ایرانی ما است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 6,680