ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، در ادامه آموزش روش تهیه کیک پفی مجلسی و طرز تهیه کیک اسفنجی مرحله به مرحله و دستور تهیه کیک پفی و مواد لازم کیک پفی و طرز تهیه کیک پفی با رسپی خانگی و فوت و فن کیک پفی خانگی و راز خوشمزگی کیک پفی و ترفندهای درست کردن کیک پفی و زمان تهیه کیک پفی و نکات مهم در تهیه کیک پفی خانگی و تزیین کیک پفی را در نم نمک بخوانید.

مواد لازم کیک پفی

مواد لازم برای 4 نفر
آرد سفید 2٫5 لیوان
شیر 1 لیوان
تخم مرغ 5 عدد
شکر 1٫5 لیوان
وانیل ¼ قاشق چایخوری
بکینگ پودر 1٫5 قاشق چایخوری
طرز تهیه کیک اسفنجی

کیک پفی طرز تهیه کیک پفی با دستور خانگیطرز تهیه کیک پفی با دستور خانگی

اولین مرحله برای تهیه کیک اسفنجی آماده کردن فر می باشد تا زمان آماده شدن مایع کیک برای گرم شدن فر معطل نشویم ، یکی از نکات مهم در مورد کیک اسفنجی این است که به هیچ وجه مایه کیک پس از آماده شدن نباید معطل بماند زیرا ممکن است به اندازه کافی پف نکند.

برای تهیه کیک ساده ابتدا سفیده و زرده تخم مرغ ها از هم جدا می کنیم و در دو کاسه جداگانه می ریزیم. در ادامه زرده های تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل داخل یک ظرف جادار می ریزیم و مواد را خوب هم می زنیم تا مایه ای با رنگ کرمی و حالتی کشدار به دست بیاید.

در این مرحله سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی خوب هم می زنیم تا کاملا کف کنند و حجم شان زیاد شود. در این مرحله باید سفیده های تخم مرغ را به حدی بزنیم که زمانی که کاسه را برگرداندیم سفیده ها روی زمین نریزد.

در این مرحله شیر را به ظرف حاوی زرده های تخم مرغ اضافه می کنیم و در ادامه سفیده های تخم مرغ را نیز کم کم اضافه می کنیم و خیلی آرام مواد داخل ظرف را مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. پس از یکدست شدن مواد باید آرد را اضافه کنیم.

برای این منظور آرد سفید را دو مرتبه الک می کنیم تا کاملا صاف و یکدست شود. این کار باعث می شود که زمان مخلوط کردن آرد با دیگر مواد ، آرد کمتر به شکل گلوله شود. پس از الک کردن آرد بکینگ پودر را به آن اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

در این مرحله آرد را کم کم به مواد دیگر اضافه می کنیم و هم می زنیم تا آرد گلوله نشود. اگر آرد را به صورت یک جا داخل ظرف بریزید احتمال گلوله شدن ارد در کیک بسیار زیاد می شود ، پس در این مرحله کمی با صبر مواد را هم بزنید تا در پایان کیک بهتری داشته باشید.

پس از اینکه تمام آرد را به دیگر مواد اضافه کردیم مواد را کمی مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شوند. در ادامه قالبی که برای پخت کیک آماده کرده ایم را با کمی روغن مایع چرب می کنیم. البته می توانید از کاغذ روغنی هم برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب استفاده کنید.

پس از آماده شدن قالب مایه کیک را به صورتی دورانی داخل قالب بریزید. در ادامه قالب کیک را داخل فر که با 180 درجه سانتیگراد از قبل گرم کرده ایم قرار می دهیم تا اماده شود. برای اماده شدن کیک اسفنجی حدود 40 تا 45 دقیقه زمان نیاز است.

البته به این دلیل که دمای فرهای مختلف با هم متفاوت است پس از 30 دقیقه کی را بررسی کنید تا کیک بیش از حد در فر نماند و خشک نشود. یک روش قدیمی برای اینکه متوجه شوید کیک پخته است یا خیر وجود دارد که آن استفاده از خلال دندان است.

زمانیکه که کیک را از فر خارج کردید یک خلال دندان داخل بدنه کیک فرو کنید اگر مایه کیک به خلال دندان نچسبید کیک شما مغز پخت شده است. پس از اینکه کیک را از فر خارج کردید اجازه دهید کمی خنک شود سپس آنرا از قالب خارج کنید.

کیک پفی

پخت کیک اسفنجی در توستر

برای پخت کیک اسفنجی در آون توستر باید از یک قالب مناسب با قطر کم (حداکثر 10 سانتی متر) استفاده کرد تا قالب کیک از المنت های توستر دورتر باشد ، زیرا نزدیک بودن قالب کیک به المنت های توستر باعث خشک شدن سریع روی کیک می شود.

حرارت توستر را روی 160 درجه سانتیگراد قرار دهید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه گرم شود. در صورتی که آون توستری که استفاده می کنید که حاوی درجه نیست ، باید یک دماسنج در ان قرار دهید تا دمای آن مشخص شود.

در این مرحله کیک را داخل توستر قرار می دهیم و اجازه می دهیم حدود 40 دقیقه داخل توستر بماند تا آماده شود. پس از طلایی شدن کیک ، در صورت امکان باید المنت های بالای توستر را خاموش کنید تا روی کیک را نسوزاند.

اگر امکان این کار وجود ندارد ، پس از اینکه روی کیک پف کرد سریعا آنرا از داخل توستر خارج کنید و یک فویل آلومینیومی روی سطح قالب بکشید و مجددا درون فر قرار دهید تا روی کیک نسوزد. فویل را محکم نکنید تا هوا رد و بدل شود.

هر کاری کنید کیک در توستر خشک می شود ، برای جلوگیری از خشک شدن اطراف کیک اسفنجی می توانید یک کاسه استیل ، پیرکس یا مسی که تا نیمه از آب جوش پر شده است ، قرار دهید تا رطوبت ایجاد شده در توستر از خشک شدن کیک جلوگیری کند.

نکات طرز تهیه کیک اسفنجی

کیک پفی

آرد مناسب کیک اسفنجی چیست؟

مناسب ترین آرد برای پخت انواع کیک و شیرینی آرد 3 صفر است که همه قنادی ها و شیرینی فروشی ها از آن استفاده می کنند. اگر می خواهید کیک پوک تر و ترد تری داشته باشید توصیه می شود که آرد خود را از فروشگاه های لوازم قنادی یا شیرینی پزی ها تهیه کنید.

این آرد از آرد نانوایی ها سفیدتر ، ریزتر و نرم تر است و به همین دلیل برای پخت کیک اسفنجی مناسب تر است. استفاده از آرد نانوایی ها به دلیل اینکه این نوع آرد دارای مقداری سبوس گندم می باشد باعث می شود کیک سنگین شود.

چرا کیک اسفنجی من پف نمی کند؟

این سوال خیلی از کسانی است که برای اولین بار در منزل کیک اسفنجی درست کرده اند. اینکه کیک شما پف نکرده است دلایل متعددی می تواند داشته باشد که در ادامه به صورت مرحله به مرحله به این دلایل می پردازیم.

هم زدن سفیده و زرده تخم مرغ

شاید خیلی ها فکر کنند تنها دلیل پف کردن کیک وجود بکینگ پودر در میان مواد آن است ولی اینطور نیست ، بکینگ پودر به پف کرن کیک کمک می کند اما تنها دلیل پف کردن کیک نیست. یکی از مهم ترین دلایل پفکی شدن کیک اسفنجی تخم مرغ است.

اگر سفیده و زرده آن به خوبی هم زده نشوند کیک شما به خوبی پف نخواهد کرد. باید توجه داشته باشید زمانی که آرد را اضافه می کنیم نباید بیهوده مایه کیک را مخلوط کنیم چون این کار باعث خوابیدن پف سفیه تخم مرغ می شود.

باز کردن درب فر

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود کیک شما پف نکند باز و بسته کردن های مکرر درب فر است که این مورد در میان آشپزهای مبتید بسیار شایع است. تا زمانی که 30 دقیقه از زمان پخت نگذشته است به هیچ وجه درب فر را برای مشاهده کیک باز نکنید زیرار باعث می شود که کیک شما به اندازه کافی پف نکند.

معطل ماندن مایه کیک

این دلیل هم میان آشپزها مبتدی شایع است. زمانی که مایه کیک شما آماده می شود بلافاصله باید آنرا درون فر قرار دهید زیرار اگر بیش از حد برای قرار گرفتن در فر معطل شود دیگر پف نخواهد کرد. برای جلوگیری از این مشکل همیشه فر را از قبل روشن کنید تا زمان اماده شدن مایه کیک معطل نشوید.

طرز تهیه کیک اسفنجی شکلاتی

در صورتی که می خواهید کیک شما طعم شکلاتی داشته باشد وانیل را از مواد لازم حذف کنید و به اندازه یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو جایگزین کنید. البته در صورت تمایل می توانید از شکلات کاکائویی پودر شده هم برای طعم بهتر کیک استفاده کنید.

طرز تهیه کیک اسفنجی در قابلمه

برای درست کردن کیک اسفنجی در قابلمه ابتدا مایه کیک را داخل قابلمه می ریزیم ، سپس قابلمه را چند بار روی سطح کار می زنیم تا حباب های موجود در مایه کیک از بین برود ، سپس زیر قابلمه یک شعله پخش کن قرار می دهیم.

برای پخت کیک هم باید حرارت زیر قابلمه بسیار ملایم باشد ، حدود 45 دقیقه تا یک ساعت برای پخت کامل کیک زمان لازم است. پس از گذشت 45 دقیقه کیک را با خلال دندان یا سیخ چوبی تست می کنیم تا از پخت کامل آن مطمئن شویم.

طرز تهیه کیک اسفنجی برای دو نفر

دستورهای کیک معمولا برای چند هستند و به همین دلیل خیلی از کدبانوها در این زمینه با مشکل روبرو می شوند. در ادامه دستور یک کیک کوچک و جمع جور را برای شما آماده کرده ایم ، که حجم آن برای دو نفر مناسب می باشد.

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن