در ادامه آموزش روش تهیه حلوای اوماج مجلسی و دستور تهیه حلوای اوماج مجلسی و مواد لازم حلوای اوماج مجلسی و طرز تهیه حلوای اوماج مجلسی با رسپی خانگی و فوت و فن حلوای اوماج مجلسی خانگی و راز خوشمزگی حلوای اوماج مجلسی و ترفندهای درست کردن حلوای اوماج مجلسی و زمان تهیه حلوای اوماج مجلسی و نکات مهم در تهیه حلوای اوماج مجلسی خانگی و تزیین حلوای اوماج مجلسی را در نم نمک بخوانید.

مواد لازم برای تهیه حلوا اوماج مجلسی اردبیل

  • آرد : 1 پیمانه (یک لیوان فرانسوی دسته دار)
  • زردچوبه : 1 قاشق چایخوری
  • شیر پرچرب : 1 استکان
  • روغن : ½ لیوان فرانسوی دسته دار

مواد لازم برای شربت حلوای اوماج

  • شکر : 1 لیوان فرانسوی دسته دار
  • آب : 1 لیوان فرانسوی دسته دار سرخالی
مراحل طرز تهیه حلوا اوماج مجلسی

حلوای اوماج مجلسیطرز تهیه حلوای اوماج مجلسی تصویری و مرحله به مرحلهطرز تهیه حلوای اوماج مجلسی تصویری و مرحله به مرحله

مرحله اول پخت حلوا اوماج : شربت حلوا را درست کنید

برای درست کردن حلوا مجلسی اوماج اردبیلی موادی مشابه حلواهای دیگر مانند حلوا بوتیکی و حلوای هویج لازم است اما طرز تهیه حلوا سنتی اوماج مقداری متفاوت تر از سایر حلواهاست.

ابتدا شربت حلوا را درست کنید. آب و شکر را روی شعله متوسط گاز بگذارید تا شکر کاملا در آب حل شود اما به حالت جوش نرسد. همین که شکر در آب حل شود و آب داغ شود کافی است. شربت حلوا را کنار بگذارید.

مرحله دوم : آرد ، زعفران و زردچوبه را ترکیب کنید

آرد را دو یا سه بار الک کنید. در نهایت از آرد الک شده 1 لیوان فرانسوی دسته دار باید باقی بماند. سپس آرد الک شده را با زردچوبه مخلوط کنید (حلوای اوماج اصلی و سنتی با زردچوبه درست می شود اما اگر این روش را نمی پسندید آرد را با زردچوبه ترکیب نکنید ، در این صورت بعدا و در حین درست کردن حلوا ، زعفران دم کرده غلیظ استفاده کنید).

مرحله سوم : شیر را روی آرد اسپری کنید

آرد ترکیب شده با زردچوبه یا آرد خالی را در یک سینی بریزید و کف سینی پخش کنید. شیر را در یک اسپری آبپاش بریزید و روی آرد اسپری کنید. بلافاصله با قاشق ترکیب آرد و شیر را هم بزنید. اسپری کردن شیر روی آرد باید در چند مرحله انجام شود و هر بار هم باید مرتب با قاشق این ترکیب را هم بزنید.

در نهایت باید ترکیب آرد و شیر به شکل «خرده نان» شود. همین حالت گوله شدن ترکیب آرد و شیر در اصطلاح «اوماج» نان دارد. گوله های اوماج که شبیه خرده نان هستند را در یک سینی دیگر کاملا پخش کنید و 45 دقیقه زمان بدهید تا کاملا خشک شوند تا حلوا اماج گوله نشود.

مرحله چهارم : حلوای اوماج را دم کنید و بپزید

وقتی اوماج ها خشک شدند آن ها را در غذاساز یا میکسر بریزید و ریز و یکدست کنید. در یک ماهیتابه مناسب روغن را داغ کنید. اوماج ها را در روغن داغ بریزید و به مدت 10 دقیقه روی شعله ملایم گاز هم بزنید. اوماج تفت داده شده برای حلوای اوماج باید طلایی رنگ شود چون در غیر این صورت حلوا سفت و خشک می شود.

بعد از 10 دقیقه شعله گاز را کم کنید و شربت حلوا را اضافه کنید و روی شعله ملایم گاز مرتب هم بزنید تا حلوا جمع شود. اگر به آرد زردچوبه اضافه نکرده اید در این مرحله و قبل از جمع شدن حلوا ، زعفران دم کرده غلیظ و در صورت تمایل کمی گلاب یا عرق هل اضافه کنید و حلوا را هم بزنید تا به خورد آن بروند. (زعفران کمی رنگ حلوا را تیره می کند که بد هم نیست).

حلوای اوماج مجلسی

یک نکته جالب در طرز تهیه حلوای مجلسی اوماج این است که باید حلوا دم بکشد. برای این کار وقتی حلوا جمع شد روی شعله ملایم گاز به مدت 1 ساعت آن را دم بگذارید. در این مدت هر 10 دقیقه یک بار حلوا را هم بزنید تا ته نگیرد. حلوای اوماج باید نرم باشد و نباید زیر دندان بیاید.

اگر بعد از 1 ساعت دم کشیدن اوماج احساس کردید که حلوا زیر دندان می آید کمی آب جوش به آن اضافه کنید و چند دقیقه دیگر اجازه بدهید که دم بکشد. حلوای اوماج را می توانید در بشقاب یا دیس سرو کنید و یا به راحتی قالب بزنید.

فوت و فن های طرز تهیه اوماج حالواسی

  • رنگ حلوا اوماج بستگی به زمان تفت دادن اوماج دارد که می توانید بنا بر سلیقه خودتان مدت زمان تفت دادن را کم یا زیاد کنید تا حلوای روشن یا تیره رنگ داشته باشید.
  • می توانید حلوا اوماج را با کنجد و یا خلال پسته تزیین و سرو کنید.
  • به جای شکر می توانید برای شیرین شدن حلوای اوماج از شیره انگور یا عسل هم استفاده کنید.

سوالات متداول

علت خشک شدن حلوا اوماج چیست؟

مهم ترین دلیلی خشک شدن و ترک خوردن حلوا اوماج این است که آرد بیش از اندازه یا کمتر از حد لازم تفت خورده است. باید آرد را طوری روی حرارت تفت دهید که رنگ آن طلایی شود.

طرز تهیه اوماج حلواسی بدون شیر چگونه است؟

برای درست کردن این نوع حلوا اوماج ، به جای پاشیدن شیر روی خمیر ، از آب برای درست کردن خمیر این حلوا استفاده کنید و روی آرد آب اسپری کنید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.