ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1403 و سال 2024 ، غذاهای محلی استان هرمزگان و غذاهای محلی بندرلنگه و غذاهای محلی میناب و پاکورا غذای محلی هرمزگان و لباس محلی هرمزگان و سوراغ چیست و غذاهای محلی رودان و طرز تهیه گبولی گوشت و طرز تهیه شیرینی مالوکی و دسرهای هرمزگان و خورش های بندرعباسی و شیرینی های هرمزگان و غذاهای سنتی هرمزگان در نم نمک.

غذاهای محلی هرمزگان و شیرینی های سنتی جنوبی آن

سفر به شهرهای جنوبی ایران سفری پر از خاطرات و مزه های بی نظیر است که چشیدن غذاهای محلی لذت سفر را دوچندان می کند. استان هرمزگان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و خصوصیات اقلیمی که دارد ، دارای غذاهای متنوع و خوش آب و رنگ است. بسیاری از ادویه های این منطقه هندی است و گاها تاثیر بسیاری از غذاهای هندی نیز داشته است. این استان زیبا با شهرهای دیدنی و مردمان خونگرمی که دارد ، با غذاهای خوش طعم و به خصوص غذاهای دریایی از ماهی کبابی تا سس های مختلف با نان های گرم از مهمانان خود پذیرایی می کند؛ در این مقاله از نم نمک با نم نمک همراه باشید تا با غذاهای این استان آشنا شویم.غذاهای محلی هرمزگان(دسر ، آش ، خوراک و خورشت)غذاهای محلی هرمزگان(دسر ، آش ، خوراک و خورشت)

غذای محلی هرمزگان

دوپیازه میگو

خوراک دوپیازه میگو از غذاهای جزیره قشم است. این غذا از میگو ، پیاز ، رب و ادویه درست می شود. این غذا را هم میتوان با برنج سرو کرد و هم با نان.

مهیاوه

مهیاوه

یکی از غذاهای معروف استان هرمزگان مهیاوه است که نوعی سس محسوب می شود. به این غذا مهیابه یا مهوه هم می گویند و از دو کلمه ماهی و آب در زبان محلی به وجود آمده است. این غذا از ماهی به اسم موتو یا ساردین درست می شود و طعمی نمکی و تند دارد. برای درست کردن این غذا پودر ماهی موتو را با زرد چوبه ، فلفل ، گشنیز و خردل مخلوط می کنند و همراه نمک در ظرفی ریخته و ظرف را محکم می بندند و به مدت یک ماه در آفتاب قرار می دهند تا آماده شود. مهیاوه را همراه با برنج یا با نان سرو می کنند و همچنین گاها در عنوان صبحانه ، جایگزین پنیر استفاده می شود.

ماهی برشته یا کباب ذغالی

ماهی برشته یا کباب ذغالی

ماهی برشته یکی از غذاهای محلی جزیره قشم است. برای درست کردن این غذا از ماهی های ساردین ، گاریز ، بیاح ، سنگسر ، سرخو ، هور و زرده استفاده می کنند. در روش پخت آن ابتدا داخل شکم ماهی های بزرگ تر را خالی می کنند و با سبزی های معطر ، پیاز و ادویه پر می کنند و روی یک ظرف با شعله آتش مستقیم قرار می دهند. ماهی های کوچک تر مانند ساردین را به طور درسته می پزند. در طبخ آن ماهی ها را حداقل یک ساعت جلوتر نمک زده تا کاملا نمک را به خود جذب کند و همچنین ورقه فلزی که ماهی بر روی آن قرار می گیرد ، باید کاملا داغ باشد؛ در غیر این صورت پوست ماهی به ورقه فلزی می چسبد و کنده می شود.

هزاری

یکی دیگر از غذاهای شهر بندرعباس هزاری است. مواد لازم برای درست کردن این غذا برنج ، ماهی ، پیاز طلایی شده ، فلفل دلمه ای و پودر لیمو است.

هزاری

برنج دیشو

این برنج یکی از غذاهای محلی هرمزگان است و با شیره خرما درست می شود. در این غذا برنج با شیره خرما دم می کشد؛ این برنج را همراه با ماهی می خورند. در این برنج از شیره خرما استفاده می کنند ، چون ماهی طبع سرد دارد و خرما طبع گرم و اثر هم را خنثی می کنند.

نان توموشی

نان توموشی

قشمی ها این نان محلی بسیار نازک را به همراه سس مخصوصی می پزند. در این نان تخم مرغ و پنیر می ریزند که همزمان با نان می پزد و اغلب با مهیاوه این نان را سرو می کنند.

بلالیت

بلالیت از غذاهای محلی شهر بندرعباس و بوشهر است. این غذا از ماکارونی ، شکر یا شیره خرما ، گلاب ، روغن ، هل درست می شود. بسیاری بلالیت را به عنوان وعده ای در صبحانه سرو می کنند و غذایی مقوی به حساب می آید و گاها برای خوش رنگ و خوش طعم شدن آن از زعفران نیز استفاده می کنند.

نان چم چمو

نان چم چمو

این نان خوش طعم یکی از نان های محلی جزیره قشم است که به آن نان تخم مرغی نیز گفته می شود. برای درست کردن این نان از آرد ، روغن ، تخم مرغ و شکر استفاده می شود. این نان را معمولا در صبحانه می خورند. نان چم چمو یکی از نان های معروف قشم است که قدمت بسیار زیادی دارد و از غذاهای سنتی قشم نیز به شمار می رود.

سوراخ یا سوراغ

سوراخ یا سوراغ

سوراغ یکی دیگر از غذاهای محلی مردم استان هرمزگان است که البته باید آن را نوعی دسر نامید؛ چون برای طعم دادن به غذا از آن استفاده و همراه غذای اصلی میل می شود. سوراغ یک نوع خورشت بندری است که قدمت هزار ساله دارد. در بندرعباس مخلوط ماهی مومغ (حشینه) و آب نمک و خاک سرخ جزیره هرمز و پوست نارنج (برای ای نکه خوشبو شود) را با نمک زیاد در ظرفی که درب آن محکم بسته شود ، به مدت 10 روز می گذارند که غلیظ شود. سپس ماهی های مانده را در این محلول زده و دوباره در ظرف می ریزند. سوراغ در شکل های مختلفی مصرف می شود؛ آن را بر روی نان مالیده و سرو می کنند یا به عنوان مواد استبلی با برنج دم کرده و نوش جان می کنند.

زیبون

برای تهیه این غذا سیب زمینی ها را درشت و خلالی سرخ می کنند. به ماهی ادویه و زردچوبه اضافه کرده و در روغن سرخ می کنند. پیاز خردشده را در گوجه فرنگی رنده شده تفت می دهند. سپس درون قابلمه روغن ریخته و روی آن نان محلی (توموشی) گذاشته و مواد را روی نان می ریزند. سپس برنج پخته شده را روی مواد ریخته و می گذارند تا دم بکشد.

موفلک

این غذا از غذاهای محلی قشم است. برای طبخ این غذا گندم دلانده (گندم یا جو پرک شده) را در دیگ برشته می کنند تا رنگ آن قهوه ای شود. و سپس با ماهی مخصوص جنوب که استخوان و پوستش جداشده و با پیاز تفت داده شده دم می کنند. در حال دم کشیدن مقداری تخم گشنیز و ادویه هندی به آن اضافه می شود.

هواری

هواری

برای تهیه این غذای خوشمزه ابتدا پیاز را کمی تفت داده ، سپس سبزی یعنی گشنیز ، شوید ، شنبلیله و سیر را در روغن سرخ می کنند. سپس ماهی را نیز به سبزی ها اضافه می کنند تا سرخ شود و فلفل ، ادویه و زردچوبه را می افزایند. بعد از این که ماهی کاملا سرخ شد ، برنج را با مواد سرخ شده دم می کنند. برای تهیه هواری به جای ماهی از میگو نیز می توان استفاده کرد.

ترشی انبه

ترشی انبه

ترشی انبه از ترشی های مخصوص هرمزگان است که در میناب و رودان متداول است و به دو صورت ترشی انبه چغاله یا انبه نارس سالم تهیه می شود. برای تهیه این نوع ترشی ، تمبر هندی را با زردچوبه و انبه و رب گوجه فرنگی ، به شیره تمبر هندی اضافه می کنند ، همه مواد را با سرکه ترکیب کرده و برای مدتی در ظرفی با در محکم نگهداری می کنند تا حاضر شود.

مالوکی

نوعی شیرینی سنتی در استان هرمزگان است که از ترکیب ماست ، تخم مرغ ، آرد و پودر قند تهیه می شود. زرده های تخم مرغ و روغن ذوب شده را با هم ترکیب کرده و آرد را کم کم به آن اضافه می کنند و خمیر به دست آمده را در نایلون قرار می دهند و نزدیک به دو ساعت آن را استراحت می دهند؛ سپس خمیر را به شکل دایره های کوچک درآورده و در روغن فراوان سرخ می کنند و بعد از آن که روغن اضافی آن را گرفتند ، در پودر قند غلتانده و سرو می کنند.

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(5 رای)
100%

نظر دادن