ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

تحقق رشد 4.7 درصدی بخش ساختمان در بهار امسال در کنار عواملی همچون خروج سوداگران از بازارهای ملک ، طلا و ارز می تواند توان خرید متقاضیان خانه اولی را تقویت کند.

مسکن از رکود خارج شد

به گزارش نم نمک ، بر اساس اعلام مرکز آمار ، بخش ساختمان پس از رشد منفی در سال گذشته به رشد 4.7 درصد در بهار امسال رسید. رشد اقتصادی کشور نیز با نفت به 7.9 درصد و بدون نفت به 6.1 درصد افزایش یافت. وزیر راه و شهرسازی می گوید که مسیر بخش مسکن در ماه های آینده ادامه پیدا می کند و کارگاه بزرگ ساختمانی در کشور ایجاد خواهد شد.پیش بینی بازار مسکن در سال 1402پیش بینی بازار مسکن در سال 1402

دولت سیزدهم با اجرای طرح نهضت ملی مسکن و واگذاری زمین ، بخش مسکن را پس از یک دوره افول مجددا احیا کرده است. آمار و ارقام نشان می دهد تشکیل سرمایه در بخش ساختمان در سال های 1398 تا 1401 به ترتیب 12.1- ، 13.7- ، 3.9 و 2.3- درصد بوده است. درواقع بجز سال 1400 رشد محصول ناخالص داخلی بخش مسکن منفی بوده است.

اما در بهار امسال بخش مسکن به رشد 4.7 درصد رسیده است. به نظر می رسد اجرای طرح نهضت ملی مسکن ، نوسازی بافت های فرسوده و واگذاری زمین به متقاضیان ساخت در افزایش سرمایه گذاری در بخش مسکن تاثیرگذار بود.

دولت تاکنون بیش از یک میلیون و 480 هزار واحد نهضت ملی مسکن را به مرحله ساخت رسانده است. در این قالب برنامه های متنوعی شامل ساخت مسکن در شهرهای جدید ، روستاها و شهرهای کمتر از 25 هزار نفر ، پرداخت تسهیلات خودمالکی ، نوسازی بافت های فرسوده و واگذاری زمین به خانه اولی ها در دستور کار قرار دارد. دولت هم چنین در قالب طرح جوانی جمعیت به خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر زمین رایگان واگذار می کند.

وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرد که ابزارهای مدیریتی ، تولید و عرضه مسکن و همچنین تولید و عرضه گسترده زمین که از هفته آینده در کشور آغاز خواهد شد ، همگی راهکارهایی است که در مجموعه وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شده است. به گفته مهرداد بذرپاش تا پایان سال 500 هزار قطعه زمین در روستاها به مردم واگذار می شود.

وی افزود : در حال حاضر در همه کشور خبرهای خوبی از کاهش قیمت مسکن شنیده می شود و باز هم باید کاهش پیدا کند. این موضوع اثر مستقیم بر بازار اجاره خواهد داشت.

تا اوایل شهریور امسال مجموع یک میلیون و 476 هزار و 991 واحد نهضت ملی مسکن به مرحله ساخت رسید که 123 هزار و 972 واحد در قالب نوسازی بافت های فرسوده ، 124 هزار و 154 واحد در دست ساخت برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح ، 119 هزار و 579 واحد ظرفیت واحد مسکونی قراردادهای منعقده برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به اشخاص دارای زمین (خود مالکی) و 295 هزار و 319 واحد تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت جهت نوسازی مسکن روستایی است.

همزمان با رونق نسبی ساخت و ساز ، معاملات مسکن عمدتا از نوع سفته بازی و سوداگری دچار رکود شده است. این مساله به کاهش تا 20 درصد قیمت های پیشنهادی فروش آپارتمان در کلانشهرها انجامیده و در مواردی قیمت ها تا بیش از 20 درصد نیز کاهش نشان می دهد.

از طرف دیگر بازارهای ارز و طلا به ثبات رسیده اند. تثبیت معاملات سفته بازانه در بازارهای مسکن ، ارز و طلا می تواند به بهبود توان متقاضیان مصرفی مسکن منجر شود. دولت قصد دارد مالیات خانه های خالی را با جدیت پیش ببرد. همزمان طرح برخورد با مشاوران املاک بدون مجوز و متخلف را در دستور کار قرار داده است. ملزم کردن پلتفرم های فروش مسکن به رعایت ضوابط نرخ گذاری و پیگیری قانون مالیات بر عایدی سرمایه از اقداماتی است که می تواند بازار مسکن را به آرامش برساند.

  • تاریخ: دوشنبه, 03 مهر 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(2 رای)
100%

نظر دادن