برخی بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور تامین اجتماعی ، از ابهام در واریز مبلغ متناسب سازی دی ماه 99 و عدم محاسبه 10 سال سنوات مشاغل سخت خبر می دهند.

اعتراض به واریز مبلغ متناسب سازی حقوق دی ماه بازنشستگان

بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور سازمان تامین اجتماعی اعلام کردند که در فیش حقوقی آذر ماه آن ها تفاوت مبلغ متناسب سازی مرداد تا آذر ، به گونه ای غیرواقعی محاسبه شده است. برای نمونه اکبر بادره ، یکی از همین بازنشستگان گفت که تنها 213 هزار و 500 تومان بابت تفاوت متناسب سازی مرداد تا آذر دریافت کرده است؛ درحالیکه 35 سال بیمه پردازی داشته است؛ یعنی در هر روز حدود 1400 تومان.اعتراض به واریز مبلغ متناسب سازی حقوق دی ماه بازنشستگاناعتراض به واریز مبلغ متناسب سازی حقوق دی ماه بازنشستگان

در همین حال به هر یک از مستمری بگیران بابت تفاوت متناسب سازی مرداد تا آذر مبالغ متفاوتی پرداخت شده است؛ برخی کمتر از 100 هزار تومان و برخی بیشتر از این میزان و تا 200 هزار تومان هم دریافت کرده اند. دلیل تفاوت در مبلغ متناسب سازی بازنشستگان سنوات بیمه پردازی و تفاوت در سطوح مستمری بگیری آنهاست.

در واقع هرچه بازنشستگان از پایین ترین سطح مستمری فاصله داشته باشند و به سقف نزدیکتر باشند ، مبالغ بیشتری را بابت متناسب سازی دریافت می کنند؛ اما در مورد بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور مانند اکبر بادره ، مبنای محاسبه نه 10 سال سنوات ارفاقی دوران بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان ، بلکه 4 درصد مابه التفاوت بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور است که باید توسط کارفرمایان پرداخت شود.

اما برخی از همین بازنشستگان می گویند که فیش حقوقی دی ماه آن ها بدون محاسبه افزایش مبلغ متناسب سازی صادر شده و حتی در مبلغ مستمری (پایه حقوق) هم اعمال نشده است ، درنتیجه تفاوتی میان مستمری آذر و دی ماه آن ها وجود ندارد و همان مبلغ را دریافت می کنند.

گفتنی است با مذاکراتی که به دنبال نارضایتی بازنشستگان از شیوه اعمال متناسب سازی در تامین اجتماعی به جریان افتاده ، قرار بر این شد که آیتم های مبلغ متناسب سازی ، ضریب ترغیب و تفاوت تطبیق ، از آذرماه در پایه حقوق محاسبه شوند ، تا ضرایب افزایش مستمری 1400 روی آن ها اعمال شود.

  • تاریخ: شنبه, 27 دی 1399
  • برگرفته از: ایلنا

این مطلب مفید بود؟
(3 رای)
93.4%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی

کاربران آنلاین : 19,836