ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

دولت سیزدهم به هیچ عنوان قصد حذف یارانه را ندارد ، بلکه هر شش ماه یک بار بر مبنای صدک بندی ، دهک درآمدی خانوارها را به روزرسانی خواهد کرد. بر این اساس ممکن است صدک های بالا از دایره دریافت یارانه خارج و صدک های پایین وارد شوند.

یارانه نقدی حذف نمی شود؛ دهک ها به روز می شوند

به گزارش نم نمک ، «دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند». این موضوع در روزهای اخیر همواره از سوی مسئولان مورد تاکید قرار داشته و امروز نیز وزیر کار به آن اشاره کرد.یارانه کدام افراد در سال 1403 حذف می شود؟ [اخبار جدید]یارانه کدام افراد در سال 1403 حذف می شود؟ [اخبار جدید]

به گفته صولت مرتضوی ، یارانه نقدی تا میزانی که مصوب بود و اجرا شده حتما ادامه پیدا می کند و تحت هیچ شرایطی یارانه نقدی حذف نخواهد شد. اما دولت یک سری سیاست های کمک معیشتی و تشویقی برای مردم دارد که بنا بر این است به شکلی بتواند قیمت ها را متعادل کند.

اما سوال این است که سیاست های معیشتی و تشویقی دولت چیست؟ دولت سیزدهم در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و اقتصادی ، علاوه بر دهک بندی ، موضوع صدک بندی را مطرح کرده است.

بر این اساس ، دهک های درآمدی از بعد خانواری خارج و به صورت «نفری» دهک بندی می شوند تا فاصله دهک ها رُند و ساده شود.  در گام دوم نیز آنها به صورت «صدک» آورده می شوند تا تحلیل بین دهک ها ریزتر و دقیق تر بررسی شوند؛ از همین رو هر دهک درآمدی تبدیل به 10 قسمت و صدک می شود. با اجرای صدک بندی ، 79 میلیون و 600 هزار ایرانی یارانه بگیر (حدود 80 میلیون ایرانی) در این چرخه صدک بندی می چرخند.

صدک بندی باعث کوچک تر و راحت تر شدن تحلیل ها خواهد شد و اینگونه امکان دارد فردی در دهک سوم باشد ، اما در صدک 39 قرار گیرد و یا فرد دیگری در صدک 31 باشد؛ هر چند هر دوی این افراد در دهک سوم قرار دارند اما صدک آنها فرق دارد.

در روزهای اخیر مرکز مطالعات و اطلاعات رفاه ایرانیان اعلام کرد که بر مبنای اجرای صدک بندی 60 هزار خانواری که در صدک 99 و 100 قرار داشتند از دریافت یارانه حذف و 60 هزار خانوار جدید دارای صدک پایین مشمول دریافت یارانه شدند.

طبق قانون بودجه 1402 بند (د) تبصره 17 وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مکلف است هر شش ماه یک بار دهک درآمدی خانوارها را به روزرسانی کند و براساس رفتار مالی افراد و شاخص های مختلف رفاهی تغییرات حاصل می شود.

  • تاریخ: پنج شنبه, 28 دی 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(8 رای)
82.6%

نظر دادن