تازه ترین یادداشت رئیس کل بانک مرکزی نشان می دهد نرخ سود در بازار بین بانکی که هفته اول مهرماه از 20 درصد گذشته و اوایل آبان ماه به نزدیک 22 درصد نیز رسیده بود.

کاهش نرخ سود بین بانکی به زیر 20 درصد

تازه ترین یادداشت رئیس کل بانک مرکزی نشان می دهد نرخ سود در بازار بین بانکی که هفته اول مهرماه از 20 درصد گذشته و اوایل آبان ماه به نزدیک 22 درصد نیز رسیده بود ، مدتی است کاهش یافته و در انتهای هفته گذشته به کانال 7/19 درصد رسیده است.کاهش نرخ سود بین بانکی به زیر 20 درصدکاهش نرخ سود بین بانکی به زیر 20 درصد

این نتیجه در پی به کارگیری عملیات خاصی در نظام بانکی به نام «ریپو» به دست آمده که هدف تامین نقدینگی کوتاه مدت بانک ها را دنبال می کند. مزیت این ابزار نسبت به اضافه برداشت بانک ها (یعنی قرض گرفتن بانک ها از بانک مرکزی با نرخ سود بالا) این است که بانک ها می توانند با نرخ کمتر ، تامین مالی کوتاه مدت خود را انجام دهند (که به نفع ترازنامه بانک هاست) و از سوی دیگر ، اعطای اعتبار نیز در قبال اخذ وثیقه با اوراق دولتی صورت می گیرد. با این حال ، کاهش بیش از اندازه نرخ سود بین بانکی بدون توجه به سایر متغیرهای اقتصاد می تواند خطرات افزایش تورم را به دنبال داشته باشد.

  • تاریخ: شنبه, 16 اسفند 1399
  • برگرفته از: ایرنا

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی