ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نحوه خرید از فروشگاه های اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

نحوه خرید از فروشگاه های اینترنتی با «کالابرگ»/ مشمولان می توانند از اعتبار مهرماه استفاده کنند

سیدرضا یحیوی در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه 41 میلیون نفر امکان بهره مندی از امتیاز تشویقی طرح کالابرگ الکترونیک را دارند ، اظهار کرد : در راستای تسهیل خرید مردم ، وزارت رفاه با فروشگاه های اینترنتی مکاتباتی انجام داده تا امکان خرید ازاین فروشگاه ها نیز فراهم شود که در حال حاضر امکان خرید از فروشگاه اینترنتی «اسنپ مارکت» در طرح کالابرگ الکترونیک فراهم شده است.کالابرگ الکترونیک چیست؟ + پرسش و پاسخکالابرگ الکترونیک چیست؟ + پرسش و پاسخ

وی افزود : در حال حاضر امکان خرید از فروشگاه های اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیک برای 9 دهک درآمدی فعال است اما بهره مندی از امتیاز تشویقی تنها مشمول دهک یک تا پنج درآمدی است.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد : به عبارتی اگر افراد مذکور مبلغ 200 هزار تومان از یارانه شان را از میان کالاهای اساسی تعریف شده در طرح کالابرگ الکترونیک ، خریداری و مصرف کنند ، مشمول دریافت 120 هزار تومان یارانه تشویقی خواهند شد. همچنین تورمی که تا پایان سال به روی این اقلام ایجاد می شود ، توسط دولت پوشش داده خواهد شد.

یحیوی در ادامه نحوه خرید از فروشگاه های اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیک را تشریح و خاطرنشان کرد : در حال حاضر فقط اسنپ مارکت متصل به طرح و در حال ارائه خدمت است. افراد پس از نصب اسنپ مارکت در تلفن همراه خود و ورود به برنامه «خریدار» ، کالاهای موردنیاز خود را انتخاب کرده و پس از طی مراحل خرید ، در مرحله آخر و قبل از واریز وجه ، گزینه «استفاده از کالابرگ» را انتخاب و باید رمز یکبار مصرف 8 رقمی دریافتی از اپلیکیشن شما (شبکه ملی اعتبار) یا کد USSD اعلام شده به شماره #1463*500* را وارد کنند.

وی ادامه داد : سپس اعتبار کالا برگی سرپرست خانوار محاسبه می شود و می توانند هنگام خرید از یارانه خود استفاده کنند.

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی همچنین اعلام کرد در حال حاضر امکان استفاده از اعتبار مهرماه در طرح کالابرگ الکترونیک برای یارانه بگیران فراهم است.

یحیوی این را هم گفت که در حال اتصال سایر فروشگاه های اینترنتی نیز به این طرح هستیم تا بتوانیم دسترسی مردم را به این طرح بزرگ آسان تر کنیم.


پرسش و پاسخ

اما در همین راستا پرسش هایی از سوی شهروندان مطرح شده است که وزارت رفاه به چند سوال متداول درخصوص طرح کالابرگ الکترونیک پاسخ داده است :

چه کسانی مشمول دریافت اعتبار می شوند؟

خانواری که طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها ، مشمول دریافت یارانه هستند.

من مشمول دریافت بوده ام اما اعتبار را دریافت نکرده ام؟

پس از نصب برنامه کاربردی «شما» نسبت به مشاهده موجودی اعتبار اقدام کنید. خانواری که طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه ها ، مشمول دریافت یارانه هستند.

من مشمول دریافت یارانه نیستم ، با این وضع باید چه کنم؟

جهت ثبت درخواست بررسی وضعیت خانوار برای دریافت یارانه به سامانه WWW.hemayat.mcls.gov.ir مراجعه کنید.

مبلغ اعتبار چقدر است؟

مبلغ اعتبار به میزان یارانه دریافتی خانوار است.

اعتبار در حساب کدام یک از اعضای خانوار شارژ شده است؟

اعتبار به سرپرست خانوار تخصیص داده شده است و از کلیه کارت های بانکی سرپرست خانوار قابلیت خرید وجود دارد.

اعتبار به کدام حساب سرپرست خانوار واریز شده است؟

اعتبار به حساب بانکی واریز نمی شود. این اعتبار بر روی کد ملی شارژ می شود. با استفاده از کلیه کارت های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است ، قابلیت خرید وجود دارد.

پیامک شارژ/ واریز اعتبار را دریافت نکرده ام. چگونه مانده اعتبار خود را استعلام بگیرم؟

میزان و مانده اعتبار از دو طریق قابل مشاهده است : از طریق شماره گیری کد دستوری #28*788* یا با استفاده از برنامه کاربردی «شما» که می توانید از طریق برنامه های بازار یا مایکت با مراجعه به سایت شما به آدرس Shoma.sfara.ir آن را نصب کنید. گوشی های دارای سیستم عامل Ios باید به صورت مستقیم از سایت شما به آدرس Shoma.sfara.ir دانلود کنند.

چگونه از اعتبار استفاده کنم؟

با استفاده از کلیه کارت های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار بوده و با مراجعه به فروشگاه های مجاز که در برنامه کاربردی «شما» یا سایت Shoma.sfara.ir معرفی شده اند می توانید از خرید اعتباری استفاده کنید.

کالاهایی که شامل اعتبار می شوند ، کدام اند؟

اقلام کالای اساسی شامل : شیر و ماست کم چرب ، پنیر سفید ، گوشت سفید (مرغ) ، تخم مرغ ، روغن مایع ، ماکارونی ، قند ، شکر و برنج است. برای مشاهده جدول کالاهای اساسی می توانید به برنامه کاربردی «شما» یا سایت Shoma.sfara.ir مراجعه کنید.

آیا در این طرح کالای خاصی ارائه می شود؟

خیر ، افراد می توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجازی دلخواه ، خرید خود را انجام دهند.

چه اصنافی تحت پوشش هستند؟

عمده فروشی ها ، خواربارفروشی ها ، سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی ، فروشگاه های محصولات لبنی و پروتئینی ، تعاونی های مصرف و فروشگاه های زنجیره ای

آیا امکان خرید از فروشگاه های زنجیره ای وجود دارد؟

بله فهرست فروشگاه های مجاز و آدرس آنها از طریق مراجعه به سایت شما به آدرس Shoma.sfara.ir یا از طریق برنامه کاربردی «شما» قابل مشاهده است.

آیا می توان کل اعتبار را صرف خرید یک یا چند قلم کالای اساسی کرد؟

بله ، این امکان فراهم است که مردم براساس نیاز خانوار ، مقدار کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید کنند.

آیا در یک خرید باید از اعتبارم استفاه کنم یا امکان استفاده از اعتبار در چند مرتبه خرید وجود دارد؟

بله ، امکان استفاده از اعتبار در چند مرحله خرید وجود دارد.

شارژ اعتبار به صورت ماهیانه است؟

بله ، یارانه ماه بعد ، یک ماه زودتر در حساب کالابرگ الکترونیکی سرپرست خانوار شارژ می شود.

اعتراض به دهک بندی و ارائه درخواست بازبینی چگونه است؟

ثبت اعتراض به دهک بندی خانوار ، فقط در سامانه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به آدرس اینترنتی https://hemayat.mcls.gov.ir قابل انجام است و پیگیری دریافت نتیجه اعتراض نیز فقط از طریق همین سایت امکان پذیر است.

چگونه می توان از اعتبار در خرید استفاده کرد؟

با مراجعه به فروشگاه های مجاز و با استفاده از کارت سرپرست خانوار مانند خریدهای معمولی با استفاده از کارتخوان می توانید خرید را انجام دهید.

آیا کارمزدی از سوی شخص دارنده کارت باید به فروشنده پرداخت شود؟

خیر ، خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی همانند خریدهای عادی هیچ هزینه و کارمزدی ندارد.

از چه فروشگاه هایی در این طرح امکان خرید وجود دارد؟

فروشگاه های مجاز که آدرس آنها از طریق مراجعه به سایت شما به آدرس shoma.sfara.ir یا از طریق برنامه کاربردی «شما» قابل مشاهده است.

آیا امکان استفاده از اعتبار در خریدهای اینترنتی وجود دارد؟

بله ، به زودی امکان خرید از فروشگاه های مجازی که به سامانه «شما» متصل شده اند ، فراهم می شود.

آیا تمام کارت های بانکی اعضای خانواده قابل استفاده است؟

خیر ، فعلا با استفاده از کلیه کارت های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است ، قابلیت خرید وجود دارد.

اگر از اعتبار خود استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

استفاده از این اعتبار کاملا اختیاری است ، در صورت عدم استفاده از مزایای خرید اعتباری ، همانند قبل می توانید به صورت نقدی در تاریخ واریز یارانه نقدی ، آن را برداشت کنید.

اگر پذیرنده کم فروشی یا گران فروشی کند به کدام مرجع باید شکایت کرد؟

از طریق سامانه 124 وزارت صمت- داخلی 6

اگر پذیرنده از ارائه جنس با کیفیت خودداری کند یا خریداران را ملزم به استفاده از برند خاصی کند؟

شکایت از واحد صنفی سامانه 124- داخلی 6

خرید آنلاین مردم در طرح کالابرگ الکترونیکی ممکن شد

به گزارش نم نمک ، در حالی که هم اکنون خرید کالابرگ الکترونیکی از طریق کارت بانکی و همچنین نصب اپلیکیشن شما برای خانوارهای مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی صورت می گیرد ، خبرها از فراهم شدن زیرساخت ها برای خرید از فروشگاه های مجازی و مذاکره با سه فروشگاه اینترنتی جهت ارائه اقلام طرح کالابرگ الکترونیکی حکایت دارد.

آنطور که سیدرضا یحیوی مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفته در حال حاضر 12 فروشگاه زنجیره ای و بیش از 110 هزار فروشگاه خُرد به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده اند.

وی با بیان اینکه با سه فروشگاه اینترنتی وارد مذاکره شده ایم و تست های فنی آن نیز انجام گرفته است ، اظهار کرد : با توجه به آنکه زیرساخت ها برای این طرح کاملا مهیا شده منتظریم فروشگاه های مذکور آمادگی خود را برای اجرای طرح اعلام کنند تا به مردم اطلاع رسانی کنیم.

یحیوی پیشتر تقویت زیر ساخت امنیتی و به روزرسانی نرم افزار شما را دو اقدام مهم شرکت فارا عنوان کرده و همگرایی ادارات کار با مسئولان استانی و نظارت مستقیم استانداران در اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیکی را مورد تاکید قرار داده بود.

از اول شهریور ماه امسال خانوارهای دهک های چهارم و پنجم هم مشمول طرح یارانه تشویقی کالابرگ الکترونیکی شدند و درصورتی که 50 درصد اعتبار یارانه 300 هزار تومانی خود را صرف خرید 11 قلم کالای اساسی پیش بینی شده در طرح کنند 120 هزار تومان یارانه بیش تر دریافت می کنند.

تا قبل از دولت سیزدهم مبلغ یارانه به ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان بود که به حساب سرپرست خانوار واریز می شد ، اما این مبلغ در دولت سیزدهم چند برابر شد به نحوی که برای دهک های 1 تا 3 به ازای هر نفر 400 هزار تومان و برای دهک های 4 تا 9، 300 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

طرح کالابرگ الکترونیکی طرحی است که دولت با هدف حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآورده و به اذعان کارشناسان در صورت مدیریت صحیح و استقبال مردمی بخش اعظمی از تورم موجود را کنترل خواهد کرد.

این طرح اسفند سال گذشته در چهار استان هرمزگان ، گیلان ، قزوین و مرکزی به صورت آزمایشی به اجرا درآمد و طبق گفته مسئولان وزارت کار در برخی استان ها از جمله هرمزگان با اقبال عمومی مواجه شد و بر همین اساس وزارت کار در اطلاعیه ای با توجه به اجرای موفقیت آمیز طرح به شکل آزمایشی ، آغاز اجرای این طرح به صورت ملی در سراسر کشور را اعلام کرد.

از 13 خرداد ماه امسال مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی آغاز شد و در گام نخست خانوارهای تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) که جزو دهک اول تا سوم به شمار می رفتند و یارانه 400 هزار تومانی دریافت می کردند به شرط اختصاص 70 درصد مبلغ یارانه خود به خرید 11 قلم کالای اساسی از افزایش 20 درصدی مبلغ یارانه و شارژ 80 هزار تومانی بهره مند شدند.

مدتی بعد اعلام شد که همه خانوارهای دهک های یک تا سه درصورتی که مبلغ 320 هزار تومان از اعتبار یارانه 400 هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند ، مبلغ 80 هزار تومان دیگر در اعتبار یارانه آنها شارژ می شود و اعتبار یارانه آنها به 480 هزار تومان می رسد که با استفاده از این اعتبار امکان خرید 11 قلم کالای اساسی از فروشگاه های متصل به سامانه کالابرگ الکترونیکی برای آنها فراهم شد.

اما از 31 تیرماه امسال به منظور تشویق خانوارها به خرید کالابرگ الکترونیکی و دادن آزادی عمل بیشتر به خانوارها این طرح وارد مرحله تازه تری شد؛ به نحوی که شرط افزایش 20 درصدی مبلغ یارانه در ازای خرید 70 درصدی حذف شد و کلیه خانوارهای دهک های اول تا سوم با این شرط که 50 درصد اعتبار یارانه 400 هزار تومانی خود را صرف خرید کالابرگ کنند از 120 هزار تومان شارژ اضافی بهره مند شدند و با افزایش 30 درصدی اعتبار مازاد ، مبلغ یارانه آنها به 520 هزار تومان افزایش یافت.

تا اینکه وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه نشست هیات دولت اعلام کرد که با موافقت دولت یارانه تشویقی که در قالب کالابرگ به سه دهک اول پرداخت می شد از اول شهریور ماه امسال به 5 دهک ارتقاء پیدا کرده و دهک های 4 و 5 هم مشمول یارانه تشویقی شدند و در ازای خرید 11 قلم کالای پیش بینی شده یارانه اضافه 120 هزار تومان به آنها تعلق گرفت.

وی همچنین گفت افرادی که به هر طریقی برای دریافت یارانه یا ثبت نام نکرده اند یا جزو دهک 10 قرار گرفته اند و یارانه به آنها تعلق نگرفته و یا نسبت به دهک بندی خود اعتراض دارند ، می توانند به سامانه (حمایت) مراجعه و اعتراض شان را ثبت کنند که اعتراضات بررسی و پاسخ داده می شود و احتمال تغییر دهک بندی ها و بررسی مجدد دهک های درآمدی بر اساس آزمون وسع وجود دارد.

کالابرگ الکترونیکی

در طرح کالابرگ الکترونیکی امکان خرید اعتباری 11 قلم کالای اساسی پیش بینی شده و خانوارها با استفاده از مبلغ یارانه خود می توانند گوشت منجمد گوساله ، برنج ایرانی ، حبوبات ، شیر کم چرب بطری ، پنیرUF ، ماست کم چرب ، مرغ ، تخم مرغ ، روغن مایع ، ماکارونی و قند و شکر را از هر برند و نام و نشان تجاری از تمام فروشگاه ها و سوپرمارکت های متصل به سامانه کالابرگ الکترونیکی خریداری کنند.

میزان اختلاف تورمی 11 قلم کالای اساسی پیش بینی شده در طرح از سال 1401 بدون لحاظ کردن اعتبار مازاد برای مردم شارژ می شود و در صورت تورم احتمالی روی اقلام سبد ، دولت مابه التفاوت افزایش قیمت کالاها را نسبت به سال 1401 پوشش می دهد به نحوی که پرداختی خانوارها تا پایان سال ثابت خواهد بود.

خانوارها در صورت به همراه نداشتن کارت بانکی می توانند همچنان از تمام فروشگاه ها ، مغازه ها و سوپرمارکت های متصل به طرح خرید خود را انجام دهند به نحوی که اگر فردی کارت بانکی همراه نداشت با استفاده از اپلیکیشن و برنامه کاربردی «شما» امکان خرید با ارسال کد برای وی فراهم شده است.

هم اکنون 10 فروشگاه اتکا ، افق کوروش ، دیلی مارکت ، رفاه ، جانبو ، گندم طلایی ، مینو مارت ، وال مارکت ، هفت و هایپر فامیلی به عنوان فروشگاه های بزرگ زنجیره ای و بیش از 84 هزار فروشگاه خُرد به این طرح ملی متصل شده اند تا ضمن ارائه خدمت ، دسترسی مردم به خرید اعتباری کالابرگ الکترونیکی را فراهم کنند.

طبق گزارش ها بیش از یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال و 93 هزار پایانه در سطح شهر و روستا در توزیع اقلام کالابرگ الکترونیکی مشارکت کرده اند.

استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا داوطلبانه و اختیاری است و خانوارها می توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه اعتبار خود را برای خرید کالابرگ اختصاص بدهند.چنانچه تمایل به خرید کالابرگ نبود همچون گذشته افراد می توانند از یارانه نقدی خود استفاده کنند.

در این طرح قیمت کالاها بر اساس نرخ شهریور سال 1401 عرضه می شود و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می کند.

همه خانوارهای مشمول طرح می توانند از طریق سامانه "شما" به نشانی https://shoma.sfara.ir و نصب اپلیکیشن شما از وجود فروشگاه ها و سوپرمارکت های متصل به طرح و نزدیک به محل سکونتشان با خبر و با شماره گیری #1463*500* از باقی مانده اعتبار خود مطلع شوند.

به گزارش نم نمک ، طرح کالابرگ الکترونیکی ابتکار دولت سیزدهم است که با هدف حمایت از اقشار کم درآمد و حفظ سلامت غذایی و رساندن کالری مناسب ، ریز مغذی ها و پروتئین به خانوارها به اجرا درآمده است.دولت به دنبال حذف ارز ترجیحی و جلوگیری از تاثیر آن بر سفره مردم و مقابله با تورم در قالب اجرای این طرح ، حمایت از معیشت اقشار کم درآمد و تامین اقلام اساسی و مایحتاج مورد نیاز خانوارها را در دستور کار قرار داد.

  • تاریخ: دوشنبه, 27 شهریور 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن