دامنه هزینه حج تمتع در کشورهای مسلمان از 3000 تا فراتر از 10000 دلار پیش بینی شده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اما تخمین زده است هزینه تقریبی حج برای زائران ایرانی حدود 150 میلیون تومان شود.

هزینه حج چقدر است؟

به گزارش نم نمک ، سازمان حج و زیارت هنوز به طور رسمی هزینه کامل هر نفر در حج تمتع 1402 را اعلام نکرده و نسبت به اعلام تقریبی آن واکنشی نشان نداده و این مبلغ را هنوز تایید نکرده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آبان ماه امسال ، پیش از امضاء تفاهم نامه حج ایران و عربستان ، پیش بینی کرده بود هزینه حج بر هر زائر ایرانی حدود 120 میلیون تومان تمام شود.هزینه حج چقدر است؟هزینه حج چقدر است؟

سیدصادق حسینی رییس سازمان حج و زیارت هفته پیش گفته بود : قیمت نهایی حج هنوز استخراج نشده است. کمیته نرخ گذاری تشکیل شده تا آخرین نرخ ها را استخراج کند و در روزهای آینده قیمت نهایی حج اعلام خواهد شد. البته قیمت گروه ها واحد نیست ، در حج امسال پنج گروه داریم که هزینه های هر یک متفاوت است.

این سازمان اما اعلام کرده است هیأت دولت ، تخصیص ارز ویژه به حج 1402 با نرخ 28 هزار و 500 تومان را تصویب کرده و با بانک مرکزی نیز برای انتقال 250 میلیون دلار به عربستان ، توافق شده است.

بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت قرار است حج 1402 "دو نرخی" شود؛ چرا که از 87 هزار و 550 نفر سهمیه حج ایران ، 37 هزار نفر در اولویت قرار دارند که سال 1399 ثبت نام کرده و هزینه حج را پرداخت کرده و پول آن ها با ارز 9 هزار تومان تبدیل شده و به بانک مرکزی سپرده شده است. این افراد در آن سال به دلیل همه گیری کرونا از سفر حج باز ماندند که سازمان حج و زیارت به آن ها وعده داده بود اگر انصراف ندهند و پولشان را پس نگیرند ، هم نوبتشان محفوظ می ماند و هم آن ارز 9 هزار تومانی.

حسینی رییس سازمان حج و زیارت چندی پیش هم ، درباره پرداخت هزینه مابه تفاوت این افراد که سال 99 هزینه ثبت نام کرده اند ، گفته بود : هنوز نمی دانیم عربستان بابت خدمات چقدر هزینه دریافت می کند ، اگر آن هزینه افزایش نیابد ، این افراد با همان هزینه قبلی اعزام می شوند ، اما اگر هزینه خدمات در عربستان افزایش پیدا کند ، مابه تفاوت آن را از زائران می گیریم.

هزینه حج معمولا شامل خدمات ویزا ، حمل ونقل هوایی ، داخلی ، اقامت ، غذا ، بیمه و درمان و پزشکی ، چادرهای منا و عرفات و دیگر امکانات و خدمات حج ، رفاهی و عمومی است. با آن که عربستان با پایان همه گیری کرونا ، برخی هزینه ها را بویژه در بخش بیمه در عمره کاهش داده است ، اما هنوز درباره کاهش هزینه ها در حج اعلامی نشده است.

بنا بر آخرین اعلام وزارت حج و عمره عربستان ، هزینه حج امسال برای "زائران داخلی و محلی عربستان" از 3984 ریال سعودی (1060 دلار) آغاز می شود. گران ترین بسته با اسکان زائران در برج های شش گانه منا در نزدیکی جمارات تا 11435 ریال قیمت دارد. وزارت حج عربستان همچنین پرداخت هزینه حج را برای شهروندان خود در سه قسط امکان پذیر کرده است.

هزینه سفر حج گذشته که مشمول محدودیت های کرونا شده بودند و فقط حدود 39 هزار نفر از ایران در آن شرکت داشتند ، 45 میلیون تومان بود. درحالی که نخست این مبلغ 37 میلیون تومان تعیین شده بود ، اما در آستانه حج تمتع ، سازمان حج و زیارت از افزایش هزینه ها در داخل عربستان تا 300 درصد خبر داد که قیمت حج را از 37 میلیون تومان به 45 میلیون تومان رساند. رییس سازمان حج و زیارت گفته بود حج 1401، آخرین حج ارزان است.

  • تاریخ: سه شنبه, 04 بهمن 1401
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن