معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : آغاز ثبت نام تمامی مالکان شهری و روستایی در سامانه املاک و اسکان از ساعت 8 صبح امروز آغاز شده است.

آغاز ثبت اطلاعات مالکان در سامانه املاک و اسکان از امروز

محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان از ساعت 8 صبح امروز آغاز شده است ، گفت : مالکان دو ماه فرصت دارند که ثبت نام خود را در سامانه ثبت املاک و اسکان انجام دهند.آغاز ثبت اطلاعات مالکان در سامانه املاک و اسکان از امروزآغاز ثبت اطلاعات مالکان در سامانه املاک و اسکان از امروز

او ادامه داد : تا دهم اردیبهشت ماه طبق زمان بندی که بر اساس کد ملی صورت می گیرد ، متقاضیان می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.

ثبت اطلاعات مالکان در سامانه املاک و اسکان بر اساس کد ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد : از دهم اردیبهشت ماه تا نوزدهم خرداد ماه تمام سرپرست خانوارها و متقاضیانی که ثبت نام خود را در آن بازه زمانی انجام نداده اند ، می توانند این کار را انجام دهند.

محمود زاده توضیح داد : تمامی سرپرستان خانواده اعم از شهری و روستایی مالک ، مستاجر و مالکان واحدهای مسکونی باید در این سامانه ثبت نام کنند.

او اظهار کرد : یکی از موضوعاتی که در این زمینه لازم است متقاضیان به آن توجه کنند آن است که این اقدام تنها در راستای ساماندهی حوزه مسکن کشوری و همسو با قانون ساماندهی بازار مسکن است و هیچ نفعی جز ساماندهی بازار مسکن در آن وجود ندارد.

او تاکید کرد : مالیات هایی که از خانه های خالی اخذ می شود در راستای ساماندهی و ایجاد ثبات قیمتی در بازار مسکن است و دولت هدفی جز آن در این زمینه ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد : ثبت اطلاعات املاک در راستای ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم است که در 5 آذرماه سال گذشته این قانون به تصویب مجلس رسید و مراحل ابلاغ آن طی شد.

او با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح شناسایی واحدهای خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوار و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است ، بیان کرد : بر اساس این قانون هر خانوار یک محل به عنوان محل اصلی سکونت می تواند داشته باشد و یک واحد هم در شهر دیگری به عنوان اقامتگاه فرعی می تواند داشته باشد و اگر افراد و یا خانوارها بیش از این واحد داشته باشند که بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد مشمول قانون اخذ مالیات از خانه های خالی می شوتد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه براساس تبصره 11 ماده 53 قانون مالیات های مستقیم در تهران و شهر های بزرگ واحد های مسکونی زیر 150 متر و در شهر های کوچک املاک زیر 200 متر از پرداخت مالیات بر اجاره بها معاف هستند ، اما اگر این واحد ها بیش از 120 روز خالی بمانند و اجاره داده نشوند براساس قانون اخذ مالیات های مکرر مشمول پرداخت مالیات می شوند ، گفت : در کشور به صورت غیر واقعی با این اقدامات ما با انباشت سرمایه بسیار زیادی روبه رو می شویم.

محمود زاده یادآور شد : این اقدام یک درخواست دائمی اجتماعی است و ما اولین گام برای بازار مسکن یعنی شناخت و اطلاعات مالکان مسکن اتصال کد ملی سرپرست خانوار به سامانه املاک و اسکان را انجام دادیم.

او یادآور شد : ثبت نام در این سامانه بسیار آسان است و تمامی خانوارها که یک گوشی ساده هوشمند داشته باشند می توانند ثبت نام را انجام دهند و ما برای رفاه بیشتر مردم هم یک اپلیکیشن در این خصوص طراحی کرده ایم.

این مقام مسئول در پایان گفت : برای ثبت نام نیاز به اطلاعات خاصی نیست تنها آدرس ، شماره سند و کد ملی کافی است و در صورت نداشتن گوشی متقاضیان می توانند در دفاتر خدمات الکترونیکی ثبت نام را انجام دهند.

  • تاریخ: پنج شنبه, 19 فروردين 1400
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی