فسخ قرارداد پیش فروش املاک شرایط خاص مخصوص به خود را دارد و بر اساس این شرایط قانونی باید اقدام به فسخ کرد.

فسخ قرارداد پیش فروش ملک چگونه است؟

در صورت مطابقت نداشتن ساختمان احداث شده با شرایط و اوصاف مورد طرفین که در قرارداد پیش فروش قید شده است ، در قانون پیش فروش ساختمان با وجود شرایطی به پیش خریدار حق فسخ قرارداد اعطا شده که این مقررات با مقررات قانون مدنی متفاوت است.فسخ قرارداد پیش فروش ملک چگونه است؟فسخ قرارداد پیش فروش ملک چگونه است؟

در قانون مدنی ، اگر مساحت ساختمان فروخته شده کمتر از مقدار مندرج در قرارداد باشد ، خریدار حق فسخ قرارداد را دارد و چنانچه مساحت بیشتر از مقدار مندرج در قرارداد باشد ، گاهی فروشنده حق فسخ دارد.

اما طبق قانون پیش فروش ساختمان اگر مساحت ملک بر اساس صورت مجلس تفکیکی بیش از 5 درصد کمتر از مساحت توافق شده (کمتر از 95 درصد توافق شده) باشد ، در این صورت ، قانونگذار به پیش خریدار حق فسخ قرارداد یا درخواست خسارت داده است.

همچنین در صورت اضافه شدن مساحت ملک مازاد بر آنچه در قرارداد پیش فروش پیش بینی شده است ، چنانچه این مقدار تا 5 درصد مازاد بر مساحت پیش بینی شده باشد ، پیش خریدار حق فسخ قرارداد را ندارد و باید قیمت مقدار اضافی را پرداخت کند ، ولی اگر مقدار مازاد بیش از 5 درصد مساحت یاد شده باشد ، پیش خریدار حق فسخ دارد.

  • تاریخ: شنبه, 07 تیر 1399
  • برگرفته از: باشگاه خبرنگاران

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی