معاون اجرایی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور افزایش تعداد دفترچه ها و پاسخنامه ها را مهمترین و کلیدی ترین تغییرات کنکور امسال عنوان کرد و گفت : تمامی گروه های آزمایشی در کنکور امسال یک دفترچه عمومی با 100 سوال دریافت خواهند کرد که پس از پاسخ دهی به این دفترچه ، دفترچه های اختصاصی 1، 2، 3 و حتی 4 را بسته به نوع گروه آزمایشی دریافت می کنند.

کلیدی ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟

به گزارش نم نمک ، دکتر حسن مروتی معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش در نشست با خبرنگاران که امروز در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد گزارشی از جزئیات برگزاری کنکور امسال ارائه داد و گفت : آزمون سراسری 1401 پنجاه و دومین کنکوری است که در کشور برگزار می شود که 41 آزمون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و 11 آزمون نیز قبل از انقلاب اسلامی در کشور برگزار شده است.کلیدی ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟کلیدی ترین تغییرات کنکور امسال چیست؟

وی به آمار داوطلبان گروه های مختلف کنکور 1401 اشاره کرد و گفت : امسال یک میلیون و 489 هزار و 220 داوطلب در گروه های مختلف کنکور شرکت می کنند که این آزمون در تاریخ های 8، 9، 10 و 11 تیرماه جاری برگزار خواهد شد که در مقایسه با سال گذشته 121 هزار و 166 داوطلب نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم. این افزایش حدود 9.2 درصد بوده است.

معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش همچنین خاطر نشان کرد : کنکور 1401 در 417 شهرستان و بخش مختلف کشور برگزار می شود و ما امسال 17 حوزه آزمونی خارج از کشور داریم که در 15 کشور خارجی برگزار خواهد شد و جمعا حوزه های امتحانی ما 598 حوزه است و ما نهایتا در 615 حوزه امتحانی آزمون را برگزار می کنیم و اگر حوزه های فرعی را به این اضافه کنیم 2911 حوزه امتحانی ، کنکور امسال برگزار خواهد شد.

دکتر مروتی همچنین تأکید کرد : کارت ورود به جلسه کنکور امسال از روز یکشنبه 5 تیرماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می دهیم و برخی از داوطلبان که دو رشته را انتخاب کردند باید دو کارت دریافت کنند.

وی اظهار کرد : کنکور 1401 صبح چهارشنبه 8 تیرماه جاری آزمون رشته های هنر برگزار می شود که در صبح روز پنج شنبه 9 تیرماه آزمون گروه ریاضی و فنی و گروه انسانی ، صبح جمعه 10 تیرماه آزمون گروه داوطلبان علوم تجربی و در نهایت صبح روز شنبه 11 تیرماه نیز آزمون داوطلبان گروه زبان های خارجی برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد : تعداد افرادی که در گروه های مختلف کنکور شرکت می کنند متفاوت است. مثلا در گروه ریاضی و فنی 145 هزار و 615 داوطلب ، در گروه علوم تجربی 574 هزار و 751 داوطلب ، در گروه علوم انسانی 412 هزار و 525 داوطلب ، در گروه آزمایشی هنر 161 هزار و 378 داوطلب شرکت کننده خواهند داشت و در نهایت در زبان های خارجی نیز 194 هزار و 951 داوطلب شرکت کردند که پس از چند سال متوالی آمار داوطلبان گروه انسانی افزایش و به تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی نزدیک شده است.

معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش همچنین تأکید کرد : به طور کلی تعداد داوطلبان خانم در کنکور امسال 915 هزار و 41 نفر و تعداد داوطلبان آقا 574 هزار و 179 نفر می باشد که بر این اساس 61 درصد کنکوری های امسال را زنان و 39 درصد را نیز آقایان تشکیل می دهد.

دکتر مروتی به مهمترین تغییرات کنکور 1401 اشاره کرد و گفت : قبل از بیان تغییرات به داوطلبان اعلام می کنم زمانبندی ورود به جلسه آزمون را در نظر داشته باشند و برایند آزمون ما ساعت 8 صبح آغاز می شود و درهای حوزه های امتحانی ساعت 7 و نیم بسته خواهد شد و داوطلبان باید قبل از این ساعت در جلسه آزمون حاضر باشند.

وی ادامه داد : امسال برای اولین بار تعداد پاسخنامه های کنکور مهمترین تغییر آزمون ما خواهد بود که البته تعداد دفترچه ها نیز تغییر پیدا کرده است. بر این اساس ما یک دفترچه عمومی و در کنار آن یک پاسخنامه عمومی خواهیم داشت و تعداد سوالات عمومی 100 سوال می باشد که 25 سوال زبان و ادبیات فارسی ، 25 سوال زبان عربی ، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامی و 25 سوال نیز زبان خارجی خواهد بود که این سوالات در یک دفترچه عمومی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان 75 دقیقه زمان برای پاسخگویی در اختیار خواهند داشت و و بعد از اتمام این زمان پاسخنامه به همراه دفترچه از داوطلبان گرفته می شود.

این مقام مسئول ادامه داد : در گروه های دیگر کنکور وضعیت سوالات آزمون های اختصاصی مقداری تغییر کرده است مثلا ما در گروه آزمایشی هنر یک دفترچه اختصاصی با 160 سوال به داوطلب می دهیم که داوطلب باید در 165 دقیقه به سوالات پاسخ دهد. همچنین در گروه علوم ریاضی نیز ما علاوه بر دفترچه عمومی ، دفترچه شماره 2 اختصاصی به تعداد 50 سوال ریاضیات را توزیع خواهیم کرد که زمان پاسخگویی آن 80 دقیقه می باشد. ضمن اینکه دفترچه شماره سه مربوط به دفترچه فیزیک با 40 سوال و شیمی نیز با 30 سوال با زمان پاسخگویی 80 دقیقه به داوطلبان داده می شود. بنابراین این گروه سه دفترچه و سه پاسخنامه را دریافت خواهند کرد.

وی تأکید کرد : در گروه علوم انسانی داوطلبان یک دفترچه عمومی را خواهند داشت. علاوه بر آن دو دفترچه اختصاصی که یکی از دفترچه های شماره 2 به 20 سوال ریاضی ، 15 سوال اقتصاد ، 30 سوال زبان و ادبیات فارسی و 20 سوال علوم اجتماعی پاسخ می دهند و در دفترچه بعدی که 90 سوال است به 20 سوال زبان عربی ، 15 سوال تاریخ ، 15 سوال جغرافیا ، 20 سوال فلسفه و منطق و 20 سوال روانشناسی در 80 دقیقه پاسخ خواهند داد. در واقع هر دفترچه با یک پاسخنامه داده می شود که بعد از اتمام ، پاسخنامه ها به همراه دفترچه گرفته خواهد شد.

معاون اجرای آزمون های سازمان سنجش خاطر نشان کرد : در گروه علوم تجربی که در صبح جمعه برگزار می شود علاوه بر دفترچه عمومی ما دفترچه شماره 2 که دفترچه اختصاصی اول است را توزیع خواهیم کرد و در این دفترچه ریاضی 30 سوال ، زیست شناسی 50 سوال خواهد بود که در 90 دقیقه داوطلبان پاسخ می دهند و در دفترچه شماره 3 نیز که دفترچه اختصاصی دوم آن ها است 30 سوال فیزیک ، 35 سوال شیمی و 20 سوال زمین شناسی گنجانده شده است که این داوطلبان نیز باید در 90 دقیقه به سوالات پاسخ دهند و داوطلبانی که بهیاری در گروه علوم تجربی انتخاب می کنند دفترچه شماره 4 را نیز دریافت خواهند کرد که 35 سوال در آن به مدت 20 دقیقه گنجانده شده است.

دکتر مروتی خاطر نشان کرد : آخرین گروه آزمایشی ما زبان است که این داوطلبان نیز علاوه بر 100 سوال عمومی در دفترچه اختصاصی به 70 سوال در 105 دقیقه پاسخ خواهند داد.

  • تاریخ: چهارشنبه, 01 تیر 1401
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(4 رای)
80%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.