ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

تحلیل گران در فضای مجازی و رسانه ای بر این نظرند ، ترکیب ترامپ ونس برای ایران و برجام ابعاد و جلوه های خطرناک تری ایجاد می کند اما آیا آن گونه که گفته و پیش بینی می شود معرفی «جی دی ونس» به عنوان معاون ریاست جمهوری ترامپ بر سیاست ها و فشار حداکثری او شدت می بخشد؟

برجام در مواجهه با ترامپ-ونس به کجا می رسد؟

به گزارش نم نمک ، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین آمریکا و نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوری خواه در انتخابات 2024، در نخستین روز مجمع ملی این حزب در میلواکی ، سناتور «جیمز دیوید ونس» را به عنوان گزینه معاونت خود انتخاب کرد.چه خبر از برجام و فعال شدن مکانیسم ماشه؟چه خبر از برجام و فعال شدن مکانیسم ماشه؟

ونس ، که به زودی 40 ساله می شود ، سال 2023 و بدون داشتن سابقه فعالیت دولتی و صرفا با حمایت ترامپ ، به عنوان سناتور ایالت اوهایو انتخاب شد.

او پیش از ورود به دنیای سیاست در زمینه وکالت و فناوری فعالیت و از مخالفان ترامپ بود اما در 2 سال اخیر به حامی سرسخت او تبدیل شده است.

با توجه به سابقه کم حضور ونس در عرصه فعالیت های سیاسی و حزبی و تغییرات و چرخش های سیاسی-حزبی قابل توجهی که طی چهار ، پنج سال گذشته در او رخ داده و او را از یک فرد مخالف ترامپ به طرفدار او تبدیل کرده است ، بسیاری معتقدند پیوند ترامپ-ونس برای ایران خطرناک است؛ اما آیا این ترکیب آن گونه که گفته و تصور می شود است؟

ترامپ مانند گذشته نخواهد بود

در دوره قبل ریاست جمهوری دونالد ترامپ از 2016 تا 2020، «مایک پنس» مسیحی انجیلی تندرو که نه تنها موافق حمله به عراق بود بلکه مخالف بستن گوانتانامو و موافق حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه های اتمی ایران بود ، در مقام معاون ریاست جمهوری قرار گرفت؛ به عبارتی پنس حتی در موضوعاتی تندروتر از ترامپ بود اما تاثیرش در سیاست های دوره ترامپ چقدر بود؟ حالا ونس جوان برخلاف پنس کهنه کار که به گفته بسیاری دست پروده ترامپ است چقدر می تواند تندروتر از ترامپ باشد و بر سیاست خارجی آن مسلط شود؟

مسائلی که ونس دنبال کرده و احتمالا در آینده دنبال خواهد کرد ، مسائل مربوط به اقتصاد آمریکاست.

شایان ذکر است که ونس بیشتر با جوامع کارگری آمریکا ارتباط فکری دارد و مسائلی که دنبال کرده و احتمالا در آینده دنبال خواهد کرد ، مسائل مربوط به اقتصاد آمریکاست. بسیاری بر این نظر هستند که در صورت به قدرت رسیدن ترامپ و قرار گرفتن ونس در جایگاه معاون رئیس جمهور ، او بیشتر تمرکزش بر بازسازی اقتصاد آمریکاست.

بسیاری از کارشناسان معتقدند حتی ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات دیگر آن سیاست های تندروانه قبلی را در پیش نخواهد گرفت و محتاطانه تر اقدام می کند به ویژه در رابطه با حوزه اروپا ، چین و روسیه؛ از این رو هیولا ساختن از ترامپ یا معاون معرفی شده او چندان با واقعیات صحنه بین المللی و فضای داخلی آمریکا هم خوانی ندارد.

طرفدار اقدامات محدود و حساب شده 

دیدگاه های ونس درباره ایران به چند اظهارنظر کوتاه خلاصه می شود که طبیعتا نمی توان آن ها را معیاری برای بررسی دیدگاه های و نظرات او قرار داد. در عین حال برخی از اظهارات و دیدگاه های او در رابطه با ایران و موضوعات پیرامونی نشان می دهد که او در مورد ایران همان دیدگاه اکثریت جمهوری خواهان و ترامپ را دارد که موافق افزایش فشار حداکثری بر ایران هستند.

از نکات قابل توجه در رابطه با معاون ریاست جمهوری پیشنهاد شده از سوی ترامپ این است که او در عین حال که از خروج آمریکا از برجام حمایت و با احیای این توافق در دولت «جو بایدن« رئیس جمهور آمریکا مخالفت کرده اما همزمان مخالف جدی جنگ با ایران بوده است ، هر چند اخیرا اظهارنظر تندی درباره ایران داشت.

دیدگاه ونس درباره چگونگی مقابله آمریکا با ایران ، مبتنی بر اقدامات محدود و حساب شده است به شکلی که دامنه آن دامن گیر آمریکا نشود.

ونس بعد از حمله تلافی جویانه ایران به سرزمین های اشغالی در واکنش به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق ، خواستار آرامش در منطقه شد که این نشان می دهد او موافق درگیری بیشتر در منطقه نیست. او در یک مصاحبه بعد از شروع جنگ در غزه در هفتم اکتبر ، اعلام کرد که با تصویب مجوز جنگ با ایران مخالفت خواهد کرد.

از دیگر دیدگاه های او در رابطه با ایران ، حمایت از اقدام تروریستی در ترور سردار سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران به دستور ترامپ بود. در همین حال ، او مخالف هدف قرار دادن اهداف نظامی در داخل خاک ایران بوده و معتقد است که این اقدام به تشدید تنش ها در منطقه منجر خواهد شد ، با این حال او اخیرا گفت که «اگر قرار است ایرانی ها را بزنیم ، باید محکم بزنیم».

به عبارتی ، باید گفت دیدگاه ونس در رابطه با چگونگی مقابله آمریکا با ایران در منطقه و نیز در رابطه با برجام ، مبتنی بر اقدامات محدود و حساب شده است به شکلی که دامنه این اقدامات دامن گیر آمریکا در منطقه و سایر نقاط جهان نشود.

از دیگر دیدگاه های ونس تاکید او بر اتحاد میان رژیم صهیونیستی و اعراب در منطقه است چرا که معتقد است با این کار در عمل فشار بر ایران در منطقه زیاد می شود.

شرایط متفاوت جهان نسبت به 2020

به گزارش نم نمک ، با توجه به شرایط بین المللی و موضوعاتی که روی میز رئیس جمهور آینده آمریکا قرار دارد ، باید گفت که مهم ترین پرونده آمریکا الان ایران نیست بلکه درگیری اوکراین و روسیه است که با توجه به نزدیکی ترامپ به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ، باید دید ترامپ در صورت پیروزی چگونه می خواهد متحدان اروپایی خود را برای کنار کشیدن از این جنگ راضی کند. ونس نیز همسو با ترامپ معتقد است که باید جنگ را با مذاکره تمام کرد و همزمان به اروپا برای تامین امنیت خود فشار آورد.

برخی تحلیل گران معتقدند ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات 2024 برخلاف دوره قبل ریاست جمهوری خود ، در رابطه با ایران با مماشات بیشتری اقدام خواهد کرد. به هر حال سیاست فشار حداکثری بر ایران کارساز نبود از این رو احتمالا او به سمت آسان گیری به ایران با هدف دستیابی به یک توافق جدید حرکت خواهد کرد. او در 2 سال پایانی دولت خود در دوره قبل تلاش بسیاری انجام داد تا به نحوی مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا در بحث برجام شکل گیرد اما به خاطر وجود مخالفت های جدی در تیم سیاست خارجی اش در عمل این اتفاق رخ نداد.

یکی از خطاهای محاسباتی در رابطه با سیاست ترامپ در روابط خارجی و به ویژه در رابطه با ایران این است که فکر کنیم ترامپ همان سیاست گذشته را درباره ایران به کار خواهد گرفت یا به بزرگ نمایی شخصیت های اطراف او به ویژه ونس بپردازیم. نه شرایط منطقه و جهان شبیه به سال های 2016 تا 2020 است و نه ایران و آمریکا در شرایط مشابه آن زمان قرار دارند.

نه شرایط منطقه و جهان شبیه به سال های 2016 تا 2020 است و نه ایران و آمریکا در شرایط مشابه آن زمان قرار دارند.

2 موضوع جنگ اوکراین و روسیه و جنگ غزه حتی بر نگاه آمریکا نسبت به سیاست مقابله با چین و روسیه سایه خواهد انداخت. به علاوه احتمال اینکه ایران و آمریکا بازی جدیدی را برای حل مناقشه هسته ای و رفع تحریم ها شروع کنند ، زیاد است. هم ترامپ برای مذاکره با ایران در این راستا آماده است هم رئیس جمهوری منتخب ایران در سیاست های اعلامی اش نسبت به تعامل و مذاکره برای رفع تحریم ها تاکید کرده است. «مسعود پزشکیان» نه تنها هیچ گزینه ای را برای رفع تحریم ها رد نکرده بلکه مقامات نزدیک به او صراحتا گفته اند قادرند با ترامپ به توافق برسند.

ترامپ بارها مدعی شده اگر در انتخابات 2020 آمریکا «تقلب» نمی شد و او در کاخ سفید می ماند ، یک هفته ای با ایران توافق می کرد؛ ادعایی که البته دور از واقعیت به نظر می رسد.

ونس چیزی به ترامپ اضافه نمی کند

تحلیل و بررسی دیدگاه های ترامپ و معاون ریاست جمهوری او درباره ایران و برجام در حالی در فضای مجازی و رسانه ها در حال انجام است که هنوز ترامپ 2024 به طور دقیق به بیان دیدگاه ها و سیاست اعلامی اش درباره ایران نپرداخته و مشخص نیست چه برنامه ای دارد. اما آنچه روشن است اینکه با توجه به شرایط بین المللی و داخلی آمریکا و شخصیت ترامپ ، نسبت به سال 2016 متعادل تر و واقع بینانه تر عمل خواهد کرد و معاون او هم قطعا همسو و همراه سیاست های او خواهد بود.

از سویی باید گفت تکلیف برجام تا حد زیادی مشخص است ، بسیاری از کارشناسان واقع بینانه معتقدند که برجام 2015 دیگر قابلیت احیا و اجرا ندارد و باید تغییرات اساسی در آن انجام داد که در آن صورت دیگر برجام نیست. برجام نه در دولت دوازدهم و سیزدهم ایران احیا شد و نه در دولت بایدن. از این رو اگر ترامپ در انتخابات 2024 به پیروزی برسد که خود از برجام یک جانبه خارج شده است ، انتظار برای احیای این توافق دور به همان شکل سابق دور از ذهن است. 

ونس نمی خواهد و نمی تواند به لحاظ قانونی حضور پررنگ تری از رئیس جمهور آمریکا در سیاست خارجی داشته باشد.

در هر حال ونس از ترامپ در قبال ایران و برجام خشن تر نیست؛ ترامپ کسی است که صدور 2 فرمان ناهنجار به لحاظ بین المللی و سیاسی را یعنی خروج از برجام و ترور فرمانده ارشد نظامی ایران را در کارنامه خود دارد و اگر رفتار تندی علیه ایران بخواهد شکل گیرد ، قطعا توسط شخص ترامپ صورت می گیرد. بنابراین اثر وضعی ورود ونس به تیم انتخاباتی ترامپ چیز بیشتری اضافه نمی کند.

ونس نمی خواهد و نمی تواند به لحاظ قانونی حضور پررنگ تری از رئیس جمهور آمریکا در سیاست خارجی داشته باشد. اولین بار است که او وارد کار دولتی به طور کلی و در این سطح بالا شده و در سیاست خارجی هیچ فعالیت خاصی نداشته است؛ از این رو انتظار نمی رود بر شدت سیاست های ترامپ درباره ایران و برجام با حضورش بیفزاید.

  • تاریخ: جمعه, 29 تیر 1403
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نظر دادن