ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

جایزه مصطفی و اخبار جایزه مصطفی و حواشی جایزه مصطفی و مراسم جایزه مصطفی و اسامی برندگان جایزه مصطفی و مبلغ جایزه مصطفی و جایزه مصطفی چیست در نم نمک.

برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) معرفی شدند

طی مراسمی برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) معرفی شدند.بیوگرافی برندگان جایزه مصطفی 2023 سال 1402بیوگرافی برندگان جایزه مصطفی 2023 سال 1402

به گزارش نم نمک ، در نشست خبری امروز که در محل فرهنگستان علوم برگزار شد ، برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) معرفی شدند.

این 5 نفر برگزیده ، 2 نفر غیر مقیم کشورهای مسلمان و 3 نفر مقیم کشورهای مسلمان هستند.

برگزیدگان به این شرح است :

برگزیدگان غیر مقیم

*پروفسور احمد حسن (متولد 1355، مصر) استاد دانشگاه کویینز ، کانادا با اثر کاوش مخازن نرم افزاری (MSR) در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات

*پروفسور امید فرخ زاد (متولد 1347، ایران) با طرح داروهای نوین بر پایه نانو ذرات پلیمری در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی دو برگزیده این جایزه هستند.

3 دانشمند برگزیده مقیم کشورهای مقیم مسلمان این دوره جایزه مصطفی(ص) 2023 در حوزه برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی

* پروفسور سامیا خوری (متولد 1337، لبنان) استاد دانشگاه آمریکایی بیروت ، لبنان و با اثر رویکردهای نوین در درمان بیماری ام اس ، شناسایی عوامل بیماری زا و سازوکارهای تنظیم و تحمل آن در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی

* پروفسور مورات اویسال (متولد 1352، ترکیه) استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی ، امارات با اثر فناوری ارتباطات بی سیم نوری در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات

* پروفسور احمد فوزی اسماعیل (متولد 1344، کامبوج) استاد و رئیس دانشگاه فناوری مالزی با اثر توسعه کاربردهای فناوری غشاء در حوزه علوم پایه و مهندسی برگزیدگان مقیم این دوره هستند.

توسعه نانوذره ها برای درمان سرطان

تحقیقات پروفسور امید فرخزاد دانشمند و پزشک ایرانی مقیم آمریکا به توسعه نانوداروها و نانوذره ها در حد استفاده بالینی موثر بر درمان بیماری سرطان و ساخت ذرات نانویی برای دارورسانی به عضو هدف منجر شده است. وی بر توسعه فناوری های نانوذره درمانی متمرکز است و به طور مشخص پیشگام توسعه و آزمایش ترکیبی کاملا کارآمد از نانوذرات چندکاربردی برای کاربردهای درمانی و پزشکی بوده است .

پروفسور امید فرخزاد برنده جایزه مصطفی

پروفسور امید فرخزاد برنده جایزه مصطفی

پروفسور فرخزاد برای کاربرد مواد هدفمند مشخص به منظور رساندن داروهای شیمی درمانی با کمک نانوذرات به سلول های سرطانی در بیماران سرطان ، شناخته شده است. وی همچنین در مورد بیماری های مرتبط با تصلب شرایین تحقیق و ابزارهای نانویی رساندن دارو موسوم به پهپادهای زیست فروپاش (وسیله ای برای انتقال دارو که از مواد زیستی ساخته شده و بعد از استفاده در بدن از بین می روند) را طراحی کرده که نوع مشخصی از دارو را به بدن می رساند و موجب بهبود بیمار می شود.

پهپادهایی (در واقع ابزارهای دارورسانی) در اندازه های نانویی که می توانند نوع مشخصی از مولکول را با خود به ذخیره های چربی در شرایین حمل کنند ، روشی جدید برای جلوگیری از حمله قلبی است که حدود 8 سال قبل و در سال 2015 فرخ زاد به آن دست یافته بود.

یکی دیگر از دستاوردهای فرخزاد طراحی و توسعه نوعی برچسب کلاژن با نانوذره هاست که در واقع نوعی ربات زیست فروپاش کوچک است و برای بیماران دچار حوادث شدید استفاده می شود. 7جراحت های ناشی از تصادف های شدید می تواند موجب شکستگی های شدید استخوانی شود و بعد از عمل های ارتوپدی احتمال عفونت زیادی است.

این برچسب ها می تواند آنتی بیوتیک و دیگر داروها را برای تسریع بهبود استخوان شکسته و زخم به شکلی بهتر و کنترل شده تر نسبت به رویکرد فعلی ، به موضع برسانند و از عفونت و جراحی های بعدی به این دلیل جلوگیری کنند.

از وی مقالات زیادی منتشر شده است. تعداد کل مقالات چاپ شده : 245 عدد از سال 1993 تا سال 2022 که در پایگاه نمایه سازی وب آو ساینس نمایه شده اند. تعداد کل ارجاعات به مقالات دکتر فرخ زاد 55 هزار و 980 ارجاع بدون خوداستنادی است و شاخص اچ 105 دارد.

کاوش مخازن نرم افزار

پروفسور احمد حسن ، استاد دانشگاه کویین کانادا برای توسعه حوزه کاوش مخازن نرم افزار (MSR) و دیگر فعالیت های خود در زمینه مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی ، برگزیده پنجمین دوره اعطای جایزه مصطفی(ص) شد. وی در سطح جهان در زمینه نرم افزار شناخته شده است. مهم ترین حوزه های تحقیقاتی وی شامل نرم افزار ، مهندسی نرم افزار ، داده کاوی ، کیفیت نرم افزار و شبکه اینترنت است. تحقیقات وی در زمینه نرم افزار موضوعاتی مانند کد و کدمنبع را باهم می آمیزد.

پروفسور احمد حسن برنده جایزه مصطفی

پروفسور احمد حسن برنده جایزه مصطفی

احمد حسن در مورد نرم افزار در حوزه های مختلف شامل نرم افزار به عنوان منبعی برای سرویس دهی ، نگهداری نرم افزار ، توسعه نرم افزار ، تحلیل و مرور نرم افزارهای مشابه تحقیق کرده است. پژوهش های او در زمینه داده کاوی شامل مولفه هایی مانند الگوسازی پیش بینی کننده ، جنگل های تصمیم تصادفی ، عیب یابی و نقص زدایی برنامه های نرم افزاری و یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است.

مخازن نرم افزار یک حوزه چندرشته ای است که روش های مهندسی نرم افزار ، داده کاوی ، هوش مصنوعی و بازیابی اطلاعات در آن با هم ترکیب می شود. محققان می توانند با بکارگیری این روش ها در داده های مخزن نرم افزار ، اطلاعات خوبی در مورد فرآیندهای توسعه ، کیفیت و تکامل نرم افزار به دست آورند.

کاوش مخازن نرم افزار فرصت هایی را برای ارتقای فعالیت های مهندسی نرم افزار و تحلیل نواقص برنامه ها برای جلوگیری از وقوع آنها فراهم می کند. چالش های کیفیت و امنیت مهندسی نرم افزار را می توان با تجزیه و تحلیل اطلاعات بدون ساختار از مصنوعات مختلف توسعه نرم افزار حل کرد.

پروفسور حسن همچنین بنیانگذار کنفرانس کاوش مخازن نرم افزار و جامعه تحقیقاتی پیرامون این موضوع در سراسر جهان بوده است. وی به همراه دیگر محققان این حوزه یک ویژه نامه از مجله ماهنامه مروری موسسه مهندسان برق و الکترونیک و نشریه مهندسان نرم افزار تجربی را در مورد این موضوع سردبیری کرد.

امروزه ابزار و روش های اولیه طراحی و توسعه داده شده توسط پروفسور حسن و گروه محققان همراه او در وسایل مختلفی به کار رفته که میلیون ها نفر در سراسر جهان از آنها استفاده می کنند. تجربه صنعتی پروفسور حسن شامل کمک به ساخت پلتفرم بی سیم شرکت بلک بری در آزمایشگاه ریم/ بلکبری و کمک به شرکت آی بی ام در آزمایشگاه المدن است. وی مخترع شاخص پتنت های مختلفی در سراسر جهان از جمله هند ، اروپا ، کانادا ، ژاپن و اروپا نیز هست.

حوزه کاوش مخازن نرم افزار به طور کلی حوزه ای ارزشمند است که تأثیر قابل توجهی بر تحقیقات و عملکرد مهندسی نرم افزار دارد. این امر منجر به توسعه روش ها و ابزارهای جدید برای تجزیه و تحلیل نرم افزار منجر شده و به بهبود کیفیت و کارایی نرم افزار کمک کرده است.

دانشمندی از مالزی و مطرح در عرصه جهانی

پروفسور احمد فوزی اسماعیل ، معاون دانشگاه فناوری مالزی و یکی از برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی 2023 دانشمند عرصه مهندسی شیمی و متخصص در زمینه فناوری غشایی است.

پروفسور احمد فوزی اسماعیل (متولد 1966 مالزی) دانش آموخته مهندسی نفت و مهندسی شیمی از دانشگاه فناوری مالزی شهر جوهر بهرو به ترتیب در سال های 1989 و 1992 است که در سال 1994 بورسیه تحصیلی شخصیت های دانشگاهی اتحادیه کشورهای همسود را برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی  و فرایند و در دانشگاه استراتکلاید در گلاسگو انگلیس دریافت کرد و در سال 1997 از این دانشگاه در مقطع دکتری دانش آموخته شد.

پروفسور احمد فوزی اسماعیل برنده جایزه مصطفی

پروفسور احمد فوزی اسماعیل برنده جایزه مصطفی

پروفسور فوزی با تخصص خود در زمینه فناوری ساخت غشایی مقطع دکتری خود را در کمتر از 3 سال به پایان برد و در بازگشت به مالزی ، شغل دانشگاهی خود را در دانشگاه فناوری مالزی ادامه داد. وی اکنون معاون دانشگاه فناوری مالزی ، استاد دانشکده مهندسی نفت و انرژی های تجدیدشونده دانشگاه فناوری مالزی ، موسس و رئیس مرکز تحقیقات پیشرفته فناوری غشایی و مسوول آزمایشگاه مواد و ساخت مرکز ریسرچ الاینس در دانشگاه فناوری مالزی است که اولین نوع از این آزمایشگاه ها برای اجرای تحقیقات پیشرفته و ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه فناوری های مرتبط با موضوعات جداسازی گاز ، تصفیه آب و فاضلاب ، فرآوری روغن نخل و کاربردهای انرژی است.

پروفسور اسماعیل صاحب یک پتنت (حق ثبت اختراع) در آمریکا ، یک ثبت اختراع در اروپا و 11 حق ثبت اختراع در مالزی است.

وی همچنین نویسنده یا نویسنده همکار بیش از 900 مقاله علمی پژوهشی و مروری بوده است ، 6 عنوان کتاب و 50 فصل در کتاب های مختلف را تالیف و 8 عنوان را ویرایش کرده است. همچنین به مقالات وی در پایگاه نمایه سازی اسکوپوس (SCOPUS) 19 هزار و 348 بار و در پایگاه نمایه سازی وب آو ساینس (WOS) 13 هزار و 493 بار ارجاع شده است. شاخص اچ پروفسور فوزی اسماعیل (تا سال 2020) در پایگاه نمایه سازی اسکوپوس 79 و در پایگاه وب آو ساینس 58 است.

حوزه تحقیقات؛ فناوری غشایی و نانوفیلتراسیون

مرکز تحقیقات فناوری پیشرفته غشایی که پروفسور اسماعیل آن را بنیانگذاری کرده است ، مرکزی پیشرفته برای تحقیقات در زمینه توسعه فناوری غشایی برای اسمز معکوس ، نانوفیلتراسیون (نانوپالایش) ، اولترافیلتراسیون ، برای تصفیه آب شامل نمک زدایی ، تماس دهنده غشایی الیاف توخالی ، جداسازی گاز و توسعه فیبرهای نانویی و کربن و مواد نانوساختار برای کاربردهای مرتبط انرژی است که زمینه اصلی تحقیقاتی پروفسور اسماعیل را نیز تشکیل می دهد.

وی بیش از 130 جایزه علمی در سطح ملی و بین المللی دریافت کرده که از مهم ترین آنان می توان به جایزه آکادمی علوم جهان (تواس/ TWAS) (2019) ، جایزه علوم مهندسی (2014) ، جایزه مردکا (Merdeka Award) در بخش دستاوردهای علمی تحقیقاتی برجسته ، جایزه دانشمند جوان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا به اختصار آسه آن (2014) ، جایزه آکادمی ملی و جایزه علم و فناوری سال بنیاد توری مالزی(Toray Foundation) در سال 2013  اشاره کرد.

پروفسور فوزی اسماعیل همچنین در سال 2016 توسط سازمان رتبه بندی جهانی افراد دانشگاهی شانگهای به عنوان دانشمندی معرفی شد که بیشترین ارجاعات به مقالات او شده است.

پروفسور سامیا خوری

پروفسور سامیا خوری استاد دانشگاه آمریکایی بیروت ، لبنان و متولد سال 1337 در لبنان است. «رویکردهای نوین در درمان بیماری ام اس» زمینه تحقیقات وی است و با اثر «شناسایی عوامل بیماری زا و سازوکارهای تنظیم و تحمل آن» برنده جایزه مصطفی(ص) در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی شده است.

پروفسور سامیه خوری ، استاد دانشگاه آمریکایی بیروت با ابداع رویکردهای جدید برای مراقبت از بیماران ام اس ، تحقیق در مورد بیماری زایی و سازوکار تنظیم و تحمل در بیماری آنسفالومیلیت خودایمن تجربی (EAE) برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) 2023 در حوزه علوم پزشکی و زیستی شده است.

پروفسور سامیا خوری برنده جایزه مصطفی

پروفسور سامیا خوری برنده جایزه مصطفی

پروفسور سامیه خوری ، تبعه و ساکن لبنان و مدیر موسسه علوم اعصاب ابوحیدر و مدیر مرکز پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت ، صاحب کرسی عصب شناسی دانشگاه آمریکایی بیروت است.

پروفسور خوری متولد 1960 در بیروت ، مدرک پزشکی خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت در سال 1984 کسب کرد ، در حالی که یک سال قبل به عضویت انجمن افتخاری پزشکی آلفا اومگا آلفا درآمده بود. وی در ادامه در سال 1985 دوره کارآموزی خود را در بیمارستان دانشگاهی عمومی کلان شهر کلیولند و در سال 1988 دوره رزیدنتی را در دانشگاه کیس وسترن ریزرو در شهر کلیولند ایالت اوهایو امریکا و دوره فلوشیپ را در مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد گذراند.

خوری مدیر مرکز تازه تاسیس تحقیقات در مورد بیماری ام اس در مرکز پزشکی دانشگاه آمریکایی بیروت است که اولین مرکز تحقیقات در مورد این بیماری در منطقه به شمار می آید. وی استاد رشته علوم اعصاب و ایمنی شناسی در این دانشگاه است ، همچنین در سال 2013 استاد عصب شناسی کرسی موقوفه جک ، سدی و دیوید بریک استون در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد بود و به عنوان یکی از مدیران مرکز تحقیقات ام اس در بوستون فعالیت می کرد. پروفسور خوری در سال 2007 جایزه علوم کویت را از بنیاد پیشرفت علوم کویت برای تحقیقات خود در زمینه ایمنی شناسی دریافت کرد و در سال 2022 جایزه ملک سلمان برای تحقیقات در زمینه ناتوانی و معلولیت به وی تعلق گرفت. 

 وی همسر پروفسور محمد صائغ برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) 2021 نیز هست که استاد پزشکی و ایمنی شناسی ، دانشگاه آمریکایی بیروت است و برای اثر درمان های نوین برای بهبود نتایج آلوگرافت کلیه و قلب در حوزه پزشکی جایزه موفق به این دریافت جایزه شده است.

پروفسور مورات اویسال

پروفسور مورات اویسال استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی ، امارات و برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) 2023  است که در سال 1352 در ترکیه متولد شده است ، وی با اثر «فناوری ارتباطات بی سیم نوری» در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزیده جایزه مصطفی(ص) شد.

پروفسور مورات اویسال ، استادتمام دانشگاه نیویورک ابوظبی و یکی از برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) از دانشمندان برجسته حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات ، دانش آموخته دانشگاه های ترکیه و آمریکا با سابقه تدریس در کانادا ، ترکیه و بیش از 400 مقاله در حوزه مخابرات نوری بی سیم زیردریا است.

پروفسور مورات اویسال سال 1973 در ترکیه به دنیا آمد. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی برق مخابرات از دانشگاه استانبول ترکیه به ترتیب در سال های 1995 و 1998 دریافت کرد و تحصیلات خود را در مقطع دکتری در دانشگاه ای اند ام (A&M) تگزاس در همان رشته در شهر کالج استیشن ایالت تگزاس آمریکا ادامه داد و در سال 2001 در مقطع دکتری دانش آموخته شد. وی از سال 2002 استادیار دانشگاه واترلو کانادا بود و در سال 2007 به مقام دانشیاری ارتقاء یافت.

پروفسور مورات اویسال برنده جایزه مصطفی

پروفسور مورات اویسال برنده جایزه مصطفی

پروفسور اویسال از سال 2011 به دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی اوزیگین ترکیه واقع در استانبول پیوست و به عنوان مدیر گروه مهندسی برق و الکترونیک و مدیر و بنیانگذار مرکز پیشرفت در فناوری های مخابرات نوری فعالیت کرد.

تحقیقات وی در زمینه فناوری مخابرات نوری بی سیم باعث توسعه این حوزه شده ، همچنین مسیر را برای اجرای کاربردی این فناوری در کاربردهای مختلف هموار کرده است. وی بیش از 400 مقاله برای نشریات و همایش های مختلف نوشته ، 15 هزار بار به مقالات او در دیگر مقالات علمی ارجاع شده است و شاخص اچ این دانشمند 59 است.

پروفسور اویسال جوایز مختلفی از جمله دوره تحقیقاتی کرسی مارس لند دانشگاه واترلو در سال 2004، جایزه شتاب دهنده ان اس ای ار سی دیسکاوری (NSERC Discovery Accelerator Award) در سال 2008، جایزه پیشرفته تحقیقات مهندسی دانشگاه واترلو در سال 2010 جایزه دانشمندان جوان فرهنگستان علوم ترکیه در سال 2011، جایزه بهترین محقق دانشگاه از دانشگاه اوزیگین ترکیه ، جایزه ملی تجهیزات مهندسی در سال 2017، بنیاد فناوری الگنکان (Elginkan Foundation Technology Award) در سال 2018 و جایزه بهترین مقاله تحقیقی از جامعه مهندسی برق و الکترونیک (IEEE Communications Society)  را در سال 2019 کسب کرده است.

این دانشمندان قرار است فردا طی مراسمی جوایز خود را دریافت کنند.


جایزه مصطفی چیست؟

جایزه مصطفی ، یک جایزه علم و فناوری ایرانی است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام اعطا می شود. این جایزه به نام محمد بنیان گذار اسلام و به دلیل تأکید بسیار او بر علم آموزی ، به نام یکی از القاب او ، مصطفی ، به معنای برگزیده نام گذاری شده است. مبلغ پرداختی به برنده این جایزه 500٬000 دلار آمریکا است که از راه هایی چون وقف دارایی های موسسات بزرگ اقتصادی و دانش بنیان ، صاحبان سرمایه ، یا عموم علاقه مندان به رشد علمی جوامع اسلامی تأمین می شود.

  • تاریخ: یکشنبه, 26 شهریور 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

پیج اینستاگرام نم نمک

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن