ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

کوروش سلیمانی از اواخر آذر ماه نمایش تازه خود را با نام «توافق نامه» روی صحنه می برد.

اسراری درباره یک نویسنده و بازیگر ناموفق

این بازیگر و کارگردان تئاتر که در دهه اخیر بیشتر بر کارگردانی تمرکز داشته است ، درباره تازه ترین نمایشی که قصد اجرای آن را دارد ، به ایسنا گفت : نمایشنامه «توافق نامه» نوشته فیلیپ کلودل را از اواخر آذر در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می برم.کوروش سلیمانی الان کجاست؟کوروش سلیمانی الان کجاست؟

او درباره داستان و درون مایه این اثر نمایشی توضیح داد : نمایشنامه «توافق نامه» درواقع یک کمدی سیاه و داستان آن درباره رابطه دو دوست قدیمی است که هر دو میانسال هستند و یکی نمایشنامه نویسی ناموفق و دیگر بازیگری ناموفق است. در خلال ماجرایی که رخ می دهد ، واقعیت هایی غافلگیرکننده درباره رابطه آنها برملا می شود. این نمایشنامه سه شخصیت مرد دارد و به زودی اسامی بازیگران آن را اعلام می کنیم.

سلیمانی با بیان اینکه نویسنده این نمایشنامه در ایران کمتر شناخته شده است ، درباره انتخاب این متن گفت : گاهی به من گفته می شود چرا اغلب نمایشنامه های خارجی را برای اجرا انتخاب می کنم در حالیکه پیش تر نمایشنامه های ایرانی هم روی صحنه برده ام. برای من مهم ترین نکته در انتخاب یک متن این است که با شرایط زندگی امروزمان هماهنگی داشته باشد ضمن اینکه از ساختار خوبی هم برخوردار باشد. بنابراین در انتخاب متن های نمایشی ، فارغ از ایرانی یا خارجی بودن نویسنده ، برایم مهم است متنی را انتخاب کنم که با دغدغه هایم در آن برهه از زمان تناسب داشته باشد.

او با ارایه توضیحاتی درباره پیشینه نمایشنامه انتخابی خود یادآوری کرد : نمایشنامه «توافق نامه» سال 2019 نوشته شده و با گروهی از بهترین های تئاتر فرانسه در چند شهر گوناگون اجرا شده است. این نمایشنامه با کارگردانی برنار مورات و بازی هنرپیشگان بزرگ تئاتر فرانسه ، پیر آردتی ، میشل لیب و استفان پزرات در تئاترهای مختلف فرانسه به صحنه آمده و مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.

سلیمانی اضافه کرد : «توافق نامه» که سومین متن نمایشی کلودل است ، در ایران با ترجمه خانم شهلا حائری از سوی نشر قطره منتشر شده و وقتی به توصیه آقای اصغر نوری ، دوست مترجم مان ، با این متن آشنا شدم ، برایم آنچنان جذابیتی داشت که در یک نشست کل نمایشنامه را خواندم. «توافق نامه» نمایشنامه ای نسبتا جدید و اولین نمایشنامه کلودل است که به فارسی ترجمه شده. پیش از آن ، برخی رمان های او از جمله «جان های افسرده» ، «نوه آقای لین» ، «مرواریدهای پشیمانی» ، «بازپرسی» و «رها می کنم» به فارسی ترجمه شده اند و جالب است که بگویم رمان «جان های افسرده» او که از شاهکارهای سال های اخیر ادبیات فرانسه است ، سال 2003 نوشته شده و علاوه بر کسب جایزه رنودو ، به مرحله نهایی گنکور ، فمینا و جایزه گامشوی امریکا هم راه یافته است.

 به گفته او ، فیلیپ کلودل متولد 1962، رمان نویس ، نمایشنامه نویس و فیلمساز فرانسوی است که سال 2008 با نخستین فیلم خود ، «تو را خیلی دوست داشتم» توانست جایزه بفتای فیلم غیرانگلیسی زبان و جایزه سزار را برای نخستین فیلم دریافت کند.

سلیمانی که در آغاز قصد داشته نمایشنامه «توافق نامه» را در تئاتر شهر اجرا کند ، افزود : در آغاز پیشنهاد اجرای این کار را به تئاتر شهر ارایه کردم که متاسفانه موفق نشدیم در این مجموعه نوبت اجرا بگیریم و بعد از آن قرار شد نمایش در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برود و از اواخر آذر ماه در این تماشاخانه اجرا داریم.  


بیوگرافی کوروش سلیمانی

کوروش سلیمانی متولد 3 مرداد 1352 بازیگر و کارگردان تئاتر اهل ایران است.

  • تاریخ: دوشنبه, 29 آبان 1402
  • برگرفته از: ایسنا

بیوگرافی

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نظر دادن