دو تیم بزرگ پایتخت پیش از دربی در آبادان و تهران به مصاف تیم های نفتی فوتبال ایران رفتند. همیشه بازیهای پیش از شهرآورد به لحاظ روحی و فنی مورد توجه بوده و همچنین تصمیمات تاکتیکی کادرفنی نیز حائز اهمیت بوده و به نوعی از این طریق می توان ایده سرمربیان برای دربی را هم مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

تاریخ و ساعت دربی نود و هفتم در سال 1400

  • شنبه 13 آذر 1400
  • ساعت 16:15

دو تیم بزرگ پایتخت پیش از دربی در آبادان و تهران به مصاف تیم های نفتی فوتبال ایران رفتند. همیشه بازیهای پیش از شهرآورد به لحاظ روحی و فنی مورد توجه بوده و همچنین تصمیمات تاکتیکی کادرفنی نیز حائز اهمیت بوده و به نوعی از این طریق می توان ایده سرمربیان برای دربی را هم مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.تاریخ و ساعت دربی 97 در سال 1400تاریخ و ساعت دربی 97 در سال 1400

* استقلال و مجیدی؛ یک نگرانی و چند خوشبختی

استقلال در آبادان با یک تغییر و حضور فیکس روزبه چشمی در ترکیب و به عنوان هافبک دفاعی ، وارد زمین شد. فرهاد مجیدی از 4 مدافع ، 3 هافبک ، 2 بال کناری و یک مهاجم استفاده کرد؛ به طوری که ژستد در نوک حط حمله حضور داشت و کوین یامگا و امیرحسین حسین زاده را به عنوان وینگر در کنار خود می دید.

اتفاق ناخوشایند برای آبی پوشان تهرانی ، عملکرد نه چندان مطلوب روی ژستد در موقعیت های گل و مصاف های تک به تک بود که مثل بازی با نساجی در آزادی ، با فرصت سوزی او همراه می شد. ژستد در محوطه جریمه حریف به قدری کُند و کم دقت ظاهر شد که مدافعان حریف فرصت تکل زدن روی پایش و دفع توپ را داشتند که این موضوع ممکن است در شهرآورد و برابر مدافعان سرسخ پرسپولیس مشکل ساز شود.

اما برخلاف ژستد ، حسین زاده جوان در سمت راست و در کارهای ترکیبی روی زمین ، به همراه وریا غفوری عملکرد درخشانی داشت. این زوج جناح راست استقلال به خوبی از ضعف امید خالدی در سمت چپ استفاده کردند و فضایی خالی را برای ارسال توپ به شکل سانتر یا کات بک فراهم کردند که در نهایت منجر به گل تساوی شد حسین زاده با 5 پاس کلیدی و 5 شوت ، نمایشی درخشان داشت و شاید جایگاهش را برای شهرآورد نیز رزرو کرد.

استقلال در بازی با صنعت نفت نمایشی بهتر با موقعیت های بیشتر را ارائه کرد و همین نمایش چشم نواز هواداران این تیم را به آینده امیدوار کرده اما نکته منفی که مورد توجه منتقدان قرار دارد ، تغییرات مداوم در ترکیب است. به طوری که به نظر می رسد فرهاد مجیدی هنوز تیمش را نشناخته و به ترکیب ایده آل نرسیده که چنین مسئله ای پیش از دربی می تواند خطرناک باشد.

شاید سوال اصلی درباره ترکیب استقلال این باشد که با عملکرد ضعیف ژستد ، آیا فرهاد مجیدی تغییری را در ترکیبش به وجود خواهد آورد یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است ، ارسلان مطهری جانشین او خواهد شد یا امین قاسمی نژاد؟

* یحیی و پرسپولیس؛ کمال و امیری دو نقطه ابهام

توقف استقلال برابر صنعت نفت در روزی رخ داد که پرسپولیس موفق شد پس از هفته ها انتقاد ، به دو برد متوالی برسد و بالاتر از استقلال در جایگاه دوم جدول رده بندی قرار بگیرد. به نظر می رسد پیروزی برابر دو تیم نفتی با سیستم 4-4-2 سبب شده تا یحیی گل محمدی فعلا پروژه سه دفاعه را کنار بگذارد و برای دربی هم ریسک نکند و با همین ارنج برابر استقلال قرار بگیرد؛ دیداری که علاوه بر حساسیت های همیشگی ، در جدول هم بسیار تاثیرگذار است.

مهمترین نکته درباره ترکیب پرسپولیس ، انتخاب هافبک دفاعی این تیم خواهد بود؛ جایی که کمال کامیابی نیا با درخشش در دو بازی توانسته نظر یحیی گل محمدی را جلب کند و با این حساب ، رضا اسدی همچنان باید برای اولین دربی منتظر باشد.

بعید است که یحیی در سیستم 4-4-2 به جز آرایش خطی ، انتخاب دیگری داشته باشد اما باتوجه به مصدومیت سعید آقایی ، احتمال دارد وحید امیری به سمت چپ منتقل شود که در این صورت انتخاب هافبک راست و زوج خط حمله ، علامت سوال جدی ترکیب قرمزها را تشکیل خواهد داد.

* نکات مثبت شهرآورد برای استقلال

بازگشت روزبه چشمی به روزهای اوج در نقش هافبک دفاعی ، مهمترین آرزوی مجیدی در روزهای آینده خواهد بود ، چرا که در این صورت مهدی پور با فراغ بال به وظیفه اصلی در بازیسازی خواهد پرداخت و پشت سر فورواردها ، تلاش خواهد کرد که سه مهاجم استقلال را تغذیه کند.

همچنین حضور آرش رضاوند در صورت آمادگی او ، می تواند معادلات خط میانی را به سود استقلال تغییر دهد. از سوی ارسلان مطهری همیشه در مقابل پرسپولیس ، انگیزه بالایی داشته و امین قاسمی نژاد نیز برابر مدافعان سرسخت و مستحکم پرسپولیس ، امکان حفظ توپ بیشتری را خواهد داشت.

از سوی دیگر جعفر سلمانی با حضور مداوم در سمت چپ ، به وضوح اعتماد به نفس بیشتر و کیفیت بالاتری را در ترکیب استقلال داشته و مجیدی می تواند از این بازیکن هم بهره ببرد.

* خط حمله آتشین پرسپولیس در شهرآورد

یحیی گل محمدی در بازی پیش از دربی با استفاده از زوج عبدی - آل کثیر ، شرایط ویژه ای را برای خط حمله تیمش رقم زد. در جناحین نیز حضور مهدی ترابی و وحید امیری ، باعث شده بود تا موقعیت های بیشتری نسبت به بازیهای قبلی خلق شود و در صورتی که یحیی دوباره از دو مهاجم نوک در خط حمله استفاده کند ، مجیدی باید در آرایش دفاعی تیمش بازنگری داشته باشد.

باتوجه به شرایط دو تیم در جدول ، نتیجه تساوی تفاوتی با شکست نخواهد داشت و ممکن است استقلال را از جمع مدعیان کنار بزند و جایگاه دومی پرسپولیس را هم به خطر بیاندازد؛ بنابراین دربی 97 احتمالا جدالی جذاب و هیجان انگیز خواهد بود و هر دو تیم فقط با هدف پیروزی وارد زمین خواهند شد.

  • تاریخ: جمعه, 12 آذر 1400
  • برگرفته از: ورزش سه

این مطلب مفید بود؟
(7 رای)
77.2%

نظرات کاربران بروز رسانی

00
به نظر من امروز استقلال شکست سنگینی را متحمل میشود
1400-02-24 14:05
پاسخ دادن

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.