زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران مشخص شد.

زمان بندی واکسیناسیون کرونا

وزارت بهداشت از اسفند 99 تزریق واکسن کرونا به هم نوعان ایرانی را آغاز کرده و تا کنون اندکی از افراد توانسته اند این واکسن را دریافت کنند ، به همین ترتیب زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران به شرح زیر اعلام شده است.زمان بندی واکسیناسیون کرونازمان بندی واکسیناسیون کرونا

فاز اول : حدود یک و نیم میلیون نفر

در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در اسفند 99 کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید 19، پرسنل آزمایشگاه های کووید و نمونه بردار ها و کارکنان خط اول حوزه بهداشت واکسینه شده اند.

کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی ، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور ، مرکز نگهداری سالمندان ، جانبازان و معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند 99 تا فروردین 1400 واکسینه شده اند و سایر کارکنان بیمارستان های بستری کننده کووید 19 تاپایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می شوند.

فاز دوم : حدود 12 میلیون نفر

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود 12 میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد.

واکسیناسیون گروه سنی بالای 80 سال از اردیبهشت تا خرداد 1400 را شامل می شود. همچنین در خرداد و تیرماه 1400 گروه های سنی 65 تا 79 سال واکسینه خواهند شد که اولویت در ابتدا با سنین بالاتر است. همچنین تا پایان تیر ماه افراد 16 تا 64 سال که دارای بیماری های زمینه ای هستند واکسیناسیون خواهند شد.

در تیر و مرداد 1400 گروه های سنی 60 تا 64 سال واکسن را دریافت می کنند.

فاز سوم : حدود 4 میلیون نفر

گفتنی است که در فاز 4 واکسیناسیون کرونا حدود 4 میلیون نفر واکسن تزریق می کنند.

در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان ها و مراکز تادیب ، پرسنل پلیس ، نظامیان و سربازان در پادگان ها ، گرمخانه ها ، کمپ های معتادین و مهاجرین ، پرسنل بانک ها ، حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

فاز چهارم : حدود 40 میلیون نفر (با کسر جمعیت فاز دوم)

گروه سنی 55 تا 59 سال در شهریور 1400 واکسینه می شوند و در مهر 1400 گروه های سنی 50 تا 54 سال و 45 تا 49 سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

در آبان 1400 هم گروه های سنی سی و پنج تا چهل و چهار سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می کنند ، همین عمل برای گروه سنی 25 تا 34 سال در آذر امسال انجام خواهد شد.

در دی 1400 هم گروه سنی 18 تا 24 سال واکسن را دریافت خواهند کرد.

  • تاریخ: جمعه, 17 ارديبهشت 1400
  • برگرفته از: ایسنا

این مطلب مفید بود؟
(7 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی