ثبت بیوگرافی در گوگل
ثبت بیوگرافی در ویکی پدیا
تبلیغات

در این مطلب جدید در سال 1402 و سال 2023 ، عوارض دوش گرفتن بعد از غذا و عوارض استحمام بعد از غذا و عوارض خوابیدن بعد از غذا و راه رفتن بعد از غذا و چند دقیقه بعد از غذا بخوابیم و بعد از غذا چه بخوریم و عوارض ورزش بعد از غذا و ایا بعد از غذا خوردن نباید خوابید و بهترین زمان برای دوش گرفتن و فواید دوش گرفتن در نم نمک.

چرا دوش گرفتن بعد از غذا توصیه نمی شود؟

آیا دوش گرفتن بلافاصله بعد از غذا خوردن کار اشتباهی است؟ پاسخ به این سوال خیلی ساده نیست.عوارض دوش گرفتن و استحمام بعد از غذاعوارض دوش گرفتن و استحمام بعد از غذا

وقتی حمام یا دوش آب گرم می گیرید ، فرآیندی به نام هیپرترمی در بدن به وقوع می پیوندد. این فرآیند دمای داخلی بدن را یک یا دو درجه افزایش می دهد.

به تعبیر کلی تر ، فرآیند هیپرترمی برای بدن خوب است. این فرآیند می تواند :

  • سیستم ایمنی بدن شما را تحریک کند
  • سیستم عصبی شما را آرام کند
  • غدد تعریق را برای دفع سموم تحریک می کند

چرا دوش گرفتن بعد از غذا توصیه نمی شود؟

بعد از غذا خوردن ، دمای بدن شما تا حدودی افزایش می یابد. این افزایش دمای جزئی به وجود آمده در بدن بعد از خوردن یک وعده غذایی دلپذیر موجب افزایش جریان خون به سمت اندام های گوارش و هضم می شود.

حمام کردن همچنین می تواند منجر به بالا رفتن ضربان قلب شما شود که با شکم پر احساس ناخوشایندی را برای فرد به همراه خواهد داشت. به طور خلاصه ، حمام کردن یا دوش گرفتن بعد از غذا ریتم بدن را برهم می زند زیرا به جای این که جریان خود در دستگاه گوارش افزایش یابد ، بدن فرآیند هیپرترمی ناشی از آب را تجربه می کند. از لحاظ تئوری ، این فرآیند موجب کاهش یا حتی اختلال در هضم می شود که خود منجر به کم تحرکی خواهد شد. هیچ مدرک علمی مبنی بر اثبات یا رد این تئوری وجود ندارد.

اگر شما هم از این تئوری پیروی می کنید ، ممکن است بخواهید تاثیر آنچه در وعده غذایی می خورید را در نظر بگیرید. یک وعده غذایی با حجم بالای پروتئین ، مقدار فیبر زیاد و سرشار از چربی یا کربوهیدرات های تصفیه شده ممکن است در هنگام هضم موجب نفخ شکم شود. همین امر شرایطی را ایجاد می کند که قفسه سینه تحت فشار قرار می گیرد و احتمال سوزش سردل و درد شکم افزایش می یابد.

اگر این تئوری درست باشد ، دوش گرفتن بعد از خوردن میوه ، سوپ یا سالاد مشکل چندانی را به وجود نمی آورد.

آیا می توان بعد از خوردن غذا دوش آب سرد گرفت؟

به طور قطعی نمی توان نتیجه گرفت که دوش آب گرم بعد از یک وعده غذایی زیان آور است ، اما یک روش سالم تر این است که به جای آب گرم ، دوش آب سرد بگیرید.

دوش آب سرد موجب بالا رفتن دمای بدن نمی شود و همین امر موجب می شود تا اختلالی در گردش خون به سمت اندام های دستگاه گوارش ایجاد نشود. به عنوان یک مزیت ، دوش آب گرم موجب تحریک متابولیسم می شود که به نوبه خود می تواند به چربی سوزی غذایی که خورده اید ، کمک کند.

چرا دوش گرفتن بعد از غذا توصیه نمی شود؟

چه مدت بعد از غذا خوردن می توان دوش گرفت یا حمام کرد؟

اگر نگران بروز اختلال در تایم لاین طبیعی هضم بدن خود هستید ، کافی است کمی بعد از غذا خوردن و قبل از دوش گرفتن صبر کنید.

توصیه عمومی این است که بین غذا خوردن و دوش گرفتن حداقل 20 دقیقه فاصله باشد ، اما مطالعات و شواهد کافی برای پیشنهاد یک تایم لاین دقیق در دسترس نیست.

بعد از غذا خوردن از انجام چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

لازم به ذکر است که دوش گرفتن و حمام کردن تنها کارهایی نیستند که بعد غذا خوردن باید از آن ها اجتناب کنید. در ادامه چند مورد از کارهایی را معرفی می کنیم که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهید. در مورد برخی از آن ها مطالعات بیشتری صورت پذیرفته است.

مسواک زدن

کمی عجیب به نظر می رسد ، اما مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن موجب می شود تا ذرات بسیار اسیدی غذا روی دندان ها را بپوشانند. به جای مراقبت از دندان های خود ، مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن به آسیب زدن به دندان ها منتج می شود.

بهتر است بعد از غذا خوردن 30 دقیقه صبر کنید یا درست بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا قبل خوابیدن مسواک بزنید.

چرا دوش گرفتن بعد از غذا توصیه نمی شود؟

شنا کردن

شواهد و مدارک زیادی وجود ندارند که نشان دهند بعد از غذا خوردن باید منتظر بمانید و بعد شنا کنید ، خصوصا اگر شنا کردن بعد از غذا خوردن یک عادت همیشگی نباشد و گاه به گاه رخ دهد.

وقتی در آب سرد شنا می کنید ، ضربان قلب شما بالا نمی رود و دمای بدن نیز کاهش می یابد. به عبارت دیگر ، شنا کردن منجر به افزایش دمای بدن نمی شود. حجم بالای خون موجود در بدن امکان شنا کردن و همچنین گوارش غذا را به طور همزمان دارد.

ورزش

این مورد به شدت بحث برانگیز است. ورزش کردن بعد از غذا خوردن ممکن است موجب بهبود عملکرد ورزشی شما شود. اما احتمالا بهتر است بلافاصله بعد از مصرف زیاد کالری بدنسازی و ورزش سنگین انجام ندهید.

حداقل 45 دقیقه بعد از غذا خوردن به خصوص یک وعده غذایی سنگین ، تمرینات ورزشی خود را شروع کنید. این وقفه هم برای عملکرد ورزشی و هم برای هضم غذا مفید است.

خواب

این مورد نیز تا حد زیادی بحث برانگیز است. دراز کشیدن بلافاصله بعد از این که غذا خوردید برای ماهیچه های معده خوب نیست. شما باید قبل از دراز کشیدن و خوابیدن زمانی را به بدن خود دهید تا عمل هضم غذا را انجام دهد این کار همچنین از ریفلاکس معده به مری ممانعت می کند.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
20%

نظر دادن