فواید اهدای خون برای غلظت خون و فواید خون دادن برای غلظت خون و فواید اهدای خون برای مو و فواید اهدای خون برای کبد چرب و برای غلظت خون چه بخوریم و مضرات اهدای خون و بهترین فصل برای اهدای خون و ایا خون دادن باعث کم شدن چربی خون میشود و علائم غلظت خون و ورزش مناسب برای غلظت خون در نم نمک.

فواید خون دادن برای غلظت خون

امروزه متاسفانه حجامت به غلط جایگزین اهدای خون شده است در حالی که نباید جای اهدای خون را بگیرد چون نمی تواند غلظت خون را کاهش دهد.فواید اهدای خون برای غلظت خونفواید اهدای خون برای غلظت خون

برخی پزشکان روش حجامت را نیز برای کاهش غلظت خون پیشنهاد می نمایند. در مورد مقایسه حجامت و خون دادن باید گفت که اگرچه حجامت می تواند به عنوان یک روش درمانی در بعضی بیمارهای خاص مورد استفاده قرار گیرد ولی نمی تواند در این مورد ، جای خون دادن را بگیرد. زیرا حجم خونی که در حجامت از بدن خارج می شود زیاد نیست و ما در این مورد نیاز به خارج کردن مقادیری از خون بدن داریم.

افراد پس از حجامت حداقل تا سه ماه نمی توانند خون اهدا کنند.

کسانی که غلظت خون دارند می توانند خون دهند. البته خون این افراد پس از اینکه از رگ گرفته می شود ، قابلیت استفاده ندارد و باید دور انداخته شود چراکه کیسه های جمع آوری خون ، به میزان استانداردی حاوی ماده ضدانعقاد خون هستند و خون کسانی که دچار غلظت خون هستند ، در این کیسه ها به سرعت لخته می شود و قابل استفاده برای بیمارانی که نیازمند به دریافت خون هستند ، نیستند.

فواید اهدای خون برای غلظت خون

غلظت خون چیست؟

افزایش تعداد گلبول های قرمز خون در واحد حجم را غلظت خون می گویند. میزان هموگلوبین خون در زنان باید بین 12 تا 14 گرم در دسی لیتر و در مردان بین 14 تا 16 گرم در دسی لیتر باشد و اگر این عدد در زنان از 16 و در مردان از 188 بالاتر برود ، بیماری غلظت خون محسوب می شود. بعد از سن بلوغ ، وجود هورمون هایی در مردان تحریکاتی در سیستم خونسازی بدن ایجاد می کند که موجب می شود میزان غلظت خون درمردان دو گرم نسبت به زنان بالاتر رود.

بیماری غلظت خون به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود که در بیماری غلظت خون اولیه ، تولید گلبول های قرمز خون توسط سیستم خون ساز بدن به صورت خودکار بالاست. در غلظت خون ثانویه ، سیستم خون ساز بدن سالم است ولی بیماری هایی مانند بیماری های مزمن ریوی ، کلیوی و قلبی و یا تومورها ، کاهش اکسیژن رسانی بافتی ، بودن در ارتفاعات ، سیگار کشیدن و زندگی در هوای آلوده موجب افزایش غلظت خون می شوند.

از علائم بالینی بیماری غلظت خون می توان به برافروختگی پوست صورت ، قرمزی چشم ها ، اختلالات هوشیاری ، منگی ، سردرد ، خواب آلودگی و گزگز دست و پا اشاره کرد.

چرا خون غلیظ می شود؟

تنها راهی که نشان می دهد فردی غلظت خون دارد یا نه ، دادن آزمایش خون و اندازه گیری (اچ.تی.سی) هماتوکریت است. بعد از اینکه جواب آماده شد ، پزشک دو دسته علت اولیه و ثانویه پیش رو دارد :

علت اولیه :

مغز استخوان بدون هیچ محرکی از بیرون ، خود به خود رفتار آنارشیستی نشان داده و شروع به تولید گلبول قرمز می کند که به آن پلیستمی می گویند و افزایش غلظت اولیه نامیده می شود بدون وجود علت ثانویه. درصد کمی از غلظت خون شامل علت اولیه می شود.

فواید اهدای خون برای غلظت خون

علت ثانویه

بین 95-90 درصد از کسانی که با غلظت خون به متخصص مراجعه می کنند ، افرادی هستند که غلظت خون ثانویه دارند و این موضوع زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی به بافت های بدن نرسد. با کمبود اکسیژن در بدن ، هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می شود که این هورمون ، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می کند تا بتواند کمبود اکسیژن رسانی به بافت های بدن را با افزایش تولید گلبول قرمز جبران کند. نمونه کسانی که با این مشکل مواجه می شوند ، افرادی هستند که در ارتفاعات بلند و کوهستانی زندگی می کنند و چون با کمبود اکسیژن روبه رو هستند ، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

گاهی اوقات اکسیژن محیط مناسب است ، اما به دلیل مشکلات ریوی ، فرد دچار غلظت خون می شود یا ممکن است اکسیژن از ریه وارد خون شود ، اما به دلیل مشکلات خونی ، بین خون شریانی و وریدی ، مشکلی وجود داشته باشد و خونی که در ریه پر از اکسیژن شده ، بلافاصله با خون کم اکسیژن مخلوط شده و همین مساله سبب بروز غلظت خون شود.

علت بعدی ، هموگلوبین مادرزادی است که در آن افراد فامیل پرخون هستند و به علل مختلفی ، مغز استخوان به گلبول سازی تحریک شود. یکی دیگر از علل مهم غلظت خون ، کشیدن سیگار و مسمومیت با مونوکسیدکربن است که در نتیجه آنها اکسیژن رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می شود.

مصرف دخانیات یکی از علت های جدی درکنار مسائل قلبی است که هم باعث بروز سرطان شده و هم سبب غلیظ شدن خون فرد می شود. فرض کنید فردی مدام سردرد دارد و جریان خونش سیالیت و روانی لازم را ندارد و مرتب در خواب ، خواب زده می شود.

تاثیر استرس بر غلظت خون

استرس ، کار و فعالیت زیاد بر روی بیماری غلظت خون تاثیری ندارد و تنها عامل بروز غلظت خون کاذب می شوند. برای درمان غلظت خون کاذب از مایعات و در غلظت خون اولیه از خونگیری و داروها استفاده می شود و در نهایت در غلظت خون ثانویه باید بیماری های زمینه ای که موجب بروز غلظت خون شده است ، برطرف شود.

فواید اهدای خون برای غلظت خون

نشانه های غلظت خون

بنفش شدن لب ها

وقتی میزان هموگلوبین بدون اکسیژن بیش از حد باشد ، مخاط های بدن مثل لب به رنگ بنفش درمی آیند. انگشتان دست و پا و زیر ناخن ها بنفش شده ، چشم ها پرخون و پوست صورت نیز بر افروخته می شود.

سر گیجه

وقتی غلظت هموگلوبین خون زیاد می شود ، سیالیت ، روانی و حرکت خون کم شده و فرد دچار سرگیجه و رخوت شده و خون دماغ می شود. اگر سرگیجه و رخوت بدون هیچ دلیل زمینه ای دیگری سراغ شما بیاید و گاه و بی گاه بینی تان هم خون ریزی کند.

نفس نفس زدن

کسانی که مشکل ریوی دارند ، تنگی نفس پیدا می کنند و نفس نفس می زنند هم ممکن است به خاطر غلظت خون شان دچار تشدید این علائم شده باشند. پس هر تنگی نفسی را به حساب آلرژی یا آلودگی هوا نگذارید. گذشته از این ، افرادی که مشکل قلبی دارند و تپش قلب پیدا می کنند هم می توانند دچار این مشکل باشند.

توصیه هایی غذایی

در بحث خونساز بودن جگر مردم بسیار اغراق آمیز رفتار می کنند. جگر در اغلب موارد نمی تواند خونسازی کند ، چون غذای غلیظی است ، بنابراین جگر برای خون سازی مناسب نیست. پسته هم برای کسانی که از کم خونی رنج می برند ، مفید است. اما کسانی که خون غلیظ دارند ، پسته نخورند بهتر است. یعنی اگر به طور قطع پرخون هستند نباید مصرف کنند. اما همان طور که گفته شد ، گاهی اوقات سلول های خونی به هم چسبیده و متراکم هستند و به نظر می آید فرد دچار پرخونی است ، درحالی که این طور نیست و کم خون است و خوردن پسته هیچ ضرری برایش ندارد. در مورد اسفناج هم درصورتی که در کنار کرفس استفاده شود ، خوب است و خونسازی می کند. مصرف برخی میوه ها ازجمله انار و در راس سبزیجات ، کاهو در رقیق و تعدیل کردن خونی که غلظت بالایی دارد ، موثر هستند.

گاهی اوقات خوراکی هایی مصرف می کنیم که خون غلیظ تولید می کنند و ازجمله این خوراکی ها ، اغلب پروتئین های گوشتی هستند که هرقدر این گوشت ها تیره تر باشند و حیوانی که این گوشت از آن تهیه می شود ، مسن و عظیم الجثه تر باشد ، خون غلیظ تری تولید می کند. همین طور که گوشت شتر نسبت به گوشت گوسفند و گوشت گوسفند نسبت به گوشت مرغ ، خون غلیظ تری تولید می کند ، به همین علت بهتر است افراد از تنوع غذایی برخوردار بوده و یکسویه نباشد.

این مطلب مفید بود؟
(1 رای)
100%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.