درجه حرارت دهانی طبیعی بین 36 تا 37 درجه سانتی گراد است. هر درجه ای بالاتر از 37 درجه در بزرگسالان ، تب محسوب می شود.اما اگر دمای دهانی یک فرد بزرگسال به بالاتر از 39 درجه سانتی گراد برسد ، می تواند نگران کننده باشد.

درجه تب خطرناک در کودکان و بزرگسالان چقدر است؟

محدوده دما طبیعی برای بدن انسان بین 97.6 و 100.0 درجه فارنهایت است.دمای بیش از 100 درجه فارنهایت درجه حرارت بالا در بدن را در نظر گرفته می شود . برای حفظ دمای سالم بدن ، مهم است که بتوانید با محیط زیست محیطی خود سازگار شوید. زمانیکه توانایی بدن شما برای مقابله با گرما از بین رود ، دمای بدن شما افزایش پیدا خواهد کرد .درجه تب خطرناک در کودکان و بزرگسالان چقدر است؟درجه تب خطرناک در کودکان و بزرگسالان چقدر است؟

این مشکل باعث ایجاد تعرق بیش از حد خواهد شد و با ورود به خارج از فضای بسته احساس سردی خواهید کرد با این حال زمانیکه بدن شما احساس سردی بکند ، جریان خون در بدنتان کاهش پیدا خواهد کرد و عضلات شما شروع به لرزیدن می کنند .

پس بنابراین تب خطرناک برای کودکان و بزرگسالان به شرح زیر است :

در یک فرد بزرگسال :

درجه حرارت دهانی طبیعی بین 36 تا 37 درجه سانتی گراد است. هر درجه ای بالاتر از 37 درجه در بزرگسالان ، تب محسوب می شود.اما اگر دمای دهانی یک فرد بزرگسال به بالاتر از 39 درجه سانتی گراد برسد ، می تواند نگران کننده باشد.

در کودکان :

 • تب بالای 38 درجه در کودکان زیر 3 ماه
 • تب بالای 2/38 در کودکان 3 تا 6 ماه
 • تب بالای 8/38 در کودکان بالای 6 ماه خطرناک است.

به خاطر داشته باشید که اگر تب با علائمی مانند تهوع و استفراغ ، خشکی دهان ، بی قراری شدید ، رنگ پریدگی ، سردرد شدید ، تورم مفاصل ، سفتی گردن ، درد شدید شکم ، برجسته شدن قسمت های نرم سر ، کاهش سطح هوشیاری و مشکلات تنفسی همراه باشد باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کرد.

در ادامه این بخش از سلامت نم نمک به نکات مهم و آنچه که باید در این مورد بدانید اشاره خواهیم کرد.

تب خطرناک در کودکان و بزرگسالان

نکاتی که باید در مورد تب و درجه حرارت بالای خطرناک بدانید

با این حال زمانیکه بدن شما احساس سردی بکند ، جریان خون در بدنتان کاهش پیدا خواهد کرد و عضلات شما شروع به لرزیدن می کنند . دمای بدن از طریق 3 مکانیزم تنظیم می شود که عبارتند از :

1. گیرنده های ترمو (Thermo-receptors) که در پوست و در مرکز هیپوتالاموس بدن یافت می شوند .

2. اثرات ترمورگلاتوری (Thermoregulatory effects) : تعریق بدن و افزایش جریان خون

3. کنترل از طریق مغز

شما چگونه تشخیص می دهید که بدنتان تب کرده است ؟

دمای بدن شما توسط هیپوتالاموس و مکانیزم های دیگر کنترل و تنظیم می شوند که اگر درجه حرارت بدن پایین یا بالا باشد ، این میزان را به تعادل می رسانند . زمانیکه دمای بدن بیشتر از 100 درجه فارنهایت می رسد ، جدا از تعریق زیاد علائم دیگری را تجربه خواهید کرد که ممکن است برایتان سخت تمام شود و در این حالت فورا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

بطور کلی علائمی که نشان دهنده این هستند که دمای بدن شما به بالاتر از میزان حد مجاز رسیده است ، عبارتند از :

 • افزایش دمای بدن
 • داغ شدن و گرم شدن گوش
 • افزایش دمای بدن به بیش از 100 درجه فارنهایت
 • ضربان قلب تند
 • تب و لرز
 • تعریق بیش از حد
 • دردهای عضلانی
 • نداشتن اشتها
 • تنفس سریع و پی در پی
 • سرگیجه

درجه تب خطرناک برای بزرگسالان

عوامل خطر و دلیل بروز تب خطرناک :

عفونت : عفونت پاسخ سیستم ایمنی بدن است که نشان می دهد یک ماده خارجی به بدن شما در حال حمله کردن است .

داروها : آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها می توانند باعث تب شوند ، زیرا این مواد باعث افزایش دمای بدن شما می شوند.

جراحات : مشکلاتی از نوعی تروما( trauma ) می توانند باعث تب شوند. این می تواند از یک حمله قلبی ، سکته مغزی ، سوختگی یا سکته گرمایی ایجاد شود.

بیماری های دیگر نیز می توانند دمای بدن را افزایش دهند . مانند آرتریت ، پرکاری تیروئید و حتی سرطان.

در عین حال ، دمای بالا زیر 100 درجه فارنهایت ممکن است منجر به مواردی مانند استرس ، نوسانات هورمونی ، تمرین بیش از حد و یا درجه حرارت بالا در فضای باز شود .

هیپرترمی( hyperthermia ) چیست؟

این اتفاق زمانی می افتد که درجه حرارت بدن شما نمی تواند با تولید گرما ادامه منطبق شود . سپس درجه حرارت بدن شما به خوبی بالاتر از محدوده طبیعی می رود .هنگامی که دمای شما بالاتر از 104ºF است ، به نظر می رسد هیپرترمی است.

علت و عوارض هیپوترمی

برخی از علائم اصلی :

 • خون ریزی
 • رنگ تیره در ادرار
 • درد عضلانی
 • غش

علل :

 • سکته مغزی
 • تومور
 • خونریزی داخلای
 • انسفالیت (Encephalitis)

عوارض جانبی :

اگر شما هیپرترمی را درمان نکنید ، احتمال دارد که دمای بدن همچنان افزایش یابد و باعث بروز برخی مشکلات جدی و جبران ناپذیری شوند . با افزایش بیش از حد دمای بدن ، ممکن است که تشنج کنید ، بنابراین قبل از گرفتار شدن به این مشکل شروع به کاهش دمای بدنتان کنید .

در این شرایط چه باید بکنید ؟

بطور کلی اگر شما گرفتار تب بالا شدید باید فورا شروع به درمان آن نمایید و از عوارض جانبی آن جلوگیری نمایید . برای مثال شما می توانید دمای پوست را به پتوهای هیپوترمی کاهش دهید ، فرو بردن بیمار در آب سرد ، روحیه دادن به بیمار و...

اگر موارد بالا را انجام دادید و موفق نشدید ، ممکن است که همودیالیز موجود در بدن ، سموم را از طریق جریان خون حذف و پاکسازی کند .

درجه تب خطرناک کودکان

چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم؟

اول از همه ، از قرار گرفتن طولانی در مقابل نور خورشید جلوگیری کنید به خصوص در زمان هایی در حال انجام دادن تمرینات فیزیکی هستید . سپس از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست روی پوستتان اعمال کنید که باعث کاهش میزان گرمایی که جذب کنید شود . علاوه بر نکات بالا ، روزانه 2 لیتر آب بنوشید .

اگر در حال ورزش کردن هستید و متوجه شدید که درجه حرارت بدن شما افزایش می یابد یا احساس رطوبت می کنید ، بلافاصله بایستید .

در هوای گرم سعی کنید لباس های رنگین و نخی بپوشید .

در نهایت ، سعی کنید که همیشه خانه خود را تهویه نمایید .

در نهایت بسیار مهم است که تفاوت بین تب و هیپرترمی را درک کنید. علاوه بر دمای بسیار بالا بدن ، با هیپرترمی شما نمیتوانید درجه حرارت بدنتان را کاهش دهید.

اگر این مسائل را در کودکان یا سالمندان مشاهده کردید ، فورا به پزشک خود مراجع کنید.

این مطلب مفید بود؟
(0 رای)
0%

نوشتن نظرات

توجه : نظرات حاوی الفاظ نامناسب ، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.